Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne.

Okładka książki Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne. Dorota Kościukiewicz-Markowska
Okładka książki Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne.
Dorota Kościukiewicz-Markowska Wydawnictwo: MOVART poezja
poezja
MOVART
2023-06-01
2023-06-01
poezja AI sztuczna inteligencja sens życia

„Ja jestem Polak, a Polak jest wariat, a wariat to lepszy gość” tak w swoim wierszu "Liryka, liryka, tkliwa dynamika" definiował Polaka Konstanty Ildefons Gałczyński. Taka definicja w moim mniemaniu w pełni koreluje z tytułem tomiku powieści Doroty Kościukiewicz-Markowskiej zatytułowanej „Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne”. Zbiór kilkudziesięciu wierszy, odnoszących się do różnych aspektów życia i człowieczeństwa, poruszających różne struny w sercu i pobudzające neurony w mózgu.
„Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne” zmusza do refleksji nad współczesnym światem, w którego pędzie zatracamy siebie i skupiamy się na konsumpcji, zapominając o drugim człowieku.

W tomiku czuć fascynację sztuczną inteligencją, do której odniesienie możemy znaleźć w kilku wierszach. W tym miejscu warto także zaznaczyć, że ilustracje zostały wygenerowane przez Dorotę Kościukiewicz-Markowską i Kasię Kozdra-Baczulis na podstawie artystycznych wizji i komunikacji ze sztuczną inteligencją Playgound AI. Moim zdaniem te ilustracje idealnie oddają ducha tomiku, nie tylko są piękne, ale także pobudzają do innego spojrzenia na ludzkość i świat. Ilustracje przywodzą na myśl futurystyczne filmy w stylu „Łowcy Androidów” czy „Ghost in the Shell”

W poezji każdy szuka czegoś innego, każdy odbiera ją na różnych poziomach, przez pryzmat własnej wrażliwości, doświadczeń, a nawet tak ulotnego nastroju. Wiersz „Kontrola” skierował moje myśli do wypełnianej kilka godzin wcześniej ankiety dotyczącej bezpieczeństwa sieci informatycznej, natomiast „Człowiek” uderzył mnie jak obuchem, zwłaszcza w kontekście kolejnych konfliktów zbrojnych i mam ochotę dołączyć do „wariackiego klubu”. A to tylko dwa z wielu wierszy, które wywołał przeróżne reakcje chemiczne w mózgu, od wyrzutu dopaminy jak w przypadku przesłodkiego wiersza „Dopaminowa pułapka”, przez lekkie podniesienie poziomu adrenaliny, lub serotoniny, a nawet oksytocyny.

Żaden ze mnie krytyk, jednak z twórczości Doroty Kościukiewicz-Markowskiej przebija wielka fascynacja człowiekiem i jego interakcją ze światem i technologią. Jako inżynier, wyłapywałam właśnie te technologiczne motywy (takie skrzywienie zawodowe). To co moim zdaniem cechuje twórczość Autorki, to połączenie liryki z ironią (czasami sarkazmem) humorem i niezwykle celnymi spostrzeżeniami.

W „Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne” znajdziemy wiersze na każdy nastrój i okoliczność. Jestem pewna, że do wielu wierszy będę wracała jeszcze nie raz.
Serdecznie polecam, zaręczam, że tym razem nikt was nie odpyta z interpretacji wiersza według klucza, możecie odczuwać i intepretować wiersz jak tylko chcecie (nawet po wariacku, w końcu tytuł zobowiązuje, prawda?).

Tytuł : Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne.
Autor : Dorota Kościukiewicz-Markowska
Wydawnictwo Movart
Data premiery : 01.06.2023r.
#współpracareklamowa
#współpracabarterowa
#współpracarecenzencka

Opis książki :
„Tomik Wariata” szturcha, pobudza do myślenia, zostawia pytania otwarte; niekiedy zmusza do głębszej refleksji, niekiedy emanuje ciętym humorem, a niekiedy po cichu sączy się z niego odpowiedź na czasy, w których człowiek zatracił swe człowieczeństwo i nie wie jak je odzyskać.
Książka, która jest połączeniem „old schoolowych” poezji z ilustracjami stworzonymi przy pomocy nowoczesnej technologii AI czyli sztucznej inteligencji – zachęca do zastanowienia się nad sensem ludzkiej egzystencji w obliczu futurystycznych wizji przyszłości. Zaprasza również do zanurzenia się we własne wnętrze, aby odkryć to, co dla Istoty Ludzkiej najistotniejsze.
„A może nigdzie iść nie trzeba
i to jest tajemnica nieba?
Może wystarczy w ciszy pobyć z tym, co blisko
i właśnie temu kłaniać się… z miłością, nisko?”
(fragment wiersza „Skorupa”)

Na początku chciałam autorce bardzo podziękować za egzemplarz recenzencki. Dawno nie spotkałam się z tak utalentowaną autorką i tak cudowną poezją. Książka jak najbardziej trafiła w mój gust, może dlatego, że sama jestem wariatką, oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa. 😅
"Patrzę oczami wariata
na kręconych się ludzi,
że im się to nie znudzi...
Kręcą się po handlowym ogrodzie
nawet przy pięknej pogodzie."
(Fragment wiersza "Oczami Wariata")
Ten fragment najbardziej wpadł mi w oko, pewnie dlatego, że utożsamiam się z tym wierszem, jako sprzedawca i sama się zastanawiam jaka siła kieruje ludźmi.
Pewnie jeszcze nie raz wrócę do "Tomiku Wariata", choćby po to aby przeczytać coś wartościowego, albo po to aby przyjrzeć się jeszcze raz tym pięknym grafikom. ❤️
Nie spodziewałam się, że połączenie talentu pisarskiego i sztucznej inteligencji AI może wyjść COŚ, a jednak wyszło -
oryginalna wersja poezji. Powiedziałabym nawet, że autorka stworzyła poezję kierowaną duchem czasu.
" Nastąpiło we mnie olśnienie,
życie to nic innego jak śnienie.
Nie może być inaczej,
bo logiki w nim nie ma raczej."
(Fragment wiersza "Olśnienie")

Polecam Wam bardzo gorąco ten tomik, na pewno, każdy czytelnik znajdzie wiersz, z którym się utożsami.
"Tomik Wariata" to sposób na chwilę refleksji i odpoczynku oprawiona w przepiękną grafikę.
#książkoweimpresje

Tytuł : Tomik Wariata. Rozważania egzystencjalne.
Autor : Dorota Kościukiewicz-Markowska
Wydawnictwo Movart
Data premiery : 01.06.2023r.
#współpracareklamowa
#współpracabarterowa
#współpracarecenzencka

Opis książki :

„Tomik wariata. Rozważna egzystencja” Doroty Kościukiewicz – Markowskiej, to książka, po którą sięgnęłam z wielką ciekawością. Choć nie sięgam często po poezję, to ten tomik mnie zaintrygował. Poezja bowiem kojarzy nam się przede wszystkim z wyrażaniem swoich uczuć. Tutaj temat, który porusza autorka, jest zupełnie inny. Przede wszystkim pisze o ludzkiej egzystencji, miłości, śmierci, cierpieniu, radości. Autorka pozostawia nas z wieloma pytaniami, zmuszając do refleksji nad naszym życiem.
Autorka zastosowała wiele zróżnicowanych form wierszy. Jedne białe, inne z rymami, jedne krótkie, inne zdecydowanie w dłuższej formie. Niemniej jednak wszystkie wnoszą coś wartościowego i sygnalizują nam o niezwykle ważnych sprawach.
Dodatkowym plusem jest oprawa graficzna, do której wykonania autorka wraz z Katarzyną Kozdrą – Baczulis wykorzystała sztuczną inteligencję, poprzez którą ilustracje zostały wygenerowane.
Zdecydowanie piękne wydanie zachęca do sięgnięcia po ten tytuł, a skuszeni oprawą na wnętrzu z pewnością się nie zawiedziecie! Ja bardzo serdecznie polecam!

Każdy ma takie momenty, gdy siada i rozważa nad swoim życiem. Nad miłością, szczęściem, przyszłością, śmiercią. Skąd, po co, dlaczego i dokąd? Jeśli nie to, to co? A gdyby? Te i setki innych pytań zalega w głowie i często odpowiedzi na nie nie ma, bądź są absurdalne.
Twórczość Doroty to właśnie odpowiedź na te i inne pytania egzystencjalne. Poetka pod postacią wierszy białych oraz rymowanych zadaje nurtujące pytania i stara się dać odpowiedź. Może nawet bardziej wskazówkę, co można uczynić. Tu z pewnością każdy by znalazł coś dla siebie.
Same utwory są zróżnicowane ze względu nie tylko na rymy lub ich brak, ale na długość, tematykę oraz ich poziom. Bywają leciutkie, które czyta się jak pracę szkolną. Są też takie, w które warto się mocniej zagłębić.
Tomik ubogacone jest grafikami, które zostały wygenerowane przez autorkę i Kasię Kozdra-Baczulis na podstawie artysty wizji za pomocą AI. Razem z tekstem to istny kosmos.

Polecam tomik każdemu, kto szuka odpowiedzi na różne pytania. Być może pozwoli mu on odszukać je, bądź nakierować. Bo każdy jest głupi, dopóki nie odnajdzie mądrości we wnętrzu wariata, którym jest. I czasem warto dać sobie pomóc w tym.

Lubicie pięknie wydane książki, czy nie zwracacie na to uwagi?
Ja przyznaję bez bicia, że ze mnie jest totalna okładkowa sroka i ogromnie mnie przyciągają dopieszczone książki ☺️

Z czym kojarzą Ci się wiersze? Mi z miłością albo czymś podniosłym, gdzie autor chce nam coś ważnego przekazać w krótkiej formie. W „Tomiku Wariata”, co mi się bardzo podoba, spotykamy się ze „zwykłą codziennością”, z poezją, która zmusza do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji i kondycją współczesnego człowieka, dlatego ten tomik śmiało może przypaść do gustu niemal każdemu 😊

Wiersze napisane przez autorkę są wielowymiarowe, odzwierciedlają różne aspekty ludzkiej egzystencji - od refleksji po ironię. Konfrontują nas z absurdami istnienia i co najważniejsze prowokują do własnych przemyśleń.

Najbardziej jednak, co przyciągnąć może tutaj potencjalnego czytacza, to przepiękna szata graficzna, która została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Stanowi ona nie tylko artystyczne tło dla poezji, ale również dodatkowe źródło interpretacji i refleksji 😍

„Tomik Wariata” to przepięknie wydana poezja, która dotyka duszy i zmusza do refleksji nad własnym życiem i miejscem w świecie. To lektura godna polecenia a także świetnie nadająca się na prezent dla kogoś bliskiego. A, że jest niewielkiego formatu można ją śmiało wszędzie zabrać ze sobą 😊

Przyznam, że autorka rozbudziła we mnie „Tonikiem Wariata”moją poetycką duszę i mam ochotę na więcej ☺️

Lubicie pięknie wydane książki, czy nie zwracacie na to uwagi?

"Przystaje z trudem i patrzę uważnie.
Wrażenia zmysłowe
Obezwładniają mnie swą intensywnością.
Huśtam się
na niepokojących emocjach.
Chciałabym wyrwać je ze swojego jestestwa
i wyrzucić na skraju wszechświata."

Myślę, że ten fragment z wiersza Obezwładniony idealnie obrazuje, jaka skala odczuć czeka nas w trakcie lektury. Będzie barwnie, emocjonalnie, czasem pojawi się lekki uśmiech, szybko zmyty trafnością spostrzeżeń. Pozostawia nam przestrzeń na chwilę oddechu i wyciszenia. Kilka z wierszy skradnie naszą uwagę swym rymem, inne oczarują swą głębią oraz poruszą wrażliwsze struny duszy, zmuszając do chwili refleksji.

Z pewnością, każdy czytelnik odbierze ten tomik inaczej, w zależności od życiowych doświadczeń, czy przeżyć. Dla mnie to inspirujące i ważne doświadczenie. Starałam się analizować każdy tekst i spojrzeć na niego z własnej perspektywy. Wiele z nich wryło się w moją pamięć i zostanie ze mną na długo.

Tomik wariata przyciąga wzrok wspaniałą oprawą. Również w środku, każdy z wierszy zestawiony jest z ilustracjami stworzonymi przy pomocy nowoczesnej technologii AI, czyli sztucznej inteligencji. Efekt zachwyca i wzbogaca przekaz.

Z całego serca zachęcam do osobistego odkrywania i przeżycia.
Na pewno często będę do niego powracać.

"Przystaje z trudem i patrzę uważnie.
Wrażenia zmysłowe
Obezwładniają mnie swą intensywnością.
Huśtam się
na niepokojących emocjach.
Chciałabym wyrwać je ze swojego jestestwa
i wyrzucić na skraju wszechświata."

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo autorce.

Poezja zawsze była ważną częścią mojego życia i to najczęściej po tomiki wierszy wybierałam się do biblioteki. Ogromnie się ucieszyłam kiedy dostałam do recenzji tomik z wierszami i od razu musiałam przejrzeć cały i przeczytać. Jak pewnie się domyślacie każdy wiersz przeczytałam już kilka razy i oddawałam się rozmyślaniom po każdym razie próbując jeszcze więcej wynieść z każdego słowa. Zawsze wiersze czytam na głos i Wam również polecam by wziąć tomik do ręki i wczytać się w każde słowo z uwagą.

Ilustracje wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji są niepokojące i na pierwszy rzut przywodzą na myśl obrazy mistrza Beksińskiego, które mimo niepokoju jaki wywołują w pierwszej chwili później sprawiają, że wpatrujemy się i zastanawiamy nad ich głębią i przesłaniem by przejść do zachwytów.

Usiądzcie na chwilę, odpocznijcie i sięgnijcie po te wiersze. Dajcie sobie chwilę na rozmyślania i zatrzymajcie na moment. To dobry moment na odrobinę rozważań i wewnętrzny dialog. Polecam!

Wariat jest wolny od pędu codzienności. Spogląda w oczy ludzkich dusz, obnażając ich małostkowe pragnienia. Zrzuca z siebie cZŁOwieczeństwo, które z człowieczeństwem nie ma nic wspólnego. Walczy z życiem, by w końcu móc żyć naprawdę. Wariat normalniejszy od nas samych... To jego pięć minut – jego lekcje, myśli i poglądy... Jego godna pozazdroszczenia odmienność...

Poetka zadaje niekiedy niewygodne pytania, i choć w każdej strofie drzemie przynajmniej źdźbło odpowiedzi, to jednocześnie nakłaniają one do wyciągania własnych wniosków, które chcąc nie chcąc pojawiają się w niebotycznie dużej ilości. W dość przystępnej poetyckiej formie ukazuje nam duchową anatomię człowieka – jego rolę w świecie, lęki, decyzje (rozwojowe oraz te destrukcyjne). Konfrontuje czytelnika z absurdami istnienia, zmieniające się jedynie pod wpływem realiów. Dokonuje tego dzięki wielowymiarowym wierszom o zróżnicowanym charakterze – od zawoalowanej powagi po łopatologiczną w swej zawiłości groteskę.

Słowa są potężne, zaś "Tomik wariata" udowadnia to na każdym kroku. Sęk w tym, że w tym przypadku te wszechmocne litery połączyły się z inną, prawie tak samo dużą siłą. Mówię oczywiście o niesamowitych ilustracjach, które niczym starannie dobrane chórki stanowią przepiękne tło dla pieśni utkanej jedynie ze słów. Muszę także dodać, iż obrazy zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję, co można uznać za intrygujące drugie dno ich znaczenia – przeciwwagę dla ludzkiej egzystencji, będącej fundamentem tego zbioru.

Zdaję sobie sprawę, że większość społeczeństwa postrzega poezję jakby była poza ich intelektualnym zasięgiem. To najzwyklejsza bzdura wyhodowana zapewne jeszcze w czasach szkolnych. Istnieją powieści proste oraz te bardziej ambitne, i tak samo jest z wierszami – jedne pojmiesz od razu, inne wymagać będą ponownego przeczytania i znajdą się też takie, które zrozumiesz tylko wówczas, gdy poznasz historię poety. A jak jest w przypadku "Tomiku wariata"? Osobiście zaliczyłabym go do drugiej grupy. Jest to bowiem zbiór porządnych tekstów, zbudowanych w przystępny sposób, który momentami wymaga podwojonego skupienia. Warto jednak poświęcić tomikowi możliwie dużo czasu, bo wbrew pozorom niełatwo jest znaleźć literacką kopalnię tak filozoficznych oraz refleksyjnych skarbów, dodatkowo ukrytych w sposób docierający do każdego zakamarku naszego umysłu.

Poetka...

Tomik Wariata jest opowieścią o zatraceniu się w codzienności, a także wskazówką jak w tym świecie się nie zatracić i być sobą. Poezja, która stawia pytania i zostawia czytelnika z przemyśleniami. To książka dla tych, którzy potrzebują choć na chwilę schować się i pobyć sam na sam ze sobą. Można się wzruszyć, pośmiać i zastanowić nas sensem życia. Autorka za pomocą kilku słów uwydatnia w człowieku to czego nie widać na zewnątrz.

Ta pozycja książkowa świadomie dotyka duszy. Zmusza do refleksji i analizy siebie. Dzięki ilustracjom można wyobrazić sobie swoje własne myśli, które przenoszą w świat podświadomości.

Każdy wiersz to przesłanie i wspomnienie tego co już było.

Jeśli lubicie czytać poezję, mam tutaj dla was ciekawą książkę. Dość nietypowy tytuł – Tomik Wariata, piękna twarda oprawa i niesamowite ilustracje w środku.

A o czym są wiersze? O życiu. O zatraceniu człowieczeństwa. O uczuciach. O relacjach. O zagubieniu. O wszystkim tym, o czym czasem trudno jest nam mówić.

Skłaniają do myślenia, to refleksji, nasuwają pytania, zachęcają, aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić.

Skłaniają do myślenia, to refleksji, nasuwają pytania,...

• Współpraca reklamowa(barterowa)
  • Współpraca recenzencka