Cień ptasich skrzydeł

2023-10-11
2023-10-11
2022-04-26
Karolina Post-Paśko

Czy jest jakaś książka, którą niedawno czytaliście i bardzo chcielibyście zobaczyć ekranizację? 📽

U mnie bez wątpienia jest to komiks "Lightfall"! To jest po prostu niesamowita I historia i świat! Dawno nie miałam tak przy żadnym komiksie, że po prostu chłonęłam każde okienko, oglądałam szczegóły i po prostu się rozpływałam widząc tę kreskę, bo jest po prostu baśniowa! 💜🌷

W sercu Irpy, magicznej krainy, pełnej ciekawej stworzeń Bae nasza główna bohaterka mieszka z dziadkiem. Pewnego dnia okazuje się, że światło Irpy ma zgasnąć, krainę ma pochłonąć mrok a jej dziadek znika. Dziewczyna musi sama stawić czoła niebezpieczeństwu i odnaleźć nie tylko dziadka, ale i ocalić świat. Na jej drodze staje niezwykły cudak, który stoi obok mnie na zdjęciu - Cad, rasy Galdurianina. Postać która nie raz mnie wzruszała i rozbawiała.⛺️

U mnie bez wątpienia jest to komiks "Lightfall"! To jest po prostu niesamowita I historia i świat! Dawno nie miałam tak przy żadnym komiksie, że po prostu chłonęłam każde okienko, oglądałam szczegóły i po prostu się rozpływałam widząc tę kreskę, bo jest po prostu baśniowa!...

1966

Po niemal przypłaconej życiem bitwie z demonicznym Kestem, Bea i Cald ruszają na pomoc kolejnym krainom. Dziadek radzi im odszukanie ducha wód Longorna, widząc w nim jedyną szansę ocalenia świata. Bohaterom po długiej tułaczce i różnych przygodach udaje się do niego dotrzeć, ale pomoc, której im udzieli, nie będzie tym, czego oczekiwali. Co więcej, dopiero gdy staną do walki z Kestem, okaże się, że powinni wziąć sobie do serca przestrogę, którą Longorn im dał...

Bardzo udana seria, pięknie ilustrowana, z wciągającą i intrygującą fabułą. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy :)

W drugim tomie serii ma miejsce bitwa, z której ledwo uchodzą żywi. Bea i Cad budzą się w ukrytej przed światem osadzie Arsajów, czyli tajemniczych istot potrafiących przepowiadać przyszłość. Losy planety są zagrożone, bo Ptak Kest Ke Belenus chce zniszczyć wszystkie Światła Irpy. Bea i Cad szukają pomocy u ducha wody Lorgona, który dzięki pradawnej mądrości może pomóc pokonać Kesta i ocalić wszystkich przed zagładą. Autor stworzył w niej niesamowite postacie, które zapadają w pamięć, a klimatyczne rysunki sprawiają, że lektura przebiega dość szybko i przyjemnie mimo często niebezpiecznych wątków. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2023/12/lightfall-utracone-swiato-cien-ptasich.html

"Lightfall" to świetnie zapowiadająca się komiksowa seria. Jest wspaniała i niesamowita! Ma niezwykły, fantastyczny klimat, świat wypełniony po brzegi magią, nad którym zawisło wielkie niebezpieczeństwo.

2 tom przyniósł dalsze wydarzenia, więcej niebezpieczeństw i trudności, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie. W dodatku, dla Beatrice spędzające wszystkim sen z powiek zło, przestaje się widzieć jedynie w czarnych barwach.

Kreska tych komiksów jest niezwykle miła dla oka, rysunki są cudowne, a kolory dodają magii! Aż samemu się chce przenieść do tego fantastycznego świata. Przygoda jest prosta, lecz bardzo przyjemna i wciągająca. A bohaterowie różnorodni oraz sympatyczni, z radością śledziłam ich losy.

Seria Lightfall prawdopodobnie zostanie jedną z moich ulubionych, wprost nie mogę się doczekać kolejnych części! Ogromnie polecam te komiksy nie tylko młodszym czytelnikom. Myślę, że każdy fan magicznych krain z radością spędzi z nimi czas. Mi zapewniły wspaniałą i niezapomnianą przygodę!🥰

Jeśli nie planujecie, to radzę jeszcze przemyśleć swoją decyzję ^^ są naprawdę świetne!

Uwielbiam patrzyć, jak prężnie rozwija się rodzimy rynek komiksowy dla dzieci i młodzieży i jak coraz więcej wydawnictw włącza do swojej oferty kolejne ciekawe pozycje. Kończy się czas dominacji książkowych gigantów w tym segmencie rynku, a interesujących propozycji możemy wypatrywać wśród specjalistów od wydawania prozy dla dzieci. I tak choćby w katalogu wydawnictwa Wilga pojawiły się dwa tomy komiksowego cyklu Tima Proberta Lightfall, czyli Utracone światło oraz Cień ptasich skrzydeł.

Oba przyciągają oko pięknymi okładkami z niebanalną grafiką, ale oferują znacznie więcej.

Oba tomy stanową części większej całości, choć nie wiem, na ile ksiąg ma być rozpisana. Natomiast same w sobie są tak interesującą propozycją, że trudno się im oprzeć i nie warto odwlekać lektury, tym bardziej że to jedna z tych pozycji, która ma szansę podbić serca młodzieży, ale i starszych odbiorców.

Komiks ma świetny scenariusz utrzymany w stylistyce fantasy i noszący znamiona powieści drogi. Mamy w nim dwoje nietypowych, ale sympatycznych bohaterów, z którymi odbywamy wędrówkę w poszukiwaniu świniomaga. Bea jest trochę jak nad wiek dojrzała nastolatka, która wychowywała się w bezpiecznej bańce małego świata, który może i bywał niebezpieczny, ale był też oswojony. Teraz zaś musi opuścić to, co oswojone i bezpieczne, by zmierzyć się z niebezpieczeństwem i przygodą. Towarzyszy jej Cad, przedstawiciel rasy uważanej za wymarłą, który ma za sobą smutną przeszłość, ale jest też niepoprawnym optymistą. Na styku tych dwóch osobowości rodzi się stopniowo piękna przyjacielska relacja.

W tym niezwykłym świecie wykreowanym przez Proberta czai się wielkie, niezrozumiałe, ale wyczuwalne niebezpieczeństwo. Przebudzona istota z legend okazuje się zagrażać światłu całej Irpy. I tu, pomiędzy kolejnymi przygodami i niebezpieczeństwami na trasie, zaczyna klarować się niezwykła misja dla naszych bohaterów.

Oczywiście poza intrygującym scenariuszem istotne są w komiksie także ilustracje. A te są po prostu obłędne. Urzeka w nich fantastycznie wykreowany przez autora świat, fascynują nietuzinkowi bohaterowie. Wszystko wydaje się piękne, ale w tak niebanalny sposób, że słowo "piękne" wydaje się niewystarczające. Od tego komiksu po prostu trudno oderwać wzrok.

Komiks możecie podsunąć młodszej i starszej młodzieży. Mimo pozornej sporej objętości, będzie wciągającą lekturą dla obu tych grup, czytelną i interesującą. Probert świetnie opowiada swoją historię za pomocą słów i komiksowych kadrów, w których wiele się dzieje zarówno jeśli chodzi o akcję, jak i o emocje. Dzieje się tu sporo, choć akcja rozwija się stopniowo i oprócz dynamicznych scen walki, jest przestrzeń do rozwijania relacji. Urzekają kolory, przyciągają nietuzinkowi bohaterowie. A przede wszystkim intryguje opowieść, która dopiero się rozwija i pozostawia czytelnika w oczekiwaniu na ciąg dalszy. Z jednej strony chciałabym, by trzeci tom dał nam wszystkie odpowiedzi, z drugiej wcale nie chcę rozstawać się z Irpą i jej mieszkańcami.

Po przeczytaniu pierwszej książki z tej serii musiałam sięgnąć od razu po drugą. Zakończenie w „Utraconym świetle” nie pozostawiło dużego wyboru. Poznanie dalszych wydarzeń to była wręcz konieczność 😉

„Lightfall. Cień ptasich skrzydeł” zaczyna się w miejscu, gdzie skończyło się „Utracone światło”. Nie da się więc czytać drugiej księgi bez znajomości pierwszej.

Ta książka dla dzieci i młodzieży (spokojnie, dla dorosłych również 😉) to nie tylko wciągająca przygodówka. To też opowieść o przyjaźni, pomocy innym oraz próbie zrozumienia motywów działania innych. Pokazuje też, że czasem zbyt szybkie i pochopne zachowania, podejmowane bez zastanowienia mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku.

„Lightfall” to komiks/opowieść graficzna z niesamowitymi ilustracjami. Chociaż tekst też jest ważny, to one odgrywają tu równie istotną rolę. Przyciągają i skupiają uwagę.

Teraz, gdy jestem po lekturze żałuję jednej rzeczy. Mianowicie tego, że nie ma jeszcze trzeciej części.

Nie muszę dodawać, że polecam, prawda? 😉

Ta książka...

Były kiedyś takie czasy, gdy nie lubiłam komiksów. Dziś samej ciężko mi w to uwierzyć, choć było to całkiem niedawno! Jak zmieniłam zdanie? Dzięki recenzowaniu książek dla dzieci właśnie. Postanowiłam nie wykluczać z repertuaru tego gatunku literackiego i z każdą kolejną książką lubiłam go coraz bardziej. Dlaczego o tym piszę? Bo warto pokonywać swoje słabości i uprzedzenia - dzięki temu mamy większą szansę, że nie ominie nas jakaś fajna przygoda.

Bea, bohaterka komiksów serii "Lightfall" też miała się o tym przekonać na własnej skórze. Bea mieszka ze swoim dziadkiem, magiem, w chacie w środku lasu. Dziadek z racji wieku ma coraz większe problemy z pamięcią, więc kiedy pewnego dnia znika i zostawia list, że wyruszył wypełnić bardzo ważną misję, dziewczyna od razu postanawia ruszyć jego śladem.

Przypadkowo spotyka Cada, ostatniego żyjącego Galdurianina o wielkiej odwadze i równie ogromnym sercu. Nowy przyjaciel nie waha się ani chwili i postanawia jej pomóc. Wspólnie ruszają w drogę po przygodę. Zwykła wyprawa poszukiwawcza okazuje się jednak misją w trosce o losy świata.

"Lightfall" to wspaniała seria komiksów, chyba najlepsza jaką do tej pory miałam w swoich rękach. Autor wykreował, opisał i narysował w niej niesamowity świat, pełen dzielnych, ale i na wskroś zwyczajnych bohaterów targanych przez różne emocje czy życiowe doświadczenia. Jestem zachwycona warstwą wizualną oraz głęboką mądrością płynącą z przygód Bei i Cada. Walka, którą bowiem przyszło im stoczyć, to często walka z samym sobą.

Na półkach: , , , , , ,

Nie wiem, co to za miejsce.
Najważniejsze jednak, że jestem tu z Cadem.
Ten zły wciąż chce zniszczyć świat.
Czy mu się uda?
Czy zwykła dziewczyna jest w stanie cokolwiek zmienić?
Coraz bardziej w to wątpię...

Zadaję sobie wiele pytań.
Na przykład DLACZEGO ktoś postanawia być tym złym...
Czarnym charakterem, który brudzi swoją szarością kolorowy świat.
Co sprawia, że zło ma w sobie tyle determinacji?
Co je napędza?
Dużo tego, wiem, jednak...
Ktoś chyba musi znać odpowiedzi na te pytania, prawda?

Patrzę na Cada i widzę światło.
Dobroć, która przecież musi mieć swoją przeciwwagę.
Może o to w tym wszystkim chodzi?
Dobro też musiało się skądś wziąć.
Na przykład z wielkich czynów.
A nie miałyby one miejsca, gdyby świat był jedynie poprawny.
A może się mylę...

Druga część komiksu opowiadająca o dwójce przyjaciół, którzy chcą zmienić świat.

Nie wiem, co to za miejsce.
Najważniejsze jednak, że jestem tu z Cadem.
Ten zły wciąż chce zniszczyć świat.
Czy mu się uda?
Czy zwykła dziewczyna jest w stanie cokolwiek zmienić?
Coraz bardziej w to wątpię...

Zadaję sobie wiele pytań.
Na przykład DLACZEGO ktoś postanawia być tym złym...
Czarnym charakterem, który brudzi swoją szarością kolorowy świat.
Co sprawia, że zło ma...

Księga I „Utracone światło”
Bohaterką historii jest Bea, która w raz z przybranym dziadkiem, mądrym świniomagiem, mieszka w domu, w sercu Irpy. Wiodą spokojne życie, które upływa im na przyrządzaniu lekarstw i mikstur dla okolicznych mieszkańców. Wszystko się zmienia, kiedy Bea zbierając zioła spotyka Cada, przedstawiciela rasy Galdurian, uważanej za wymarłą, który jak się okazuje pyta o drogę do jej domu. Cad wierzy, że tylko świniomag może mu pomóc odczytać znalezione zwoje i odnaleźć jego lud. Niestety okazuje się, że podczas nieobecności dziewczynki czarodziej zostawił list i udał się w nieznane. Aby go odszukać, bohaterowie wyruszają w podróż przez Irpę, nieświadomi zagrożenia, które wydostało się z mroku na światło dzienne.
Czy ta nietypowa para uratuje świat, zanim zapadnie nad nim wieczna ciemność?

Księga II „Cień ptasich skrzydeł”
Bea i Cad ledwo uchodzą z życiem. Budzą się w ukrytej przed światem osadzie Arsajów, którzy potrafią przepowiadać przyszłość. Okazuje się, że przebudził się Ptak Kest Ke Belenus, który pragnie zniszczyć wszystkie Światła Irpy. Aby do tego nie dopuścić, bohaterowie muszą odszukać Lorgana - Ducha Wód. Tylko on, dzięki pradawnej mądrości, może wskazać im sposób pokonania Kesta i pomóc odkryć prawdę. Spotkanie z nim przynosi jednak więcej pytań niż odpowiedzi. Bea i Cad muszą zdecydować, co jest ważniejsze – powstrzymanie Kesta czy odkrycie prawdy.

Historia ciekawa, pełne detali ilustracje mnie zachwyciły i uważam, że każdego czytelnika zachwycą.
To pełna przygód i wzruszeń powieść graficzna osadzona w fantastycznej krainie. Główni bohaterowie, muszą stawić czoła licznym niebezpieczeństwom i swoim lękom, aby uratować świat przed nachodzącą ciemnością. Choć różnią się od siebie, pod względem wyglądu i charakteru, to historia ukazuje, że idealnie się uzupełniają. Dotyka ona tematu samotności, porzucenia, strachu, ale również przyjaźni. Pokazuje, że są w życiu sytuacje, w których lęk blokuje nasze myślenie i działanie, i wówczas samotnie trudno sobie z nim poradzić. W takich momentach dobrze jest, kiedy obok mamy osobę, która wyciągnie do nas pomocną rękę. Autor za pomocą słów i ilustracji oddał bardzo wyraźnie wiele emocji, które towarzyszyły bohaterom podczas ich podróży.

Jestem zachwycona wydaniem. Ilustracje, które przyciągają wzrok, ciekawi bohaterowie, temat historii i jakość papieru – idealna pozycja na prezent.
Polecam kupić oba tomy, aby od razu móc zaspokoić ciekawość dotyczącą c.d. tej historii.

Dziękuję @Wydawnictwo_Wilga za książki.

Księga I „Utracone światło”

Uwielbiam 🥰. Bohaterowie wspaniale się rozwijają. Historia wciągająca i piękna kreska ... czego więcej potrzeba

• Komiksy
  • Komiks
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Cień ptasich skrzydeł