Homo Faber: relacja

Okładka książki Homo Faber: relacja
Max Frisch Wydawnictwo: Muza literatura piękna
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Homo faber. Ein Bericht
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2005-05-11
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Data 1. wydania:
2004-09-01
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7200-706-3
Tłumacz:
Irena Krzywicka
Tagi:
powieść frisch literatura szwajcarska katastrofa lotnicza
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
695 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
64
64

Na półkach:

Mocno się zastanawiałem, co w tej powieści gra rolę najważniejszą. Czy będzie to przedstawienie ponurych mechanizmów, którymi owładnięty jest świat? A może język, produkt wtórny tego zjawiska? Chyba jednak większą grozę robi tu język, słowa wycięte z podręcznika rysunku technicznego, w których wszystko podlega sumowaniu, tak, że nie pozostaje nic własnego. Specyfika narracji – według mojego przekonania - jest następująca: dać opis wyraźnie sygnalizujący, że słowa tworzą nowy porządek, który w dużej mierze polega na zredukowaniu osobowości człowieka do roli impulsu, najmniejszej jednostki, zapoczątkowującej procesy, których człowiek nie jest ani twórcą (wynalazcą) ani moderatorem. Język tworzy nową rzeczywistość i jednocześnie bierze w opiekę nowy świat, dlatego też jego wpływ jest decydujący.

Zaprzeczony świat ustami Hanny nie daje za wygraną: „Technika jako podstęp, aby wyeliminować świat, na przykład, aby go rozcieńczyć za pomocą tempa, tak żebyśmy go nie musieli przeżywać”. Pod jej wpływem Walter, czyli tytułowy Homo faber, skłania się do refleksji: „ Mój błąd: że my technicy usiłujemy żyć bez śmierci”. I dalej: „Mój błąd z Sabeth: powtórzenie, zachowałem się tak, jakby nie było starości, i dlatego wbrew naturze. Nie możemy zlikwidować starości, sumując w dalszym ciągu, żeniąc się z własnymi dziećmi”.

Człowiek, który zredukował siebie jest dziś uczestnikiem wielu głośnych projektów, np.: „O TECHNICZNEJ POMOCY DLA KRAJÓW GOSPODARCZO ZACOFANYCH; mogę o tym mówić, myśląc o czymś całkowicie innym”. Jesteśmy świadkami lawin, sprowadzanych na doliny, tylko po to, aby wypełnić ciąg produkcyjny człowieka wytwórcy.

Mocno się zastanawiałem, co w tej powieści gra rolę najważniejszą. Czy będzie to przedstawienie ponurych mechanizmów, którymi owładnięty jest świat? A może język, produkt wtórny tego zjawiska? Chyba jednak większą grozę robi tu język, słowa wycięte z podręcznika rysunku technicznego, w których wszystko podlega sumowaniu, tak, że nie pozostaje nic własnego. Specyfika...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    959
  • Chcę przeczytać
    564
  • Posiadam
    184
  • Ulubione
    36
  • Teraz czytam
    13
  • 2014
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2018
    5
  • 2023
    5
  • Literatura niemieckojęzyczna
    5

Cytaty

Więcej
Max Frisch Homo Faber: relacja Zobacz więcej
Max Frisch Homo Faber: relacja Zobacz więcej
Max Frisch Homo Faber: relacja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także