The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society
Alicja

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza wyspę, co zupełnie zmienia jej życie...
Napisana lekko i z humorem, niezwykła historia o ludzkich uczuciach i książkach „pomagających znieść rzeczy normalnie niemożliwe do zniesienia”.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Mollinka_90 | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Zdawać by się mogło, że powieść epistolarna to gatunek prehistoryczny. Co prawda, wielu pisarzy wykorzystuje zabieg wplatania listów do treści swych książek, jednak powieści składające się z samych listów należą do rzadkości. Tutaj mamy właśnie taką powieść, od początku do końca stworzoną z listów. To ciekawy zabieg, podnoszący wartość literacką książki. Ale na wyjątkowość tej pozycji składa się również jej klimat, postaci i tematyka.

Akcja przenosi nas w czasy II wojny światowej, do wyspy Guernsey, gdzie zawiązuje się niezwykłe stowarzyszenie miłośników literatury. Trochę z konieczności ukrywania się przed Niemcami, trochę z potrzeby bliskości wywołanej strachem przed utratą życia, mieszkańcy wyspy nawiązują trwałe przyjaźnie z książką w tle. Osią całej operacji jest młoda kobieta, Elizabeth, pełna pomysłów i woli życia. Wojenne losy mieszkańców z chęcią zgłębia pisarka Juliet, poszukująca materiału na kolejną książkę, dla której wkrótce te obce osoby, staną się najbliższymi...

kajsa | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Ta powieść jest jak plaster miodu,ma w sobie pokłady optymizmu,mimo że akcja dzieje się tuż po wojnie ,a fabuła sięga jej czasów,niekiedy ukazując wydarzenia smutne i bolesne.
Nie ma w niej żadnego bohatera,no może poza Markiem Reynoldsem,który wzbudzałby niechęć w czytelniku.
Guernsey to taki raj utracony,w którym zwykli,przeciętni ludzie czytują klasyków i odkrywają w ich dziełach takie prawdy,jakie nie śniły się nawet największym filozofom.
Książka urocza.Emanuje ciepłem, spokojem i ludzką życzliwością.Z przyjemnością i łezką w oku czytałam listy bohaterów. Trochę żal,że dziś w dobie rozwiniętych technologii zanika całkowicie korespondencja.Jedyny list,jaki otrzymują współcześni,na pewno nie opisuje jednej z wielu przygód Juliet Ashton,może być co najwyżej rachunkiem za elektryczność.

Tajemnica | 2010-11-22
Na półkach: 2010 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 listopada 2010

Juliet Ashton...................................21 listopada 2010
Domek przy Wielkim Domu
St. Martin's Guernsey

Szanowna Pani!
Na wstępie chciałabym wspomnieć, iż nie pisałam listu odręcznie dobrych 15 lat. Teraz żyjemy w czasach, w których długopisy zamieniliśmy na diabelskie maszyny, na których wystukujemy literki i one pojawiają się już za chwilkę u odbiorcy. Chciałabym z całych sił jednak napisać do Pani w tradycyjny sposób, co też czynię z wielka przyjemnością.
Droga Juliet, nie wiem czy znajdę słowa, które mogłyby wyrazić moją wdzięczność i wielkie podziękowanie dla Pani za chwile spędzone ze Stowarzyszeniem Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Każde słowo, które wymieniliście ze sobą głęboko przeżywałam, cieszyłam się razem z Wami i płakałam, wściekałam się a nawet chciałam biec z pomocą. Powiem Pani w zaufaniu, że ja też bym odrzuciła te zaręczyny, chciałam wtedy Panią uściskać z radości, bo byłam pełna obaw o Panią.
Jestem pełna podziwu dla...

Monika | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Oczarowała mnie ta książka...

Tyle w niej mądrości, piękna i dobroci, że człowiek czuje żal czytając ostatnią stronę. Ta książka przywraca wiarę w ludzi, dodaje otuchy, rozbudza wyobraźnię i pokazuje świat z pięknej, choć niełatwej strony. Po lekturze tej książki zauważa się każdego ślimaka na drodze i czuje na twarzy każdy podmuch wiatru.

Brawo dla autorek! Stworzyły wyśmienity kąsek czytelniczy!

Marzena | 2016-03-19
Przeczytana: 18 marca 2016

Czytacie w miejscach publicznych, prawda?
Oto moja mała rada: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek najlepiej czytać w przychodni, w kolejce do lekarza.
Dlaczego? Siedziałam wczoraj "nasta" w kolejce, czytałam i choć stosowałam kilka chwytów maskujących, typu, głębokie oddechy i szybkie mruganie, które miało powstrzymać napływ łez- nic z tego. Moja twarz zalana łzami i morze kataru wydmuchiwanego niczym gra na saksofonie(zdecydowanie mniej sexi) zaczęły przykuwać uwagę. W razie pytań miałam przygotowane wytłumaczenie, nie wiem czy wiarygodne, ale ostre przewlekłe zapalenie spojówko-nosa, brzmi grożnie, prawda? I jest bardzo zarazliwe...
Właśnie z tego względu odpadają środki transportu publicznego czy park.
Książka wzruszająca, jak już wiecie, podana nam w formie listów (jakże ja to uwielbiam-pisać-dostawać-czytać). Napisana tak delikatnie i subtelnie o tak trudnym i ciężkim temacie wojny.
Skradła moje serce, daje nadzieję i zaraża pogodą...

Nina | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Urocza... tak chyba należałoby określić tę książkę :) Bawiłam się, smuciłam się i cieszyłam się razem z bohaterami. Napisana w formie listów wymienianych między bohaterami, czyta się znakomicie, wciąga jak bagno :) Bardzo trudno ją odłożyć dopóki się nie skończy, niestety niektórzy muszą pracować więc przerwy były konieczne. Poznacie również kawał dobrej historii czytając tę książkę, temat okupacji Wysp Normandzkich nie wszystkim jest znany, mnie nie był. Pomimo dramatycznych losów bohaterów, książka tchnie optymizmem i radością życia. Bardzo klimatyczna. Polecam

Stokrotka | 2016-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2016

„ … nie ma dla mnie milszego zajęcia niż buszowanie w księgarniach. Od lat tam chodzę i zawsze wyszperam książkę, której szukam – oraz trzy inne, o których nie miałam pojęcia, że chcę je nabyć.”
Ten miły i swojsko brzmiący cytat można odnaleźć w powieści „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”. Książka została napisana w formie listów. Główna bohaterka to pisarka Juliet Ashton. Prowadzi ona obfitą korespondencję z przyjaciółmi oraz nieznajomymi, którzy z czasem stają się osobami najbliższymi jej sercu. W wyniku zaproszenia przyjeżdża na wyspę Guernsey i - jak to w książkach i filmach bywa – jej życie się zmienia, a priorytety ulegają przewartościowaniu.
Jakie określenia kojarzą mi się z tą powieścią? Mądra, urocza, nastrojowa, optymistyczna. To pozycja dla tych, którzy lubią książki obyczajowe i tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat okupacji Wysp Normandzkich.

eduko7 | 2016-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 maja 2016

Niesamowita - to najkrótsze a jednocześnie najpełniej oddające moje odczucia określenie. Bohaterowie tak odlegli (przestrzeń czasowa i kulturowa) a jednocześnie tak bliscy (ze względu na zamiłowanie do literatury).
Trudne czasy powojenne i trudne wspomnienia z czasów wojny, a jednocześnie treść nasycona optymizmem i wiarą w ludzi.

Uwielbiam tę książkę i uwielbiam pisać listy! Ukazana jest w niej wielka mądrość. Spotykamy się tam z pewnego rodzaju magią i zauroczeniem. Wyjątkowa historia, która sprawia, że ja czytam to wspaniałe dzieło już kolejny raz. Zawsze mnie zadziwia, inspiruje i wzrusza.
Polecam bardzo!

Ag2S | 2010-10-04
Przeczytana: 02 października 2010

Wiele już zostało napisane na temat tej książki. Ja napiszę krótko, zresztą jak zawsze, dla tych, którzy nie przepadają za długimi recenzjami;)
Książka ciepła i bardzo optymistyczna, pomimo iż opowiada o dramatycznych przeżyciach mieszkańców wyspy. Ciekawie opisane losy wojenne bohaterów, pełne przerażających faktów i smutnych historii, a także pięknych przyjaźni i wielkiej miłości.
Gorąco polecam na rozgrzanie serducha.