Hitler i Stalin - wojna stulecia

2010-01-01
2010-01-01
Maciej Antosiewicz
historia II wojna światowa polityka

Trochę wartościowych relacji, szczególnie z zakresu historii partyzantki na terenie Białorusi. Dla mocno oczytanych w temacie - pozycja niekonieczna. Dla innych wartościowa.

Określiłabym tę książkę jako migawki z II wojny światowej oraz różne ciekawostki z frontu. Autor próbuje też odpowiedzieć na pytanie – dlaczego II wojna światowa doprowadziła świat do takiej zguby i tylu ofiar liczonych w milionach osób. Uważa, że: „Najistotniejszym powodem był oczywiście charakter obu przywódców. Zarówno Hitler, jak i Stalin z lekceważeniem odnosili się do życia tych, którymi rządzili. W ich podejściu do wojny nie było miejsca na humanitaryzm”. Obaj dyktatorzy rywalizowali ze sobą, starając się pokazać kto jest silniejszy. Często kosztem swoich żołnierzy. W moim odczuciu tę krwawą potyczkę wygrał Stalin, który atakował nie tylko wroga jakim byli Niemcy, ale przede wszystkim wyjątkowo bestialsko obszedł się z własnym narodem.

Podczas wojny na Wschodzie wyjątkowo brutalnie traktowano ludność cywilną, w tym dzieci, które uważano za bezużyteczne darmozjady, na które szkoda marnować jedzenie. Twierdzono, że kto nie jest zdolny do pracy, ten nie zasługuje na jakiekolwiek pożywienie. Dużo drastycznych i brutalnych opisów związanych z tym jak żołnierze traktowali nie tylko jeńców wojennych, ale całe wioski bezbronnych i Bogu ducha winnych ludzie. Egzekucje, tortury były na porządku dziennym.

Książkę uzupełniają unikatowe fotografie z frontu, egzekucji, fotosy Hitlera i Stalina w różnych sytuacjach, zdjęcia zbombardowanych miast, zwykłych cywilów, którzy walczyli o przetrwanie.

II wojna światowa została tutaj pokazana bez zadęcia i jakichś politycznych wywodów, tylko tak prosto od serca i po ludzku, z punktu widzenia zwykłego człowieka, dzięki czemu jest to interesujące i przystępne nawet dla takiego czytelnika, który nie interesuje się jakoś szczególnie tą tematyką. Niestety, przez ostatnie 50 stron było trochę przynudzania.

Jest to raczej pobieżnie przedstawiony reportaż niż jakaś wnikliwa analiza wydarzeń. Sporo spraw zostało pominiętych, np. okres przejścia Armii Czerwonej przez tereny Polski. Na początku opisy bardzo rozwlekłe, potem nagle skrócone. Wydaje się, że od Stalingradu autor się spieszył.

Wiele podstawowych informacji jak i ciekawostek od osób które, przeżyły dane wydarzenia. Szkoda tylko, że taka krótka, polecam.

Taki zbiór spojrzeń na Front Wschodni oczami różnych uczestników dramatu. Niby krótkie, ale i tak dużo można się dowiedzieć. Polecam

Konflikt na Froncie Wschodnim, przedstawiony w świetny, i bardzo obrazowy sposób. Dla fanów tematyki lektura obowiązkowa!

• II wojna światowa
  • Rosja
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • 8) Za Hitlera były niższe podatki
  • History