romans, intryga
shaloma

Inne wydania

Pierwsza polska powieść sensacyjno-detektywistyczna, wydana w 1864 r., w której romantyczne, zdawałoby się, akcesoria: nawiedzony dwór, upiór, szaleniec i inne "cudowności", kryją sprawnie poprowadzoną intrygę polityczną, skoncentrowaną wokół przygotowań do antyaustriackiego powstania w Galicji przed rokiem 1846. Romantyczna, a nawet mickiewiczowska z ducha, jest za to postać głównego bohatera, niegdyś samowolnego zawadiaki, dziś emisariusza, który w prostym przebraniu wędrownego handlarza zawiązuje powstańczy spisek po wsiach i zaściankach, zupełnie jak... No, właśnie, jak kto?

Ewa | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Świetna powieść, taka mała perełka wygrzebana wśród zapomnianych książek.
Jestem pod dużym wrażeniem, tym bardziej, że napisał ją dwudziestoparoletni młodzieniec i to ponad sto pięćdziesiąt lat temu. Birbant, skłonny do awantur, za działalność patriotyczną wydalony ze szkół z "wilczym biletem", posiadał wielki talent pisarski, niestety zmarł w wieku dwudziestu czterech lat po urazach doznanych w pojedynku. Zostawił po sobie, na szczęście, kilka powieści , w tym "Zaklęty dwór", który był ocenzurowany.
Uznawany za pierwszą polską powieść sensacyjno-detektewistyczną, w istocie jest powieścią grozy, z elementami romantyczno-historycznymi, sensacyjno-przygodowymi i obyczajowo-satyrycznymi jednocześnie.
Wszystkie wątki rozgrywane się wokół owianego tajemnicą dworu, którego strzeże równie tajemniczy kozak-klucznik. W Zaklętym Dworze straszy, nikt nie ma do niego dostępu, a w okolicy pokazuje sie tajemniczy człowiek, podejrzewany, że jest emisariuszem. Opisywane ...

Przemysław Zyra | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 września 2016

Książka powstała w 1859 roku, co robi duże wrażenie. Opisywana historia jest dość ciekawa, choć czasami wydaje się, że mogłaby zostać napisana znacznie zwięźlej. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo upływu półtora wieku także dziś można się zaczytywać w lekturze sprzed lat.
Choć przygody Damazego Czorguta i starościca Żwirskiego nie są bardzo porywające to sposób narracji i "oprowadzania" czytelnika po historii jest bardzo ciekawy. Autor w interesujący sposób przenosi historię z jednego miejsca na inne tłumacząc powody i przyczyny a także wspominając wcześniejsze wydarzenia.

Gapcio | 2013-07-07

Dla mnie jest to dzieło bardziej o tematyce społeczno-politycznej niż sensacyjno-niesamowitej. Szybkość następowania kolejnych zdarzeń w połączeniu z zaskakującymi rozstrzygnięciami fabularnymi każą zastanawiać się, czy nie właściwsza byłaby dla utworu forma dramatyczna; ale i jako powieść sprawdza się on znakomicie.

Jagoda | 2014-02-12

Kolejny raz przeczytałam. Wracam do niej gdy wszystko wokół jest szare ,przygnębiające i beznadziejne. Może nie jest lekturą pocieszającą ale napisana lekko ,ciekawie i zagadkowo. W pędzącym współczesnym świecie - optymistycznie mnie nastraja. W natłoku książek sensacyjno -kryminalnych taka mała perełka.

Koksu | 2014-08-12

Odcięta chwilowo od zasobów bibliotecznych, pragnąca przeczytać cokolwiek, trafiłam na tę książkę, którą jakiś czas temu przywiozłam od babci. "Może nie będzie tak źle" pomyślałam z początku. A potem... utonęłam w tej powieści! Jak na XIX wiek, język jest całkowicie przystępny, rozwój wypadków zaskakujący, bohaterowie genialnie przedstawieni, a tajemnica Zaklętego Dworu trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Szkoda, że ten "Pan Tadeusz prozą" jest tak mało znany!

ZapomnianaBiblioteka | 2016-03-12

Walery Łoziński, pisarz, historyk i awanturnik, kiedy zmarł w 1861 r. we Lwowie, liczył zaledwie 24 lata. Mimo młodego wieku, pozostawił po sobie dość pokaźny dorobek literacki. Jego najbardziej znaną powieścią jest ukończony dwa lata przed śmiercią „Zaklęty dwór”. Książka uważana za jedną z pierwszych polskich powieści sensacyjno przygodowych, miała stanowić pierwszą część trylogii osnutej wokół wydarzeń związanych z powstaniem krakowskim w 1846 r. Gdyby nie porywczy charakter, Łozińskiemu zapewne udałoby się zamiar zrealizować...

Więcej na:

Bożena | 2016-02-10

Najpierw obejrzałam serial na motywach tej powieści, a później wpadła mi w ręce książka. Gdybym nie wiedziała, że rzecz powstała w XIX wieku, to na pewno sama bym ją umieściła zdecydowanie współcześniej. Zanim odnalazłam jakieś informacje o autorze, byłam przekonana, że to jakaś dwudziestowieczna stylizacja. Bardzo dobrze się czytało. Szkoda, że autor zmarł tak młodo.

biedronka826 | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Jak na pierwszą polską powieść sensacyjno-detektywistyczna uważam że Łoziński postawił wysoko poprzeczkę. Na początku tylko trzeba się przyzwyczaić do języka jakim jest pisana, a później już się czyta z wielką przyjemnością. Gorąco polecam miłośnikom książek z nutką tajemniczości i historii.

Turms | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Książkę znalazłem przypadkiem w tylnym rzędzie na półce. Jakoś w niewiadomy sposób mnie zaintrygowała, mimo mało entuzjastycznego komentarza mamy. Moje przeczucie, że książka jest warta przeczytania mnie nie zawiodło i świetnie się bawiłem poznając tajemnicę zaklętego dworu.

Wspaniała książka! Zachęcił mnie serial, swoją drogą bardzo dobry. Pełna humoru opowieść o ludzkich przywarach i tajemnicach. Autor nakreślił pełne życia postaci, które aż kipią autentyzmem. Dużo tu gawędziarstwa, humoru i sprzeczek słownych. Cudowna, polska powieść z historią w tle.
A Damazy Czorgut jest najukochańszy! :) <3