Amelia i Kuba. Nowa szkoła

Okładka książki Amelia i Kuba. Nowa szkoła Rafał Kosik
Okładka książki Amelia i Kuba. Nowa szkoła
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Amelia i Kuba (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Amelia i Kuba (tom 2)
Powergraph
2019-11-08
2015-04-29
dzieci przygody technologie szkoła

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2023 Tomek Bilski, Michał Cetnarowski, Andrzej Drzewiński, Łukasz Marek Fiema, Marta Gidyńska, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Marta Magdalena Lasik, Jan Maszczyszyn, Radek Rak
Ku gwiazdom. A... Tomek Bilski, Micha...

"Amelia i Kuba. Nowa szkoła" to drugi tom cyklu o jedenastolatkach i ich rodzeństwie uwikłanych w zakręcone przygody. Tym razem przed bohaterami staje jak ważne wyzwanie dla młodych ludzi: początek nowej szkoły. Nie będzie łatwo!

Bawiłam się tu tak samo dobrze, jak przy pierwszej części. Szkolne korytarze stanowiły fantastyczną przestrzeń do przeróżnych perypetii: od skomplikowanych relacji z rówieśnikami przez specyficznych nauczycieli do trudów odnalezienia się w nowej sytuacji. Rafał Kosik zgrabnie ukazuje tematy, które są niezwykle istotne dla wielu dzieci i nastolatków. Nie tylko ukazuje, jak pogmatwane czasem może być zrozumienie innych i jak łatwo nam oceniać po pozorach, ale jednocześnie zostawia z optymistyczną myślą, że za pomocą szczerego dialogu da się wszystko rozplątać i wyjaśnić. Książka pod tym względem potrafi dać do myślenia!

Ale i warstwy czysto rozrywkowej tu nie zabrakło. Uśmiałam się przy scenach z Bardzo Ważnym Dyrektorem i starszą sąsiadką. Oboje zachowywali się często w sposób przerysowany i jednocześnie cudowny w swoich stereotypach. Ich charaktery i pomysły to niebanalna dawka nieokiełznanego chichotu w trakcie lektury ;)

Spokojniejsza, bardziej "powszednia" opowieść, skupiająca sie na szarej rzeczywistości, która z tymi bohaterami nabiera kolorów i nawet w swej zwyczajności jest wspaniałą, wartościową przygodą. Gorąco polecam i z przyjemnością zabieram się za kolejny tom! ;)

Czasem warto patrzeć na niektóre sprawy z szerszej perspektywy. Przekonują się o tym bohaterowie serii książek Rafała Kosika w części pt. „Amelia i Kuba. Nowa szkoła”.
W drugim tomie przyjaciele mieszkający w nowoczesnym apartamentowcu, zwanym Zamkiem, czyli sześcioletnia Mi, dziesięcioletni Albert oraz jedenastoletni Amelia i Kuba, rozpoczynają naukę w nowej szkole. Niestety już w pierwszym dniu nie wszystko układa się tak, jakby sobie życzyli. Stłuczka samochodowa staje się przyczyną spóźnienia, niecny plan jednego z uczniów ściąga na Kubę kłopoty, a ponadprzeciętna inteligencja Alberta stawia w kłopotliwej sytuacji dyrektorkę szkoły. Niedopowiedzenie staje się z kolei przyczyną napiętych relacji pomiędzy Amelią i Kubą.
Szkolne wyzwania, wielkie dylematy i próby wyegzekwowania zmian to ważne sprawy młodych ludzi, spędzających większość dnia w szkolnych realiach. Pomysłowość Mi nie zna granic, przebiegłość Bola staje się przyczyną narastających nieporozumień pomiędzy dwójką przyjaciół, a bystry Albert swoją szczerością napyta sobie biedy.
Czy „nowi” odnajdą się w nowym środowisku? Jak bieżące wydarzenia wpłyną na relacje Amelii i Kuby? Czy Mi spełni swoje największe marzenie?
Fabuła z solidną porcją humoru oraz niepowtarzalni bohaterowie (jak Albert z zespołem Aspergera) sprawiają, że rośnie moja ciekawość i chęć poznania kolejnych przygód dzieciaków z warszawskiej dzielnicy.

Przychodzi taki okres w życiu, że dziecko rusza w nieznane, musi przekroczyć mury budynku, którego nie zna, znaleźć przyjaciół i odnaleźć się w nowym środowisku, a nie jest to proste zadanie.
Ekipa bystrych dzieciaków, czyli jedenastoletnia Amelia i jej równolatek Kuba, bardzo inteligentny dziesięcioletni Albert oraz sześcioletnia Mi idą pierwszy dzień do nowej szkoły, niestety nic nie idzie dobrze. Nie ze swojej winy spóźniają się na rozpoczęcie roku, a potem przez intrygę pewnego chłopaka trafiają w tarapaty i nawet wzywani są do szkoły ich rodzice, a to dopiero początek.
Nie spodziewałam się tego, że ta część będzie tak dynamiczna i jeszcze bardziej zabawna niż poprzednia, nowa szkoła to zawsze duże wyzwanie i każdy inaczej radzi sobie w tej sytuacji. Albertowi wszystko było obojętne, Mi była bardzo podekscytowana, za to Amelia i Kuba zastanawiali się jak to będzie i czuli pewne obawy, czy inni ich zaakceptują. Każda z tych reakcji wydaje mi się odpowiednia, dla jednych nowe sytuacje to coś normalnego, a dla drugich źródło niepotrzebnego stresu, ale najważniejsze to dać siebie czas i być dla siebie wyrozumiałym. Najszybciej do nowej roli przystosowała się Mi, która z ochotą została gospodarzem klasy, a nawet zorganizowała petycję, na której podpisał się każdy uczeń, także to duże osiągnięcie. Za to Albert jest przykładem tego, jak nauczyciele nie są przeszkoleni do pracy z uczniami z większymi potrzebami, niestety takie osoby często potrzebują szczególnego traktowania i zrozumienia ich innego zachowania.
Historia jest pełna humoru i dobrej zabawy, dzieci dołączyły do nowej klasy, ale oprócz trzech chłopców +nie ma tutaj wymienionych innych uczniów, jeden z nich to Bolo, który postanowił trochę namieszać. Powstało przez to wiele niedomówień, ale na szczęście powoli dało się wszystko wyprostować, potrzebna była tylko szczera rozmowa i empatyczne podejście do drugiej osoby.

Nowa szkoła to druga część tej serii. W tej książce oboje trafili do nowej szkoły, bo przenieśli na nowe osiedle. Na początku nie było im dobrze w tej nowej szkole, ale szybko się pogodzili ze sobą i z nową sytuacją.
Najbardziej podobało mi się jak się pogodzili. Wyszli razem na spacer ze szkoły i dzięki temu mogły być kolejne części.
Uwielbiam tę serię i będę czytał wszystkie książki. A później sięgnę po serię Felix, Net i Nika.

Michał lat 10

Uwielbiam tę serię i będę czytał...

Kontynuacja. Historia całkiem niezła, fajny język i ciekawe postaci. Sama fabuła... taka sobie. Forma niestety nie jest już tak ciekawa jak w pierwszej części, gdzie mogliśmy poznać tą samą historię z punktu widzenia zarówno Amelii, jak i Kuby.

Drugi tom przygód przesympatycznych młodych bohaterów z warszawskiego osiedla, którzy urzekli mnie swoją szczerością (Albert) pomysłowością (Mi),talentem artystycznym (Amelia) oraz uczciwością (Kuba).
Dla całej czwórki rozpoczyna się rok szkolny w nowej szkole, a co za tym idzie nowe znajomości i ... nowe problemy😉
Bardzo lubię tę serię i na pewno sięgnę za kontynuację😉 Zdecydowanie polecam młodszym czytelnikom👍 Ocena 8/10.

Bardzo lubię tę serię i na pewno sięgnę za kontynuację😉...

Możliwe, że to była najfajniejsza książka Amelii i Kuby jaką czytałem! W szkole rudzielec Bolo udaje dobrego przyjaciela, a w rzeczywistości oszukał Kubę, że dyrektorka nazywa się Podwawelska a to było tylko jej przezwisko. Oszukał go jeszcze, że powinien ją narysować na otrzęsiny pierwszaków. Bolo był fałszywym przyjacielem, ale Amelia jak zwykle prawdziwym! Polecam!

To tym razem jest drugi tom serii o dwójce przyjaciół. Przeprowadzają się do nowych domów, a więc muszą zawrzeć nowe znajomości w nowej szkole. Oczywiście, nie obejdzie się bez problemów i afer. Ta część jakoś mniej mi się podobała, miałam wrażenie, że dość mało się tutaj działo, cała fabuła praktycznie kręciła się wokół jednej sprawy. Owszem, czytało się przyjemnie i szybko, jednak mało było zabawnych scen czy ciekawych sytuacji. Jak zwykle całą moją uwagę skradła Mi, a najbardziej to, jak starała się stworzyć specjalny strój, aby móc pogłaskać kotki. Ona jest tak urocza w tym, co wymyśla, że nie potrafiłabym się na nią gniewać, nawet gdyby zrobiła coś nieodpowiedniego. Całość jak najbardziej odbieram pozytywnie, chociaż historia opisana w siódmym tomie bardziej mi przypadła do gustu.

Kiedy kończą się wakacje, dwójka przyjaciół musi iść do nowej szkoły. Jakie wydarzenia będą im sprzyjać?

Fanów Fistaszków zapraszam: http://lubimyczytac.pl/grupa/2148/fanklub-charlesa-m-schulz

doskonała książka dla dzieci i młodszej młodzieży. O przyjaźni, zmianach, wyzwaniach. Wartością dodaną jest to, że jeden z bohaterów ma Zespół Aspergera, jest to traktowane zupełnie normalnie (stanowi pewne wyzwanie dla rodziny),ale przede wszystkim jest to bohater budzący sympatię mimo swoich problemów/zalet. Jego funkcjonowanie jest opisane zwyczajnie i i myślę, że dzieciaki czytające tą książkę (i całą serię),też zupełnie "zwyczajnie" uczą się większej tolerancji i tego, jak odmiennie funkcjonują tak wyjątkowe dzieci.
polecam

• Dla dzieci