Tabletki na życie

poradniki
Biały Wiatr
2023-10-23
2023-10-23

Dla mnie książka Tabletki na życie, to multiwitamina która dozowana regularnie w odpowiedniej ilości ( nie za dużo i nie za mało) , może nie od razu ale prędzej czy później przynosi korzyści zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, a przede wszystkim karmi Duszę. Czasem jest też trochę jak kropelki na wyciszenie emocji, a czasem jest jak energetyk, dający porannego kopa. Pozycja obowiązkowa na stoliku nocnym - bez skutków ubocznych.

"Tabletki na życie" nie jest, wbrew pozorom, książką o medycynie 😅 to zbiór krótkich historyjek, anegdot, sytuacji z życia, które autorka określa mianem "tabletek" na różne sprawy i tematy dotyczące ogólnie pojętego życia.

Czasem bawią, czasem uczą, czasem skłaniają do refleksji, czasem inspirują... Jest ich w tej książce bardzo dużo i są różnej długości. Wiele z nich było naprawdę ciekawych i wartych uwagi, lecz jak to bywa w przypadku takich zbiorów, nie wszystkie podobały mi się tak samo i nie każde uważam za równie wartościowe. Niektóre bywały może ciut banalne lub infantylne, lecz prawdę mówiąc nie traktuję tego jako wadę.

Wydaje mi się, że ta książka nie powstała dla ludzi wielce oświeconych, którzy już od lat są na ścieżce rozwoju osobistego czy duchowego. Tacy już zazwyczaj szukają nieco głębiej.

"Tabletki" moim zdaniem są kierowane do osób, które jeszcze nie wkroczyły na tę ścieżkę lub są na jej początku. Dla zwykłych ludzi, których czasem przygniata życie codzienne, którzy mimo zabiegania poszukują wyższych wartości w życiu, którzy zapomnieli o pewnych sprawach, którzy pragną odzyskać lekkość życia i większy spokój.

Oczywiście osoby, które już siedzą w temacie również mogą sięgnąć po tę książkę, lecz myślę, że raczej jako formę luźnych historyjek, aniżeli kamienie milowe w rozwoju.

To przyjemna książka, bardzo przystępna w odbiorze, która może wnieść trochę światła i spokoju do szarej codzienności wielu ludzi. Autorka zwraca uwagę na problemy, które dotyczą wielu z nas, stawia pytania, które niejednego skłonią do zastanowienia się nad tematem.

Wyraźnie też czuć, że autorka jest po prostu człowiekiem i zwraca się do czytelnika jak do kogoś bliskiego, a nie jest wydumanym guru, który zdaje się niedostępny.

Jeśli szukacie czegoś podobnego, albo znacie kogoś, kto poszukuje, a nie bardzo wie jak złapać trop, to myślę, że "Tabletki na życie" mogą się sprawdzić 😃

Ilość poradników, których autorzy próbują nam wmówić jak mamy żyć jest wręcz przytłaczająca. Zewsząd zalewają nas reklamy cudownych specyfików, które mają pomóc nam na wszelkie dolegliwości. Żyjemy w czasach, gdzie liczą się sukcesy i bycie „kimś”, a coraz mniej uwagi poświęcamy innym ludziom. Na szczęście istnieją takie literackie diamenciki jak książka Mai Wąsały „Tabletki na życie”, w której w skondensowany i czasami dość dosadny sposób autorka sprowadza czytelnika na ziemię i przypomina o tym, co tak naprawdę jest w życiu istotne. Autorka nieco przewrotnie nadała każdemu z rozdziałów status „tabletki”, rozpisując się na temat powszechnych bolączek, trapiących tak naprawdę większość z nas. Wśród krótkich, ale jakże przesyconych głęboką treścią tekstów znajdziemy m.in. tabletkę na życiowe wypalenie, tabletkę na żonę doskonałą, czy tabletkę na marzenia. Każde z tych rozważań choć niewielkie objętościowo, zawiera w sobie ogromne bogactwo treści i emocji. Te „tabletki” zdecydowanie trzeba sobie dawkować, bo „łyknięcie” ich zbyt wielu na raz może wywołać niepożądany efekt w postaci gonitwy myśli. Na szczęście przed ich „zażyciem” nie musicie się z nikim konsultować, więc bierzcie i czytajcie, bo wielka jest mądrość w tych prostych, życiowych historiach.
(współpraca z Wydawnictwem Biały Wiatr)

"Weź tabletkę na życie i żyj odważnie!"

W dzisiejszym świecie, prawie na wszystko jest jakiś lek. Idziemy do lekarza, mówimy co nam dolega i wychodzimy z receptą na tabletki. Chcemy pozbyć się problemu natychmiast i skutecznie. Tak może stać się jeśli problem leży w naszym ciele i jak to mówi reklama, zażyj tabletkę i po bólu. Inaczej jest z naszą psychiką, choć i tutaj można co nieco wspomóc się farmakologią ale jak powiedział kiedyś lekarz do osoby z mojego otoczenia: "Proszę Pani, nie ma tabletki na szczęście". Patrząc z perspektywy czasu uważam, że były to mądre słowa, gdyż najwięcej w tej materii możemy zdziałać pracując nad sobą.

Dziś chcę polecić Wam takie tabletki w formie książki dla duszy. Nie można ich przedawkować, nawet jeśli przeczytajcie ją w jeden dzień. Podpierając się własnym przykładem, polecam czytać po kawałku, dozując sobie i pozostawiając czas na przemyślenia. Ta książka jest taką apteczką zawierającą zbór krótkich inspirujących tekstów czy opowieści a każdy z nich zatytułowany jest "Tabletka na..." odwagę, łzy, marzenia, rodzicielstwo, bycie lepszym, zbyt dobrą pamięć, głupie myśli, starzenie, wewnętrznego krytyka czy żonę doskonałą, to tylko niektóre a wszystkich jest w sumie 111. Czytając tę książkę uważnie, bez pośpiechu, można spojrzeć inaczej na wiele spraw. Osobiście bardzo skorzystałam z kilku a zwłaszcza z jednej tabletki, która pozwoliła mi spojrzeć na pewien problem z całkowicie innej perspektywy. Wiadomo jednak, że nie wszystkie tabletki podziałają od razu. Czasem trzeba im dać dłuższą chwilę na działanie a czasem potrzebują nawet lat aby rozpuścić to co się w nas nagromadziło. Ważne aby dać im szansę i wykorzystać najlepiej jak potrafimy.

"Weź tabletkę na życie i żyj odważnie!"

„Weź nie pierdol. I żyj.”

Jestem zadeklarowanym wrogiem poradników. Próbowałam w swoim życiu przeczytać ich kilka, lub nawet kilkanaście, każdy z nich porzucając gdzieś w połowie drogi, uważając je za infantylnie napisane i nachalne oraz wyciągając z nich tylko jedną mądrość: ten gatunek książek zdecydowanie nie jest przeznaczony dla mnie, a wartościowy może się okazać chyba tylko dla… Okej, z przyczyn grzecznościowych daruję sobie kontynuację tego zdania.

„Stajemy się niewolnikami czekania na lepszy moment, który i tak zostaje przegapiony, bo nie spełnia zbyt wygórowanych oczekiwań.”

Dziełem zupełnego przypadku, w tym roku trafiłam na pozycję „Tabletki na życie”, którą z definicji można by właściwie określić poradnikiem, ale… jakże nietypowym. Nie jest to w żadnym razie rozplanowany od pierwszej do ostatniej strony zbiór porad z mądrościami objawionymi, które trzeba zastosować w swoim życiu, aby zmienić je na lepsze. Choć w książce istnieją tematyczne podziały, tak naprawdę na jej treść składa się mnóstwo historii z życia wziętych, przypowieści oraz zdecydowanie barwnych opowieści, z których czytelnik sam może wyciągnąć pewne wnioski. Nie zostaje jednak do tego w żaden sposób zmuszony. Treść wysyła impulsy – a czy zostaną one odebrane i przekazane dalej, to już zupełnie inna sprawa.

„Nie marnuj ani jednego dnia. ŻYJ. Jest później niż Ci się wydaje.”

Lektura „Tabletek na życie” okazała się dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Choć w „przewodnikach” nie brakuje oczywistych oczywistości i mądrości rodem z książek Paulo Coelho, które podobały mi się najpóźniej w wieku wcześnie nastoletnim, stopniowe zapoznawanie się z treścią… niesie ze sobą pewną magię. Nierzadko udaję się poczytać poirytowana lub wręcz na granicy wybuchu złości, który zmiótłby z powierzchni Ziemi niejeden budynek (a czasem nawet i całą planetę obrócił w popiół). Kiedy przyswajałam kolejne „Tabletki”, wściekłość niepostrzeżenie mijała, pozostawiając po sobie spokojny oddech i głowę wolną od irytujących myśli. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej coś takiego nie miało miejsca. Owszem – czytając, przenoszę się w inny świat, jednak rzadko udaje mi się w tak dużym stopniu wyciszyć i zdystansować. Wielki plus! Kojący język, bliski każdemu chyba z czytelników, z pewnością ma na to duży wpływ… podobnie jak bijące z każdej strony otulające ciepło.

„Czasami największą miłością jest nie kochać nadmiernie.”

Z „Tabletek na życie” płynie tak naprawdę jedno przesłanie – bardzo, bardzo ważny przekaz, wskazujący, że masz tylko jedną egzystencję, w której tkwi zaledwie jedna osobowość, mieszcząca się w jednym ciele. Jedno życie – jeden człowiek. Liczbowo niewiele, jednak w rzeczywistości: wszystko. Skończona, choć nieskończona ilość możliwości, które dostrzeżesz, jeśli tylko choć przez chwilę o nich pomyślisz. Skończona, choć nieskończona ilość pomysłów na wspaniały dzień, jeśli tylko zapomni się o utartej schematyczności. Wolność, miłość i szczęście – jednak tylko, jeśli na nie pozwolisz i wyłącznie na drodze, którą sam zdecydujesz się podążyć. Unikalne, stworzone przez siebie wartości, które łatwo zatracić, jeśli nie zwalnia się ani na chwilę, goniąc nie wiadomo za czym. Eony wyborów, w lepszy lub gorszy sposób kształtujących Twoje życie i Ciebie samego. Jeśli życie jest cudem, a to właśnie za cudami gonisz – dlaczego w pełni by tego nie wykorzystać?

„To, co dla Ciebie jest marnym płomyczkiem, dla kogoś może być najdelikatniejszą iskrą. Nadzieją na powrót do życia.”

Jedna „Tabletka” dozowana w dzień okraszony gorszym humorem, zdecydowanie na niego pomoże. Kilka, wziętych we wręcz depresyjny dzień, zdecydowanie Cię uśmiechną. A może cała garść, kiedy absolutnie wszystko jawi Ci się w czarnych barwach, pokoloruje tylko jeden, choć jakże ważny, obrazek z Twojego świata? Od oceny punktowej książki odstąpię – wszakże (pozytywne w tym przypadku) skutki uboczne w różny sposób objawiają się u każdego z pacjentów. 😉

„Słowo. Bo na początku było słowo. Było, jest i będzie. Słowo może stwarzać. Może też zabijać.”
instagram.com/thrillerly

„Weź nie pierdol. I żyj.”

"- To była zwykła herbata, prawda?
- Prawda.
- W takim razie co jest TABLETKĄ NA ŻYCIE?
- Mogę to zdradzić, ale pani powie to komuś, kto spyta o to samo. Zgoda?
- Jasne.
- Tabletką na życie jest uwaga, czas i życzliwość.
- To zbyt proste. I takie zwykłe.
- Takie jest życie. Proste i zwykłe. I nie trzeba go komplikować.
- A co jeśli lek nie zadziała?
- Proszę wziąć więcej tych tabletek."

"Tabletki na życie" - tytuł zdecydowanie przykuwa uwagę i świetnie oddaje charakter tej książki. To zbór anegdotek, opowiadań, pozytywnych słów i inspirujących myśli na różne problemy dnia codziennego. Znajdziesz tu m.in. tabletkę na "wieczne nigdy", "dobre zmarnowanie dnia", "codzienne upadku", "zmęczenie życiem", "zbyt czysty dom", "fit kuchnię", "zbyt grzeczne dzieci", "brak pasji", "grę w życie".

Cudownie się ją czytało. To taka ciepła, otulająca lektura, często wywołująca uśmiech na twarzy. Pokazująca, że dobre słowo oraz obecność bliskich mogą bardzo wiele zdziałać i stać się najlepszą tabletką na smutki i zmartwienia. Polecam każdemu!

@elizaartsoul

"- To była zwykła herbata, prawda?
- Prawda.
- W takim razie co jest TABLETKĄ NA ŻYCIE?
- Mogę to zdradzić, ale pani powie to komuś, kto spyta o to samo. Zgoda?
- Jasne.
- Tabletką na życie jest uwaga, czas i życzliwość.
- To zbyt proste. I takie zwykłe.
- Takie jest życie. Proste i zwykłe. I nie trzeba go komplikować.
- A co jeśli lek nie zadziała?
- Proszę wziąć więcej...

Dzień dobry, moje kochane Moliki 💙

Pokładam szczerą nadzieję, że wieści o tej wartościowej (przynajmniej w mojej skromnej opinii) książce rozprzestrzenią się szybciej niż jesienny lub zimowy katar. Autorka bowiem „przepisuje" nam tabletki (a może raczej witaminy),za sprawą których nasze życie będzie pełniejsze, bardziej świadome i po prostu dobre. Należy jednak pamiętać o regularnej suplementacji i zmianie nawyków. Już sam tytuł mnie zaintrygował, a to, co się zadziało później, to już istna magia!

Tytuł: „Tabletki na życie"
Autorka: Maja Wąsała
Wydawnictwo: @bialywiatr11
Moja ocena: 10/10

Przyznam, że czytając kolejne historie i zatapiając się w treści tej książki, z każdą następną stroną robiło mi się niesamowicie ciepło w okolicy serca. Autorka słowem pisanym wypełnionym nadzieją, wiarą na lepsze jutro i życiową mądrością - otuliła mnie i pozwoliła nabrać dystansu do pewnych spraw. „Od rana do wieczora, a nawet w nocy dopada nas życie" - możemy te słowa interpretować negatywnie i doszukiwać się drugiego dna, koncentrując się na problemach, obawach i trudnościach. Jednakże możemy równie dobrze dopatrywać się szans, zwracać uwagę na potencjał i dostrzegać szczęście w małych rzeczach.
Życie jest przepięknym i nieocenionym darem, ale wpisane jest w nie także cierpienie. Chyba każdy/a z nas chciałby/aby mieć taką „tabletkę na życie", która odciąży, zabierze smutki i trudności. Taka tabletka byłaby idealna zwłaszcza dla tych, którzy „lubią urządzać się w czarnej dupie", jak napisała Autorka. A przyznajcie, że każdy ma takie tendencje, chociaż od czasu do czasu. Zdaję sobie sprawę, że może to brzmieć banalnie albo nawet górnolotnie, ale Autorka chce wskrzesić w nas życie, próbuje zachęcić, abyśmy w końcu postawili się ograniczeniom, które nie pozwalają nam żyć pełnią życia i gnać w stronę marzeń - bo żyjemy tu przecież tylko chwilę. Jak myślicie, co by było, gdyby konsumpcjonizm i pogoń za rzeczami materialnymi zastąpić praktyką wdzięczności? Co by się stało, gdybyśmy zaopiekowali się sobą, pozwalając sobie na wagary od życia?
„Tabletki na życie" to zbiór 111 krótkich, aczkolwiek inspirujących tekstów, opowiadań oraz obserwacji, które mają nam otworzyć oczy na rzeczy ważne i ważniejsze.
#czytampolskichautorów #współpracareklamowa #współpracabarterowa #tabletkinażycie #czytanieuzależnia #czytambolubię #czytaniejestsexy #czytaniejestfajne #recenzjaksiążki #recenzjapremierowa #booklovers #bookstagram Wydawnictwu @bialywiatr11 dziękuję z serca za możliwość poznania tego tytułu 💙

Dzień dobry, moje kochane Moliki 💙

,, Tabletki na życie” to zbiór aż 111 opowieści rozjaśniających życia treści. Jeżeli poczujemy się gorzej warto sięgnąć po taką „tabletkę”.
Opowiadania pomogą nam ze smutkiem, strachem, stresem albo niespełnionymi marzeniami.
Maja Wąsała w łatwy i prosty sposób przypomina nam o tym, co jest w życiu ważne i czym powinniśmy się kierowa. „Tabletki na życie” to niezwykłe motywująca i inspirująca książka dla każdego, kto czuje się choć troszkę zagubiony.

"Żeby żyć prosto. Nie myśleć za dużo. Nie komplikować. Nie kręcić. Czasem mniej znaczy więcej. No i dziękować sobie mimo wszystko za każdy dzień." 💕

Tak banalne te historyjki, że aż dostałam szczękościsku. Pani Wąłasa błagam: nie popełniaj więcej książek. Nie męcz buły. Proszę, błagam.

"Tabletki na życie" to interesujący zbiór 111 krótkich opowiadań, refleksji, obserwacji, na temat życia, czy jego jakości. Autorka w piękny i pozytywny sposób doradza nam na przykładzie tytułowych "tabletek" i dawkuje nam sposoby na poradzenie sobie z cięższymi sytuacjami życiowymi.
Każdy z nas ma w swoim zyciu moment, w którym stanie na rozdrożu i myśli jak ruszyć dalej. Na pomoc przychodzi poradnik pani Mai, która służy pomocą w trudnych chwilach, kiedy czujemy samotność, smutek czy lęk.

Autorka ma niezwykle lekkie i przyjemne pióro, a język jakim się posługuje jest piękny, a jednocześnie z dosadnym przesłaniem. Teksty, które napisała nie są długie, dają jednak do myślenia i przywróciły mi wiarę ludzką życzliwość.
Uważam, że każdy powinien nieco zwolnić tempo życia i zaznajomić się z tą lekturą. W obecnych czasach ludzie (oczywiście nie wszyscy, ale sporo) są dla siebie niemili, wrogo nastawieni, aroganccy, a pogoń za pieniędzmi i technologią sprawiła, że zapominamy o takich wartościach jak zdrowie, miłość czy gościnność. Zbiór przemysleń pani Mai nie zbawi całego świata, ale uważam, że dzięki takim książkom jest to mały krok w dobrą stronę, a im więcej osób ją pozna, tym większa jest szansa na zmianę.
Tak dodam na koniec - książka jest wydawana bez recepty, nie trzeba się konsultować z lekarzem lub farmaceutą ;)

• Na nie
  • Z polecenia