Weź nie czaruj

Edyta Stępkowska

💚RECENZJA 💚
@averyflynn
"WEŹ NIE CZARUJ"

"CZY DASZ SIĘ ZAUROCZYĆ "?

Witajcie kochani,dziś przychodzę z recenzją książki,która znalazła się u mnie zupełnie przypadkiem ,bo oczywiście urzekła mnie okładka.
Nastawiłam się na lekką romantycznie magiczną historię hate to love.

Dostałam coś innego i mam mieszane uczucia.Może dlatego ,że ja jednak nie lubię elementów fantastycznych w książkach, próbowałam i niestety to nie dla mnie.Ale ja się nie poddaję i nadal czytam,może gdzieś się trafi jakaś perełka, która skradnie moje serce.
I powiem tak ,gdyby nie magiczna strona tej książki to w życiu realnym bohaterowie byliby całkiem, całkiem.
Tilda to życiowa fajtłapka ,która od małego myśli, że nie ma w sobie żadnych zdolności magicznych. Jej rodzina to najpotężniejsza familia w całym Czarogrodzie.

Gil to najseksowniejszy czarownik i oczywiście wróg nr 1 Tildy.

Przychodzi moment ,że tych dwoje musi połączyć swoje siły bo Dziewczyna rzuca nieświadomie zaklęcie na swoją rodzinę i Gil odkrywa ,że Tilda ma umiejętności i wszyscy to przed nią ukrywają.

Jakież było moje zdziwienie kiedy odkryłam, że pomimo magii i tych elementów, które mnie nie rajcują jest tu całkiem spoko romans z erotycznym przyciąganiem bohaterów. I dzięki temu,przeczytałam ją do końca. Czy sięgnę po kolejne części jeśli się pojawią???Myślę,,że nie ,ale zdecydowanie jestem osobą o zmiennym zdaniu 🫣
Podsumowując ,książka nie jest zła, ale nie jest też jakoś mega porywająca. Przeczytałam odłożyłam, zapominam.
Dobrego dnia dla wszystkich 💚
#bookstagrampasja #magicznahistoria #weźnieczaruj #kochamczytacromanse #magia #cudnaokładka #uroczyromans #sexyczytanko #bookscomfortismylife #ilovebookstores

💚RECENZJA 💚
@averyflynn
"WEŹ NIE CZARUJ"

"CZY DASZ SIĘ ZAUROCZYĆ "?

Nastawiłam się na lekką romantycznie magiczną historię hate to love.

ZACZARUJ MÓJ ŚWIAT

Książka Avery Flynn "Weź nie czaruj" została określona przez samą autorkę jako magiczna komedia romantyczna, choć dla mnie to po prostu powieść fantasy w przepięknej szacie graficznej, która przyciągnęła moją uwagę. Niestety z przykrością muszę przyznać, że pomimo ładnej okładki nie dałam się zaczarować tej historii, więcej..., to była kompletnie nie moja bajka, którą przeczytałam do końca tylko dlatego, że dobiegał termin wypożyczenia w bibliotece. Prawda jest taka, że nie lubię pozostawiać niedokończonych książek, choć mam świadomość, że czasem takie czytanie na siłę to zwyczajna strata czasu.

Autorka zabiera nas do Wrightsville i Czarnogrodu - wykreowanego przez siebie świata czarownic, trolli, jednorożców i innych stworzeń z krainy magii i czarów, gdzie rywalizują ze sobą dwa potężne rody czarodziejów. Rządy sprawuje tu Rada, a przeciwstawia się jej Ruch Oporu. Matilda Grace Sherwood zwana Tildą jest 28-letnią kobietą, która zachowuje się jak nastolatka i często popada w tarapaty. Nie do końca odnajduje się w otaczającym ją świecie, gdyż jest heretyczką pozbawioną czarodziejskiej mocy. Bohaterkę poznajemy podczas spotkania w piekarnio - kawiarni u Salema z Gilem Connollym - największym jej wrogiem, które zostało zaaranżowane przez swatkę, a w konsekwencji prowadzi do odkrycia pewnej politycznej intrygi. Do tego nieopatrznie rzucone zaklęcie sprawia, że rodzina Sherwoodów znajduje się w niebezpieczeństwie. Aby znieść klątwę Tilda i Gil muszą połączyć siły i wykonać pewną trudną misję, podczas której dowiedzą się wiele o sobie...

"Weź nie czaruj" to książka nieoczywista i trudna do oceny. Sam pomysł na wykreowanie społeczności, w której żyją obok siebie czarodzieje i czarodziejki, zmiennokształtne jednorożce, gnomy i trolle okazał się całkiem fajny. Intryga też dość ciekawa i... niestety na tym chyba kończą się zalety tej opowieści.

Początkowo założyłam, że mam do czynienia z literaturą młodzieżową z gatunku fantasy, ale tak naprawdę jest to romantyczna historia z rozbudowanymi scenami erotycznymi, których prawdę mówiąc kompletnie się nie spodziewałam. Co ważne niewiele wnoszą one do całej opowieści, ale sprawiają, że jest to lektura zdecydowanie dla dorosłych czytelników.

Książka napisana jest w lekki i bardzo przystępny sposób. Prosty język i nieco humoru może poprawić nastrój, ale brakuje klimatu magii i czarów. Padają różne zaklęcia, ale nie robią one na nas żadnego wrażenia. Przypatrujemy się wydarzeniom stojąc z boku i kompletnie nie angażując się w powieściową rzeczywistość. Nie ma emocji, brakuje głębi, całość jest płytka, przewidywalna i wypada bardzo średnio. Mnie nie przypadła do gustu.

W epilogu odnajdujemy pewne sugestie co do powstania kolejnych części tej historii. W końcu Matilda jest jedną z pięciu sióstr, więc autorka może przelewać na papier swoje następne pomysły. Oby tylko wykonanie nie zawiodło tak, jak to ma miejsce przy części pierwszej. Ja już raczej nie będę chciała poznać tajemnic pozostałych sióstr i dalszych losów Scherwoodów, ale na pewno znajdą się fani tej opowieści, dla których jest to dobra wiadomość.

ZACZARUJ MÓJ ŚWIAT

Do tej książki przyciągnęła mnie piękna okładka i ciekawy opis, niestety sama historia rozczarowała mnie.
Tilda i Gil mieli być wrogami, ale tej wrogości właściwie od początku nie było, za to ciągle fantazjowali o sobie nawzajem. Sama wielka intryga zostaje rozwiązana zbyt łatwo, a złowieszczy wróg właściwie się nie pojawia. Do tego robienie tajemnicy z tego kim jest Tilda, jak dla mnie strasznie przeciągnięte.
Mówiąc krótko, nie polecam.

bardzo zmarnowany potencjał, całość to jeden wielki chaos, im dalej w las tym gorzej, treści erotycznie zupełnie zbędne

W tureckich serialach (które uwielbiam oglądać) bardzo istotne są ratingi poszczególnych odcinków. Jeśli spadną za bardzo - stacja może zdecydować się zakończyć serial tu i teraz lub dać twórcom jeszcze parę odcinków na zakończenie najważniejszego wątku. Wtedy niestety poboczne wątki nie są kończone, a całość jest robiona jakby po łebkach, pozostawiając niedosyt u widzów.

Ta książka to jest taki serial właśnie.

Książka była rewelacyjna przez mniej więcej połowę. Zapowiadała się naprawdę ciekawie, fabuła była interesująca, było to też coś całkiem nowego w gatunku, przynajmniej dla mnie. Bohaterowie byli nietuzinkowi, szczególnie dodatek odmieńców był moim zdaniem taką wisienką na torcie. Akcja i romans trochę w klimacie slow burn to jak najbardziej coś dla mnie, jeszcze w dodatku enemies to lovers i potrzeba współpracy, żeby ocalić rodzinę Sherwoodów, no super!

Niestety autorka chyba się poddała, jeśli chodzi o pewne wątki. Kiedy już doszło do momentu kulminacyjnego - nic się nie stało. Przez pół książki czytamy, jak niebezpieczna jest Rada, jak źle będzie gdy się dowiedzą o magii Tildy. A kiedy do tego dochodzi - nic się nie dzieje. Nie ma wielkiej intrygi, nie ma rewolucji, nie ma nawet walki z Radą czy Ruchem Oporu. Gil nie musi ratować swoich rodziców, Tilda nie musi się ukrywać. Nie ma żadnych konsekwencji dla ich kradzieży magicznego tomu. Brakło konsekwencji dla Tildy z powodu jej talentów. Nie mamy okazji zobaczyć, jak poznaje swoją magię, jak się uczy jej używać. Ona po prostu to robi.

Świat, który Avery budowała przez 200 pierwszych stron, w ostatnich 100 stronach nie ma najmniejszego znaczenia. Bardzo rozczarowałam się tym zakończeniem. Potencjał powieści był duży, mogła być fajnym połączeniem kilku gatunków z nietuzinkowym światem i akcją. Odnoszę wrażenie, że autorka miała nawet zapędy na drugą czy trzecią część. Jednak chyba z tego zrezygnowała i tak, jak turecka stacja telewizyjna, postanowiła nagle skończyć tę historię, robiąc to na szybko i pozostawiając pewne wątki bez właściwego rozwiązania.

Czy polecam? Jako lekka i szybka lektura do poduszki, od której nie będziecie wymagać za wiele, ale trochę wam podniesie ciśnienie - tak. Ale nic więcej.

Pierwsza połowa strasznie nudna. Momentami czułam zażenowanie tym do czego wciąż sprowadzały się myśli głównych bohaterów. Wiem, że miało to swoje wyjaśnienie, ale nadal to nie zmienia moich odczuć. Brakowało mi też nutki zaskoczenia, bo wszystkie rozwiązania były podane jak na tacy. Druga połowa książki lepsza, ale nadal nie było to nic najwyższych lotów. Zakończenie za bardzo cukierkowe. Epilog chętnie bym wycięła, ponieważ przez niego mimo że nie wiemy jak doszło do wydarzeń w nim opisanych to znowu mamy podane na tacy zakończenie przygód bohaterów, więc przy czytaniu kolejnych części nie będą temu towarzyszyć takie emocje jak przy nieznanym czytelnikom zakończeniu.

Dzisiaj zabieram Was do Czarogrodu, gdzie towarzyszyć nam będą trole, gnomy i zmiennokształtne jednorożce. Główną bohaterką tej historii jest Matylda (Tilda)- czerwonowłosa heretyczka (czarodziejka bez mocy). Dziewczyna pochodzi z potężnego rodu czarodziejów i ma trochę kompleksów z powodu nieposiadania magii. Poznajemy ją w momencie czekania w kawiarni na tajemniczego wybranka wybranego jej przez swatkę. Tilda ma niesamowitą zdolność wpadania w tarapaty co będzie widoczne przez całą fabułę książki. Gdy przypadkowo zostaje rzucony czar na całą jej rodzinę, dziewczyna zrobi wszystko by ich odczarować i dzięki temu pozna siebie na nowo.
Książka napisana jest z perspektywy dwóch osób: Tildy i Gila, w zabawny i lekki sposób. Historia przeznaczona jest dla osób 18+ ze względu na bardzo dużą ilość scen zbliżeń itp. Dobierając książki jakie czytam, staram się unikać erotyków, ta książka była scharakteryzowana jako romans, literatura obyczajowa a niestety jak dla mnie było w niej za dużo scen erotycznych. Dla osób lubiących lekkie powieści z dużą ilością erotyki będzie idealna.

Pomysł był ciekawy. Czarownica z bardzo potężnego rodu pozbawiona magii i mag który nie jest tym za kogo się podaje. Świat bardzo lekko zarysowany, ale z interesującą intrygą polityczną w tle. System magiczny dość tradycyjny, ale spójny. Niestety, realizacja wyszła bardzo średnio, momentami aż przykro patrzeć, zwłaszcza w kwestiach romantyczno-erotycznych. Liczyłam na lekkie urban fantasy z heistem w tle, i w sumie to dostałam, ale trochę przytłoczyła mnie ilość mdłej słodyczy i krindżu.
Nie odradzam, nie jest to jakaś tragicznie zła książka, ale i nie mogę jej polecić.

Tilda Sherwood wychowała się w przekonaniu o braku jakichkolwiek zdolności magicznych, nic więc dziwnego, że nie do końca wie co zrobić gdy zamrozi się całą swoją rodzinę 🙈
Z ogromną niechęcią musi zwrócić się o pomoc do Gila Connolloya - czarownika z którym relacje Tildy nie wyglądają najlepiej. Ta dwójka powinna trzymać się od siebie z daleka. Randki w ciemno, upokarzająca prośba o pocałunek, wybuchy namiętności to tylko niektóre problemy tej dwójki. Wszelkie uprzedzenia muszą jednak zniknąć gdy chodzi o życie najbliższych. Czy uda im się uciec przed przeznaczeniem?
Jak może już zauważyliście ostatnio często wpadają w moje ręce książki o magii więc kiedy tylko zobaczyłam opis i okładkę tej, nie mogłam się oprzeć. Czy był to trafny wybór?
Zacznę może od minusów - nie spodziewałam się że znajdę tu tyle pikantnych scen i opisów a do tego główna bohaterka wydawała mi się ciągle napalona 🙈 nie pomagał również fakt że książka jest trochę chaotyczna i nie do końca potrafiłam się wczuć w tę historię.
Z plusów podobał mi się wykreowany przez autorkę świat w którym istnieją nie tylko czarownice ale i zmiennokształtni a akcja ratowania klanu Sherwoodów bardzo mnie wciągnęła 🥰
Ogólnie czas spędzony z "Weź nie czaruj" nie był zmarnowany jednak zastrzegam że nie jest to książka dla młodszych czytelników ze względu na szczegółowe opisy i sceny zbliżeń 👀

Gdy zaczynałam ją czytać myślałam, że będzie to idealna lektura dla każdego, jednak im dalej w las, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że czytelnicy poniżej 18 roku życia nie powinni po nią sięgać. Dużo w niej erotyki i trochę szkoda, bo naprawdę byłaby to fajna, lekka i taka odmożdżająca historia dla nastolatek, gdyby nie sceny erotyczne. No ale nie można mieć wszystkiego.

Widziałam różne opinie na Lubimy Czytać i w sumie zgadzam się, jest w niej sporo chaosu, który dla jednych może być niezrozumiały, przez co książka może wydawać się bez sensu. Dla mnie (osoby chaotycznej i o poczuciu humoru jak z książki) była to miła odskocznia i naprawdę dobrze się bawiłam. Gil i Tilda zabrali mnie do świata magii, który autorka wykrwowala w sposób zupełnie inny i (jak dla mnie) ciekawy.

To książka pełna tajemnic, czarów, wypraw, które mogą zakończyć się różnie i pożądania. Nie będzie to jednak książka dla każdego. Za piękną, delikatną okładką kryje się powieść, która przesycona jest scenami 18+ i szkoda, że to nie jest nigdzie ujęte. Dlatego zastanówcie się czy po nią sięgnąć. Mnie się podobała i myślę, że osobą które nie mają zbyt wielkich oczekiwań, które po prostu chcą odpocząć będzie to książka w sam raz. Na mój zastój czytelniczy podziałała.

• Romans

Dodaj cytat z książki Weź nie czaruj