Czerwone tarcze

Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
697
90

Na półkach:

Powieść niedoceniana nawet przez miłośników Iwaszkiewicza. Wydana w 1934 roku. W III RP tylko raz, w 1994 roku. A szkoda. Mnie osobiście olśniła. Powieść historyczna, a bardziej chyba historiozoficzna, która zadaje czytelnikowi wiele pytań otwartych. Traktuje o mechanizmach władzy, roli władcy, powinnościach władcy, roli Polski w Europie oraz tego czy jednostka może zmienić bieg historii.
Głównym bohaterem jest Henryk Sandomierski. Nasz błędny rycerz. To w gruncie rzeczy opowieść o kimś, kto jest bardzo samotny. Zawiera wątki autobiograficzne. Iwaszkiewicz pisał tę powieść w czasie pełnienia służby dyplomatycznej w Kopenhadze. Żona Anna z córkami przebywała w tym czasie w Polsce. Właśnie zetknięcie z polityką dało pretekst Iwaszkiewiczowi do pisania powieści historiozoficznej. Henryk Sandomierski jest zagubiony w świecie historii czy polityki. Jest osobą nadwrażliwą, odczywa urodę świata całym sobą. Młodzieniec wrażliwy na muzykę, sztukę. Marziciel podróżujący po Europie, Jerozolimie, Damaszku. Na pewno ma duszę artysty. Średniowieczny Hamlet. Romantyk wrzucony w XII wiek. Trochę podobny do Wiktora Rubena z "Panien z Wilka", któremu życie przecieka przez palce. Melancholik z dominantą rezygnacyjną.
Jedną z najważniejszych scen jest rozmowa Henryka Sandomierskiego z Fryderykiem Barbarossą, przyszłym cesarzem niemieckim. Henryk i Fryderyk marzą o dokonaniu wspaniałych czynów, ale koncepcja Fryderyka o zbudowaniu Europy imperialnej, z centalną pozycją Niemiec budzi sprzeciw Henryka. Jeden chce Europy imperialnej, drugi stawiana na Europę ojczyzn. Gdzie jest Polska? Czy należy do Zachodu, czy jest czymś osobnym? Dylematy Iwaszkiewicza - Henryka ważne do dzisiejszego dnia.
Henryk to postać typowo polska, zakochana w ojczystej ziemi, ale niezdolna do działania. Marzący o silnej Polsce, ale potykający się o bierność społeczeństwa. Błędne koło?
"Czerwone tarcze" to też powieść podróżnicza. Bardzo malarskie opisy Sandomierza, Sycylii, Rzymu, Jerozolimy, Damaszku. To miejsca bliskie Iwaszkiewiczowi.
XII wiek u Iwaszkiewicza wcale nie jest mroczny. Jest jasny, trochę baśniowy, uwodzicielski. To średniowiecze, w którym urzeczywistniają się najbardziej fantastyczne ludzkie projekty. To świat bez granic. Henryk podróżuje po Europie, jednocześnie do Sandomierza przybywają templariusze, żydowscy kupcy, artyści. To świat wielobarwny. Jest tu jakaś jedność, ale jedność w wielości.
Jedną z najbardziej przejmujących scen jest odkopanie korony Bolesława Śmiałego. Iwaszkiewicz korzystał podobno ze wspomnień Jana Lechonia, który był przy ekshumacji Słowackiego i opowiadał pisarzowi, co tam zobaczył. Korona wydobyta z grobu jest dla Henryka świętym Graalem.
Andrzejewskiemu, Wyce, Parnickiemu powieść się nie podobała, być może z racji zadań jakie chcieli postawić powieści historycznej. Miłosz był zachwycony, zestawiał nawet Henryka Sandomierskiego z Józefem Piłsudskim.
Bardzo żałuję, że Wojciech Jerzy Has nie zekranizował "Czerwonych tarcz". Dostał niestety za mały budżet. Myślę, że wtedy powieść cieszyła by się większym uznaniem i nie byłaby zapomniana...

Powieść niedoceniana nawet przez miłośników Iwaszkiewicza. Wydana w 1934 roku. W III RP tylko raz, w 1994 roku. A szkoda. Mnie osobiście olśniła. Powieść historyczna, a bardziej chyba historiozoficzna, która zadaje czytelnikowi wiele pytań otwartych. Traktuje o mechanizmach władzy, roli władcy, powinnościach władcy, roli Polski w Europie oraz tego czy jednostka może zmienić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    224
  • Przeczytane
    202
  • Posiadam
    58
  • Ulubione
    8
  • Literatura polska
    6
  • Powieść historyczna
    6
  • Historyczne
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Średniowiecze
    2
  • Studia
    2

Cytaty

Więcej
Jarosław Iwaszkiewicz Czerwone tarcze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także