I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących

Okładka książki I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących Rich Knight, Allan Sanders
Okładka książki I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących
Rich KnightAllan Sanders Wydawnictwo: Insignis literatura dziecięca
literatura dziecięca
If I Ran the Country: An introduction to politics where YOU make the decisions
Insignis
2023-09-27
2023-09-27
Katarzyna Dudzik

"Kiedy rządzącym zdarzy się coś schrzanić, zazwyczaj dzieje się tak nie dlatego, że ich praca jest zbyt trudna, ale dlatego, że zapomnieli, komu ich praca ma służyć. Pomylili swój własny interes (lub interes swoich przyjaciół) z interesem ogółu."

Znakomita propozycja dla młodych. Fantastyczne kompendium podstawowych informacji o polityce. Czytelnik zdobywa wiedzę i kształtuje światopogląd. Rich Knight udowadnia, że od najmłodszych lat warto zaznajamiać dzieci z formami sprawowania władzy, obywatelskich prawach i obowiązkach. Im bardziej świadome społeczeństwo, tym większe szanse na wzmocnienie siły i wizerunku państwa, dobrobytu mieszkańców i właściwości sprawiedliwości. Dzięki wspólnemu czytaniu z młodym odbiorcą wzmacniamy w nim zrozumienie różnorodnych aspektów powiązanych z polityką, uświadamiamy reguły rządzenia państwem i ważność wyborów. Nie tylko dzieci chętnie wchodzą w „Kto tu rządzi”, dorośli przypominają sobie, czym naprawdę powinna być polityka, jak powinna być sprawowana i przez kogo.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/02/i-kto-tu-rzadzi.html

Polityka może być trudna do ogarnięcia dla dzieci, tym bardziej warto im podsuwać ciekawe książki na taki temat. Polecamy Waszej uwadze książkę z katalogu Wydawnictwa Insignis „I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących”, która przedstawia młodym czytelnikom najważniejsze koncepty tej dziedziny. Rich Knight i Allan Sanders stworzyli książkę, która może zainteresować nie tylko dzieci, ale także starszych czytelników. Ta zabawna i jednocześnie pełna faktów książka prowadzi odbiorców krok po kroku po meandrach polityki. Podczas lektury tej książki dzieci dowiedzą się więcej na temat konceptów politycznych odkrywając jak działa polityka, kim jest przywódca, czym jest ustrój polityczny, na czym polega rządzenie, jak robić to sprawiedliwie, jak rozwiązywać trudne i skomplikowane problemy związane przykładowo ze zmianami klimatycznymi lub nierównościami społecznymi, nauczą się mieć własne poglądy, itp. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/i-kto-tu-rzadzi-polityka-dla.html

Mam dla Was fajną propozycje a dokładniej dla dzieci i młodzieży 🙌 jak być szefem wszystkich szefów? Jak najlepiej przedstawić drażniący temat jakim jest polityka? Dzięki dużej dawce humoru świetnych grafik pójdzie Wam o wiele łatwiej.
Ja niestety nie oglądam tv i tak naprawdę nigdy nie przepadalam za Wosem w szkołach 🙈zmora i na sile ogladanie wiadomości 🙈 ale obecnie zerkam na zmiany w rządzie oby tylko na lepsze 😍
W tej książce świetnie jest ukazane wszystko z drugiej strony, jak to wygląda naprawdę i na co zwracać uwagę czego nie widzimy na codzień.
Czy tak naprawdę łatwo jest ustalać jakieś decyzje. Wszystko niesie za sobą konsekwencje i trzeba mieć tego świadomość, jak postępować zatem by to co postanowimy przyniesie nam i innym pozytywne korzyści?
👉Co to jest demokracja, anarchia, monarchia, monarchia absolutna, monarchia konstytucyjna, dyktatura? Dla dzieci to trudne pojecia ale w bardzo łatwy sposób wyjaśnione.
👉Jak wyglądają wybory do parlamentu?
👉Współpraca z innymi,rodzaje ministerstwa
👉Ciemna strona handlu
👉Organizacje Międzynarodowe
👉Przegląd ideologii
👉Misje w państwie i na świecie
👉Jak pisać petycje i organizować protesty

Naprawdę ogromna różnorodność pojęć przedstawiona w prosty i przyjemny sposób tak aby zachęcić a nie zniechęcić jak to bywa podczas oglądania zmiksowanych wiadomości w programach tv.
Zdecydowanie przydatne do poznawania i nauki o świecie 🤩mega wielki plus za grafikę.
Dziękuję wydawnictwu @insignis_media za egzemplarz recenzencki.

Hej hej
Czytaliście już książkę "I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących" która nie przypomina żadnej innej książki jaką mieliście w rekach o tej tematyce?
Nie? To szczerze polecam.I już Wam tłumaczę dlaczego :)
Bowiem jest to lekki, ale wielce pouczający przewodnik po kwestii, która obejmuje różne typy rządów, systemy głosowania, handlu, ideologie polityczne, podatki, różne departamenty rządowe i miejsce kraju na świecie jako narodu.
Autor w przyjemny i skuteczny sposob wyjaśnia młodym czytelnikom złożone koncepcje dzięki pełnemu faktów humorowi, wspaniałym ilustracjom Allana Sandersa.Dla większej przejrzystości podzielił ją na sześć rozdziałów,
gdzie każdy kończy się małą listą zadań do wykonania przez czytelnika.

Ksiazka bardzo nam sie spodobała.Nie tylko dlatego, że jest czytelna ale rowniez dlatego, ze finalnie prowokuje do myślenia i analizowania.
To świetna książka, ktora moim osobistym zdaniem powinna być pozycją obowiązkową w szkolach.Poniewaz tylko w taki sposob może zainspirować kolejne pokolenie wyborców i polityków do właściwych i przemyślanych decyzji, ktore w konsekwencji moga realnie poprawiać ich przyszłość.

Hej hej
Nie? To szczerze polecam.I już Wam tłumaczę dlaczego :)

1966

Ta książka skierowana jest dla młodych czytelników, ale zawarta w niej wiedza z pewnością niejednemu dorosłemu poukłada w głowie pewne fakty, dotyczące polityki i sposobu rządzenia państwem.

Czytelnik wciela się tu w rolę władcy nowego kraju. Musi zastanowić się, jaki ustrój ma w tym państwie panować, jaki ma być jego hymn i flaga, ale też - jakiego rodzaju politykę ma prowadzić. Autor, rzecz jasna, podaje pewne podpowiedzi, wskazując na różnice w poszczególnych systemach politycznych, rodzajach sprawowania władzy, wyjaśnia, czym się różni lewica od prawicy, nacjonalizm od socjalizmu i wiele innych spraw. A wszystko w sposób pełen humoru, łatwo przyswajalny i zapadający w pamięć.

Świetna pozycja, aby zrozumieć, jak dużą odpowiedzialność bierze na swoje barki ktoś, kto chce rządzić swoim krajem.

Świat polityki to temat rzeka. Jak zatem wytłumaczyć dziecku prosto, ale konkretnie i zrozumiale o co w tym wszystkim chodzi? I jak działa ta cała polityka?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytać znajdziecie w książce "I kto tu rządzi?". Autor zadbał o to, by było lekko, z humorem i interesująco, bo, jak wiadomo, dzieci są wymagającymi czytelnikami.

Książka została podzielona na sześć części tak, by krok po kroku przedstawiać kolejne tematy i poszerzać wiedzę czytelnika. Nie jest to jednak typowa książka z hasłami i wyjaśnieniami. Już na wstępie autor zachęca dzieci, by wcieliły się w rolę szefa wszystkich szefów. Teraz pora na całe mnóstwo decyzji, wyborów i dylematów.

Zacznijcie od wyboru ustroju, jaki będzie panował w waszym kraju, nadajcie mu nazwę, wybierzcie flagę, hymn i banknoty, jakimi będziecie się posługiwać. Teraz pora na współpracowników, czyli waszą drużynę. To jednak nie koniec decyzji, jakie będziecie musieli podjąć. Przed wami kolejne ważne pytania. Musicie się zastanowić, jakie są wasze polityczne plany. Jeśli nadal uważacie, że bycie szefem wszystkich szefów jest łatwe, koniecznie przeczytajcie książkę do końca. Na końcu każdego z rozdziałów są przygotowane zadania do wykonania, które mają formę gotowych szablonów do wypełnienia.

Nie martwcie się, jeśli czegoś nie rozumiecie. Autor omówił wszystko bardzo dokładnie i zrozumiale. W książce będzie o demokracji, anarchii, monarchii, dyktaturze, wyborach do parlamentu, ministerstwach, współpracy międzynarodowej, handlu, sojuszach, podatkach, sprawiedliwości i wielu innych "politycznych" tematach.

Autor jasno i czytelnie tłumaczy dzieciom zawiły świat polityki. Nie namawia, a przedstawia różne opcje, zadaje pytania i skłania do zastanowienia się, do przemyślenia kolejnych decyzji.

Książka została...

Przepraszam Was, ale będę ględzić o polityce... Obiecuję jednak, że nie przedstawię swoich poglądów i nie będę nikogo namawiać na kogo ma zagłosować. Możecie więc czytać dalej spokojnie 💬
Wydaje Wam się, że dzieci polityka nie obchodzi? Że ich te sprawy nie dotyczą, bo przecież są... dziećmi? Sorry, ale akurat tutaj się mylicie. Najmłodsi też żyją w społeczeństwie, w kraju, w świecie, korzystają z instytucji państwowych... Do osiągnięcia pełnoletności głosować nie da rady, jednak niektóre dzieciaki świetnie orientują się co się dookoła dzieje.

Uważam, że już od najmłodszych lat życia, powinno się uświadamiać, czym jest polityka. Bardzo ogólnie i delikatnie, bez nagonki na odmienne od naszej ideologie oraz partie, ale należy rozmawiać o tym, co ważne, bez względu na wiek. To tylko zaowocuje w przyszłości! Przecież dzisiejsi najmłodsi dorosną i to oni będą mieli szansę zmieniać świat na lepsze! Myślicie, że wszyscy obecni rządzący wiedzą na czym polega sprawowanie władzy? Można wymienić mnóstwo przykładów, kiedy udowodnili, że nie mają o tym pojęcia! A czy my, zwykli obywatele, rozumiemy politykę? Czasem, jak słucham niektórych dorosłych, to uszom nie wierzę...

Bardzo więc bym chciała, byśmy nie udawali wszechwiedzących i sięgnęli po książkę "I kto tu rządzi?". Kupmy ją dzieciom, ale przeczytajmy wspólnie.

Jak pisze do swoich młodych czytelników autor, brytyjski dziennikarz Rich Knight:

"Nigdy nie wiadomo, czy to nie wy będziecie kiedyś u władzy.
A poza tym zmiany na świecie zachodzą nie tylko wtedy, gdy są narzucane odgórnie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, możecie zmienić świat, choćby teraz wydawało się wam to zupełnie nieprawdopodobne. Nigdy nie jest zbyt wcześnie, żeby zacząć walczyć o to, w co się wierzy."

By naprawdę zainteresować dzieci i młodzież polityką, trzeba mieć na to dobry pomysł. Knight'owi się to udało! Może dlatego, że sam ma dzieci, a może dlatego, że swoim poczuciem humoru zaraża wszystkich.

Obojętnie ile masz lat, czytając tę książkę, stajesz się przywódcą lub przywódczynią nie istniejącego jeszcze państwa. Znacie kogoś, kto ma podobne marzenia? Ja spotkałam całkiem sporo takich odważnych młodych ludzi 😀 Zatem stajesz się prezydentem lub prezydentką, i co dalej? Myślisz, że to wystarczy, by rządzić?

To zacznijmy od dowiedzenia się, czy w ogóle w prawdziwym świecie da się założyć nowy kraj? Jeśli istniałaby jakaś szansa, to jak to mielibyście zrobić? Warto byłoby też poznać jakie istnieją formy sprawowania władzy. Jakie obowiązki mają rządzący? Jakie rodzaje rządu można sprawować? Czym jest plutokracja, demokracja, anarchia, monarchia, dyktatura i które z nich chcielibyście zastosować w Waszym nowo powstającym kraju? Tutaj warto się zatrzymać i zastanowić, dlaczego w niektórych krajach rządy są niesprawiedliwe? Jak powinien wyglądać najlepszy ustrój?

W książce tej znajduje się mnóstwo ciekawostek politycznych z całego świata, które ułatwiają zrozumienie trudnych tematów. To jest super! Bardzo mi jednak brakuje konkretnego odnoszenia się również do Polski- sytuacji obecnej, jak i historii. Tak, wiem, że autor jest Brytyjczykiem i doceniam, że poszerzył swoje horyzonty poza granice swojej ojczyzny, rozkładając przykłady równomiernie na cały świat, ale gdyby udało się polskiemu wydawcy uzupełnić treści o polskie modele, publikacja miałaby jeszcze większą wartość. Nie narzekam więcej, bo jest to i tak naprawdę wartościowa lektura, żeby było jasne!

Znajdziemy tutaj także przegląd istniejących ideologii: liberalizm, konserwatyzm, kapitalizm, komunizm, libertarianizm, nacjonalizm, feminizm...

Jeśli jesteś dzieckiem, powoli kształtujesz już swoje poglądy. Poczytaj, zastanów się, co czujesz, co jest Ci bliskie, poobserwuj co się dzieje w kraju, w którym żyjesz, poobserwuj, jakie poglądy mają Twoi bliscy. Pomyśl co jest dla Ciebie ważne i co służy ludziom. Pamiętaj, że nie musisz podzielać poglądów swoich rodziców, dziadków, nauczycieli. Masz prawo do swojego zdania. Bądź jednak świadomy swojego wyboru. Dlatego też przeczytaj tę książkę do końca, najlepiej wiele razy, w różnych momentach swojego życia.

Jeżeli jesteś rodzicem, nie narzucaj swojemu dziecku swoich poglądów. Przeczytajcie razem o różnych ideologiach, opowiedz o każdej z nich, być może potrafisz podać obiektywne przykłady? To także sposobność do zastanowienia się nad sobą. Czy zawsze miałeś, miałaś takie same przekonania? Może zmieniały się one w zależności od etapy Twojego życia?

Książka "I kto tu rządzi?" to nie tylko kawał solidnej wiedzy z dziedziny politologii. To ważna lektura dla młodych i nieco starszych, którzy nie pozwolą sobą manipulować i wciskać rzekomo jedynie słuszne rozwiązania. Autor zwraca też uwagę, że polityka powinna się również zajmować sprawami społecznymi, jak i ekologią, o które się nie dba przynajmniej w Polsce.

I chyba jeszcze najważniejsze, co płynie z tej książki: my, zwykli obywatele, też mamy wpływ na politykę.

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To interesująca książka dzięki której wytłumaczymy dzieciom czym jest polityka, co to jest ustrój polityczny i jakie są jego rodzaje, a także jak być dobrym prezydentem.

Mnóstwo informacji przeplatanych ilustracjami i dekorami w odcieniach szarości.

Prosty, zrozumiały język który nie zanudzi trudnymi do wyjaśnienia pojęciami. Uzmysłowienie dziecku, że rządzenie wcale nie jest takie łatwe i że bardzo trudne, a wręcz niemożliwe jest zadowolenie wszystkich ludzi.

To książka z której nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy

@mamcia_tomusio_lilusiowa

Mnóstwo informacji przeplatanych ilustracjami i dekorami w odcieniach szarości.

"I kto tu rządzi" to polityka dla najmłodszych. W książce autor umieszcza czytelnika w roli przywódcy państwa. A później kolejno tłumaczy, na czym polega panowanie, czym jest rząd, demokracja, anarchia, monarchia, dyktatura i inne.
Autor tłumaczy jak działa demokracja, czym są wybory, przy czym zadaje pytania, nad którymi można się zastanowić; na przykład czy dzieci powinny mieć prawo uczestniczenia w wyborach i jaki w ogóle powinien być próg wieku, by w nich uczestniczyć.
Następny etap to tworzenie kraju. Wymyślanie rzeczy takich jak nazwa flaga, hymn, waluta to jak kraj będzie współpracował z innymi. Każda z tych kwestii jest krótko ale rzeczowo omówiona, tak by młody człowiek rozumiał ich wagę.
Autor wspomina o organizacjach międzynarodowych, między innymi o Unii Europejskiej, krótko wyjaśniając ich działanie. Tłumaczy wiele trudnych lub nieznanych dla młodych ludzi zagadnienia na przykład: libertarianizm, nacjonalizm, feminizm.
To tylko część wiedzy jaką można znaleźć w tej książce. Wszystko uprawione wieloma rysunkami, różnymi czcionkami i ogólnie grafiką, która jest przyjemna dla oka i myślę, że spodoba się młodszym czytelnikom.
To książka nie tylko dla młodych sama dobrze spędziłam z nią czas i uważam ją za ciekawą i wartościową. Jest to coś, co fajnie poczytać z dzieckiem☺️

Edukacja obywatelska.

Jak wejść w świat polityki, wiedzy o ustroju, czy też o prawach i obowiązkach obywateli? Można w tym celu studiować konstytucję, ustawy, rozporządzenia, przeczytać mnóstwo książek... Ale można także zacząć od jednej, która przedstawia w pigułce wszystko, co najważniejsze w tym temacie. Taką książką jest "I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących".

Jaki ustrój polityczny wybrać? Jak rządzić sprawiedliwie? (O ile obchodzi cię ta kwestia – ale obywatele twojego kraju pewnie chcieliby, żeby tak było). Jak podejść do takich skomplikowanych spraw, jak na przykład zmiany klimatyczne czy nierówności społeczne? Uff... Rządzenie jest w teorii łatwe i przyjemne, lecz w praktyce to niesamowicie trudna sprawa...

Musisz znaleźć odpowiedzi na pytania:
Jak działa polityka?
Jakie są twoje poglądy?
I co to znaczy być przywódcą?
Ale bez obaw. Ta zabawna a jednocześnie pełna faktów książka poprowadzi cię krok po kroku. Wkrótce będziesz rządzić krajem jak zawodowiec!

Lektura nie tylko tłumaczy w najprostszy możliwy sposób wszystko to, co trzeba (przynajmniej na początek) wiedzieć o polityce, ale jest także niezłym podręcznikiem czegoś, co można śmiało nazwać edukacją obywatelską. Innymi słowy: to nie tylko książka o polityce, ale także o tym jak funkcjonować w społeczeństwie jako świadomy obywatel.

Co jeszcze lepsze, książka sprawdzi się świetnie nie tylko w przypadku dorosłych, ale także i dziecięcych odbiorców. To może być znakomity pomysł na prezent dla małych i dużych - każdy wyciągnie z tej lektury coś dla siebie, co może się później przydać.

Polecam!

Insignis - dziękuję.

#iktoturządzi #politykadlapoczątkujących #richknight #allansanders #polityka #cosnapolce #wydawnictwoinsignis #insignismedia #insignis #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Edukacja obywatelska.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Literatura młodzieżowa
  • W kolejce
  • Poradnik
  • Współprace 📓

Dodaj cytat z książki I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących