Podwójny krajobraz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7469-691-3
irit, amiel, podwójny, krajobraz, nike

"Jest to pogranicze prozy i poezji, bo precyzyjnie komponowane, krótkie opowiadania tej poetki rodzą się z takich samych błysków i skojarzeń jak poezja i są tak samo skondensowane. Drugą charakterystyczną a mistrzowską cechą zarówno prozy, jak i poezji Irit Amiel są nieprzewidywalne, wręcz zaskakujące konkluzje, które przywodzą czasem na myśl literaturę kryminalną, bo też i jest to rzecz o Zbrodni i przez wielkie "Z". I niech nikt więcej nie mówi, że o Zagładzie wszystko już napisano, bo każde zdanie, tego zbioru dowodzi, że w otchłani tej nie ma dna."

Te krótkie opowiadania pokazują nam II wojnę światową z perspektywy Żydów, od najmłodszych (nie do końca świadomych tego, co się działo) do starszych (którzy rozumieli, co ich czeka). Książka jest krótka, szybko się ją czyta, lecz jej treść pozostaje w pamięci na długo.

Mary | 2011-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 2009 rok

Proza z mocnym wydźwiękiem. Chciałoby się rzec prosta, mocna i trwała.

zielonawiedzma | 2015-12-20
PanMichał | 2015-07-28