Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA, Wydawnictwo Iskry
filozofia i etyka
mikolajek

Zbigniew Mikołejko ostro wadzi się z feministkami, upolitycznionymi mediami i … z własnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Ze śmiercią i każdą formą nacisku. Wskazuje to, co – wbrew naszej woli – wciąż nami kieruje, i nie tylko są to uczucia czy historia. Choć w rozmowach, przeprowadzonych upalnego lata 2012, roku opowiada jak przez życie przechodzi konkretny człowiek filozof Zbigniew Mikołejko, to podobne doświadczenia mogły być doświadczeniami wielu z nas.

źródło opisu: Iskry, 2013

źródło okładki: wydawnictwo Iskry

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3428

Błądzić skutecznie

Proroków nie cierpię - powiedział profesor Mikołejko w rozmowie o wierze i niewierze. A ja właśnie jakoś go z opowieści o prorokach najbardziej pamiętam. A jeszcze bardziej – z wrażenia, jakie jego wykłady pozostawiały. Chcieliśmy słuchać, rozmawiać i przychodzić znowu. To były jedne z najciekawszych zajęć, jakie pamiętam ze swojej edukacyjnej kariery.

I jak dotąd – nic się nie zmieniło. Zbiór rozmów profesora Zbigniewa Mikołejki, filozofa i historyka religii, eseisty, często pojawiającego się w telewizji (choćby program:, „Co ty wiesz o filozofii?” w TVP Kultura) z dziennikarką Dorotą Kowalską jest niezmiernie interesujący.

Agora i Wydawnictwo Iskry wspólnie wydały w pierwszych miesiącach roku ten tom 15 rozmów. Każda otwierana jest wybraną symboliczną ilustracją, bardziej lub mniej znanym obrazem: tu Caravaggio, Fuseli, Delacroix… Dzieła malarskie stanowią zapowiedź dominującego tematu danej rozmowy. Rozmówcy dotykają spraw bardzo różnych: wiary i niewiary, silnych namiętności i uczuć, patriotyzmu i wolności, śmierci, przeznaczenia, historii, polityki, ale i snów, przestrzeni, ról społecznych....

Profesor opowiada o sobie, o swoim indywidualnym doświadczeniu, także rodzinnym, o kształtowaniu własnej osobowości, ale i jednocześnie buduje obraz współczesnej rzeczywistości, naszych pragnień, obaw, strachów, żądz i złości… W tej dyskusji o ludzkiej naturze i bardzo konkretnej historii nie brak sądów dyskursywnych, bardzo zdecydowanych, czasem niewygodnych (np. osąd polskiego Kościoła, polityki, stadnych zachowań społecznych), nie brak analizy doświadczanych błędów, także tych osobistych. Odczuwalne jednak jest to, że chodzi nie o moralizowanie, pouczanie i piętnowanie czy budowanie własnego wizerunku filozofa mądrali. Chodzi o bycie człowiekiem - nie byle jakim, nie funkcjonującym w przestrzeni międzyludzkiej za pomocą argumentów siły i krzyku czy równie odpychającego tchórzostwa i strachu. A o człowieka, który jest refleksyjny, ma prawo do winy i grzechu, który błądzi (skutecznie), a jednak jest wolny, bo niepodległy iluzjom moralnym, etycznym, społecznym, politycznym.

„Jak błądzić skutecznie” - bardzo mądry i nieobojętny tom.

Justyna Radomińska

wiesia | 2017-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Wspaniała, mądra książka, dobrze byłoby ją mieć i zaglądać do niej co jakiś czas. Refleksje profesora na różne tematy pozwalają na zastanowienie się nad swoim życiem i swoimi wyborami.

Czytałam, starając się zapamiętać jak najwięcej, a niektóre myśli zapisywać. Podziwiam erudycję profesora, piękne są jego odwołania do wielu książek czy dzieł sztuki i oczywiście do Biblii. Jest chęć, by pogłębić i swoją wiedzę, by sięgnąć do tytułów podawanych przez Mikołejkę, by zobaczyć, może w większym formacie, obrazy rozpoczynające każdą z piętnastu rozmów.

I wreszcie, by skorzystać z recepty na szczęście, którą podaje filozof, jest to "...danie sobie wolności. Niepoczuwanie się do zobowiązań wobec tych rzeczy, które są sztuczne".

Olena | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Zbigniew Mikołejko to przykład intelektualisty przystępnego. Jego wiedza jest imponująca, oczytanie dokumentne i permanentne, języki obce oswojone, świat zwiedzony i doświadczony na własnej skórze, a jednak owo nieprzebrane bogactwo intelektu i przeżyć nie jest podszyte nadmiernym poczuciem wyższości czy pogardą dla szarego zjadacza chleba, jak to ma miejsce w przypadku wielu akademickich znakomitości. Prof. Mikołejko nie zatracił umiejętności rozmowy z drugim człowiekiem - potrafi w jasny, zrozumiały, zdradzający błyskotliwość i erudycję sposób przedstawić swój punkt widzenia i przy okazji umiejętne przemycić do świadomości czytelnika niemałą garść kulturowo-historycznych ciekawostek. Każda z rozmów to swoisty, pouczający mini-wykład. Ujęło mnie przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście profesora, który nie ucieka od tematów trudnych (śmierć, przemoc, edukacyjne braki młodzieży) i nie boi się wypowiadać sądów niepopularnych oraz niepoprawnych politycznie (jak choćby te dotyczące...

Adrian Tync | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Bardzo interesujące przemyślenia miewa prof. Z. Mikołejko. Buduje całkiem spójny system spojrzenia na współczesność. Do tego dzieli się z nami swoimi przeżyciami, głównie z dzieciństwa.
Całkiem zajmująca lektura. Słaby punkt to niekiedy irytująca maniera w formułowaniu pytań, które brzmią, jakby były postawione jakiemuś wyższemu bytowi niż człowiek, ale może to tylko moje wrażenie. Niemniej, padają na nie całkiem dorzeczne odpowiedzi, więc ogólnie nie jest to aż takie drażniące.

Sigurd | 2014-02-22
Przeczytana: 01 lutego 2014

Książki dzielą się na dobre i złe, wartościowe i "śmieciowe". Jak w takim podziale wygląda książka-wywiad ze Zbigniewem Mikołejko?

Nim odniosę się do tego, wpierw przybliżę nieco samą książkę w ogóle. Zapisane rozmowy są rozbudowane, wszystko ma zbliżoną wielkość do "Biblii". Podobnie jak ona, odnosi się do wielu aspektów życia, od jadłospisu po akty związane wyłącznie z obrządkiem religijnym. Jest za to jednoznaczna, nie jest wyposażona w metafory dające się odczytać na tysiąc sposobów. Czyta się ją bardzo przyjemnie, jest lekka mimo ciężkich tematów.

Jak więc brzmi odpowiedź na postawione pytanie? "Jak błądzić skutecznie" otwiera oczy na wiele spraw. Pokazuje stopień po stopniu procesy, które wydarzyły się ileś lat tam, a współcześnie odczuwa się ich skutki. Pozwala zrozumieć, dlaczego Polacy są Polakami z pewnym zbiorem cech (i nie chodzi tu o stereotypy), odsłania błędy systemu jak i zwykłego człowieka. Książka godna polecania każdemu, szczególnie osobom ceniącym...

Marek | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Czekałem na rozmowę z profesorem a że jestem słuchaczem II PR to miałem okazję posłuchać, szczególnie wystąpień z historii religii. Na ksiązkę składa się 15 rozmów tak różnych że aż zaskakujących.Profesor ma niewątpliwie bogate wnętrze, jest raczej agnostykiem ale także niewiernym Tomaszem, "bratem Judasza" ale jednocześnie zwolennikiem lustracji i polityki R.Reagana. Uważa że feminizm jest słuszny ale trochę jest konserwatystą. Najlepszą częścią tej lektury są rozmowy o wierze i religii. Tak sobie pomyślałem po przeczytaniu że w nim więcej wiary niż w niejednym wierzącym,a to Jego ciągłe poszukiwanie odpowiedzi jest niezwykłe...
I coś jeszcze zapamiętam:"Nie trzeba ufać własnej niewierze",myślę że warto poświęcić trochę czasu na lekturę.

Dobra rozmowa jest dobra
„Solidarność i samotność. Trzeba cały czas między tymi dwoma biegunami miotać się i błądzić, niestety. Cała sztuka polega jednak na tym, aby błądzić w miarę rozumnie i jako tako uczciwie.”

Książka pt. "Jak błądzić skutecznie" to zbiór piętnastu wydzielonych w tomie rozmów Doroty Kowalskiej z prof. Zbigniewem Mikołejko. To zapis myśli na określone tematy od stosunku do snu i marzeń sennych poprzez dzieciństwo i dorastanie, do racjonalnego i rozsądnego myślenia o feminizmie. Każdy z tematów, niezależnie jak dalej potraktowany: czy konfesyjnie, czy erudycyjnie czy filozoficznie, rozpoczyna się mottem-obrazem.

Z rozmów przeprowadzonych upalnego lata 2012 roku dowiadujemy się jak przechodzi przez życie i co z niego ceni konkretny człowiek, profesor, filozof i historyk religii, pedagog, Zbigniew Mikołejko. Mamy do czynienia z odważną próbą zmierzenia się z własną biografią oraz komentarzem publicystycznym do w miarę aktualnych wydarzeń społecznych.

Opowieść...

andziorek | 2013-03-18
Przeczytana: 18 marca 2013

Dziennikarka - Dorota Kowalska – wielokrotnie spotykała się z profesorem Mikołejko – znanym filozofem, historykiem religii i eseistą. W trakcie tych spotkań rozmawiali na wiele różnych tematów. Dotykały one przede wszystkim sfery prywatnej pana Zbigniewa, ale również poruszały kwestie egzystencjalne czy światopoglądowe. Efektem tych niezliczonych rozmów jest omawiana przez mnie książka.

Na ten „wywiad – rzeka” składa się piętnaście rozmów. Przyznam szczerze, że jestem pełna podziwu dla otwartości profesora. Mężczyzna ten wiele w swym życiu przecierpiał. Największe piętno odcisnęło na nim dzieciństwo – pełne przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Te „rany” do tej pory się nie zabliźniły. Jak sam mówi o dzieciństwie:
„Ono się nigdy nie skończyło i nigdy nie zaczęło, (…), ponieważ było niedokonanym dzieciństwem. Zrywają się więc we mnie różne tęsknoty, żeby je sobie zrekompensować. Każdy czegoś w dzieciństwie nie dostał: (…). Ja też czegoś nie dostałem: bezpieczeństwa przede...

rooibos | 2015-09-15
Przeczytana: 2014 rok

Tak już jakoś mam, że aura naturalnej mądrości niektórych osób dodaje mi życiowej otuchy. Miło było Pana poczytać.

Magdalena | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Błądzimy całe życie. Niektórzy z nas bez skutku, choć wolę myśleć, że każdy w swoim czasie. Jednak. Mój czas spotkania z tą książką przypadł na 36 rok życia i dopełnił obraz. Wyostrzył go. Pan Profesor podaje okulary, by móc dostrzec lokalne drogi na mapie życia. Pozostawię tę pozycję swoim córkom, z namaszczeniem, na czas ich błądzenia.

Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Myśli, które inspirują i dają poczucie bezpieczeństwa. Dawno nie czytałam czegoś tak wyciszającego...