Dudziak

Wydawnictwo: Bellona
Als Hitlers adjutant 1937-45
Hitler, wojna, fuhrer, III Rzesza, służba
MAD_ABOUT_YOU

Wspomnienia adiunkta Führera, bezpośredniego świadka sukcesów i upadku rządów narodowosocjalistycznych w Niemczech, zawierają zarówno historyczne, powszechnie znane fakty, jak i zapis bardziej intymnych obserwacji Hitlera i jego otoczenia. Autor przez prawie osiem lat, od 16 czerwca 1937 r. do kwietnia 1945 r., należał ja ko adiutant z ramienia Luftwaffe do bezpośredniego otoczenia wodza Rzeszy. Był świadkiem sukcesów i upadku rządów narodowosocjalistycznych w Niemczech. Po klęsce nazizmu - rozpytywany o te lata najpierw przez funkcjonariuszy służb śledczych, a później historyków - przelał na papier charakterystykę Hitlera i je go najbliższych współpracowników.

źródło opisu: Bellona, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

onika | 2014-03-01
Przeczytana: luty 2014

Czytanie książki Nicolausa v. Belowa było dla mnie ciężkim doświadczeniem. Jakby ktoś mi mózg włożył w imadło i z każdą stroną dociskał coraz mocniej. Nawet nie chodzi o ciężar opisywanego tematu, bo historia II Wojny Światowej w jej ogólnych zarysach jest powszechnie znana. Dla mnie najbardziej problematyczny był sposób w jaki ta książka jest napisana. Below był żołnierzem. I to widać w jego stylu. A drugi problem polegał na tym, że te dokładne relacje Belowa z przygotowań, a potem z przebiegu wojny momentami były w tak wielkim rozdźwięku z moimi wiadomościami na ten temat, że się zastanawiałam, czy aby na pewno czytam o latach 1939-45. Nie znoszę takiego schizofrenicznego uczucia: jakby ktoś mi wmawiał, że ściana jest biała, a przecież widzę, że jest czarna. Ale muszę też zaznaczyć, że Below nie wybiela się i nie próbuje usprawiedliwiać. Przedstawia wszystkie wydarzenia, tak jak je widział, co jest kolejnym potwierdzeniem faktu, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia....

wolfie | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 stycznia 2014

W mojej opinii książka ciekawa, o ile ktoś lubi czytać o II wojnie światowej. Szczególnie interesowały mnie wątki dotyczące działań na terenie naszego kraju.
Interesująco przedstawione fakty, zaprezentowane z zupełnie innej perspektywy.

BoAn Jan | 2013-12-04
Igis | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, II WŚ
Przeczytana: 2012 rok

Gdy sięgałam po tę pozycję oczekiwałam czegoś więcej, a dokładnie, że "wspomnienia" będą bardziej barwne. Jest to napisana monotonnym językiem mało wciągająca biografia. Nic nie wniosła w wyobrażenie o tym okresie, faktów istotnych także. Wiało nudą. Tylko tytuł przyciąga, lecz gdy się jest jednym z wielu "adiutantów" i tak naprawdę jest się odsuwanym od wielu spraw, to okazuje się, że autobiografia komendanta Auschwitz jest ciekawsza :)

przemas | 2011-01-17
Przeczytana: styczeń 2011

Nawet nieźle się czyta, czasem denerwujący jest narrator, jednak jeśli weźmie się pod uwagę jego wstęp, wszystko jest w porządku. Oczywiście niektóre fakty są "pomijane".

Danny1973 | 2018-10-07
Przeczytana: 2002 rok