Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Okładka książki Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek
Annie BarrowsMary Ann Shaffer Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
2010-04-01
Data 1. wydania:
2009-05-10
Joanna Puchalska
1946 literatura amerykańska pisarka powieść obyczajowa przyjaźń relacje międzyludzkie szczęście uczucie Wielka Brytania wyspa

Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Prawnik, Szaleństwo, W objęciach nocy, Czytelniczy klub amatorów ciasta obierkowego na Guernsey John Grisham, Michael Koryta, Mary Ann Shaffer, Alan Titchmarsh
Ocena 6,8
KSIĄŻKI WYBRAN... John Grisham, Micha...

Bardzo przyjemna lektura. Akcja osadzona jest w Wielkiej Brytanii w latach powojennych. Głównym miejscem akcji jest piękna wyspa Guernsey, której opisy sprawiły, że aż zamarzyło mi się kiedyś ją odwiedzic. Mimo częstych i nieuniknionych odniesień do wojny oraz wielu tragedii z nią związanych, książka napawa nadzieją, zaś jej bohaterów niezwykle polubiłam.
Dodatkową zaletą jest jej nietypowa forma (jest to powieść epistolarna).

Dodatkową zaletą...

Tytuł mnie zaintrygował i chciałam przeczytać książkę zanim ewentualnie obejrzę film. Powieść epistolograficzna (jednak te listy jakieś takie "pensjonarskie") podzielona na dwie części. Pierwsza część jest kompletnie o niczym, druga o doświadczeniach wojennych poszczególnych ludzi mieszkających na wyspie Guernsey. Ton jest lekki, opisy bardzo powierzchowne, narrator sili się na poczucie humoru ale niestety jego wysiłki spełzły na niczym. Wynudziłam się okropnie.

Miałam w planach tę książkę od dobrych kilku lat i kiedy już udało się ją przeczytać... to jest mi smutno, bo się zawiodłam. Bardzo się przy niej nudziłam, nie miałam ochoty do niej wracać, doczytałam do końca na siłę. I chociaż klimat powieści i ukazanie historii w formie listów mi się podobały, to coś tutaj nie "kliknęło".

Po raz kolejny to książka, którą gdzieś zobaczyłam, coś się obiło o uszy, ale niespecjalnie zachęciło do czytania. Po wielkim bum z powodu filmu o książce znów zrobiło się głośno i wtedy po raz kolejny dziwnym trafem sięgnęłam po nią.

Znajdujemy się razem z bohaterami po wydarzeniach II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Nasza główna bohaterka Juliet wymienia listy ze swoimi przyjaciółmi. Pewnego dnia otrzymuje list od tajemniczej osoby, która zdradza jej, że znalazła książkę należącą kiedyś do Juliet. Dzięki tej wiadomości wkrótce nasza bohaterka dowiaduje się o losach mieszkańców małej wyspy.

Jak mogę ocenić tę książkę? Cóż. Powieść napisana w formie listów to coś zupełnie nowego dla mnie, co w jakiś sposób przyciągało do lektury. Sami bohaterowie niestety jakoś szczególnie mnie nie porwali. Miałam czasem wrażenie, że to taki trochę serial do czytania. Nie wiem, czy to zmęczenie wałkowaną przez wielu autorów, często bezmyślnie tematyką okołowojenną czy coś zupełnie innego. Mogę jedynie powiedzieć, że to lekkie czytadło, może stanowić odskocznię po czymś cięższym.

Podsumowując, to spędziłam całkiem spokojne wieczory, czytając "Stowarzyszenie...", ale nie na tyle, by nazwać je cudownym czy niesamowitym.

Dość przeciętne czytadło które mnie nie porwało. Powieść napisana w formie listów, mnie wręcz rozpraszała. Zmęczyłem ją w dwa dni.

Ciepła, mądra książka. Niby romans, ale z drugim dnem.

Ciepła, mądra książka. Niby romans, ale z drugim dnem.

O książce usłyszałam z powodu filmu Netflix oraz jednej z moich ulubionych aktorek - Lily James. Szukałam książki długo, a znalazłam w mojej bilbiotece miejskiej... Zdziwiła mnie objętość książki - jedna z cieńszych, więc nie liczyłam na wiele. Kolejne zdziwienie - powieść epistolarna. Uwielbiam tą formę! Koniec końców, po przeczytaniu, jestem zachwycona historią, bohaterami i świetnymi opisami zawartymi w listach. Warto!

Fajna, ale nie porwała mnie. Sporo czasu zajęło mi dokończenie jej. Taki zwykły umilacz czasu :)

Trochę romantyczna, ale nie głupiutka, trochę 2ws, ale nie straszna. Bardzo mnie wciągnęła, w każdej wolnej chwili po nią sięgałam.
Pożyczona od Beaty T.

Pożyczona od Beaty T.

Na półkach: , , , ,

Parę lat temu obejrzałam film, który baaardzo mi się spodobał. Dopiero kilka dni temu natknęłam się na książkę i zdecydowałam się, że wrócę. Trochę inna kolejność niż zazywczaj. Książa bardzo mi się spodobała, szczególnie jej barwni bohaterowie i ich historie za czasów okupacji. Pomimo tła historycznego, jest to ciepła książka opowiadająca o przyjaźni, miłość, oddaniu do drugiego człowieka. Jest tylko jedna wada- forma książki. Niestety, nie jestem fanką czytania non stop listów. Brakuje mi dialogów, wenętrznych przeżyc bohaterów w danej chwili. Dlatego oceniam na 7. W tym wypadku, film troszkę lepszy.

Mary Ann Shaffer Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek Zobacz więcej