Rodzinne rewolucje

Małgorzata Kasprzyk Wydawnictwo: E-bookowo literatura obyczajowa, romans
E-bookowo
2024-01-02
2017-01-01

Gdy dochodzi do rozwodu rodziców Dominiki i Czarka, dziewczyna nie ma zamiaru pod żadnym względem utrzymywać kontaktów z ojcem, który zdradził matkę. Po latach, kiedy rodzeństwo jest już dorosłe, to ich matka martwi się o swoją córkę, gdyż ta nie wykazuje żadnego zainteresowania płcią przeciwną. Starsza kobieta obawia się, że jej córka powinna pójść na terapię, ponieważ po rozwodzie rodziców ma uraz do mężczyzn. Gdy wraz z bratem zasugerowali jej pójście na terapię do specjalisty, dziewczyna delikatnie mówiąc się zirytowała ich zachowaniem i dobry nastrój z okazji jej urodzin prysł.
Jednak ten temat nie dawał dziewczynie spokoju. Kiedy przypadkiem natrafiła na pewien artykuł w gazecie, który nakierował ją na to, jakim typem osoby może być, to jej nastawienie do otoczenia się zmienia.

Bardzo fajna i lekka historia, pomimo pewnego problemu, który miał miejsce to czytało się ją tak przyjemnie. Wielokrotnie wywołała uśmiech na mojej twarzy, a w kilku momentach nawet się zaśmiałam z wypowiedzi bohaterów i z opisanych sytuacji.
Zdecydowanie, spokojnie mogę polecić wam tę książkę 😊.

Dziś przychodzę do Was z ciekawą historią, która umiliła mi ostatnie dwa wieczory i bardzo pozytywnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że można tak lekko i niezwykle przyjemnie napisać o naprawdę trudnym wyzwaniu, jakim jest stworzenie patchworkowej rodziny, gdzie każdy z członków wnosi do niej olbrzymi bagaż nie zawsze dobrych i miłych doświadczeń. Autorka doskonale oddała emocje, obawy i oczekiwania, które towarzyszą tego typu wydarzeniom, ale podała je w naprawdę przyjemny sposób. Niejednokrotnie sprawiła, że uśmiałam się do łez, idealnie wbiła się w moje poczucie humoru, ale zdarzyły się również momenty, w których autentycznie się wzruszyłam.
Autorka na kanwie znanego przysłowia "Małe dzieci, mały kłopot. Duże dzieci, duży kłopot" zbudowała bardzo ciekawą i intrygująca historię, którą napisała ze sporą dawką humoru i udowodniła, że to przysłowie ma autentyczną rację bytu.
Historia dwóch rozbitych rodzin, które w pewnym momencie łączą się w całość, pokazuje, że po każdej burzy wychodzi słońce, a los doskonale wie, co robi, stawiając nam poszczególnych ludzi na drodze życia.

Główna bohaterka to trzydziestoletnia energiczna prawniczka z precyzyjnymi planami na przyszłość. Zajmuje się rozwodami i twierdzi, że mężczyzna jest jej do niczego niepotrzebny. W dniu urodzin jej matka i brat sugerują terapię, która ma jej pomóc przełamać rzekomą traumę po rozwodzie rodziców, i spojrzeć przychylniejszym okiem w stronę płci przeciwnej...
Okazuje się jednak, że propozycja ta zamiast u Dominiki zasiewa ziarenko niepewności u jej brata, który zaczyna się obawiać, że pójdzie w ślady ojca i nie będzie w stanie założyć rodziny i dochować wierności, w tym przekonaniu utwierdza go Zofia- matka tej dwójki, która sama ukrywa przed dziećmi (dorosłymi!) swój związek z Janem.
Jednak zbliżający się ślub Zofii i Jana zmusza nowożeńców do przysłowiowego wyłożenia kawy na ławę i powiedzenia o wszystkim niczego nieświadomej dziewczynie, która dowiaduje się o wszystkim jako ostatnia...
Tym samym poznaje Artura- syna Jana. Mężczyzna ma trudne chwile za sobą, i próbuje poskładać swoje życie do kupy. Zaprasza on Dominikę na krótki wyjazd, po którym już nic nie staje się tak oczywiste jak było jeszcze chwilę wcześniej...

Więcej z fabuły już nie zdradzę, ale napiszę, że po tym krótkim wyjeździe zaczyna się przysłowiowa jazda bez trzymanki. Emocje kotłują się na najwyższym poziomie, i nie sposób odłożyć książki bez poznania zakończenia.
Pomysł na fabułę, jak dla mnie jest strzałem w dziesiątkę. Myślę, że ta historia pokazuje, jak ważne jest, by być wiernym swoim własnym przekonaniom, ale także to żeby otworzyć się na drugiego człowieka. Jest to opowieść nie tylko o miłości, ale i o wybaczeniu, o trudnych relacjach rodzinnych, o głęboko skrywanym żalu i ukrytej tęsknocie skrytej za chłodem i cynizmem. Zmusza ona momentami do refleksji nad tym co jest niezwykle ulotne i chwilowe, pokazuje, jak ważne jest branie odpowiedzialności za swoje czyny i godzenie się z tym co daje los.
Akcja toczy się spokojnym rytmem, może spektakularnie z początku nie zaskakuje, ale wszystko zmienia się w połowie tej historii.
Bohaterowie są sympatyczni, nie sposób ich nie polubić, każdy z nich wiele wnosi do tej historii i nie ma tam nikogo zbędnego.
Trzecioosobowa narracja pozwala poznać ich myśli, zrozumieć targające nimi obawy, przez co staja się oni wyjątkowo bliscy czytelnikowi. Z każdym z nich można się utożsamić, odnaleźć cząstkę czegoś, co z nim łączy i przybliża.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Kasprzyk, i jest ono bardzo udane. Bardzo przypadł mi do gustu jej niezwykle przyjemny i ciepły styl. Książka porwała mnie w swoje ramiona i nie pozwalała się od siebie oderwać. Gdybym następnego nie była sama z synem w domu, przeczytałabym ją w jeden wieczór i noc. Teraz zostało mi nadrobienie innych książek :) bo jestem niezwykle zaintrygowana i ciekawa czy te pozostałe są równie przyjemne i otulające czytelnika niezwykłym ciepłem.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Lekka i bardzo przyjemna lektura, ale pokazująca jak ważne jest, by dać sobie i innym kolejną szansę.

Podchodząc do czytania książki zastanawiałam się co za rewolucje spotkają tę rodzinę, jak bardzo jest ona rozbudowana. Podczas czytania dowiadujemy się ,że życie rodzinne nie jest proste, można je tak zagmatwać, że ciężko znaleźć koniec sznurka.
Główna bohaterką jest 30 letnia prawniczka Dominika, która twierdzi, że zakładanie rodziny nie jest dla niej. Może dlatego, że ma niezbyt miłe wspomnienia ze swojej rodziny, gdzie ojciec nie zachował się jak prawdziwy mąż i ojciec , jednak każde rozbicie rodziny w jakiś sposób wpływa na dzieci i ich dalsze życie.
Dzieci już dorosłe, mające swoje życie i pracę a tu nagle wiadomość, że obydwoje rodzice chcą założyć rodziny. Czy to jest taka normalna zwykła wiadomość? Może zaskoczyć każdego, a jak Dominika zakochuje się w chłopaku, w którym nie powinna to już całkiem niezły galimatias. Czasami z takich sytuacji wychodzą również pozytywne aspekty, ale ile to kosztuje nerwów i przemyśleń to tylko bohaterowie to wiedzą. To jest jednak prawda, że miłość znajdzie nas sama , nie musimy jej usilnie szukać, trafi nas kiedyś ta strzała amora.
Książkę czyta się bardzo szybko, jest napisana w sposób prosty, komediowe sytuacje dają wiele ciepła w tej książce. Warto po nią sięgnąć, aby rozluźnić swój umysł i zobaczyć ,że nasze zycie nie jest tak pogmatwane jak innych.

Rodzina patchworkowa - czy jesteś na nią gotowy/a? Dzieci dorosłe a tu rodzic jeden i drugi planuje ślub. Co z tego wyniknie?
Jak wyglądają relacje w takiej rodzinie?
Czy w ogóle po rozwodzie można znaleźć szczęście i zaufać drugiej
osobie? Co na to "dzieci"?
Autorka przyciąga uwagę czytelnika kilkoma wątkami, daje okazję do
refleksji, wzbudza nadzieję, ale też gdzieś tam nie tak jak powinno się
dzieje. Czy los okaże się łaskawy i co wyniknie z pewnych spotkań?
Rodzinne rewolucje - dosłownie i tak trochę z przymrużeniem oka. Dają
okazję do przemyśleń, podjęcia pewnych decyzji, zmiany swoich
przekonań i priorytetów.
Opowieść lekka, wciąga, wszak jest o życiu, o takich a nie innych wyborach.
Dobrze się czytało. Trochę optymizmu i przemyśleń się przyda :)

Jak wyglądają relacje w takiej rodzinie?
Czy w ogóle po rozwodzie można znaleźć szczęście i zaufać drugiej
osobie? Co na to "dzieci"?
Autorka przyciąga uwagę czytelnika kilkoma wątkami, daje okazję do
refleksji, wzbudza nadzieję, ale też gdzieś...

Niezwykle optymistyczna książka.

Niezwykle optymistyczna książka.

Ja tu rewolucji nie zauważyłam. Humoru też nie.

Ja tu rewolucji nie zauważyłam. Humoru też nie.

Sama nie do końca jestem pewna jakim cudem trafiłam na książkę Pani Małgorzaty Kasprzyk. Prosty opis, wskazujący na obyczajówkę bez większych intryg w tle i nieskomplikowana okładka, a mimo wszystko zostałam zachęcona.

Wyobraźcie sobie matkę samotnie wychowującą dzieci, która jest 15 lat po rozwodzie. Zosia zapewne zarzuciła marzenia o płomiennym romansie, kiedy to na jej drodze stanął Jan, będący mężczyzną samotnym. Ich serca zabiły w zgodnym rytmie, jednak co na to powiedzą ich prawie dorosłe dzieci? Jak będzie się miała sytuacja z byłymi małżonkami, tym bardziej kiedy na horyzoncie pojawi się ciężarna dziewczyna?

Akcja książki jest nieskomplikowana i mam wrażenie, że mówi nam o związkach, mniej i bardziej udanych, oraz drogach do uzyskania szczęścia. Nawet jeśli mąż zdradził, inny mężczyzna może jeszcze odmienić życie. Osoba, która nie wierzy w związki, może na własnej skórze się przekonać, że partnera odnajdzie w najmniej spodziewanej sytuacji. Jest to historia ciepła, ale i prawdziwa. Pokazuje jak nieporozumienia i urazy są obecne w naszym codziennym życiu, ale mając wartości rodzinne, będziemy w stanie je przezwyciężyć. Styl pisania jest stonowany, ale nie nudzi zbytnio. Można się czasem uśmiechnąć, a niejednokrotnie poszukać podobnych sytuacji na własnej skórze. Słuchałam audiobooka w wykonaniu Pani Joanny Gajór, która jest wspaniałą lektorką i dialogi w jej wykonaniu to mistrzostwo świata. Zapewne ten odbiór również wpłynął na moją ocenę.

Książka dla osób lubiących proste, życiowe historie z lekko zarysowanym wątkiem miłosnym. Ja polecam :)

Ciekawa relacja, samo życie. Gdy Nasi rodzice sa po rozwodzie, tworzą nowe związki a my nawiązujemy relacje ze swoim przyrodnik rodzeństwem. Tak właśnie Dominiką i Artur okazuje się ze będą rodzicami.

Rodzinne jak najbardziej ale rewolucje to trochę nad wyraz.
Zawirowania lepiej oddają treść książki.
Do wysłuchania skusiło mnie nazwisko czytającej-J.Gajór,którą lubię.
Nie żałuję ale zachwytu nie odczuwam.
Zwykła powieść obyczajowa poprawnym językiem napisana.

Rodzinne jak najbardziej ale rewolucje to trochę nad wyraz.
Zawirowania lepiej oddają treść książki.
Do wysłuchania skusiło mnie nazwisko czytającej-J.Gajór,którą lubię.
Nie żałuję ale zachwytu nie odczuwam.
Zwykła powieść obyczajowa poprawnym językiem napisana.

Nie sądziłam, że ta niepozorna książeczka będzie aż taką wartościową. Dwie rozbite rodziny. W jednej ona, Zofia, która odkryła, że mąż ją zdradzał i rozwiodła się z nim. Poznaje przypadkowo Janka w bufecie w pracy i od słowa do słowa poznają się coraz lepiej i postanawiają się ze sobą związać. Janek również jest po rozwodzie, ale z winy byłej żony, bowiem ta wolała wyjść za wziętego reżysera z kupą kasy. On i ona. Po przejściach, już w poważniejszym wieku, ale jednak pragnęli ułożyć swoje życie na nowo i odnaleźć szczęście. Ich dzieci o niczym nie wiedzą i nawet się tego nie spodziewają, do czasu. Wszystko wychodzi na jaw i nagle bach! Córka Zofii spędza noc z synem Janka, Arturem. Co z tego wyniknie?
Książka była świetna. Styl autorki lekki, zaś sama treść bardzo życiowa i może dlatego taka wciągająca. Któregoś dnia w metrze zaczepił mnie pewien mężczyzna i dopytywał o czym ona jest i czy warto ją zakupić. Mam nadzieję, że skuteczną reklamę zrobiłam :D Polecam z całego serca!

• Audiobooki
  • Przeczytane#2
  • Mój patronat medialny

Dodaj cytat z książki Rodzinne rewolucje