Odnaleziony ksiądz

Agora
2024-01-24
2024-01-24
literatura polska ksiądz

Całkiem dobrze się słuchało. Nawet dość przekonująco się wytłumaczył z rezygnacji z bycia księdzem (utrata wiary w Boga by znów ją odzyskać).

Moim zdaniem ocena na LC jest zdecydowanie za niska bo to naprawdę dobra książka. W poprzedniej autor opisywał kulisy stanu duchownego od środka. W tej książce mocno skupia się na kwestiach związanych z samym odchodzeniem ze stanu kapłańskiego podpierając wypowiedź sporą dozą osobistych doświadczeń oraz innych osób. Takich książek powinno być zdecydowanie więcej.

Po lekturze książki "Zniknięty ksiądz" Marcina Adamca, nie mogłam odmówić sobie przeczytania "Odnalezionego księdza". Cieszę się, że to zrobiłam, bo opowieść o byłym księdzu jest bardzo ciekawa.

Ta książka jest zdecydowanie bardziej osobista niż pierwsza i podtytuł z poprzedniej ("Moja historia") bardziej by tutaj pasował. Przede wszystkim nie ma w niej tak dużo o innych księżach. Autor skupił się na swoim życiu i szczegółowo, ale nie nudnie, o nim opowiada. Były ksiądz zabiera czytelnika do świata kleru. Odkrywa tajemnice nauki w seminarium, gdzie nie każdy dotrwa do święceń. Bycie wikarym na parafii też często odbiega od wyobrażeń.

Ksiądz jest tylko człowiekiem, który może nienawidzić, kochać czy chorować. Może też się okazać, że ma dziecko, a tego biskup nie wybacza. Marcin Adamiec zachorował na depresję. Odszedł z kapłaństwa nie dla kobiety, tylko dlatego, że przestał wierzyć. Dopiero po zrzuceniu sutanny zakochał się, został ojcem i wiara w Boga wróciła.

Lubię takie książki. Niezwykle osobiste i intymne, pokazujące rzeczywistość taką jaka jest, bez koloryzowania. Dobrze się to czytało, a Marcina Adamca polubiłam na tyle, że cieszę się jego szczęściem. Życie mamy jedno i nie warto trwać w cierpieniu. Trzeba znaleźć w sobie odwagę do zmian, tak jak zrobił to autor "Odnalezionego księdza". Czytajcie!

Polecam serdecznie, świetna książka. Trafnie opisuje procesy, które utwierdziły mnie w przekonaniach, że Kościół potrzebuje zmian. Opisane osobiste przeżycia autora, który po odejściu ze struktur Kościoła stał się ateistą, ale potrafił na nowo odzyskać wiarę w Boga. "Ojcze NASZ..."

Fantastyczna książka. Bardzo osobista, cechująca się szczerością i otwartością autora. Serdecznie polecam. Niezwykły jest również poziom obiektywizmu w niej zawarty.

• Popularnonaukowe
  • Audiobooki
  • 01. Epub+
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Odnaleziony ksiądz