Sprawa Rusałki

Audioteka
2024-01-01
2024-01-01
policjantka poznań dziennikarka morderstwo

Bardzo trudno jest mi ocenić "Sprawę Rusałki"
Z jednej strony świetni aktorzy i dobrze dobrana muzyka i efekty dźwiękowe. Wykonanie bardzo dobre, przyjemnie się tego słucha i chyba tylko dlatego wysłuchałam do końca.
Fabuła i wątki poboczne...męka. Jak ktoś poniżej napisał, nie wiedziałam, że jakaś książka może być zbyt feministyczna. Jestem kobietą, feministką, po poronieniu, jednak słuchając tej książki czułam narastające obrzydzenie do większości występujących tam kobiet. Przez takie treści kobiety nie są traktowane poważnie, uważane za "zbyt emocjonalne", mściwe, sfochane, nieporadne. Książka prawdopodobnie miała na celu wyeksponowanie problemu braku równouprawnienia i przemocy rodzinnej - wyszło wręcz odwrotnie, a tak ważne kwestie zostały przedstawione w sposób groteskowy.

Bardzo trudno jest mi ocenić "Sprawę Rusałki"

Skończyłem to słuchowisko na siłę. Mam wrażenie że pisała to stereotypowa Julka, a wydźwięk można skrótowo podsumować jako "Facet twój wróg!".
Przecież wszystko co złe spotyka kobiety w tej książce to przez nich:
-hałas za ścianą- wina remontujących mężczyzn;
-zła atmosfera w robocie/konieczność wykonania zleconych zadań-wina szefa oczywiście mężczyzny;
-pominięty awans, wina faceta który nie wypada z trybu roboczego z powodu ciąży;
-ucieczka od partnera z powodu poronienia- wina partnera który ją zapłodnił, bo gdyby tego nie zrobił to by nie poroniła;
-zdrada mężczyzny przez kobietę- wina kolegi który zaproponował palenie;
-seryjne morderstwo popełnione przez kobietę- wina mężczyzny który zrobił jej coś złego;
-depresja żony, wina Tuska, pfu on tym razem niewinny. Wina męża! ;)
Oczywiście wiem że są ludzie którzy uważają że wina zawsze jest na zewnątrz i być może znajdzie się grono fanów i dla takiej twórczości, ale to wyraźnie nie moja bajka.

Przecież wszystko co złe spotyka kobiety w tej książce to przez nich:
-hałas za ścianą- wina remontujących mężczyzn;
-pominięty awans,...

Wokół poznańskiego jeziorka Rusałka zaginęło w ciągu tygodnia trzech biegających tam mężczyzn. Niedługo później przypadkowi spacerowicze odkrywają również tam ich zwłoki. Z ramienia policji śledztwo prowadzi Lidka (narrator słuchowiska),której teorie nie są akceptowalne przez zwierzchnictwo równocześnie i niezależnie dziennikarskie dochodzenie prowadzi Anka. Obie dziewczyny znają się z treningów boksu ale nie rozmawiają o sprawie.
Opowiadanie o banalnej fabule dla potrzeb słuchowiska rozbudowane o zbędne wątki, w tym obyczajowe z życia Anki ostatecznie dało niezbyt skomplikowaną akcje idealnie nadającą się na audiobook do samochodu lub na trzygodzinny spacer. Nie angażuje nadto uwagi a u celu bez refleksyjnie i bez straty można zapomnieć o całości.

Nie spotkałam się do tej pory z lekturą ZBYT feministyczną - to mój pierwszy raz. Poza tym że my kobiety jesteśmy przez mężczyzn prześladowane, wyzyskiwane, zastraszane, wykorzystywane itp, to nic więcej z tego tekstu nie wynika.

• Kryminał
  • Audiobooki_2024