Świat ci nie wybaczy

Okładka książki Świat ci nie wybaczy Cyryl Sone
Okładka książki Świat ci nie wybaczy
Cyryl Sone Wydawnictwo: Znak Cykl: Prokurator Konrad Kroon (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Prokurator Konrad Kroon (tom 2)
Znak
2023-05-29
2023-05-29

Z książki na książkę Pan Cyryl się rozwija. Całkiem niezła, mnie osobiście nie pasuje żonglowanie akcją w czasie, ale innym może pasować.

Wydaje mi się , że autor wyrobił sobie specyficzny styl pisania powieści charakterystyczny dla tego pisarza . Można odczuć , że Cyryl Sone to były prokurator . Ta pozycja to według mnie kryminał obyczajowy . Bardzo fajnie się czyta . Wydaje mi się , że część pierwsza była bardziej interesująca . Zakończenie troszkę mnie rozczarowało ale całość jak najbardziej do przyjęcia . Polecam. Od razu zabieram się za trzecią część .

"Wszyscy wiemy, że jesteśmy tu tylko przejazdem, produktem z krótkim terminem ważności, klepsydra odmierza czas."

"Świat Ci nie wybaczy" jest powieścią napisaną przez Cyryla Stone, który jest z wykształcenia prokuratorem. Przez ponad 8 lat pracy w tym zawodzie przeprowadził wiele spraw sądowych, nadzorował kilka tysięcy postępowań karnych i sekcji zwłok, więc napisany przez niego kryminał zawiera wiele ciekawostek z pracy na tym polu. Opisywane przez autora procedury nabierają więc autentyczności i wiarygodności, pozwalając zajrzeć za kulisy pracy śledczych. Do tego dodane wątki obyczajowe połączone z tajemniczą postacią Prophety, będący punktem wiodącym przez poszczególne wątki sprawiają, że fabuła nabiera skomplikowanego charakteru. Kim jest Propheta i jakie ma on znaczenie, od razu nie wiadomo, a nawet jest to niejasne. Dopiero z czasem dostrzegamy powiązania z dziejącymi się wydarzeniami i zaczynamy nabierać pewnych podejrzeń. Te postać udało mi się dosyć szybko rozszyfrować.

Zaczyna się od sceny, gdy dziwnie ubrany człowiek, niczym prorok obserwuje z daleka wypadek samochodowy, w którym ofiarą jest Klaudiusz Lewandowski. Wszystko wygląda na nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale prokurator Konrad Kroon dostrzega jakieś nieścisłości i postanawia się temu bliżej przyjrzeć. Z prowadzonego śledztwa wynika, że komuś zależy na śmierci poszkodowanego, a pierwsze podejrzenia skierowane są na niebezpiecznego gangstera zwanego Nazaret.

"Świat ci nie wybaczy" to drugi tom serii z tym prokuratorem, ale moje pierwsze spotkanie zarówno z autorem, jak i z tym bohaterem. Fabuła prowadzona jest w kilku osobnych wątkach oznaczonych imieniem osoby, której on dotyczy. Otrzymujemy w ten sposób portrety kilku osób, z których każdy miałby powód, by usunąć Klaudiusza ze swojego życia. Każdy z nich stanowi jedno z ogniw łańcucha zdarzeń, które doprowadziły do tragedii na drodze. Tym samym samym autor pokazuje, jak złożona historia kryminalna z dynamiczną akcją której śledzimy nie tylko efekty śledztwa, kolejne wyłaniające się sekrety, ale też pojawiają się wątki polityczne, religijne i obyczajowe. Autor skutecznie zwodzi, ukazuje różne sytuacje pozwalając wyciągać własne wnioski, które doprowadzają do zaskakującego rozwiązania.

Książkę przeczytałam, dzięki współpracy z księgarnią Bonito i serwisem DOBRE CHWILE

Rewelacja, nie mogę doczekać się ekranizacji. Do znudzenia będę powtarzała iż Cyryl idealnie portretuje dzisiejszą polską miejską młodzież! Good Job

Druga część. Polecam przeczytać

Druga część. Polecam przeczytać

Ta część podobała mi się bardziej, głównie dlatego, że autor darował sobie tworzenie rozmów między studentami, co miało miejsce w pierwszym tomie. To finalnie podziałało na lepszy odbiór. Sama historia była mniej intrygująca, dlatego wystawiam taką samą ocenę. Bohaterowie są starannie wykreowani. Kobiece postacie strasznie działały mi na nerwy. Prym w irytowaniu mnie wiodła Zuza, ale Patrycja nie odbiła za daleko. Autor ograniczył opisy, lecz w moim odczuciu nadal jest ich za dużo i są zbyt obszerne. To na co zwróciłam uwagę, to fakt, że tytuły powieści autora są wyjątkowo trafne. Zarówno w "Krzycz, jeśli żyjesz" jak i "Świat ci nie wybaczy" te zdania padają wielokrotnie. Całości dopełniają dopasowane okładki, na których prócz sugestii, o czym jest książka w tle widnieją stoczniowe dźwigi KONE.

Po przeczytaniu “Krzycz, jeśli żyjesz” miałem znacznie większe oczekiwania od jej kontynuacji. Miałem wrażenie, że oto pojawił się powiew świeżości w tym dość mocno zatęchłym gatunku literackim. “Świat ci nie wybaczy” pozostawił mnie z tą nadzieją niczym Himilsbacha z angielskim.
Po pierwsze trzeba mieć nie lada wyobraźnię, żeby tę powieść zaliczyć do grona kryminalno-sensacyjnych. Zresztą sam autor w posłowiu nie pozostawia złudzeń pisząc, że to “książka o ludziach” (cokolwiek to znaczy).
Po drugie, pomijając już oczywistą utratę waloru świeżości, opowiedziana tu historia jest zwyczajnie nudna, a na dodatek zawiera nieskończoną liczbę powtórzeń i nawiązań do pierwszej części.
Dla mnie zupełnie niestrawny był wątek Prophety i wszystkie związane z nim dygresje biblijno-religijne. Również potencjał prokuratora Kroona nie został tu w żaden sposób wykorzystany.
Cyryl Sone ma swój specyficzny sposób pisania, który mnie akurat się podoba.Doceniam jego lekkość, swobodę, sarkazm i ironię. Tylko, ze to jest jedynie forma. A co z treścią?
Być może trzecia część rozwieje moje wątpliwości i przeważy na korzyść całego cyklu, ale po przeczytaniu tej powieści mam już duże obawy.

Kiedy do szpitala trafia uwikłany w krajową politykę i lokalny biznes mężczyzna, prokurator Konrad Kroon wie, że ta sprawa nie będzie łatwa do rozwiązania i najprawdopodobniej ma drugie dno. Tropy prowadzą do jednego z wpływowych i niebezpiecznych gangsterów, jednak to nie koniec. Podejrzenia padają również na przyjaciela ofiary, bo nic tak nie dzieli przyjaciół, jak pieniądze oraz żonę, która przysięgała miłość aż do śmierci.
A może winnym jest tajemniczy Propheta, który sunie za Lewandowskim jak cień.

Czy w całej tej plątaninie, znajdzie się choć jeden prawdziwy dowód?
Kto tak naprawdę chce pozbyć się Lewandowskiego?

“Świat ci nie wybaczy” to książka, do której chwilami miałam mieszane uczucia. Zacznę od minusów przeskoki czasowe, chwilami można się pogubić, wątki polityczne czy religijne, za tym tematem w książkach nie przepadam.

No i chyba to tyle minusów.

Dynamiczna akcja, nie pozwala oderwać się od książki. Fabuła pędzi a my razem z nią. Z wielkim zainteresowaniem, razem z bohaterami szłam po śladach i tropach, aby znaleźć sprawcę tego wypadku. Tu nic nie jest przewidywalne, dodatkowym smaczkiem jest temat przemocy domowej.
Dostajemy również trochę informacji o pracy prokuratora, która dodaje pikanterii tej powieści.
W tej części dostajemy trochę informacji z samego życia Kroona, który musi zmierzyć się ze swoimi demonami.
Choć nie czytałam pierwszego tomu to nie dało się tego jakoś mocno odczuć, nie ukrywam, że na pewno go nadrobię.
Było to moje pierwsze spotkanie z piórem autora i na pewno nie ostatnie.
Cyryl Sone ma przyjemny styl pisania i potrafi wywołać w czytelniku skrajne emocje. Myślę, że po części jest to spowodowane tym, że sam jest prokuratorem i niektóre z przygód Kroona mogą być tworzone z faktów życia autora.

Polecam ❣️

Gdańsk. Tu się kręci duże lody. W państwie prawa, w spółkach skarbu państwa i tak normalnie, po gangstersku, mafijnie, na przekrętach różnych. Prokurator Konrad Kroon ma co robić. Pracuje chętnie, bo Zuza wyjechała a bez niej mężczyzna wariuje. Szuka zatem ukojenia w pracy, bo ona i pies Fender uspokajają nerwy pana prokuratora. Tutejszy biznes zarabia na ustawionych przetargach, a że kadencja rządu PIS się kończy i nie wiadomo co przyniosą wybory, lokalsi spieszą się. Przez ten pośpiech bardziej ryzykują. Dopinają ostatnie, duże przekręty na przetargach związanych z elektrowniami wiatrowymi i tanim budownictwem mieszkaniowym. Chodzi o szybką kasę, łatwy zarobek i pewny zysk. Koło biznesu kręcą się młode kobiety na utrzymaniu panów przy kasie. A kasa jest, jeśli zna się właściwych ludzi. W tle Stocznia, duże dźwigi i zabawa pełna muzy, prochów i wódy. Te gangsterskie historie rozgrywają się w pełnym życia mieście świetnie opisanym przez autora. Specyficznego kolorytu dodaje opowiadanej historii element religijny zawarty w treści a smutek pogłębia osobista, trauma prokuratora Kroona. Bardzo odpowiada mi styl pisania autora, jego poglądy polityczne są tożsame z moimi a miejsce akcji jest moim domem. Jak tu nie czuć się dobrze z książką? Trzeci tom już czeka. Od niego zacznę Nowy Rok.

Bardzo podobał mi się pierwszy tom cyklu z prokuratorem Konradem Kroonem napisany przez aktywnego prokuratora piszącego pod pseudonimem Cyryl Sone od Wydawnictwo Znak pt. „Krzycz, jeśli żyjesz” (recenzja na klik). Tak bardzo, że po otrzymaniu w prezencie drugiej części zatytułowanej „Świat ci nie wybaczy” szybko książkę przeczytałam, ale o recenzji zapomniałam kompletnie. Cieszę się więc niezmiernie, że w trakcie porządków przedświątecznych odkurzam moją biblioteczkę. Dzięki temu wpadła mi w ręce kolejna historia o Konradzie Kroonie, którą relacjonują z ogromnym zaangażowaniem.

Książka podzielona jest na części. Część pierwsza nazwana została „Rzeź Pierworodnych” i br….. Faktycznie w kolejnych jej ponumerowanych rozdziałach rozgrywa się prawdziwa rzeź. A wszystko rozpoczyna się od wypadku Klaudiusza Lewandowskiego, który Kroon od razu traktuje jako zdarzenie z drugim dnem. „Komu mogło zależeć na śmierci uwikłanego w krajową politykę oraz lokalny biznes mężczyzny?” Sami widzicie, że połączenie polityki i lokalnego biznesu w kryminale prokuratorskim musiało skończyć się prawdziwą rzezią.

Rozdziały jak wspomniałam we wprowadzeniu do fabuły są ponumerowane, zatytułowane miesiącami, w którym dzieje się akcja. Niektóre mają podtytuły, jak np. rozdział pierwszy „Propheta”, który „(…) żył poza czasem; jego myśli, percepcja i jaźń sięgały dalej niż początek i koniec.” W kolejnych rozdziałach podtytuły brzmią między innymi „Klaudiusz”, „Maja” , „Beata”, „Zuza”, „Natasza” i sam „Konrad Kroon”. Lubię taką konstrukcję książek, w której wyraźnie oznaczone są wątki pochodzące od poszczególnych bohaterów, dzięki czemu czytam fabułę kryminalną w sposób bardzo uporządkowany. To zresztą cechuje pióro aktywnego prokuratora, który bawi się z nami w odgadywanie zagadek kryminalnych robiąc to w bardzo dobry sposób. Część piąta, ostatnia nawiązuje bezpośrednio do tytułu powieści. To właśnie w części „„Świat ci nie wybaczy” wszystko się wyjaśnia, wszystko klaruje, chociaż autor rozsiewał już naprowadzające „plotki” wcześniej. Powieść kończy epilog. Ale proszę nie zaczynajcie czytać od końca, jak to robi jedna z moich koleżanek, bo stracicie naprawdę sporo emocji.

Jeśli nie czytaliście pierwszej części z Kroonem to nie rezygnujcie z przeczytania „Świat ci nie wybaczy”. Autor nie daje czytelnikom nieznającym dotychczas bohatera szans na żadne braki. Wyraźnie kreśli jego rys, a także jego utraconą stronę:

„Wiele lat temu Konrad przysiągł nigdy nie awansować. Nie poświęcił się pracy, nie założył rodziny ani nie stworzył normalnego związku. Świadomie zdecydował się wieść przeciętne życie, wypełnione w znacznej mierze pustką. Praca pozwalała mu zabijać czas. Kroon bronił się jednak, by nie dać się jej uwieść. By nie usłyszeć tego cichutkiego głosu z tyłu głowy, który nakazałby mu się zatracić w świecie zbrodni. Widział papiery, metry dokumentów, stosy makulatury. Widział rozwiązanie problemu, czynności do wykonania, dowody do przeprowadzenia. Nie chciał widzieć niczego ponad to.” -„Świat ci nie wybaczy” Cyryl Sone.

Książkę czyta się rewelacyjnie. Bardzo mi się podobała fabuła. Znowu zwróciłam uwagę na slang prokuratorski, policyjny, z którym nie mam w życiu do czynienia, a który autor, jako aktywny prokurator, stosuje chyba już niezauważalnie. Tak pewnie wsiąkł w prokuratorską rzeczywistość. Jest to mocny i nieoczywisty kryminał, z intrygującą fabułą i charakterystycznymi postaciami. Sam Kroon to pewny siebie facet z przeszłością i problemami, z którymi nie potrafi się uporać, nawet jego relacja z przyjaciółką w wątku obyczajowym jest skazana chyba tylko na niepowodzenie. Ogromnej tajemniczości dodawała postać Propheta, który już pojawia się w pierwszym rozdziale. Od niego Cyryl Sone zaczął mnie, jako czytelnika zaciekawiać i to dzięki niemu nadał narracji upiorności i grozy.

Bardzo dobre męskie pióro. Koniecznie do przeczytania!!!!

• Przeczytane 2023
  • Thriller/sensacja/kryminał