Kamizelka

Śmierć, Los, Miłość, Uczucia
klasyka
Arek

Inne wydania

Co zrobić gdy ma umrzeć ukochana osoba. Okłamywać ją czy jej o tym powiedzieć. Żadne rozwiązanie nie będzie idealne, ale na coś trzeba się zdecydować. Krótka nowela mówi nam o sile uczuć i o nieuchronności losu.

źródło opisu: Greg, 2012

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Opinie czytelników (22039)
ChicaDeAyer | 2013-11-02
Przeczytana: 2007 rok

Choć na przeczytanie tego dzieła z dorobku Prusa przeznaczyłam zaledwie kilka minut, okazuje się że niezmiennie pozostają one w mej pamięci.
Przepiękna historia o cierpieniu, poświęceniu i trwałości prawdziwej miłości. Nie znajdziemy tu patosu, wzniosłych słów czy poruszających zmysły opisów uniesienia - mimo to owe uczucie nie tylko nic na tym nie traci, a wręcz nabiera szlachetności. Bowiem to czyny są najważniejsze i najwięcej mówią o człowieku.

Niezapomniana.

Aleksander Głowacki, znany w literaturze pod pseudonimem Bolesława Prusa, zatytułował tę nowelę ,,Kamizelka’’. Określenie to dotyczy ważnego motywu w opowieści, mianowicie – starej, zniszczonej kamizelki. Akcja lektury toczy się w pewnej warszawskiej kamienicy. Obserwator to równocześnie narrator i nabywca starej kamizelki, która kiedyś należała do bohatera mieszkającego naprzeciw niego. Początkowo autor serwuje nam historię samego narratora, który kupuje tytułowy przedmiot od handlowca. Jest to punkt zwrotny w tej noweli, bowiem odtąd dowiadujemy się o losach małżeństwa, które to relacjonujący obserwuje przez pewien czas. Wiodą oni spokojne życie, ale... do czasu. Bowiem pewnego dnia, Mąż choruje. Zrozpaczona Żona wzywa na pomoc lekarza, który niestety nie ma dla niej dobrych informacji. Od tego momentu zaczynają się komplikacje, z którymi małżeństwo daje sobie w miarę radę. Zakończenie jest smutne, ale piękne. Sama nie wiem, czy mi się spodobało, bo z jednej strony zostało...

JaneS | 2013-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2013

"Czasem dużo szlachetniej jest zataić prawdę, niż odbierać ostatnie resztki nadziei."

Właśnie to zdanie z pewnego filmu nasunęło mi się po przeczytaniu tej noweli Bolesława Prusa. Opowiadanie o mężu i żonie jest smutne, gorzkie. Jednocześnie jest to opowiadanie niezwykle budujące, bo autor mówi o tym, do jakich pięknych uczuć i czynów zdolni są przeciętni ludzie. W noweli nie mówi się wprost o chorobie, miłości, śmierci, ale są one do wyczucia. Kłamstwo, do jakiego się oboje posunęli było w szlachetnej sprawie. Św. Paweł w swoim hymnie napisał, że są 3 najwyższe dary: wiara, nadzieja, miłość. Dlaczego mamy świadomie odbierać ukochanej osobie jeden z tych darów- nadzieję, skoro możemy zrobić coś, co sprawi, że na twarzy cierpiącego zagości uśmiech. Nowela odpowiada na nurtujące pytanie: "Czym jest miłość ?" Miłość to nic wielkiego. To przebywanie z ukochana osobą niezależnie od sytuacji. To bycie z człowiekiem w szczęściu i nieszczęściu, zawsze gdy potrzebuje bliskości. To...

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Trzeba być takim mistrzem jak Prus, by nie przekroczyć granicy pomiędzy subtelną opowieścią o miłości a ckliwą szmirą. Ponadto autor "Kronik tygodniowych" znał doskonale wszystkie warstwy społeczne stolicy, co widać w poniższym cytacie:
"...W ogóle biednym ludziom niewiele potrzeba do utrzymania duchowej równowagi. Trochę żywności, dużo roboty i dużo zdrowia. Reszta sama się jakoś znajduje.."
Miniaturka, a taka piękna...

Książkowa-Fantazja | 2012-10-29
Przeczytana: 02 października 2012

Jedna z nowel Prusa, która opowiada o miłości małżeńskiej.
Pewnego dnia młode małżeństwo wprowadza się do kamienicy. On zajmuje posadę biurową, ona udziela lekcji. Sielanka trwa do czasu, gdy małżonek zaczyna poważnie chorować. Kamizelka jest skalą pomiaru choroby. Małżonek przeciąga pasek, a żona go skraca. Niestety małżonek odchodzi, a małżonka wyprzedaje wszystko i opuszcza dom. Kamizelkę nabywa sąsiad, który uważa, że kamizelka jest wspomnieniem smutku. Jednak nie umie się jej pozbyć i wspomina te małżeństwo.

W nowelce przedstawiony jest wątek pięknej miłości małżeńskiej, która w dzisiejszych czasach zdarza się niezmiernie rzadko. Jednak nowelka jakoś szczególnie nie przypadła mi do gustu. Nie zmienia to faktu, że pana Prusa bardzo sobie cenię i dosyć często wracam do jego dzieł.

Ataga | 2014-02-15

Przeczytanie tej krótkiej, ale jakże wzruszającej historii zmieniło mój światopogląd na temat prawdy. Zawsze uważałam, że każdy powinien znać prawdę. Nawet tą najbardziej okrutną. Teraz, po tej pięknej lekturze uważam, że jeśli się kogoś kocha to się zrobi dla niego wszystko. Kłamstwo w szlachetnej wierze może być dla kogoś podporą dalszego życia.

ZARAZA | 2012-04-23
Przeczytana: 2010 rok

Nowela, krótka, ale niełatwa.
Trzeba trochę skupienia, wrażliwości, chwili refleksji aby ją zrozumieć.
Wartościowa- bezdyskusyjnie :)

To wspaniała nowela, mojego ulubionego klasyka polskiego. Jest jak wiele nowel tego autora delikatna, realistyczna i wzruszająca. W niej Prus udowodnił że jest sercem serc. Powiedział że w życiu nie ma prostych odpowiedzi jeśli chodzi o kłamstwo, a także ukazał biedę tamtych czasów.

Kasia | 2013-08-20
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Człowiek miewa w życiu takie chwile, że lubi otaczać się przedmiotami, które przypominają smutek.”
„Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?”
„Dziś patrząc na starą kamizelkę widzę, że nad jej ściągaczami pracowały dwie osoby. Pan — co dzień posuwał sprzączkę, ażeby uspokoić żonę, a pani co dzień — skracała pasek, aby mężowi dodać otuchy.”

Piękna opowieść o małżeństwie, które zrobiłoby dla siebie wszystko. Łącznie z kłamstwem. Lecz tym kłamstwem, które ochrania i daje nadzieję najukochańszej osobie. Mąż który zachorował, jest wspierany do końca przez swoją żonę. Mężczyzna wiedząc, że odchodzi, robi dla żony coś, przez co żona ma nadzieję, że jej ukochany wyzdrowieje. Oboje robili coś, co dawało nadzieję drugiemu, szansę na wyzdrowienie, poczucie bezpieczeństwa oraz ulżenie w zmartwieniu z jakim przyszło się im borykać. Robili wszystko co w ich mocy, żeby ulżyć miłości swojego życia, pozostawiając ją z nadzieją do końca.
Piękna opowieść, która daje do myślenia.Czy to...

Monia0420 | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 03 marca 2015

Bardzo ciekawa książka. Króciutka na kilka chwil czytania. Kłamstwo nie ma sensu, każdy powinien znać prawdę, nawet najokrutniejszą - tak zawsze uważałam. Po przeczytani tego opowiadania uważam, że jeśli się kogoś kocha to się zrobi dla niego wszystko. Niewiedza w tym wypadku była lepsza i pomogła.

zobacz kolejne z 22029
Nowe stare lektury