Madame Hemingway

The Paris Wife
Hemingway, żona,
Ag2S

Inne wydania

Inspirowana biografią najbardziej popularnego amerykańskiego pisarza XX w. powieść o okresie jego pierwszego małżeństwa i pobytu w Paryżu (opisanym przez samego Hemingwaya w utworach Słońce też wschodzi i Ruchome święto). Od momentu ukazania się w USA w lutym 2011 książka znajduje się na liście bestsellerów „New York Timesa” i zbiera pochwalne recenzje krytyków i zachwyconych czytelników....

i Ruchome święto). Od momentu ukazania się w USA
i zachwyconych czytelników. Prawa do jej wydania kupiło
25 krajów. Powieść idealnie komponuje się
z zainteresowaniem Paryżem lat 20. jako stolicą światowej bohemy rozbudzonym za sprawą ostatniego filmu Woody’ego Allena O północy w Paryżu.

źródło opisu: http://www.bukowylas.pl/content/ksiazka/madame-hemingway

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/content/ksiazka/madame-hemingway

Ania | 2015-05-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 05 maja 2015

Jakbym przeniosła się do świata ówczesnej bohemy. Do gwarnych, zadymionych barów, gdzie alkohol leje się strumieniami, a zabawa trwa do białego rana.
"Madame Hemingway" wciąga od pierwszych stron. Wrażenie robi historia bohaterów oraz sposób jej opowiedzenia. Subtelnie, z wyczuciem i prostotą.
Nie minęło wiele rozdziałów, a ja przyłapałam się na tym, że Hemingway i Hadley wzbudzają moją sympatię i jakoś smutno było mi się potem z nimi rozstawać.
Przypadkowy wybór książki okazał się strzałem w dziesiątkę.

allison | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Pięknie opowiedziana historia miłości Hemingwaya i jego pierwszej żony.
Autorka z wielkim wyczuciem opisała burzliwy związek między rozpoczynającym karierę, doświadczonym przez wojnę pisarzem i poznaną przypadkowo córką sufrażystki oraz finansisty.
Już podczas pierwszej rozmowy bohaterowie odkrywają, że sporo ich łączy (m.in. skomplikowane relacje z rodzicami), jednak także od tego pierwszego spotkania czytelnik wyczuwa, co dzieli młodego buntownika i wrażliwą, nieco staroświecką kobietę.

Narratorką jest tytułowa bohaterka i dzięki temu mamy okazję poznać od podszewki jej związek z przyszłym noblistą. Wraz z nią przeżywamy liczne rozterki, radości i smutki, obawy i wreszcie pełne napięć oraz dramatycznych przeżyć ostatnie miesiące małżeństwa.

Autorka bardzo sugestywnie przedstawiła losy Hadley i Ernesta. Ze zdziwieniem stwierdziłam, że opowiadana historia niemal mnie przytłoczyła, tak bardzo przeżywałam wraz z bohaterką jej dramat. Niepokój towarzyszył mi od pierwszych stron...

kasandra_85 | 2011-12-22
Przeczytana: grudzień 2011

Stayrude | 2011-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2011

Ernest Hemingway od zawsze kojarzył mi się jako ustatkowany, starszy pan z siwą brodą i nostalgicznym, nieobecnym spojrzeniem. Nigdy nie zastanawiałam się jakim był człowiekiem, jakimi ludźmi się otaczał i jak wyglądała jego droga do sławy. Do końca nie byłam przekonana czy to lektura akurat dla mnie. Jednak gdy wzięłam książkę do ręki odłożyłam ją dopiero po przeczytaniu ostatniej strony.
Ich znajomość zaczęła się jak w tanim romansie. Ernest i o aż osiem lat starsza Hadley Richardson poznali się przypadkiem, jednak uczucie, które ich ogarnęło zarzuciło im pętle na szyi nie mając zamiaru choć na trochę poluzować uścisk. Wpadli w wir namiętności. Jej imponowała jego bystrość umysłu i pewność siebie oraz te urocze dołeczki na policzkach w których można by się zakopać, jemu - jej prostolinijność i prawdomówność. Chwycili szczęście za rogi i postanowili nie puszczać. Niespełna rok po zawartym na prędce małżeństwie wyruszają do Paryża gdzie Ernest ma poczuć ducha miasta i zacząć...

Aga | 2013-10-29
Przeczytana: październik 2013

" Ta książka posiada w sobie magię..."- zgadzam się jest wspaniała,
cudowny klimat i trudno się od niej oderwać.Gorąco polecam wszystkim którzy kochają Paryż nie tylko z tamtych czasów;-)

Penelope | 2013-09-22
Przeczytana: 24 lipca 2013

"Kiedy jest Ci smutno, udawaj, że jesteś zadowolona. Po deszczu wzejdzie słońce".

Książka "Madame Hemingway" opowiada losy tak naprawdę dwojga ludzi - Hadley i Ernesta Hemingwaya. Kiedy ich poznajemy mieszkają w Chicago, mają dwadzieścia parę lat (ona jest od niego starsza o kilka lat), stoją na progu wejścia w dorosłe życie, mają w głowach pełno marzeń i wiary w przyszłość.

Hadley mieszka z siostrą i jej rodziną, jest niestety po przejściach gdyż niedawno zmarła ich matka a ojciec kiedy była nastolatka popełnił samobójstwo. Ernest natomiast wiedzie już życie dorosłe, pracuje w małej gazecie, chce też rozpocząć prace jako pisarz, ale nikt na razie jeszcze nie poznał się na jego talencie. Poznają się z Hadley na imprezie u znajomych i od tej pory trudno im będzie o sobie zapomnieć. Będą przeżywać wzloty i upadki, mieszkać w różnych miejscach na świecie, między innymi w Paryżu.

"Czułam się rozdarta, z jednej strony pragnęłam dowiedzieć się, czy mogę ufać Ernestowi, z drugiej -...

Annie | 2012-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2012

Ernest Hemingway to wybitny amerykański pisarz, zdobywca m.in. Pulitzera oraz Nagrody Nobla, uważany za najważniejszego twórcę literatury XX wieku. To także jeden z czołowych przedstawicieli Straconego Pokolenia (ang. Lost Generation), czyli grupy amerykańskich pisarzy, urodzonych około 1898 roku, którzy brali udział w I Wojnie Światowej i w latach 20’ żyli i tworzyli w Paryżu. Hemingway prywatnie prowadził bardzo intensywne i burzliwe życie. Uwielbiał boks, corridę, podróże i wszelkie niebezpieczeństwo. Miał cztery żony i liczne kochanki. Jednak jak sam po latach podkreślał, to pierwsza żona, Hadley Richardson, wywarła największy wpływ na jego życie i „wolałby umrzeć niż zakochać się w jakiejkolwiek innej kobiecie.” To właśnie jej, paryskiej żonie, poświęcona jest powieść „Madame Hemingway” autorstwa Pauli McLain.

„Madame Hemingway” nie jest biografią w ścisłym tego słowa znaczeniu. To raczej oparta na faktach, beletryzowana powieść o losach Hadley Richardson u boku...

Mimetyczka | 2012-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 lutego 2012

"Choć nieraz szukałam leku, w końcu musiałam pogodzić się z faktem, że Paryż to choroba, na którą nie ma lekarstwa."

Pierwsze zdanie z prologu i na myśl przychodzi mi młodzieńcza(doszlifowana pod koniec życia) powieść samego Hemingwaya "Ruchome święto". Niemal jak wyjęte z klimatu tamtej książki. Czytelne nawiązanie, dlatego poczułam się podbudowana, zachęcona. Bo i książka Pauli McLain ma solidną podstawę w postaci materiałów biograficznych i quasi-biograficznych. Opracowań, biografii, listów, rękopisów i po prostu opowiadań Hemingwaya.
Zbeletryzowane biografie mają to do siebie, że pracują na gotowym materiale. Życie artystów przerabiane jest na książkę, robimy z tego mały teatrzyk przeszłości i prawie za każdym razem jesteśmy zachwyceni i zafascynowani. A to obrazem epoki, literacko-artystycznym światkiem, perypetiami, zdradami i uczuciami. We mnie pojawia się pytanie na ile urok takich powieści wypływa z samego życiorysu, a ile bierze się z pracy twórczej pisarza.
W wypadku...

goslava | 2011-10-26

A teraz szczerze: ręka w górę, kto kojarzył Ernesta Hemingway'a wyłącznie jako starszego, brodatego pana, autora Starego człowieka i morze? Oczami wyobraźni możecie zauważyć moją, wyciągniętą jak struna, rękę.

"Madame Hemingway" to fascynująca książka. Autorka przenosi czytelnika do Paryża lat 20., z niezwykłą dokładnością oddając charakter tamtych czasów oraz życia artystycznej bohemy. Historia została przedstawiona z perspektywy Hadley - pierwszej żony (paryskiej żony jak mawiali niektórzy, stąd tytuł oryginału - "The Paris Wife") znanego, amerykańskiego pisarza, Ernesta Hemingwaya.

Jednak żaden ze znanych artystów nie stał się popularny z dnia na dzień. Droga Ernesta do sławy była dość trudna, okupiona ciężką pracą, wyrzeczeniami. Artyści nie są łatwymi we współżyciu ludźmi, a artyści niespełnieni - szczególnie. Hemingway miał jednak to, czego nie miała większość jego znajomych - miłość oraz kobietę, która tą absolutną miłością go darzyła. Hadley, starsza od pisarza o osiem...

iwona | 2013-10-07
Przeczytana: 06 października 2013

Ernesta Hemingwaya znają wszyscy chociażby ze słyszenia. O Hadley Richardson Hemingway wiedzą już tylko nieliczni.
Hemingway jest moim ulubionym pisarzem. Przeczytałam chyba wszystko co zotało wydane. Moją książką numer jeden jaką w życiu przeczytałam jest "Ruchome święto" tego właśnie autora. I tak się właśnie złożyło, że gdy o książce Pauli McLain zobiło się głośno, byłam przekonana że nie pozostanie mi obojętna.
Z racji tego, iż przeczytałam mnóstwo biografii Ernesta Hemingwaya, trudno przyszło mi czytać książkę, która początkowo przedstawiała pisarza w nie taki sam sposób jak ja go od zawsze widziałam. Drażniła mnie postać Ernesta na pierwszych stronach powieści. Potem dostrzegałam więcej drażniących rzeczy, aż w końcu usiadłam i postanowiłam nie zwracać na podobne sprawy uwagi i poprostu przeczytać książkę. Płakałam jak dziecko gdy dotarłam do końca.

Historia ta jest inspirowana biografią Ernesta Hemingwaya i jak sam tytuł może na to wskazywać opowiadana przez madame...

115 rocznica urodzin Ernesta Hemingwaya

Laureat literackiej Nagrody Nobla, jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku, twórca tzw. prawdziwej męskiej literatury, hulaka, kobiecarz – Ernest Hemingway – dziś obchodzimy 115 rocznicę jego urodzin.