MIEJ MNIEJ. Jak żyć prosto i szczęśliwie?

Okładka książki MIEJ MNIEJ. Jak żyć prosto i szczęśliwie? Natalia Kraus - Kowalczyk
Okładka książki MIEJ MNIEJ. Jak żyć prosto i szczęśliwie?
Natalia Kraus - Kowalczyk Wydawnictwo: Onepress, Sensus poradniki
poradniki
Onepress, Sensus
2023-09-01
2023-09-01

Z minimalizmem i organizacją w domu jest u mnie trochę jak u PigOuta z wycinką – marzę, zasadzam się, zaczynam, ale proces jest tak długi i żmudny że zanim skończę poddaję się i here we go again, zaczynam od początku (ale skoro i wycinka u Piga pykła, to może w końcu pyknie i u mnie porządek?). Książki o minimalizmie i deculutteringu lubię, motywują mnie do działania, ale nie są przesadnie odkrywcze. Tu podoba mi się holistyczne podejście, zminimalizowanie nie tylko ilości rzeczy, ale też zobowiązań. Autorka, mieszkanka wielkiego miasta, mama dwójki dzieci, z zajęciami dodatkowymi (rel!) to zdecydowanie bliższy mi vibe niż japońskie odjechanie Marie Kondo. Dzień dobry nowy roku, mam nadzieję że w końcu będę mieć mniej.

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli czegoś chcemy, idziemy do sklepu i to kupujemy. Wymieniamy telefony i samochody na coraz nowsze modele. Otacza nas mnóstwo rzeczy, które często powodują u nas zmęczenie, zagubienie, przytłoczenie.

Na szczęście, każdy z nas ma możliwość wyboru. Możemy zdecydować czy chcemy nadal tak żyć, powoli zasypywani przeróżnymi produktami, nowościami, promocjami, czy jednak przyszedł czas, by powiedzieć DOŚĆ. Ale jak zmienić nasze przyzwyczajenia i nawyki, które budowaliśmy latami? Co zrobić z nagromadzonymi rzeczami? Jak zdecydować co jest ważne, a co mniej? Jakie kroki wykonać, by żyło nam się lepiej, by nie poddawać się presji otoczenia, namowom reklam i kuszącym nowościom na rynku?

Z pomocą przychodzi nam Natalia Kraus-Kowalczyk, autorka książki "Mieć mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?", ekspertka w zakresie slow life i minimalizmu. Natalia Kraus przeprowadza nas przez kolejne kroki, które nie tylko pomogą nam uporządkować otoczenie, ale i lepiej poznać siebie, by móc w pełni korzystać z życia, wybierać tylko to, co dla nas dobre, to czego MY chcemy i co jest nam potrzebne. Pomaga nam znaleźć przestrzeń na to, co dla nas ważne i pozbyć się tego, co zabiera nam czas, energię, powoduje zmęczenie i przytłacza.
Jak żyć prosto i szczęśliwie?

Z pomocą książki Natalii Kraus-Kowalczyk, na początek przeanalizujemy to, co już posiadamy oraz zastanowimy się czy to wszystko jest nam potrzebne. Wspólnie z autorką pomyślimy nad tym, dlaczego warto chcieć mniej i przeprowadzimy skuteczny decluttering. Poznamy mnóstwo przydatnych wskazówek na zorganizowanie przestrzeni w swoim domu i maksymalnie uprościmy plan dnia. Zorganizujemy swoje życie na nowo!

Książka Natalii Kraus-Kowalczyk ma 155 stron... i na każdej z tych stron znalazłam wskazówkę czy inspirację dla siebie. Poznałam mnóstwo tipów, które wykorzystam w swoim domu. Czytając, warto mieć w ręku ołówek, notować swoje myśli, zakreślać to, co z nami rezonuje. W książce znajdują się doskonale wyselekcjonowane tytuły książek, nazwy aplikacji i gadżetów - warto wybrać z nich te, które nas zainteresują i sprawdzą się u nas.

Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy potrzebują złapać trochę "oddechu", zatrzymać się na chwilę w tym codziennym pędzie, uporządkować przestrzeń. Polecam ją każdemu, komu brakuje energii i kto czuje, że codzienność go przytłacza. Być może czujesz rzeczozmęczenie lub pod wpływem mediów sięgasz po więcej i więcej... nie analizując po co Ci to wszystko. A warto się nad tym zastanowić i sięgając po książkę sama się o tym przekonasz!

Jeżeli potrzebujesz książki, która umili Ci wielogodzinne sprzątanie – wybierz tę książkę w formie audiobooka! Szczególnie, że czyta go sama autorka.

Dla osób, które minimalizm znają od podszewki nie będzie tutaj zbyt wiele informacji, które zmienią ich życie.

Ot co – takie przypomnienie o sprawach najważniejszych. Najbardziej cenię jednak fakt, że książka napisana jest przez Polkę, która zna doskonale nasze realia. Po prostu mam już odrobinę po dziurki w nosie tych amerykańskich dzieł, które namawiają do minimalizmu, to jest do zmniejszenia domu z 200m2 na 150m2. Dziękuję, ale nijak ma się to do trzymania porządku i uzyskania harmonii przy mieszkaniu w kawalerce.

Banały - nic odkrywczego w temacie

Banały - nic odkrywczego w temacie

Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, możemy mieć wszystko, co nam się zamarzy, jedyną przeszkodą może być brak pieniędzy na spełnianie tych zachcianek. Czujemy presję, by ciągle być jeszcze lepszym i mieć więcej, ale czy na pewno potrzebujemy tego do szczęścia?

Autorka nawiązuje do czasów PRL-u, kiedy brakowało towarów, albo trzeba było stać w kolejkach, aby je kupić. Wtedy nikt nie miał nadmiaru, bo nie było zbyt dużo towarów na rynku. Dzisiaj wielu ludzi zmaga się z zakupoholizmem, który jest dużym problemem, jednak nie wszyscy go dostrzegają.

„Miej mniej...” to książka o minimalizmie i ten temat dotyczy każdej życiowej dziedziny. To nie tylko ograniczenie kupowania nowych rzeczy, to także odgracanie domu, tak by mieszkać w przestrzeni, w której możemy się zrelaksować.

Pani Natalia przedstawia nam przepis na skuteczny decluttering i nie jest to tylko sucha teoria, bo dowiadujemy się, w jaki sposób taką „rewolucję” przeprowadziła ona w swoim domu.

Autorka również wspomina, jak doszło do tego, że zainteresowała się minimalizmem i kto sprawił, że zechciała mieć mniej. Wspomina takie osoby jak: Dominique Loreau, Leo Babaute, Marie Kondo i innych.

Mamy tutaj słów kilka o uważności w życiu codziennym, w pracy, w domu, a także względem samej siebie. To między innymi dbanie o odpoczynek, słuchanie swojego ciała czy robienie jednej rzeczy w danym momencie.

W książce mamy kilka ćwiczeń, które mają nam pomóc w zrozumieniu minimalizmu i uświadomieniu sobie, że można zwolnić, przeprogramować swoje życie, a także pozbyć się pewnych rzeczy.

Oprócz tego znajdziemy tutaj listę książek w tej tematyce, które poleca autorka, są to książki polskich, jak i zagranicznych autorów. Dodatkowo dostajemy polecajki aplikacji, filmów i seriali, muzyki oraz garść przydatnych linków.

Podoba mi się styl autorki, dzięki któremu przyjemnie czytało się tę książkę. Wiele informacji w niej zawartych było dla mnie nowością, oczywiście nie ze wszystkim się zgadzam. Myślę, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie i dzięki temu wprowadzić jakąś zmianę w swoim życiu.

Książkę polecam każdemu, a w szczególności osobom, które czują się przytłoczone i chcą coś zmienić. Czasami pozbycie się niepotrzebnych rzeczy może sprawić, że poczujemy się lepiej. Może to być również świadoma decyzja, by spędzać mniej czasu online.

Przeczytałam bo ebook był w promocji za kilka złotych. No i cóż.... te kilka złotych mogłam wydać o wiele lepiej. Krótka książeczka z poradami, które umieszczono już w 15 innych książkach i 100 filmikach na YT mówiących o minimalizmie, prostocie czy odgracaniu. Wszystko podlane pseudo-duchowością z modlitwami "do wszechświata".
Jeśli ktoś nigdy nie słyszał o tych trendach czy stylach życia, to może kupić i przeczytać. Pozostałym odradzam, bo i tak niczego nowego się nie dowiecie.

Jeśli ktoś nigdy nie słyszał o tych trendach...

Żyjemy w kulturze nadmiaru. W czas kiedy wymaga się od nas mieć więcej i więcej można łatwo się zatracić. Dziś nie wystarczą już podstawowe rzeczy czy usługi. Muszą być najnowsze, najlepiej powiększone o dodatki, z pakietem Premium i stale aktualizowane. Natalia Kraus- Kowalczyk w swojej nowej książce „Miej mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?” wyjaśnia schematy i powody gromadzenia rzeczy oraz ciągłej gonitwy za tym, co wydaje nam się niezbędne. Autorka uczy i podpowiada jak nie zatracić się w namiarze nagromadzonych we własnym domu rzeczy. Podpowiada jak zachować zdrowy rozsądek.  Wymienia również ciekawe spostrzeżenia profesora dr hab. Tomasza Szlendka o największych niebezpieczeństwach, związanych z nadmiarem. Mowa tu o poczuciu utraty kontroli, lęki informacyjne oraz niepokoju w dążeniu do ciągłej zmiany. Poradnik zawiera również kilka ciekawych zadań, żeby sprawdzić siebie i przewartościować to, co najważniejsze. Napisany jej w lekki sposób, a jego minimalna forma sprawia, że jest niezwykle poręczny. Inspirująca lektura.

Książka jest krótka i zawiera podstawowe wskazówki jak "odgruzować " swoje życie i wdrażać minimalizm w kilku jego obszarach. Jeśli ktoś zna tę tematykę, będzie to raczej przypomnienie niż odkrycie.

Książka “Miej mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?” trafiła w moje ręce w idealnym momencie. To dla mnie totalny hit! Mniejsza ilość rzeczy to mniejszy bałagan, a sam ten argument do mnie trafia. Więcej wolnych chwil od sprzątania pozwoli na cieszenie się przyjemnościami, które nic nie kosztują. W kulturze nadmiaru minimalizm jest jednak ogromnym wyzwaniem, pędzimy za nowymi trendami, a już to jest ciężko zaprzestać.

Jeśli macie ochotę na zmiany to skorzystajcie z fantastycznych treści autorki w postaci:
✔️wskazówek i ćwiczeń do wypełnienia, miejsc na notatki z postępów uporządkowania swojej przestrzeni i pomysłów na wprowadzenie u siebie uważności
✔️życiowych przykładów innych
✔️15 najważniejszych zasad i prawd, które pomogą w “Chcieć mniej”
✔️teoretycznej wiedzy o sposobach Dominique Loreau, Leo Babauta i Marie Kondo
✔️pomocnych list i pytań, aby być zmotywowanym do zmian i pomocy, jak to zrobić i od czego zacząć
✔️przykładowych wersji declutteringu z podziałem na pokoje
✔️pomysłów, jak przeprowadzić życiowe zmiany i pytań wzbudzających wiele refleksji na temat swojego życia
✔️miejsc do zanotowania swoich pomysłów i … wiele więcej.

Przejrzyste i estetyczne wydanie na pewno zachęci Was do przyjrzenia się swojemu otoczeniu, a autorka przystępnie kieruje swoje spostrzeżenia do swoich czytelników. To niesamowita lektura, do której będę wielokrotnie wracać.

Autorka napisała krótki poradnik o tym jak mieć mniej, a mimo wszystko być szczęśliwym człowiekiem. Zapewne i ty masz w swoim domu czy mieszkaniu mnóstwo rzeczy, które tak naprawdę nie są ci do niczego potrzebne, prawda? Właśnie ta książka będzie dla ciebie idealna!

Minimalizm zaczyna się już patrząc na okładkę i na ilość stron. Przechodząc dalej – autorka próbuje wytłumaczyć nam, że czym mniej tym lepiej. Zachęca do zrobienia porządków nie tylko na półkach, w szafach czy dokumentach ale i także w mediach społecznościowych – przecież mamy wiele osób na Facebook, z którymi nie utrzymujemy kontaktów, a wciąż oni tkwią jako nasi znajomi, prawda? “Miej mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?” to książka, poradnik z wieloma przykładami i wskazówkami.

Czy faktycznie kolejny kubek, książka, czy bluzka czynią nas szczęśliwych? A może to tylko chwilowa zachcianka? Właśnie to próbuje nam wyjaśnić autorka książki. Lubimy otaczać się bibelotami, ‘oczy nam się świecą’, gdy widzimy różne nowości w sklepach, ale zapewne tak naprawdę nie są one nam potrzebne. My zwyczajnie lubimy zakupy, prawda?

Polecam książkę każdej osobie, która chce zmienić swoje życie i zauważyć co tak naprawdę jest ważne w nim.

• Może przeczytam
  • Audiobooki
  • Nowe
  • Wysłuchane
  • 🗓️ 2023 rok
  • 📑📑 0<200 stron

Dodaj cytat z książki MIEJ MNIEJ. Jak żyć prosto i szczęśliwie?