Mini ADHD Coach

Grupa Wydawnicza Relacja
2023-11-23
2023-11-23
Anna Czechowska

Nie kupuję tej pozycji, podczas czytania miałam wrażenie że każde odstępstwo od standardowego działania/zachowania dorosłego człowieka jest usprawiedliwiane ADHD i pokazywane, spoko, to jest okej. Porad, tipów i sposobów radzenia sobie z problemami wynikającymi z rozproszenia uwagi lub adaktywności psychoruchowej jak na lekarstwo. Myślę, że to może być książka dobra dla nastolatków, taka na wstęp, na pewno nie dla dorosłych/

O wartości tej książki stanowi mnóstwo życiowych przykładów, przepięknie i czytelnie zilustrowanych, jak również ostatnia sekcja z pomysłami jak radzić sobie z codziennymi trudnościami.
Warto po nią sięgnąć, gdy nachodzi nas myśl "Czy ja mam ADHD?!", gdy właśnie dostaliśmy diagnozę - jako wstęp do psychoedukacji, lub gdy diagnozę dostał ktoś nam bliski. Osoby, dla których to nie jest pierwsza publikacja związana z ADHD mogą ją potraktować jako miłe przypomnienie, że na świecie jest mnóstwo osób, które "mają podobnie", bo nowej wiedzy merytorycznej "Mini ADHD Coach" nie zawiera.

Książka napisana przez osobę z ADHD dla innych osób z ADHD. Nie nudzi i nie męczy, bo tekstu jest bardzo mało. Same konkrety, fajne obrazki. Super jest rozdział z poradami.

Z czym/kim kojarzy Ci się ADHD?
Większość pewnie odpowie, że z dziećmi, z chłopcami.
A dzieje się tak z powodu innego wychowywania dziewczynek, które od początku "muszą" się kontrolować, być grzeczne, dopasować się do norm społecznych i nauczyły się maskować swoje objawy.

"Mini ADHD coach", to książka krótka, pełna obrazków, prosta w przekazie. Mam lekki niedosyt po jej lekturze, ale jednocześnie uważam, że to doskonała pozycja dla kogoś komu chcemy pokazać z czym na co dzień zmaga się osoba z tym zaburzeniem. A także dla osób przed diagnozą i zaraz po niej, które czują się zagubione, dziwne.
Fajnie, że zawiera też konkretne i możliwe w każdej chwili do wdrożenia porady dotyczące organizacji życia, usprawnienia go i nie utonięciu w natłoku różnych obowiązków.

Pozycja ciekawa i potrzebna.
Dla mnie na plus, że autorka sama zmaga się z ADHD, co nadaje książce większej wiarygodności, empatii dla czytelnika.

Z czym/kim kojarzy Ci się ADHD?
Większość pewnie odpowie, że z dziećmi, z chłopcami.

To bardziej broszurka informacyjna, bardzo krótka, dość pobieżne treści. Nie kupiłabym ponownie.

2079

Czy ta książka przeszła jakąkolwiek korektę? Cała masa literówek...

Czy ta książka przeszła jakąkolwiek korektę? Cała masa literówek...

Bardzo przyjemna w odbiorze, może być bardzo pomocna jeśli chce się zrozumieć kogoś, kto ma ADHD.

Znacie termin ADHD? Z czym wam się kojarzy? Ja spotykałam się z nim najczęściej w czasach szkolnych, gdy była mowa o kimś z 'niesfornym' usposobieniem. I w zasadzie to było tyle na ten temat. Ale... właściwie co to oznacza i czy w życiu dorosłym można mieć ADHD?

Attention ➡️ uwaga
Defecit ➡️ deficyt
Hyperactivity ➡️ nadaktywność
Disorder ➡️ zaburzenie

Książka jest napisana z perspektywy osoby, która otrzymała diagnozę w wieku 29 lat. Warto wiedzieć, że nie stanowi ona zamiennika wizyty u psychologa lub psychiatry, ale może być pomocna dla osób, które podejrzewają, że mogą mieć ADHD.

W przyjazny i swobodny sposób wskazuje czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jakie zachowania go charakteryzują oraz przytacza wskazówki pomocne dla bardziej efektywnej i spokojnej codzienności. Książka jest niewielka objętościowo i obfituje w ilustracje, przez co czyta się jednym tchem. Poprzez fakt, że autorką nie jest lekarz, a zwyczajna osoba, mamy wrażenie, jak gdybyśmy odwiedzili koleżankę i rozmawiali z nią o ciekawostkach czy niesnaskach związanych z tym obszarem.

Niektóre kwestie mogą być większym wyzwaniem dla osób z ADHD, niż u innych. Chociażby natłok myśli, zapominanie, rozpraszanie się, niepokój, rozpoczynanie wielu zadań naraz albo prokrastynowanie, niecierpliwość i nieumiejętność pozostawania w jednym miejscu.
Ale jest też druga strona medalu, bo takie osoby są kreatywne, mają wiele zainteresowań i wszędzie może być ich pełno, mogą też wnosić nowy punkt widzenia i są ciekawe świata.

O tym i więcej przeczytacie w nowości książkowej "Mini ADHD Coach".

Attention ➡️ uwaga
Defecit ➡️ deficyt