Źródła Wełtawy

Petra Klabouchova Wydawnictwo: Afera kryminał, sensacja, thriller
Afera
2023-09-20
2023-09-20

W hermetycznym czeskim miasteczku Szumawa, tajemnice splatają się z jeszcze bardziej mrocznymi sekretami, gdy ciało trzynastoletniej Terezki zostaje odkryte w obozowym pasiaku z naszytą gwiazdą Dawida.
Komisarz, z brzemieniem dawnego błędu na sumieniu, musi nie tylko stawić czoła potężnej presji ze strony mediów i społeczeństwa, ale także zmierzyć się z demonami własnej przeszłości.
Żona, której miłość na nowo musi zdobyć, staje się cieniem przygnębienia, a każdy krok w kierunku prawdy tylko pogłębia jego cierpienie.
Jak się ta historia zakończy?

Czeski kryminał przez duże K !
Nieoczekiwane zwroty akcji pogłębiają ciemność tej historii.
Zaburzona chronologia i psychologiczne gąszcze bohaterów tworzą mroczną mozaikę ludzkich grzechów i tajemnic, gdzie nikt nie jest tym, za kogo się podaje.
Zakończenie to nie tylko rozwiązanie zagadki, ale także odsłonięcie przerażającej prawdy ukrytej pod powierzchnią spokojnego miasteczka.

Ciekawe spojrzenie, przez pryzmat kryminału, na trudną historię i skomplikowane ludzkie losy mieszkańców obszaru Szumawy

Mogłoby się wydawać, że to tylko zwykły kryminał z historią w tle, przynajmniej dopóki nie okazuje się, jak bardzo wszyscy mieszkańcy Szumawy są w nią uwikłani. Poza wciągającym wątkiem kryminalnym to książka o tym, do czego prowadzi ukrywanie przeszłości i nierozliczanie się z nią. Mroczne wydarzenia czają się wtedy na każdym kroku i tylko przypominają o sobie, podczas gdy ludzie odwracają od nich wzrok, usilnie starając się zapomnieć. Ale nie można zapomnieć czegoś, co się wypiera, czego istnienia się nie przyznaje.

Niebananlny kryminał. Jak ostatnimi czasy twierdzę, że kryminały mnie nudzą, tak Źródła Wełtawy przeczytałem z przyjemnością.

Książka wymaga skupienia z uwagi na dość dużą ilość postaci. Można się w tym pogubić, zatem poświęćcie jej chwilę uwagi, a ona się odwdzięczy.

Czy czeska książka to to samo co czeski film? :)
Ciekawe, że u nas powiedzenie czeski film jest synonimem czegoś niezrozumiałego czy absurdalnego. I wiecie co? W wielu przypadkach tak właśnie jest. Zawsze jak słyszę to powiedzenie to przypomina mi się film "Guzikowcy" Petra Zelenki, który jest totalnie odjechany. Ale, wracając do tematu, Żródła Wełtawy to zdecydowanie nie "czeski film"... to świetnie napisany kryminał z mroczną historią w tle. W czeskiej wiosce, leżącej tuż przy granicy z Niemcami, zostają odnalezione zwłoki 13-letniej Terezki. Wszystko wyglądałoby na to, że dziewczynka po prostu zgubiła się w lesie i zamarzła, gdyby nie fakt, że ubrana jest ona w obozowy pasiak z naszytą gwiazdą Dawida. W dodatku dziewczynka jest bosa, a stan jej stóp wcale nie wskazuje na to, żeby przeszła taki kawał drogi bez butów. Miejscowa policja stanie przed nie lada wyzwaniem, żeby rozwiązać tą zadagkę, a jakby tego było mało na główy zwalą im się media o zasięgu ogólnokrajowym. Wszyscy będą patrzeć im na ręce.
Śledztwem kieruje doświadczony komisarz, który kiedyś już popełnił błąd... Czy dzięki tej sprawie będzie miał okazję się zrehabilitować w oczach swoich kolegów z pracy, ukochanej żony i całego kraju? Czy będzie w stanie zmierzyć się z prawdą o przeszłości, którą będzie powoli odkrywał?
Świetnie poprowadzona fabuła, której dynamika odbiega od tego co zwykle czytam (głównie książki polskie, trochę amerykańskich czy brytyjskich). Cała akcja rozwija się powoli, stopniowo odkrywane są fakty. Powolnemu dochodzeniu do prawdy sprzyja także zaburzona chronologia. Kapitalnie został oddany rys psychologiczny bohaterów... mamy policjanta z manią wielkości i kompleksem boga, jest lekarz z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, jest cała masa kobiet których znaczenie jest marginalizowane przez męskich bohaterów, a które odgrywają niezwykle ważne role. A już zupełny majstersztyk autorka pokazała na zakończenie. Tak jak fabuła postępowała leniwie do przodu przez większą część książki, to w końcówce Petra serwuje nam jeden zwrot akcji za drugim! Niesamowite zakończenie, które gdzieś tam podświadomie przeczuwałam, ale które mimo wszystko mnie zaskoczyło.

Czy czeska książka to to samo co czeski film? :)

Mroczny thriller z nieoczekiwanymi zwrotami akcji, osadzony w hermetycznym czeskim miasteczku, gdzie tajemnice tkwią w każdym zakamarku. Zagadkowa zbrodnia trzynastolatki, która zostaje odnaleziona w obozowym pasiaku z gwiazdą Dawida, stawia przed społecznością w Szumawie nie tylko wyzwanie śledcze, lecz także konfrontuje ich z bolesną przeszłością.

Przekoncypowana i w konsekwencji niezbyt wiarygodna. Plus za tło historyczne.

Przekoncypowana i w konsekwencji niezbyt wiarygodna. Plus za tło historyczne.

Czeskie krymi to bardzo specyficzny gatunek, śledztwo jest tylko dodatkiem, na pierwszym planie jest znakomite tło obyczajowe i cała galeria postaci. Tutaj mamy jeszcze sporo historii w bonusie. Zakończenie mocno mnie zaskoczyło.

Wciągająca, ale można się pogubić w chronologii i postaciach

Wciągająca, ale można się pogubić w chronologii i postaciach

czegoś mi tu brakło.

zacznę od tego, że...

czyta się świetnie, z emocjami wręcz, ale do połowy. Potem zaczyna się się pojawiać zbyt wiele postaci i ich przeszłe pokolenia, które miały wpływa na to, co tu i teraz i zaczynasz gubić się w tych ludziach i kto komu i dlaczego. Nie możesz dociec co ktoś ma wspólnego z tym miejscem, zbrodnią, czy plugawą historią, o której każdy milczy...
zbyt dużo tych ludzi

a czego brakuje? nieco jasności w tym tłumie bohaterów przy końcu... a szkoda

czegoś mi tu brakło.

zacznę od tego, że...