Kochankowie miasta

Szara Godzina
2019-09-17
2019-09-17
9788366201354

Bardzo ciekawa lektura napisana językiem, który łatwo się przyswaja.
Dwaj bracia Damian i Tomasz, tak jak często się w rodzeństwie zdarza , bardzo się różnią charakterami.
W życiu jest podobnie...
Złego w końcu dosięgnie sprawiedliwość,
a dobry, w końcu doczeka się szczęscia.
Książka warta przeczytania.

Bardzo ciekawa lektura napisana językiem, który łatwo się przyswaja.
W życiu jest podobnie...
Złego w końcu dosięgnie sprawiedliwość,
a dobry, w końcu doczeka się szczęscia.
Książka warta przeczytania.

Z ogromną przyjemnością pragnę zachęcić do przeczytania książki Anny Stryjewskiej "Kochankowie miasta". Książka napisana jest pięknym stylem, z dużą lekkością pióra. Powieść jest wielowątkowa, ale tworzy niezwykle harmonijną całość. Dla mnie dodatkowym atutem jest miejsce akcji. Akcja toczy się w mojej Łodzi. Odbyłam z bohaterami książki niezwykłą podróż w dobrze mi znane miejsca miasta. Główni bohaterowie to dwaj bracia. Damian pozbawiony skrupułów i Tomek niezwykle wrażliwy, uczciwy i empatyczny. Pojawia się jeszcze Aron syn bogatego łódzkiego Żyda. Trzej panowie zakładają wspólny biznes. Bardzo wzruszyła mnie historia starszej pani Emilii, która sprzedaje im swój rodzinny dom, kryjący tajemnicę z czasów wojny. W tej opowieści pisarka przedstawiła miłość w różnych odmianach. Jest bezwarunkowa miłość rodziców, jest miłość braterska i miłość kobiety i mężczyzny. Akcja książki jest bardzo wartka. Czyta się ją jednym tchem. Czasami , aby osiągnąć pełnię szczęścia trzeba dokonać złych wyborów, które zaprowadzą nas we właściwe miejsce. #AnnaStryjewska dziękuję za piękną podróż po ulicach Łodzi i za ogrom emocji, których mi dostarczyłaś.

Historia pełna miłości,zdrad,relacji partnerskich i przyjażni. Opisy rozwijającej się Łodzi z lat 2013-2014. Dwaj bracia bardzo rózni charakterami i temperamentem zajamują się sprzedaża nieruchomości. Jacy są ? co wyniknie z ich współpracy? Powiem,że historia ta bardzo mnie zaciekawiła,można wyciągnąc wiele wniosków dotyczących normalnego życia. Bardzo dobrze się czytało jak wszystkie książki A.Stryjewskiej. Polecam.

1964

Fabuła jak w baśni lub przypowieści: dobry brat i zły brat. Jednak wydarzenia, w których uczestniczyli nie miały baśniowego charakteru. Pierwszy z nich - prawy, wrażliwy na potrzeby innych, oddany rodzinie i niedoceniany przez najbliższych. Drugi - egoista, lekkoduch, bezwzględny "wykorzystywacz", krzywoprzysięzca. Ich partner biznesowy - uczciwy i ceniący tę cechę u innych, głos sprawiedliwości. One - nie potrafiące docenić tych dobrych, lgnące do negatywnego bohatera jak ćmy do ognia.
Zakończenie historii zgodne z oczekiwaniami - dobro zwycięża. Dodatkowym walorem tej powieści jest ukazanie historii Łodzi i żyjącej w niej społeczności żydowskiej.

"Z boku widać znacznie więcej, uwierz mi...", a więc wybierzcie się wraz ze mną w książkową podróż do Łodzi - miasta widzianego z boku przez pryzmat ciekawej lektury i miejsc odwiedzanych przez bohaterów

W książce poznajemy dwóch głównych bohaterów, ale również ci poboczni, odgrywają ważną, jeśli nie wręcz kluczową rolę w biegu zdarzeń. Gdyby nie niektóre postacie, ich zachowania, czy emocje fabuła potoczyłaby się z pewnością zupełnie inaczej.

Bracia Nowiccy, chociaż dzielą ich wyłącznie dwa lata, są całkiem różni. Damian mieszka w wynajmowanym eleganckim mieszkaniu, jeździ drogim sportowym samochodem i nie może lub nie chce znaleźć partnerki na stałe. Dodatkowo mężczyzna prowadzi wiele szemranych interesów, a nie wszystkie jego biznesowe zagrania są zgodne z prawem. Tomek to uczciwy i bardzo rodzinny człowiek, który na co dzień prowadzi małą agencję nieruchomości. Jest osobą wrażliwą na krzywdę drugiego i zawsze chętną do pomocy, od lat związany z Martą i kochający swojego psa Dropsa. Mimo dzielących ich różnic i częstych kłótni, bracia, widząc szansę na rozwój, postanawiają założyć spółkę i zająć się deweloperką. Dołącza do niej Żyd Aron - bogaty mężczyzna, który chce udowodnić ojcu, że potrafi sam uczciwie zarobić pieniądze.

Jaką rolę w całej historii odegrają wydarzenia z okresu wojennego? Czy bracia dojdą do porozumienia, czy pokłócą się na zawsze? Czy jedna kobieta może być naprawdę ważna dla dwóch mężczyzn?

Autorka stworzyła historię prawdziwą i rzeczywistą, taką, która mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. W tle opisanych wydarzeń Czytelnik dostrzega wyraźny obraz Łodzi - miasta, z którym od wielu lat związana jest Anna Stryjewska. Ciągle rozwijająca się miejscowość, kolejne inwestycje i zmiany, różne osoby mieszkające w tym samym miejscu, względna anonimowość, a jednocześnie rozpoznawalność to tylko niektóre rzeczy, z którymi spotkamy się w Łodzi. Przez ten realny obraz miasta i jego mieszkańców Autorka zabiera Czytelnika w prawdziwą podróż, która nie musi się skończyć po zamknięciu książki.

Fabuła powieści jest bardzo ciekawa, z wieloma zwrotami akcji. Lektura mocno oddziałuje na emocje, zachęca do wczucia się w sytuację bohaterów. Czytając, zadawałam sobie pytanie, ile bolesnych ciosów może znieść jeden człowiek i dlaczego życie potrafi być takie niesprawiedliwe. Ale tak nie jest tylko w książce, często taka jest nasza codzienność, przez to lektura staje się jeszcze bardziej prawdziwa.

To lekka i przyjemna powieść z ciekawe wykreowanymi bohaterami, szczególnie w moim sercu pozostała postać staruszki - Pani Emilii. Powieść jest wciągająca i czyta się naprawdę szybko, zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz recenzencki z dedykacją i autografem bardzo dziękuję Autorce - to była wyjątkowa książkowa podróż do Łodzi.

Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Bardzo niepozorna okładka i tytuł- myślę że sięgnę po kolejne książki tej autorki

Kolejna książka autorki którą trzeba przeczytać. Kolejna oparta na uczuciach na problemach wielu ludzi.

Tomek prowadzi małą firmę taka agencja nieruchomości. Jest bardzo rodzinnym i uczciwym człowiekiem. Stara się bardzo często odwiedzić swoich rodziców. Niestety żoną Tomka nie podziela jego entuzjazmu i woli też czas spędzić na zakupach lub z przyjaciółmi.
Damian starszy brat Tomka. Jest totalnym przeciwieństwem brata. Prowadzi szemrane interesy, nie zważa na uczucia innych. Nie jest rodzinną osobą a kobiety zmienia jak rękawiczki. Tomek wchodzi we współpracę z bratem, ale to od samego początku jest jednym wielkim nieporozumieniem. A jak by tego było mało Damian rozkochuje w sobie żonę brata i nie tylko.

Damian starszy...

Dobrze się czytało, szybko, ale rewelacji nie było, zabrakło mi WOW! Taka... poprawna książka. Ciekawa, ale jednak przewidywalna.

Moja pierwsza ksiázka tej autorki. Nie bédzie zapewne ostatnia. Choc nie gustuje w tzw obyczajówkach, a obok ksiázki z taká okladká przeszlabym obojétnie. Przeeczytalam szybciutko, bo w dwa wieczory i zapewne ksiázka pozostanie przez jakis czas w mej pamiéci. ,Robotnicza Lodz' z historiá w tle. Miasto to akurat bardzo lubie jest niezwykle klimatyczne...Dwaj bohaterowi bracia Nowiccy, jakze rózni od siebie. W tle ich kobiety, sztuczne laleczki. Jakze to wszystko realne. Smutna historia starszej Pani Emili. Kazdy nawet drugoplanowy bohater jest ciekawie opisany. Zakonczenie przewidywalne nieco. W tle historia Stefana i Racheli, którzy zmarli w milosnym uscisku w czasie II Wojny swiatowej. Milo sié czytalo, zdecydowanie polecam. Licze ze inne ksiázki tej pisarki sá równie dobre.

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Zaczytanej Ewelki przy współpracy z autorką Anną Stryjewską.
Historia dwóch braci, którzy są zupełnie różni. Tomasz spokojny, najważniejsza jest dla niego rodzina, dobro najbliższych a Damian myśli tylko o swoich potrzebach, egoistyczny i wyrachowany. Akcja dzieje się w Łodzi, bracia chcą "wejść" w rynek nieruchomościami, czy im się uda? Serdecznie zachęcam do przeczytania książki, zaskakująca i z morałem. Polecam 🤓