Okładka książki Legendy Polskie Adrian Reszczyński
Okładka książki Legendy Polskie
Adrian Reszczyński Wydawnictwo: Self Publishing Cykl: Legendy Polskie (tom 1) Seria: Legendy Polskie fantasy, science fiction
Legendy Polskie (tom 1)
Self Publishing
2023-12-16
2023-12-16
fantastyka fantasy legendy mitologia Słowian

!SPOILER ALERT!

Nawet nie wiecie, jak cudownie było się zanurzyć w świat legend Polskich, które pamiętałam z lekcji polskiego w szkole podstawowej. Spodziewałam się pewnego odświeżenia, pięknego fabularnego opisu, a tutaj… dostałam jeszcze więcej 😉

Książka podzielona jest na trzy opowieści – legenda związana z Kwiatem Paproci, legenda o Smoku Wawelskim oraz legenda Mysiej Wieży.

Każda z opowieści podchodzi do legendy w swoisty sposób. Zanurza się głęboko w uczucia bohaterów, nawet sama przeżywałam ich radości czy smutki. Jeżeli ktoś nastawia się na tradycyjny „reprint” tych trzech historii, to (nie)stety dostanie coś więcej, coś, czego nie spotkacie w szkolnych zestawach lektur 😉 Oczywiście absolutnie nie jest to nic złego. W pierwszym momencie byłam zdumiona, musiałam na swój sposób przywyknąć, by później wciągnąć się w historię całą sobą.

Autor z całą pewnością ma niebywały talent do opisywania walk. Sama nie cierpię czytać przebiegu pojedynków, jednak to panu Adrianowi muszę zostawić – walki są opisane płynnie, miałam takie poczucie, jakby sam autor wcielał się w osoby walczące :D
Z każdą kolejną opowieścią widziałam również postęp autora w umiejętnościach pisarskich. Mam nadzieję, że nikomu się nie narażę, jednak chcę być szczera 😉

Pierwsza historia Kwiatu Paproci była dla mnie najcięższa, toporna. Wychwytałam tam troszkę błędów interpunkcyjnych czy powtórzeń. Z jednej strony mamy gospodę w staropolskich czasach, a jednak bohaterka nazwana jest kelnerką. Były również fajerwerki, co trochę mi do czasów nie pasowało (chyba że źle odczytałam czas, w jakim działy się wstawki pomiędzy główną legendą). Może i zdarzały się wybuchające ognie, ale czy były nazywane fajerwerkami? 😉 Jednak wbrew elementom języka współczesnego mamy niezmierną falę „uderzeń serca” jako wyznacznika czasu, chociaż później w grodzie Kraka stosowane są minuty i sekundy.

Historia smoka Babela i Skuby skradła moje serce. Fabularnie miała dla mnie kilka zagwozdek, np. dlaczego Babel nie zabił od razu Lecha podczas jednych z wielu walk? Dlaczego Dola, której przeznaczenie było niezmienne, miała jednak dwie wersje związane z dziejami dzieci Kraka? Troszkę czułam przekombinowanie zwrotami akcji, przez co główna fabuła ucierpiała.

Jednak jak mówię, to opowiadanie było dla mnie najsympatyczniejszym ze wszystkich, tu najbardziej przeżywałam dzieje bohaterów. A już widać progres autora pod względem językowym <3
Ostatnia legenda dotyczy króla Popiela i Mysiej Wieży. Tu już chylę czoła, najlepszy język i najlepsza historia. Tu nie spodziewałam się zakończenia. Najpierw musiałam przywyknąć, że kontynuowane są losy Skuby, ale cieszyłam się, że jednak jego historia ma dalszy ciąg. W sumie to do końca nie wiadomo było, komu można zaufać. W dodatku wcale nie uznaję historii za zakończoną i chętnie poznałabym ciąg dalszy losów głównych bohaterów (szczególnie w wątku Jemioły i Skuby :D).

Życzę autorowi dużo dobra, niech dalej rozwija swój talent! Bo idzie mu przecudnie. Z niecierpliwością czekam na kolejne legendy i dzieła 😉

!SPOILER ALERT!

Lubicie zagłębiać się w słowiańskich wierzeniach? W polskich legendach? Znacie historię kwiatu paproci lub Popiela, którego zjadły myszy? Adrian odtworzył dla nas kilka opowieści, które kiedyś przemknęły nam w szkole, ale nie przywiązaliśmy wtedy do nich uwagi. Dziś poznamy je trochę z innej strony. Książka została podzielona na trzy opowiadania, każde z nich jest inne, jednak coś je łączy… Co? Odkrycie sami ❤️

Najbardziej zachwyciła mnie pierwsza opowieść pt. “Śmierć przesądu, triumf rozsądku” opowiada ona historię biednego Jacka, którego wioska została zaatakowana przez barbarzyńców. Chłopak ucieka w las przed napastnikami, tam napotyka mityczny Kwiat Paproci, magiczna istota ratuje Jacka, jednak cena za ratunek okazuje się bardzo wysoka. Bohater ulega przemianie tak dużej, że już nikt go nie poznaje, a jego celem od teraz staje się zemsta…

Druga opowieść zabiera nas do królestwa Kraka, gdzie w trakcie obchodów związanych z dożynkami, pojawia się niebezpieczny, latający i tajemniczy gość… Jak sądzicie kim jest? 😁🐉 Młody szewc Dratewka nie spodziewa się, że jego życie tego dnia ulegnie ogromnej zmianie.

Trzecia powieść opowiada o dwójce podróżnych, Skubie i Serafii, którzy na zlecenie możnych pewnego grodu muszą odkryć i usunać klątwę, która zaatakowała ich władcę. Jak poradzą sobie tajemniczy bohaterowie i co znajduje się po drugiej stronie jeziora Gopło?

Jak widzicie, każda z tych historii choć w zarysie jest nam znana, jednak szczegóły zostały pokryte warstwą kurzu. Autor ten kurz usuwa, a może rysuje w nim nowe wzory dzięki czemu, opowieści nabierają na wyrazistości.

Bardzo przyjemnie czytało mi się tą książkę, bardzo chciałabym móc ją kiedyś postawić na swojej półce w wersji papierowej. Liczę na to, że to się uda. Darmowy fragment i cały ebook możecie przeczytać na stronie www.lasmgiel.pl zachęcam do zajrzenia na profil autora, znajdziecie tam masę ciekawostek związanych z tym projektem.

• Brak Legimi A
  • Fantasy Horror SF
  • Chcę
  • Smoki - DO SPRAWDZENIA | Prawdopodobnie epizodyczne, wcale lub tylko na okładce (lub inny powód) (cały cykl) /lub/ zapowiada się niezbyt ciekawie
  • Nowe serie

Dodaj cytat z książki Legendy Polskie