rozwiń zwiń

Czy jesteś gotowy na… polowanie?

sweeciak sweeciak
15.04.2024
Okładka książki Ted Bundy. Umysł mordercy Max Czornyj

Czy zastanawialiście się kiedyś, co kryje się w umyśle mordercy? Co popycha go do makabrycznych czynów? Jeśli tak, to pewnie macie za sobą wiele pozycji popularnonaukowych analizujących sylwetki największych złoczyńców. Ale czy któraś z nich pozwoliła wam poczuć na własnej skórze, jak to jest być mordercą? Wniknąć w jego umysł i razem z nim wybrać się na łowy? Jeśli nie, to powinniście sięgnąć po książkę „Ted Bundy. Umysł mordercy” Maxa Czornyja, która sprawi, że bliżej seryjnego mordercy już nie będziecie. No, chyba że staniecie się jego ofiarą.Ted B

undy to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców grasujących w USA w latach 70. XX wieku. Wielokrotnie opisywany i analizowany zbrodniarz, doczekał się wielu publikacji. Tym razem jego życiorys został przedstawiony w formie pamiętnika, spowiedzi prowadzonej w narracji pierwszoosobowej.

Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję wejść do jego umysłu, poznać jego myśli, motywacje i mroczne fantazje. Razem z nim popełniamy zbrodnie, które przyprawiają o dreszcze, a niekiedy i o mdłości. Czekają nas opowieści pełne makabrycznych scen, chorych preferencji seksualnych (w tym nekrofilii) i narcyzmu.

Max Czornyj stworzył pozycję, która zabiera nas do wnętrza psychiki jednego z najbardziej brutalnych seryjnych morderców w historii. Autorowi udało się wcielić w postać Teda Bundy’ego i poprowadzić narrację z jego perspektywy. Stajemy się bezpośrednimi odbiorcami jego czynów, a opisy zbrodni nie pozostawiają nam złudzeń – mamy do czynienia z bestią. Autor nie unika drastycznych szczegółów, więc jeśli jesteście wrażliwi, to uważajcie. W sposób unikalny oddaje nie tylko morderczą naturę Bundy’ego, ale także jego inne umiejętności: zdobywanie zaufania, manipulowanie ludźmi i przejmowanie kontroli. To właśnie czyniło go tak niebezpiecznym.

„Ted Bundy. Umysł mordercy” odkrywa przed nami mroczne zakamarki psychiki tego zbrodniarza. Pokazuje jego charyzmatyczną fasadę, zimny i wyrafinowany umysł oraz pragnienia, które nim kierowały. To nie tylko książka o morderstwach, ale swego rodzaju analiza psychologiczna, która ma na celu próbę zrozumienia, dlaczego Bundy stał się tak okrutnym mordercą. Ukazuje całokształt postaci, środowisko społeczne, dzieciństwo i wydarzenia, które kształtowały jego osobowość. Od narodzin aż po śmierć poznajemy kolejne etapy życia Teda i próbujemy zrozumieć, choć uwierzcie – ciężko.

Nie jest to łatwa lektura, którą czyta się bez zastanowienia. Nie da się też jej określić jako lekkiej, choć trzeba przyznać, że autor ubrał tę historię w przystępny język i na pewno czyta się ją lepiej niż lektury popularnonaukowe. Jeśli interesujecie się seryjnymi mordercami i macie ochotę zajrzeć do umysłu jednego z najbardziej znanych i tajemniczych zbrodniarzy, który przyznał się do zabicia 30 kobiet (oficjalnie, bo nieoficjalnie mogło być ich znacznie więcej), to będzie to pozycja dla was. Nawet jeśli znacie już jego historię, to narracja pierwszoosobowa pozwala spojrzeć na nią zupełnie inaczej.

„Ted Bundy. Umysł mordercy” to książka, która zabierze was w podróż w głąb umysłu seryjnego mordercy. To nie tylko historia Bundy’ego, ale także próba wyjaśnienia, co doprowadziło do narodzin takiego zła. To mocna uczta czytelnicza, idealna dla miłośników tego gatunku literatury.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska