Mała Tarmosia. Co w norze piszczy?

Okładka książki Mała Tarmosia. Co w norze piszczy? Ania Grzyb, Tomasz Samojlik
Okładka książki Mała Tarmosia. Co w norze piszczy?
Ania GrzybTomasz Samojlik Wydawnictwo: Agora Seria: Mała Tarmosia opowieści dla młodszych dzieci
24 str. 24 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Mała Tarmosia
Agora
2023-08-23
2023-08-23
24 min.

To nie lada gratka dla małych dzieciaczków, które uwielbiają zwierzątka, kolorowe obrazki i nutkę tajemniczości w czytanych książeczkach. Zabawna, przyjemna w odbiorze i pouczająca, ponieważ młody czytelnik może poznać garść faktów na temat borsuków. To, co podobało mi się w tej książeczce, poza humorem i ilustracjami, to puenta, która skłania czytelników do przemyśleń. Ta niepozorna książeczka skrywa w sobie coś jeszcze… Mały bonus z borsuczymi ćwiczeniami – dziecko poćwiczy z Tarmosią swój język. Z pewnością ćwiczenia rozruszają małego leniuszka i uatrakcyjnią lekturę! Twarda oprawa zapewni trwałość książeczkom na długo, a barwne i urocze ilustracje, autorstwa Ani Grzyb, przykują uwagę nawet wymagających maluszków (i dorosłych też). Tomasz Samojlik wie jak zainteresować małe dzieci i zachęcić je do sięgania wraz z rodzicami po kolejne książeczki.
Dla kogo?
Idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale również i starszych, które rozpoczęły naukę samodzielnego czytania, tekstu nie jest kosmicznie dużo, więc z pewnością dadzą radę. Stron nie jest zbyt wiele, więc ich liczba nie przytłoczy małego czytelnika, a satysfakcja z samodzielnie przeczytanej książeczki będzie spora. Polecam gorąco, szczególnie tym, którzy cenią sobie historyjki skłaniające do refleksji a do tego z ciekawą szatą graficzną.

Ciekawa świata Tarmosia, która zgodnie ze zwyczajami borsuków powinna spać w dzień, nie mogła niestety zasnąć. Chrapanie dziadka i dziwne dźwięku nie pozwoliły jej zasnąć. Zaintrygowana więc ruszyła na poszukiwania, by odkryć kto lub co skrywa się za tymi dźwiękami. Tak poznała nowego Książka, której bohaterami jest rodzina borsuków, z małą rezolutną borsuczką.
Ta książka to nie tylko opowieść dla dzieci, to także małe lekcje przyrody, dzięki informacjom przemycanym w treści, dodatkowo przyprawionym garścią humoru.

Ta książka...

Seria "Zwierzaki" od Wydawnictwa Agora jest pełna fantastycznych bohaterów. Niedawno do tego grona dołączyła urocza borsuczka, której perypetie z pewnością przypadną do gustu małym miłośnikom przygód.

Być może znacie Tarmosię - jej losy Tomasz Samojlik opisał dwa lata temu w książce kierowanej do starszej publiczności. Tym razem borsuczka wraca w krótszych opowiadaniach idealnych dla dzieci przedszkolnych.

Dzięki tym pięknie wydanym publikacjom, poznajemy bliżej borsuczą rodzinę - ich codzienne życie i problemy

Bogato zilustrowane historie skupiają się na wątku małej Tarmosi, której przygody dają czytelnikowi wiele informacji o zwyczajach borsuków. Jest tu zabawnie i rodzinnie, a opowiadania są pełne empatii i ciepła.

Tarmosia chętnie odkrywa las, jest ciekawa świata i lubi zawierać nowe znajomości. Przecież wszędzie może czekać przygoda! Jest rezolutna, bystra, otwarta i bardzo lubi się bawić. Nade wszystko uwielbia spać.

Książki doskonale przemycają wiedzę o przyrodzie, a jednocześnie dotykają problemów zrozumiałych dla dzieci. Pisane z lekkością, porywają do leśnego świata i zachęcają do pozostania w nim na dłużej. Ich lektura to absolutna przyjemność.

"Mała Tarmosia. Co w norze piszczy?" to przyjemna i pouczająca opowiastka o rodzinie borsuków. Młody czytelnik dowiaduje się kilku faktów o tych fascynujących zwierzętach, a przy okazji ma szansę zastanowić się nad poznaną historią i spróbować wyciągnąć wnioski. Osobiście bardzo polubiłam dziadka Skjoldura, którego osoba wnosi do przygody nieco humoru.

Autorem książki jest Tomasz Samojlik - znany z wielu publikacji o tematyce przyrodniczej (m.in. z cyklu "Umarły las" i "Bardzo dzika opowieść"). Z racji doświadczenia w pisaniu dla dzieci ten popularyzator przyrody zgrabnie przeplata wątki edukacyjne ze zwykłymi, codziennymi sytuacjami i zachowaniem. Nie bez znaczenia jest również oprawa graficzna. Choć lata swojego dzieciństwa mam dawno za sobą, to nadal uwielbiam rysunki w książkach. Co dopiero dzieci, które są szczególnie wymagającymi odbiorcami! Na szczęście Ania Grzyb świetnie poradziła sobie z wyzwaniem i nie sądzę, by któryś młody czytelnik obojętnie przeszedł koło samej okładki. Nie wspomnę nawet o wnętrzu książki ;)

Ciekawa historyjka wzbogacona subtelnie podanymi informacjami na temat borsuków, a do tego odrobina tajemniczości. Wszystko to wspaniale komponuje się z uroczymi ilustracjami tych przesympatycznych zwierząt. To jednak okazuje się zaledwie drobnostką w stosunku do ćwiczeń zaproponowanych na końcu książeczki. Mój kilkulatek miał niesamowitą frajdę wykonując zaproponowaną gimnastykę języka. Ja też się przy tym nieźle uśmiałam :D

Tego typu literatura sprawia, że dzieci chętnie sięgają również po inne publikacje, ponieważ odpowiednia zachęta i rozbudzenie ciekawości z pewnością zaowocuje w przyszłości większym zainteresowaniem książkami. Przytoczona tematyka przy okazji uwrażliwia najmłodszych na piękno otaczającego świata, różnorodność wśród zwierząt i roślin, a odpowiednio pokierowana dyskusja z młodym człowiekiem po zakończeniu lektury ma szansę przynieść dodatkowe korzyści. To jednak już zostaje w gestii nas - dorosłych.

Przyjemnej zabawy i mnóstwa śmiechu podczas gimnastyki buzi i języka ;)

Autorem książki jest...

Maluchy już nie muszą zazdrościć starszemu rodzeństwu! Ani podkradać im z półki grubaśnej książki. Nie muszą, bo od dzisiaj mają swoją własną Tarmosię! I to w podwójnej dawce! Małą Tarmosię, z całym jej borsuczym urokiem, niezwykłymi przygodami i doskonale przemyconą wiedzą o przyrodzie. A wszystko dzięki nowej serii o, znanej już starszym dzieciom bohaterce, stworzonej przez Tomasza Samojlik i zilustrowanej przez Anię Grzyb. I od razu zaznaczę, to nie są książki kartonowe. Maluchy dostaną Tarmosię w „dorosłej wersji”! Z miękkimi stronami i całkiem długim tekstem. Oczywiście, to ilustracje wciąż dominują, ale jeśli myślicie, że to picturebooki na 5 minut czytania, nic z tych rzeczy. Każda „Mała Tarmosia” to gwarancja dłuższej, wciągającej historii, w sam raz na bliskie czytanie na dobranoc. A dla tych, którzy jeszcze Tarmosi nie znają, wyjaśnię, że tytułowa bohaterka to młoda, rezolutna borsuczka, która mieszka w dużej norze z rodzicami i dziadkiem. I podobnie, jak w „starszej” wersji, tutaj także, jej przygody są świetnym pretekstem do opowiedzenia dzieciom o życiu i zwyczajach borsuków. O tym, że prowadzą rodzinne życie i są aktywne głównie nocą. Że tworzą nory z całą siecią podziemnych korytarzy i pomieszczeń, a ich największym smakołykiem są dżdżownice. Wszystkie te borsucze ciekawostki zostały bardzo naturalnie wplecione w opowieści o zabawie szyszką i o nocnych odgłosach w borsuczej norze. Bardzo doceniam także to, że oprócz ciepłych, dowcipnych historii i ciekawostek z życia borsuków, znajdziemy takie wartości jak życzliwość, odwagę, pomoc innym, czy poczucie humoru. A na deser - stronę z ćwiczeniami, która zaangażuje dzieci do zabawy (aczkolwiek to lepiej rano, nie podczas wieczornego czytania). Jeśli szukacie pięknie zilustrowanych książek przyrodniczych dla malucha w wieku ok. 3 , gorąco polecam!

• Pożyczone (praca)
  • Czytajmy polskich autorów!
  • PRZECZYTANE 2023
  • Z biblioteki w Łodzi
  • Lidka do kupienia 3+
  • Dla Anieli

Dodaj cytat z książki Mała Tarmosia. Co w norze piszczy?