Sycylijczyk

Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 2) | Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
The Sicilian
Leśny_ludek

Michael Corleone po dwuletnim wygnaniu na Sycylię ma wrócić do domu. Jednakże Ojciec Chrzestny obarcza go delikatną misją. Musi przeszmuglować do Ameryki Turiego Guiliano, legendarnego sycylijskiego banitę, który broniąc praw swoich uciskanych i wyzyskiwanych ziomków, ośmielił się stawić czoło nie tylko miejscowym władzom i ściągniętym z Rzymu karabinierom, ale także wszechpotężnej mafii i jej wszechmocnemu capo di capi. W tej wojnie tylko jeden człowiek może przeżyć... Czy Michaelowi Corleone uda się wypełnić swoje zadanie? Kim będzie zwycięzca? Mario Puzo i w tej książce wciąga czytelników w mroczny, hermetyczny świat sycylijskiej prowincji, w świat przemocy, krwi, ale także wiernej przyjażni i honoru.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Paco | 2017-10-27
Na półkach: Przeczytane, MARIO PUZO
Przeczytana: 27 października 2017

O Słodki Janosiku. Mężny Robin Hoodzie. Szlachetny Zorro.
Mocarny Prometeuszu. Heroiczny Batmanie. Ryszardzie Petru :)
O Wielki Alibabo !
Drżyjcie. Szeregi Wasze zasilił Nowy Zbawca Ludu.
Ten oto podźwignie z nizin biedotę. A ludzi o krwi najbłękitniejszej, spopieli. Sfajczą się ci, wyzuci z wszelkiej przyzwoitości.
I to nie jakiś w gorącej wodzie kąpany buc. Śniada cera, wysoki, o Adonisa twarzy. Typowe Ciacho. Serc wdowich łamacz. I to taki, którego w dodatku głód wiedzy trawi i do książek słabość dręczy. Może zamilknę ? Nie. Powiem ! Nawet nad wierszami ślęczy ! I ta powierzchowność, cnotę ucieleśniająca i kobiece pragnienia akumulująca. A propos wdów. Modelowych sycylijskich wdów. Kto wie, czy nie bardziej niebezpiecznych niż przyjaciele przyjaciół. Z błyskiem w oku i ogniem w sercu. Strach taką wdowę przytulić. Niby płocha, a za plecami pejcz chowa :) Aromatem kwiecia przesycona, kocim wdziękiem obdarzona. Zostawmy to, bo się zapędzę.
Do chrztu przejdźmy. Na Sycylii, źle on...

veinylover | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Nie wiem, czy gdyby Puzo nie napisał swoich książek o mafii mielibyśmy pojęcie o mechanizmach i ludziach związanych z tym zjawiskiem.
Możliwe, że nie.
Tym razem książka dotyczy samej Sycylii i opowiada o tym, co się na tej wyjątkowej wyspie dzieje.
Książka jest unikalna. To klasyka gatunku. Polecam.

Karol | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Pamiętam że gdy czytałem tę książkę po raz pierwszy lata temu byłem trochę rozczarowany, bo naprawdę wierzyłem że to kontynuacja "Ojca Chrzestnego", teraz po latach wiedząc z czym mam do czynienia czytało mi się to dużo przyjemniej.

Byłem trochę wystraszony na samym początku, bo ten pierwszy rozdział z udziałem Michaela trochę się dłuży(a to niecałe 50 stron) i w sumie niewiele wnosi. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od momentu przedstawiania nam Turiego i jego historii i od tego momentu na szczęście jest już z górki. Główny bohater może nie powala na kolana, w sumie to żadna z postaci nie jest specjalnie "pociągająca", wszyscy są dosyć prości, trochę na jedno kopyto, bez większej głębi.

Nie oni jednak są siłą tej książki, tutaj najważniejsza jest historia. A ta bez większych problemów wciąga czytelnika (prawie) od samego początku. Podobnie jak w "Ojcu..." mamy okazję do podejrzenia jak załatwia się sprawy w mafii, jak oddziałują między sobą poszczególne osoby, o co tak...

beata | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

„Sycylijczyk” czasowo i treściowo wbija się w akcję „Ojca Chrzestnego”. Akcja „Sycylijczyka” rozpoczyna się w ostatnich dniach pobytu Michaela Corleone na Sycylii. Okazuje się, że ojciec powierzył mu bardzo ważną misję: zabrania z Sycylii „najgroźniejszego bandyty owej krainy”, Salvatore Guiliano.
Puzo napisał „Ojca” w 1969 r., „Sycylijczyka” w 1984 r. I to, niestety, widać. Irytowały mnie drobne rozbieżności treściowe - to skutek sięgnięcia po „Sycylijczyka” bezpośrednio po lekturze „Ojca”.
Hm… W sumie pomysł Puzo, by powrócić do bohaterów „Ojca chrzestnego” i uczynić z nich postaci dalszego planu w „Sycylijczyku”, służył chyba tylko celom marketingowym… Moim zdaniem byłoby lepiej, gdyby to nie był Michael Corleone, a np. Michael Jakiśtam. Wtedy nie byłoby, często błędnych, odniesień do „Ojca chrzestnego”… Gdyby tu występował np. Michał Montelepre a nie Michał Corleone, autor uniknąłby wielu wpadek. Ale może książka sprzedawałaby się gorzej?

Wiem, że opowieść zawarta w książce...

Anastazja | 2017-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2017

Miał być "Ojciec Chrzestny", ale jako że z niewiadomych przyczyn powyższy nie wrócił do biblioteki jest "Sycylijczyk"

Książka choć w opisach często traktowana jest jako druga część "Ojca Chrzestnego", nie jest jego kontynuacją, pomimo że w pewien sposób te dwie historie zostały połączone przez Michaela Corleone. "Sycylijczyk" jest opowieścią o sławnym uwielbianym przez Sycylijczyków Salvatore Guiliano. Jego działalność przypominała nieco Robin Hooda, który to okradał bogatych, a łupy rozdawał biednym. Choć mafia próbowała go zwerbować, on do końca się jej opierał, tak samo jak opierał się rządowi.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem książki. Mario Puzo stworzył piękną, wciągającą opowieść, świetnie ukazał legendę Salvatore Guiliano, pomimo jego bandyckiej działalności, pomimo ludzkich żyć jakie miał na sumieniu, nie sposób darzyć go sympatią i kibicować mu. Książka sprawiła mi ogromną przyjemność, bardzo przypadł mi do gustu styl i język jakim posługuje się Mario Puzo. Ani...

Danway | 2011-03-19
Na półkach: Przeczytane, @Blog, 2005-2007
Przeczytana: 08 lipca 2006

Przez wiele osób Sycylijczyk jest uznawany za kontynuację Ojca Chrzestnego. Wiele w tym prawdy, ale wiele także kłamstwa. Powieść "Sycylijczyk" bierze na tapetę autentyczną postać Salvatore Giuliano. Rzecz jasna Michael Corleone także pojawia się w książce, lecz jest bardziej postacią epizodyczną.

Corleone, o którym wspomniałem przed chwilą, kończy swój pobyt na Sycylii i może wracać do kraju. Jednak zanim wróci musi wykonać bardzo ważne i niełatwe zadanie. Otóż ma on za zadanie przemycić Giulianiego do USA.

Dzięki tej książce możemy poznać legendarnego bandytę Tiuriego, który napsuł krwi mafiosom z Sycylii i tym samym znalazł kilku zatwardziałych wrogów. Jednakże dla mieszkańców Sycylii był prawdziwym bohaterem, który okradał bogatych i dawał biednym.

Puzo ponownie zbudował niezwykle klimatyczną powieść, w której ciągle się coś dzieje i nie sposób się od niej oderwać. Można by rzecz, że nie jest kontynuacją Ojca Chrzestnego, lecz osobną powieścią umieszczoną w tamtych...

Miras | 2018-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2018

Książka o dumie, honorze i zdradzie, o tym, że nawet największa przyjaźń nic nie znaczy w dzisiejszym świecie. O mafii, która powinna być tępiona z bezwzględnością. O zwykłych ludziach, którzy nie mają szans na godne życie. O politykach, księżach, którzy dbają o swój źle rozumiany interes. Przykre. O Sycylii, której nie znałem. Można by powiedzieć, że temat jest piękny gdyby nie był tak straszny. Polecam.

Joanna | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

znudziły mi się książki o mafii i tp. może kiedyś do tego wrócę, ale chwilowo robię przerwę. książka przeciętna, ale czuję się nie obiektywna pisząc o niej.

Thadeus | 2018-05-12
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2018

Powieść bardzo dobra. Osadzona w świecie rodziny Corleone opowiada tak naprawdę o prawdziwych zdarzeniach poprzeplatanych z fikcją. Moim zdaniem jest to wizja Autora odnośnie zdarzeń jakie miały miejsce w tamtym czasie na Sycylii, gdy zamieszkiwał ją główny bohater. Jest to także hołd złożony bohaterowi Sycylii, który starał się otworzyć ludziom oczy oraz im pomóc. Jest to jego biografia, którą polecam nie tylko fanom Autora, mafii czy Ojca Chrzestnego.

Darek DTSG | 2013-08-11
Przeczytana: 2013 rok

"Sycylijczyk" wspaniale ukazuje dzieje słynnego przywódcy mafijnego, Salvatore Giuliano. Puzo funduje nam prawdziwą podróż po Sycylii lat '50 ubiegłego wieku.
Szczegółowe opisy elementów kultury sycylijskiej, barwne opisy przyrody i łatwo przyswajalny styl pisania autora sprawia ,że książki Mario Muzo pochłania się bez reszty POLECAM