Kamizelka

Lektura z opracowaniem
Śmierć Los Miłość Uczucia

Na półkach: , , , ,

6/10
"Kamizelka" uznawana jest za arcydzieło polskiej i światowej nowelistyki głównie za zastosowanie słynnej teorii sokoła, gdzie tytułowa kamizelka stanowi główny motyw utworu, wokół którego zbudowana jest cała fabuła z puentą.

Wydaje mi się, że jak na tak krótki utwór "Kamizelka" jest dość chaotyczna, bowiem najpierw czytelnik poznaje bezimiennego narratora będącego w...

Nowela opisująca wzruszająca, a jednocześnie przyziemną małżeńską miłość. Ostatnio polubiłem tego typu bardzo krótkie, lecz przepełnione treścią utwory. Polecam.

Nowela opisuje pewien etap w życiu ubogiego warszawskiego małżeństwa: mężczyzna ciężko zachorował, jednak zarówno on jak i ona, usiłują przekuć smutek w radość. Okłamują siebie nawzajem w kwestii stanu chorego, mierząc zdrowie za pomocą dopasowania kamizelki do ciała jej właściciela. Opięta oznaczać będzie, że mąż wraca do zdrowia, jednak gdy zrobi się luźniejsza - że...

Jeśli ktoś mnie pyta czym jest miłość, odsyłam go do "Kamizelki".

1903

Na półkach: , , , , , , ,

Uwielbiam "Kamizelkę".
Odświeżam ją raz w roku i za każdym razem wywołuje we mnie takie same emocje.
Pierwszy raz w życiu przesłuchałam ją w formie audiobooka. To była świetna zabawa.

Krótko. I może dlatego "Kamizelka" to poezja życia.

Po "Kamizelkę" sięgnąłem po wielu latach ponownie, mimo że pamiętałem zakończenie. Chciałem się przekonać, czy inaczej ją zinterpretuję niż wtedy, kiedy byłem dzieckiem

Co mi się podobało:
-każde słowo w tej nowelce ma znaczenie
-czytelnik czuję, że śmierć czai się za każdym zdaniem
-zakończenie. Do teraz nie wiem czy Bolesław Prus wierzył w życie po śmierci ale to...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótka nowela, ale jakże wartościowa i piękna. Płakałam jak głupia.

Krótko i na temat, z przekazem trafiającym prosto w serce. Piękna historia miłości dwojga ludzi, wzajemnie się o siebie troszczących. Takie lektury pozostają w pamięci. 8/10

Kłamstwo w miłości, nigdy bym nie przystała. Ale po poznaniu tej książki wiem, że zrobiłabym tak samo... książka opowiada o prawdziwej miłości nade wszystko

Dyskusje

24 775