Powrót do źródeł

Okładka książki Powrót do źródeł Małgorzata Kasprzyk
Okładka książki Powrót do źródeł
Małgorzata Kasprzyk Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Powrót do źródeł (tom 1) Seria: Z historią w tle literatura obyczajowa, romans
Powrót do źródeł (tom 1)
Z historią w tle
Wydawnictwo WasPos
2024-03-14
2019-07-01

Gdy usłyszałam o wznowieniu sagi rodzinnej od razu oczy mi się zaświeciły, bardzo lubię książki w takim klimacie. A "Powrót do źródeł" był naprawdę wciągający, tym bardziej, że czytamy tu historię kilku pokoleń rodu Baranowskich, a dokładnie książka składa się z trzech części w różnych czasach począwszy od roku 1889 oraz z epilogu, który również nam opowiada o kolejnym pokoleniu i zakańcza tom 1 mniej więcej w roku 2009. Choć Baranowscy pielęgnują swoje tradycyjne wartości i prowadzą spokojny styl życia, to i tak nie są wstanie uniknąć różnym zawirowaniom historii, takim jak powstanie styczniowe czy też dwie wojny światowe. A wiadomo jak to było kiedyś pojedynki, czy też wojna nie dawały za wygraną i choć kilku z rodu ginie okazuje się, że ród Baranowskich już wygasł, ale niespodziewanie po wielu latach wyłania się ich potomek, zupełnie inny od swoich przodków o nazwisku Baranowski. Czy ten jedyny mężczyzna z tym nazwiskiem jest przodkiem tego rodu? I jak jego pojawienie wpłynie na resztę rodziny? Ród Baranowskich chwycił mnie za serce, była to naprawdę fajna książka i nie mogę doczekać się już kiedy sięgnę za tom 2. Autorka zaserwowała nam bardzo barwną powieść, choć występuje tu wielu bohaterów to wszystko jest poskładane bardzo umiejętnie i przejrzyście, a pióro autorki tak lekkie, że książka staje się przyjemnością. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam ten tytuł z całego serducha.

Ostatnio mam szczęście do powieści z historią w tle. Tym razem dałam się porwać na klimatyczne, XIX-wieczne Podlasie - wtedy zaczyna się ta opowieść...

"Powrót do źródeł" to książka, która pozwoli nam przeżyć z rodziną Baranowskich wiele dobry, a czasem też trudnych lat. Bohaterowie tej powieści są bardzo wyraziści i autentyczni. Kierują się tradycjami i wartościami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Autorka przedstawia nam rodzinę w której dużą rolę odgrywa honor. Możemy przeżywać z nimi wewnętrzne rozterki, romantyczną miłość i wszystkie inne uczucia, w których są bardzo szczerzy.

Do tego historia ta odgrywa się w niełatwych czasach. Powstanie styczniowe, dwie wojny światowe - to wszystko przynosi wiele bólu, tragedii. Autorka rewelacyjnie przeprowadziła nas przez ogromne ramy czasowe jakie sobie założyła (120 lat),z pewnością nie było to łatwe, a wyszło naprawdę wciągająco.

To ciepła, wzruszająca książka o rodzinie, miłości, odwadze i tradycjach. Napisana przyjemnym, barwnym językiem. Po przeczytaniu nasuwa się myśl, że fajnie byłoby znać historię swojej rodziny sprzed tylu pokoleń! Polecam!

Moje pierwsze spotkanie z autorką uważam za bardzo udane. Książka przedstawia losy rodziny
Baranowskich na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Czyta się szybko, przystępny język. Polecam

opowieść o losach Baranowskich, ich miłościach, stratach, przyjemna lektura na wieczór

Prosta, ale niezwykle romantyczna powieść o miłości, honorze i chichotach losu. Saga rodzinna napisana lekko, ale wciągająco. Nie planowałam jej czytać, ale zajrzałam do niej, przeczytałam kilka stron i wsiąkłam na kilka godzin. Przeczytałam z ogromną przyjemnością. Bez zbędnych wątków, opowiada o najważniejszych momentach w życiu kilku pokoleń szlacheckiej rodziny z Podlasia.

"Powrót do źródeł" to książka która trafiła w moje ręce w ramach book touru na blogu Relaksownia. To mój pierwszy udział w takiej akcji, i zapewne nie ostatni.
Po książkę sięgnęłam z pewną rezerwą, czy przypadnie mi do gustu? I przepadłam... Powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron. Do tego stopnia, że przeczytałam ją w kilka godzin.
#powrótdoźródeł to historia szlacheckiej rodziny Baranowskich, przedstawiona na przestrzeni dziejów. Szlachty z Podlasia, która pielęgnuje tradycyjne wartości i prowadzi spokojne życie. Nie udaje im się jednak uniknąć historycznych zawirowań, powstań i wojen... Przez ponad 120 lat spotykamy się z jej członkami i ich przeżyciami. Wspólnie z nimi przeżywamy romantyczne miłości i tragiczne przeżycia... Cieszę się że miałam okazję przeczytać tę pozycję. I równie chętnie przeczytam jej kontynuację.
Polecam.

#powrótdoźródeł to historia...

"Powrót do źródeł" to kolejna, po "Na moment przed świtem" (http://m-czas.blogspot.com/2020/01/na-moment-przed-switem-magdalena-wala.html),powieść historyczna, która mnie pozytywnie zaskoczyła. Małgorzata Kasprzyk pisze w sposób lekki i przystępny. Opowiada o kolejach losu rodu Baranowskich, akcja powieści toczy się przez 120 lat: od roku 1889 po czasy współczesne. Mimo to książka jest z tych cieńszych. Z przyjemnością czytałam o zawiłych dziejach szlacheckiej rodziny z Podlasia. Jedno co mnie irytowało to to, że w najciekawszym momencie następował przeskok o kilkadziesiąt lat w przód. Pomimo tak ciekawego przedstawienia postaci z przeszłości rodziny, najbardziej spodobał mi się wątek współczesny i tajemniczy, przystojny krewniak.
Bohaterowie są realistyczni i przekonujący w swoich postawach. Widzimy całą gamę ich emocji i przekonań. Każdy ma indywidualny, wyraźnie nakreślony charakter.
Perypetie rodu Baranowskich pokazują, jak pomimo najlepszych intencji nie można zapanować nad chaotycznym i kapryśnym losem. Porywają ich zawirowania historii: wojny, powstania a także niemądre tradycje. Książka doskonale oddaje klimat przedstawionych czasów. Chętnie przeczytałabym więcej.
Polecam.

Coraz częściej sięgam po książki z historią w tle : wojna, powstania. I z każdą kolejną książką coraz bardziej przekonuje się do wątków historycznych. Już za samo to polecam "Powrót do źródeł"
Ta powieść jest również dowodem na to, iż miłość roztopi serce nawet największemu przeciwnikowi małżeństw, związków. Waśnie z młodych lat w końcu przestaną być ważne, aby młodzi mogli byc szczęśliwi. Niestety, gdy spotkamy na drodze śmierć, śmierć bliskich nam osób, nasze życie zmienia się diametralnie. Przestajemy dostrzegać to co dla nas było ważne do tej pory, potrzeby bliskich którzy pozostali i również potrzebują naszego wsparcia. O czym boleśnie przekonał się Antoni tracąc swoją córkę, i oddalając się od syna. Po kilkudziesięciu latach okazuje się, że niestety ród nie został przedłużony i wnuk Antoniego ginie bezpotomnie. Na szczęście krewni Antoniego szukali za płytko i okazuje się to nie prawdą i wraca z Sao Paulo wnuk Henryka aby odnaleźć rodzinę i odbudować korzenie

To historia rodziny Baranowskich opowiedziana od 1889 r, do czasów współczesnych. Życie dwóch braci zmienia się po odczytaniu testamentu ojca. Antoni, jeden z braci, odnajduje miłość i szczęście, w rodzinnym gronie. Pomimo jego wcześniejszych wątpliwości. Niestety dla Franciszka los okazał się bezlitosny i zniszczył jego marzenia. Miłość, polityka, niespodziewany rozwój wypadków, zmienia przyszłość całej rodziny. Z przyjemnością przeczytałam tą sagę i czuję niedosyt, dlatego chętnie przeczytam kontynuację tej historii.

Powieść Powrót do źródeł przedstawia dzieje szlacheckiej rodziny z Podlasia, w której dominują piękne kobiety i wspaniali mężczyźni ponad wszystko ceniący honor. Chociaż pielęgnują tradycyjne wartości i prowadzą spokojne życie, nie udaje im się umknąć zawirowaniom historii, takim jak powstanie styczniowe oraz dwie wojny światowe. Kilku z nich ginie, a kiedy wszystko wskazuje na to, że ród wygasł, niespodziewanie wyłania się potomek zupełnie inny od swoich przodków. Urodzony i wychowany za granicą - nie do końca wie, co to znaczy być romantycznym Polakiem....

Wszystko zaczęło się w 1889 roku od testamentu i potrzeby uchronienia rodu przed wygaśnięciem. Teraz w tych czasach nikt nie zwraca na to większej uwagi, ale kiedyś była to pierwszorzędna sprawa, aby rodziły się dzieci, najlepiej synowie, gdyż majątki przechodziły z pokolenia na pokolenie.

W rodzinie Baranowskich jeden z potomków ginie, jego młodszy brat za punkt honoru stawia sobie przejęcie na siebie wszystkich jego zobowiązań. Jedna z tajemnic i przekrętów, które popełnia w tym czasie młodszy dziedzic wpływa po kolei na każde pokolenie. Tragiczne wydarzenia sprzed lat mają swoje skutki w kilku pokoleniach do przodu.

Autorka w fantastyczny sposób przedstawiła ród Baranowskich, poczynając od początków, a kończąc na latach współczesnych. Widać, iż włożyła w powieść bardzo dużo pracy i serca. Ta książka ma swoją duszę, jest bardzo dojrzała i wciąga czytelnika ogromnie. Świat tajemnic i manipulacji jest tak kuszący, iż nie da się oderwać od lektury dopóki nie poznamy końca historii. Na uwagę zasługuje też to jak autorka w genialny sposób przeplata teraźniejszość z przeszłością.

Powieść składa się z trzech części, dzięki czemu czytelnik ma możliwość poznania większości rodu Baranowskich. Niech was nie zwiedzie opis książki, gdyż większość z was może pomyśleć, iż to książka historyczna. Nic bardziej mylnego - jest to magiczna historia o emocjach, wyjątkowej, a zarazem bardzo trudnej miłości, woli walki, o marzeniach, nadziei, bólu, utracie oraz skomplikowanych losach rodziny Baranowskich.

Książka tak mną zawładnęła, iż już nie mogę się doczekać kolejnej. Saga Powrót do źródeł to zamknięta całość rozgrywająca się na przestrzeni 120 lat, inny tom nie będzie dotyczył rodziny Barańskich tylko innej, luźno z nimi związanej, ale coś czuję, że będzie równie wciągająco i ciekawie. Mogę śmiało powiedzieć, że bardzo dawno nie czytałam tak wspaniałej historii. Cała opowieść nasycona jest ogromnymi, głębokimi uczuciami, ale i tajemnicami. Zdajemy sobie sprawę, że podejmowane decycje nie zawsze wpływają tylko na nas ale mają swoje konsekwencje jeszcze długo.

Książka idealna, aby oderwać się od codzienności i przenieść do dawnej Polski. Czyta się bardzo szybko i zapewnia wspaniałą rozrywkę. Dlatego już od 8 lipca nie zastanawiajcie się tylko pędźcie do sieci sklepów Biedronka, gdzie będzie można ją zakupić!

• CZYTADŁO
  • Zdjęcie dnia na FB🖤💜
  • 2020 rok
  • Book tour

Dodaj cytat z książki Powrót do źródeł