Bracia

Wydawnictwo Olesiejuk
2023-12-06
Marta Duda-Gryc
Star wars

Przed przeczytaniem książki miałem lekkie obawy, że będę miał dysonans z tytułu niezgodności charakterów głównych bohaterów (Anakin, Obi-Wan),jednak autor idealnie odwzorował charaktery względem tego co doświadczyłem w części drugiej i trzeciej filmowych prequeli, jak i w serialu Wojen klonów.

Główny wątek - śledztwo - może i nie jest jakiś wyszukany i interesujący, ale to co się dzieje wokół tego, głównie relacje między postaciami robią robotę.

Anakin zostaje postawiony w niezbyt przyjemnej dla niego roli, w roli mentora i to był najlepszy wątek tej książki.

Przyjemna książka, nic odkrywczego, ale w sam raz na relaks. Akcja dzieje się tuż po wybuchu wojen klonów, Anakin Skywalker jest świeżo upieczonym rycerzem Jedi, a Obi-Wan Kenobi nowo mianowanym członkiem Rady. Obi-Wan wyrusza na samodzielną misję na Cato Neimoidię, która nie idzie zgodnie z planem - z odsieczą musi przybyć mu Anakin, co zresztą wytknie mu trzy lata później, w filmie "Zemsta Sithów". Oprócz duetu Obi-Wan i Anakin mamy dwie istotne postacie drugoplanowe - neimoidańską gwardzistkę Ruug Quarnom i adeptkę Jedi Mill Alibeth. W tle przewija się także Asajj Ventress, jeszcze nieznana Jedi agentka hrabiego Dooku, oraz świeżo poślubiona żona Anakina - Padmé Amidala.
Chociaż z góry wiadomo jak skończy się akcja - znamy przecież dalsze losy Anakina i Obi-Wana, wiemy, że żaden z nich nie może zginąć na Cato Neimoidii, żaden też nie powstrzyma ani Asajj Ventress, ani dalszego rozwoju wojen klonów, można wyłapać parę fajnych smaczków z tej książki. Numerem jeden jest tu dla mnie postać Mill, o unikatowej wrażliwości na Moc, objawiającej się bardzo silną empatią, która początkowo próbuje odciąć się od Mocy, by odciąć się od bólu odczuwanego przez innych, ale odkrywa, z pomocą Anakina, że jej empatia nie jest przekleństwem, ale darem, który może wykorzystać w niesieniu pomocy innym. Bardzo zgrabny i interesujący wątek. Numerem dwa jest tu relacja Anakina i Padmé, ich wspólne chwile, gdy odcinają się od galaktyki i są zwyczajnym małżeństwem, ale też ich drobne czułe gesty, które próbują maskować, gdy wiedzą, że są obserwowani, a jednocześnie wyczuwane przez Obi-Wana i niepokojące go. Mam natomiast trochę problem z główną relacją, czyli Anakina i Obi-Wana. Przy czym nie jest to zarzut do książki, bardziej do filmu "Zemsta Sithów". W "Braciach" Anakin jest dojrzalszy niż trzy lata później w "Zemście Sithów", a jego relacja z Obi-Wanem przypomina relację partnerską, oczywiście młodszego, mniej doświadczonego partnera ze starszym, bardziej doświadczonym, ale jednak partnerską. Z kolei w filmie relacja ta jest wciąż relacją mistrz-uczeń, mimo że Anakin uczniem Obi-Wana nie jest już od trzech lat. Książka prawidłowo pokazuje naturalny rozwój relacji byłego ucznia i jego mistrza, natomiast gryzie się z filmem - materiałem nadrzędnym. Więc jest to trochę plus, a trochę minus. Pozostałe wątki są dość przewidywalne, ale, jak wspomniałam na początku, to jest książka na relaks, a nie arcydzieło literatury światowej. Jak na "Gwiezdne Wojny" jest nieźle, można spokojnie przeczytać.

• Star Wars
  • Star Wars Kanon