Kamizelka

24 min.
Śmierć Los Miłość Uczucia

Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,8
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...
Okładka książki Świąteczna noc Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Charles Dickens, Lucy Maud Montgomery, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Maria Rodziewiczówna
Ocena 8,5
Świąteczna noc Hans Christian Ande...

Uznawana za najlepszą z nowel autorstwa Bolesława Prusa. Za pomocą tytułowej kamizelki i retrospektywy, autor przybliża realia mieszkańców Warszawy pod zaborami drugiej połowy XIX wieku i szalejącej wówczas pandemii gruźlicy. Gorzko-smutny pozytywistyczny utwór, który jednak prowadzi do oczywistego zakończenia.

Smutna historia realiów życia.

Smutna historia realiów życia.

Nowela o pięknej miłości. O śmierci. O miłości w obliczu śmierci. O próbie wzięcia na siebie całego smutku i lęku związanego z umieraniem po to, by kochana osoba cierpiała jak najmniej. Smutne ale pełne wiary i nadziei... w ludzi.

Jedna z lepszych nowelek, które miałam okazje przeczytać dzięki temu, że znalazły się w kanonie lektur. Niestety, musiałam dać niską ocenę, za jeden absurd, który się w tej książce znalazł, a poraził mnie tak niemiłosiernie, że lepszej oceny po prostu dać nie mogłam. Mianowicie, skąd u licha narrator, który jak się okazuje, jest także jednym z bohaterów, wiedział wszystko, co się działo u tych ludzi, których historia została przedstawiona? Oczywiście na siłę dałoby się tutaj teoretyzować i coś logicznego wymyślić, jednak oceniam to, co dostałam.

Piękna, krótka nowelka, w której się zakochałam, mimo osobistych poglądów na świat Pana Prusa. Opowiadająca o tym, jak bardzo jesteśmy w stanie walczyć i kłamać dla miłości, tylko po to, aby drugiej osobie było lepiej w pozytywnym oczywiście sensie. Motyw z starszym małżeństwem bardzo mnie poruszył.

Jedno z najpiękniejszych i najsmutniejszych opowiadań.

Jedno z najpiękniejszych i najsmutniejszych opowiadań.

Na półkach: , , , ,

Bardzo przyjemny klasyk, pokazuje wzór pięknej miłości małżeńskiej. Polecam.

Bardzo przyjemny klasyk, pokazuje wzór pięknej miłości małżeńskiej. Polecam.

Niczym zbiór pięknych obrazów. Niesamowita nowela. Napisana delikatnym, ale wyrazistym językiem.

Na półkach: , , , ,

Bardzo, bardzo smutna, ale piękna historia.

Bardzo, bardzo smutna, ale piękna historia.

Krótka nowela, ale za to bardzo treściwa. Jednak nie jest to największe dzieło Bolesława Prusa, bo nim jest jak najbardziej "Faraon". Fajnie w "Kamizelce" potraktowany został temat dotyczący szacunku do poprzednich pokoleń, bo nic nie jest wieczne i my sami urzędować na Ziemi długo nie będziemy. Miałem to jako lekturę w II klasie gimnazjum i muszę przyznać, że niczego sobie. Białe kłamstwo czasami jest lepsze niż gorzka prawda. A największym kłamstwem jaki może sobie człowiek wmówić to to, że nigdy nikogo nie okłamał. Traktując kobiety jak przedmiot nie zdobędziesz wcale szacunku i uwielbienia u ludzi. Tyle moich mądrości życiowych, polecam każdemu fanowi nowelek.