W cieniu Xel'nagi

Seria: StarCraft
Wydawnictwo: ISA
Shadow of the Xel'naga
Jakub

W odległej przyszłości, 60 000 lat świetlnych od Ziemi, luźna konfederacja ziemskich wygnańców zmaga się z zagadkowymi Protossami i bezwzględnym Rojem Zergów. Każdy gatunek walczy o przetrwanie pośród gwiazd, w wojnie, która wieści początek najlepszego rozdziału w historii ludzkości ? albo przepowiada jej gwałtowny, krwawy koniec. Bhekar Ro - ponury, prowincjonalny świat na peryferiach Dominium Terrańskiego, gdzie każdy dzień jest dla garstki kolonistów ciężką walką o przetrwanie. To prawdziwa ziemia jałowa, pyłek kurzu w nieskończonym czarnym morzu przestrzeni. Kiedy jednak gwałtowna burza wydobywa spod skał niepojęty artefakt obcej cywilizacji, Bhekar Ro staje się najbardziej pożądaną zdobyczą, świętym Graalem dla Zergów, Protossów i ludzi. Trzy militarne potęgi spotykają się w jednym punkcie galaktyki, aby zagarnąć dziedzictwo najpotężniejszej rasy w historii wszechświata. W Cieniu Xel'Nagi to kolejna, druga z serii epickich opowieści o kosmicznej wojnie, umieszczona w świecie bestsellerowej gry komputerowej.

Marlow82 | 2014-03-04

Niestety, gorsza niż jedynka, która była naprawdę świetnie i sprawnie napisana, i mimo, iż oparta na fabule kampanii Terran z gry wnosiła wiele nowego.
A cześć druga to niestety rozczarowanie. Niektóre opisy jednostek żywcem wyrwane z instrukcji gry. Autor sili się na oryginalność, ale wtedy wszystko wypada jeszcze gorzej. Niektóre pomysły są naprawdę niezłe, ale nieco "techniczny" i "maszynowy" sposób pisania psuje ogólne wrażenie.Przy końcu powieści wkrada się chaos, rozwiązany niezbyt przekonującym, acz efektownym motywem. Typowe zastosowanie "Deus ex machina"(nie, nie pojawia się tytułowa tajemnicza rasa),które średnio ma się do uniwersum SC. Zresztą czytałem tegoż autora
"Ucznia ciemnej strony" i mam podobne zastrzeżenia.

Druedain | 2011-11-28

Po dobrym rozpoczęciu serii książek ze świata StarCrafta, inny pisarz postanowił opisać historię oderwaną od fabuły gry. Dzieło, które stworzył jest po prostu kiepskie zarówno pod względem fabularnym, jak i pisarskim. Język nie oddaje atmosfery konfliktu i rozpędzonej akcji, a fabuła jest kulawa i niezbyt urzekająca. Książkę dość dawno temu czytałem, ale zapamiętałem, że plastikowa patetyczność Protosów przywodziłaby mi na myśl cukierkowatość żołnierzy z kasowych filmów holywoodzkich. Opis opieram na wspomnieniach i niestety nie wiele zapamiętałem z treści, więc niczego poza taki ogólnikowy opis nie uda mi się stworzyć.

TheSzopen L | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Trochę byłem sceptycznie nastawiony do tej książki albowiem zebrała kilka niepochlebnych opinii. Nie mniej jednak po przeczytaniu uznałem, że ona jest po prostu dobra! Ciekawa historia opowiedziana w łatwy i zrozumiały sposób. Jako wielki fan universum Starcrafta troche gryzła mnie prostota opisu różnych sytuacji w fabule. Czytało się choćby żywcem opisana sytuacja z monitora, w którym odpalony był Starcraft. Nie mniej jednak jestem zadowolony z tej książki. Warto było przeczytać i ogólnie polecam!

dask | 2013-09-10
Przeczytana: 02 września 2013

Trzy rasy spotkały się u stóp artefaktu na maleńkiej planecie zapomnianej przez wszystkich, gdzie koloniści spokojnie żyli sobie w odosobnieniu walcząc o przetrwanie.

Odsłonięcie artefaktu i problemy z nim sprowadziły Marines na wezwanie kolonistów, Zergowie i Protosi "usłyszeli" wezwanie artefaktu po jego wzbudzeniu.

Walka Zergów i Protosów spowodowała, że artefakt wydał z siebie...

Co wyszło? - doczytajcie...

-SaH- | 2012-07-23

Niestety, książka dość słaba. Opisu uniwersum w niej mało, odwołań jakby też, a ukazana fabuła i ciąg wydarzeń nie rekompensują tej straty.
Nawet fani gry mogą być niezadowoleni.

hongi | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książki
Przeczytana: 15 listopada 2013

Muszę przyznać się bez bicia, że uniwersum StarCraft pochłonęło mnie — ponownie — bez reszty. Ostatni dodatek Starcraft II: Legacy of the Void oraz nowa kampania opowiadająca losy Novy na powrót zachęciły mnie i zwerbowały do jednej z trzech armii w nieustającym kosmicznym konflikcie. W związku z tym postanowiłem nadrobić zaległy materiał z pierwszej gry. Tym razem Biblioteczka Gracza przenosi nas do świata oryginalnego StarCrafta, a to za sprawą książki StarCraft: W Cieniu Xel'Nagi. Nie bójcie się wkroczyć do kosmicznej świątyni.

Zapraszam na Gameplay.pl na resztę tekstu.

NihilusX | 2015-07-23

Czytałem kilka lat temu, ale nie wspominam za dobrze. Książka jest chyba najsłabszą, wydaną w Polsce, na podstawie gier Blizzarda. Trzeba na prawdę być bardzo wkręconym w StarCrafta, aby się spodobała. Fabuła taka sobie, postaci raczej nie polubiłem, pełno tu nieścisłości (na angielskiej wiki jest nawet lista), a zakończenie jest bardzo przesadzone. Można to polecić co najwyżej komuś kto chce przeczytać "The Dark Templar Saga", gdyż ta trylogia podobno nawiązuje bardzo dobrze do tej książki (i reszty uniwersum), ale sam czytałem tylko to co wydano w Polsce, więc nie daję na to gwarancji.

Marcin | 2014-10-05
Przeczytana: 04 października 2014

Książka przeznaczona głównie dla graczy, więc nie ma co się po niej dużo spodziewać.

DarknessOne | 2013-07-28

Nie było tragicznie, opisy nie były zbyt oderwane od tego co znamy z serii gry article zostały ghost dalej wymierza atomówki, a co najważniejsze dowiedziałem się kim są dragoni i czemu tacy są podsumowujac nie jest zła a po co Powtarzać coś co było w grze

PablO | 2010-07-07

Jak i poprzednia - rewelacja jeżeli ktoś lubi SC :]