The Songs You've Never Heard

HarperYA!
2024-04-11
2024-04-11
Anna Klingofer-Szostakowska

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Różowa błyszcząco-mieniąca się okładka książki
"The Songs You've Never Heard"
zupełnie nie koresponduje z tym, co znalazłam po jej otwarciu.
Tymczasem jest to najlepsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku!

To porywająca powieść o pasji!
O pasji tworzenia i miłości do muzyki.
Napisały ją znawczynie muzycznego show-biznesu:
Becky Jerams - piosenkarka, kompozytorka i pisarka
oraz Ellie Wyatt - muzyczka i kompozytorka.

Na początku trochę raził mnie angielski tytuł,
ale nieprzetłumaczenie go współgra z piosenkami,
których słowa również nie zostały przetłumaczone,
a których można posłuchać p na stronie wydawnictwa: harpercollins.pl

Bo to powieść o piosenkach i śpiewająco-piszących nastolatkach,
i o tym, żeby wierzyć w to, co się kocha i robić to, co się kocha.
To także powieść o lękach, kompleksach, przyjaźni, wsparciu
i potrzebie wiary we własne zalety, atuty i możliwości.
O inspiracji, presji, rywalizacji, zazdrości, hejcie.

W tle zauroczenie. Chociaż zauroczona nie nazwałaby tego tłem ;-)

Bohaterkami są dwie zupełnie różne dziewczyny, które kochają muzykę:
Meg - przyciągająca wzrok siostra słynnego brata, pozująca do zdjęć w modnych ciuchach
oraz duża, krągła, ciepła Alana z "ogromnym, promiennym, czerwonym uśmiechem".

Meg żyjąca w cieniu brata i niezauważana przez rodziców,
pisząca do szuflady, zakompleksiona i bojąca się porównań,
dla ludzi z zewnątrz jest opryskliwa i odpychająca.
To jej tarcza. Bo sparzyła się zbyt wiele razy.

I prostolinijna, dobroduszna i wylewna Alana,
odważna, śpiewająca dla siebie i dla innych,
rozmowna, rozdająca wszystkim uśmiechy,
chociaż i jej życie nie oszczędzało.

Dwie różne dziewczyny i wspólna pasja!
Co z tego wyniknie? Co na to brat Meg?

Od chwili, gdy one się poznały, ja nie mogłam już odłożyć książki,
chociaż i wcześniej mnie intrygowała i świetnie mi się ją czytało,
a fluidy między nimi przenikały do świata rzeczywistego
i chciało mi się razem z nimi śpiewać, cieszyć, smucić się, być.
To jedna z takich książek, które wciągają czytelnika w świat emocji bohaterów!
Historia wydaje się taka prawdziwa, a Meg i Alana są takie autentyczne.

Polecam starszym nastolatkom i młodym dorosłym!

Cudownie jest móc czytać!
Cudownie, że są takie książki.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Różowa błyszcząco-mieniąca się okładka książki
"The Songs You've Never Heard"
zupełnie nie koresponduje z tym, co znalazłam po jej otwarciu.
Tymczasem jest to najlepsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku!

To porywająca powieść o pasji!
O pasji...

Zanurzając się w stronach ,,The Songs You’ve Never Heard”, znajdziesz się w sercu wzruszającej opowieści o sile przyjaźni, odwadze odkrywania siebie i walczeniu z własnymi demonami. W książce, udaje się stworzyć misternie splecioną sieć relacji między bohaterami, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej strony do ostatniej.

Główną osią fabuły jest historia Meg McCarthy, która staje w cieniu sławy swojego brata, borykając się z poczuciem niezauważenia i brakiem wiary we własne umiejętności. Jednakże, gdy spotyka Alane Howard, autorkę piosenek, która emanuje pewnością siebie i akceptacją samej siebie, Meg zaczyna odkrywać swój własny potencjał.

Książka mistrzowski sposób porusza tematy takie jak traktowanie przez rodziców, presja sukcesu oraz dążenie do akceptacji społecznej. Czytelnik będzie mógł przeżyć razem z bohaterami ich radości, smutki, zwycięstwa i porażki, odkrywając w miarę czytania nowe aspekty własnej osobowości i relacji z innymi. Jednym z największych atutów tej książki jest jej autentyczność - postaci są pełnokrwiste i rzeczywiste, ich uczucia i wybory są zrozumiałe i głęboko ludzkie.

Podsumowując, ,,The Songs You’ve Never Heard” to nie tylko lektura, to doświadczenie. To historia, która dotknie serca każdego czytelnika, sprawiając, że zastanowi się nad własnymi marzeniami, relacjami i postrzeganiem samego siebie. Bez wątpienia polecam tę książkę wszystkim poszukującym nie tylko rozrywki, ale także inspiracji i mądrej refleksji.

Główną osią fabuły jest historia Meg...

Jeśli szukacie książki, którą czyta się błyskawicznie, a historia jest totalnie otulający, milusia, wywołująca uśmiech, ale jednocześnie wartościowa i mądra – to właśnie znaleźliście. Ta pozycja ma tak niesamowity vibe… Jest tak klimatyczna, przywołująca w myślach lato, oprószona muzyką i radością, że trudno to opisać. Czułam problemy bohaterów na własnej skórze, miałam ochotę na nich nawrzeszczeć i ich przytulić. Nie czułam się jakbym czytała książkę, lecz jakbym słuchała piosenki. To piękna opowieść dla osób wrażliwych, która mówi o sile więzi rodzinnych, o dorastaniu i o życiu w cieniu kogoś bliskiego. Uwielbiam historię, którą stworzyła autorka i przez moment poczułam się znowu młodsza o dziesięć lat. To jest cudownie młodzieżowe! Pisarka świetnie uchwyciła to co w duszy gra osobie nastoletniej, próbowała porównać jej myślenie z myśleniem osoby dorosłej. Wytykając błędy bohaterom, tak naprawdę napisała piękną lekcje życia. Naprawdę duża polecajka dla wszystkich, którzy szukają wartościowej i dojrzałej historii. Bardzo podobało mi się także rozłożenie na czynniki światła mediów, nieustających fleszy czy show biznesu. Autorka pokazuje z czym wiąże się sława i co tak naprawdę trzeba dla niej poświęcić.

Mag jest siostrą sławnego brata. Czuje się niezauważona, mimo że sama, także pisze piosenki i tworzy muzykę. Ukrywa swój talent, boi się ujawnienia, jest nieustannie porównywana. Pewnego dnia spotyka Alane, dzięki niej zaczyna powoli rozumieć, że i ona ma prawo spełniać swoje marzenia.

Jedna z piękniejszych i mądrzejszych młodzieżówek jakie czytałam w swoim życiu! (+15) Piękna historia w pięknej szacie graficznej. Dla młodych ludzi, którzy są zagubieni, czują się niepewnie, którzy szukają swojej drogi w życiu. Porusza mnóstwo różnych problemów, które dotyczą nastolatków, takich jak kompleksy, przełamywanie barier, przekraczanie swoich granic, asertywność, hejt w internecie czy życie na świeczniku. Napisana z wielką wrażliwością! Rzecz o akceptacji, relacjach z rodzeństwem, relacjach rodzinnych i pielęgnowaniu szczerości. O prawdziwej pasji i oddanej przyjaźni.

Meg McCarthy jest TYLKO siostrą sławnego brata, mimo że sama jest influencerką i to rozpoznawalną, właśnie dzięki Casparowi, gwieździe popu. Tak naprawdę czuje się zagubiona w swoim życiu, jakby była zamknięta w jakiejś bańce, w której centrum jest jej brat. A ona nie chce już być oceniana poprzez pryzmat rodzinnej marki. Ukrywa swoją miłość do muzyki, swój talent. Boi się odrzucenia i tego co powiedzą inni. Poznaje Alany, radosną dziewczynę pełną energii, która też zmaga się ze swoimi kompleksami, gdyż jest dość puszystą dziewczyną. Ich spotkanie odmieni ich los, wpłynie nie tylko na ich przyszłość, ale na charakter i świadomość tego, kim są i kim chcą się stać!

Rozczulająca historia o przełamywaniu barier, o odwadze bycia kim się chce i o spełnianiu marzeń! Także o miłosnym zauroczeniu i pierwszych motylach w brzuchu. Rozczulająca i otulająca, budująca nadzieję i piękny wizerunek przyjaźni opartej na takiej samej wrażliwości i pasji do muzyki. 8,5/10

Kiedy dostałam tę książkę to pierwsze co pomyślałam to "jaka piękna okładka". Zaczęłam czytać i okazało się, że wnętrze jest równie piękne lecz także bolesne.
Przykro mi było kiedy czytałam o tym jak rodzice pomijali jedno dziecko by zapewnić sukces drugiemu, jak rówieśnicy udawali jej przyjaciół tylko po to by zbliżyć się do jej brata... Takie traktowanie jest moim zdaniem mocno krzywdzące z czego ludzie sobie nie zdają często sprawy zapatrzeni zbyt mocno w siebie samych. Brak empatii to coś co najczęściej dotyka każdego z nas. Przez takie zachowanie dzieci czy nastolatkowie nie znają własnego poczucia własnej wartości i uważają się za gorszych.
Z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciach. Znacie to powiedzenie? Ono idealnie opisuje życie naszej bohaterki gdzie na zdjęciach do social mediów i gazet wszyscy są szczęśliwa rodziną natomiast za ścianami domu wygląda to zupełnie inaczej. Tutaj nawet kot jest ważniejszy niż Meg.
Bardzo mi się podobało to, że na naszych oczach Meg zaczęła wspinać się na wyżyny, że poznała kogoś kto ją wspierał i motywował, kto sprawił że dostała skrzydeł. Oczywiście trzeba pamiętać, że wszystko musi być z umiarem.
Plusy i minusy bycia popularnym oraz pracy w branży muzycznej? Proszę bardzo, to również dostaniemy w tej książce.
Dla mnie minusem jedynie były teksty piosenek w książce, bo nie przepadam za tym jednak dużym plusem dla wielu osób będzie gotowa playlista stworzona na potrzeby tej książki.
Znalazłam tu wszystko czego potrzebowałam bym była zadowolona z książki więc polecam Wam ją na wolny wieczór.

• Wydane w 2024
  • Harpercollins