Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny

Okładka książki Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny Wacław Radziwinowicz
Okładka książki Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny
Wacław Radziwinowicz Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2023-08-23
2023-08-23

Najpierw o zaskoczeniu in minus, sporym i średnio uczciwym, moim skromnym. Biorąc do ręki książkę autora którego znałem z Wyborczej zakładałem, że to jego nowa opowieść o władcy Rosji. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że ta jest zbiorem tekstów, które autor na przestrzeni lat publikował we wspomnianym dzienniku dotyczących Władimira Putina. Osobiście wielu z nich nie znałem niemniej gdybym regularnie czytał Wyborczą i nie czytał zawczasu opinii o książce, czego zresztą nie zrobiłem bo z zasady tego nie robię żeby sobie nie psuć lektury, to nawet z okładki ani wstępnych tekstów nic bym się o tym fakcie nie dowiedział. Informacja o tym znajduje się dopiero na ostatniej stronie książki. Troszku słabo, moim skromnym. Jednak ja jako osoba nie znająca większości tych tekstów czytałem je po raz pierwszy i skończyłem lekturę naprawdę usatysfakcjonowany bo pióro autora i jego wiedze na temat Rosji znałem i szanowałem wcześniej. Po lekturze nic się w tym temacie nie zmieniło. Warto przeczytać jak hartowała się na przestrzeni lat putinowska stal i jak kolejny z tyranów pomału a sukcesywnie poszerzał swoją władzę. I jak kolejnemu który na tym polu odnosi sukcesy zaczęło się z czasem odklejać tu i ówdzie. Jak to odklejanie się skończyło widzimy za miedzą i mam nadzieje, że nie zobaczymy u nas pamiętając czyją matką jest ta nadzieja. Generalnie polecam jednak ostrzegając, że to kotlet mocno odgrzewany.

2071

Ta książka to chronologicznie ułożone artykuły, które w większości były już publikowane przez autora na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Ale zatopione w wielkim szumie informatycznym, nie miały tej siły, jaką mają tu - wyselekcjonowane i ułożone tak, by pokazać jak Putin kształtował Rosję na swoje kopyto, jak i dlaczego zmieniał się jego stosunek do Zachodu i Ukrainy, co zrobił z opozycją w swoim kraju i jak ten kraj wygląda w czasie wojny. Może to moje pobożne życzenia, ale wydaje mi się, że z tej książki płynie zapowiedź klęski Rosji, jej implozji. W wielu artykułach pojawia się myśl, że Putin teraz najbardziej się boi rozpadu Rosji na szereg małych i słabych państewek. Bał się, że NATO przysunie się do jego granic. To się już spełniło. Oby jego inne strachy także się urzeczywistniły. Tylko trzymajmy się mocno, bo gigant jak pada, może narobić wielkich szkód. Może już jesteśmy świadkami jego upadku? Tako rzecze optymistka (może niepoprawna).

Ciężko jest się oderwać. Nawet osoba z ocenioną lekko na wyrost średnią znajomością dotychczasowych poczynań Rosji na arenie międzynarodowej jest w stanie w pełni zrozumieć związki przyczynowo skutkowe dzisiejszej sytuacji. Książka obszerna ale nie przegadana. Pisana bardzo przystępnym językiem, niepozbawionym humoru i kolokwializmów. Wydaje się, że obiektywnie ocenia sukcesy i porażki dotychczasowej polityki dzisiejszych rywali, przynajmniej z punktu widzenia wyborcy centrowego, co czyni ją znosną także dla zorientowanych nieco bardziej radykalnie. Gorąco polecam wszystkim.

Książkę pochłonęłam. Radziwinowicz wie o Rosji i Rosjanach wszystko z detalami. Książka śledzi krok po kroku ewolucję liberała i demokraty w tyrana i kopię Stalina.

Kończe czytać, jak dla mnie bardzo ciekawa książka. O Putinie czytałem już kilka książek, w tym nie tylko po polsku i muszę przyznać, że ta jest całkiem dobra i ciekawa.

Wspaniała książka - zebranie reportaży i tekstów autora napisanych na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat. Świetna antologia rządów Putina i zapis tego jak zmieniał Rosję oraz kawałek po kawałku kształtował ją wedle swojego uznania. Absolutnie nie jest to biografia Putina i kompletnie nie rozumiem porównywania w niektórych opiniach do dzieła Kurczab-Redlich. To nie miała być i nie jest biografia Putina - to biografia obecnej Rosji. Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek jak to możliwe że nawet teraz, w środku tej brutalnej wojny, Putin ma 80% poparcia to koniecznie przeczytajcie tę książkę.
Najbardziej wartościowym elementem tej książki jest zebranie w jednym miejscu schematów, które wielokrotnie były potem kalkowane przez innych pomniejszych dyktatorów Europy Środkowo-Wschodniej - ale widać to dopiero z perspektywy lat. Dlatego uważam, że dla Polaków ta książka ma jeszcze ten szczególny aspekt historycznej paraleli. Przykłady? Proszę bardzo:
1. W 2012 roku Putin zapowiedział walkę z ujemnym przyrostem demograficznym poprzez zapowiedź, że jeśli w rodzinie pojawi się trzecie dziecko to państwo będzie pokrywać koszty jego utrzymania
2. W tym samym 2012 roku Putin grzmiał na przedwyborczym wiecu: "Nie pozwolimy by ktokolwiek ingerował w nasze wewnętrzne sprawy i narzucał nam swoją wolę, bo mamy własną. Jesteśmy narodem zwycięzców, mamy to w genach!". Zwrócił się również do tych, którzy go nie popierają: "Prosimy nie spoglądać za granicę, nie zdradzać swojej ojczyzny i kochać ją z całego serca tak jak my!"
3. W 2016 roku tuż przed wyborami Putin zmienia ordynację wyborczą. Według nowej ordynacji partia Putina "Jedna Rosja" zdobywa 343 głosy w 450-osobowym parlamencie podczas gdy według poprzedniej ordynacji mogłaby liczyć jedynie na 270.
4. W 2018 roku w kolejnych wyborach prezydenckich Putin zdobywa 76% głosów. Co ciekawe, wybory połączono z referendum w którym rodacy odpowiadali m.in. na pytania czy uczniowie powinni chodzić do szkoły także w soboty. W debatach przedwyborczych Putin udziału nie brał
5. W 2020 roku Duma jednogłośnie bez debaty i w pierwszym czytaniu przyjęła 22 poprawki do konstytucji podporządkowujące prezydentowi sędziów i likwidujące samodzielność samorządów
6. Razem z poprawkami do konstytucji prezydent zapowiada hojne podarki dla obywateli - zasiłki na dzieci w wieku do siedmiu lat oraz "kapitał macierzyński" dla matek już za urodzenie pierwszego dziecka (dotychczas obowiązywał on dopiero od drugiego i kolejnego dziecka). Dla emerytów i weteranów wojennych przewidziany został finansowy dodatek wypłacany w każdą rocznicę zwycięstwa nad Niemcami czyli 9 maja. Wszystkie dodatki będą wypłacane z Funduszu Narodowego Dobrobytu.

Brzmi znajomo?

Ułożony chronologicznie przedruk rosyjskich korespondencji publikowanych w Gazecie Wyborczej na przestrzeni 20 lat poświęcony konsolidacji Putina u władzy i katastrofalnym tego konsekwencjom. Na plus - duża wiedza autora, doświadczenie i dziennikarski warsztat. No i oczywiście przerażająca aktualność tematu. Na minus - niewielka wartość dodana zestawionych tekstów. Brakowało mi poważniejszej próby selekcji i syntezy zebranego materiału, dzięki której ta potężna dawka faktów pozwoliłaby lepiej zrozumieć naturę ponurych procesów trawiących Rosję.

Kolejna książka o Putinie i jego Rosji. Wśród książek na ten temat, lepszych i gorszych ta, moim zdaniem, zdecydowanie należy do tych pośledniejszych. Miałam wrażenie, że autor po prostu skompilował artykuły opublikowane w Gazecie Wyborczej tworząc krótkie, czasami bardzo krótkie rozdziały – takie krótkie notatki prasowe. Słowem obszerny zbiór streszczeń artykułów prasowych z kilkudziesięciu lat. Dla mnie w miarę czytania stawało się to coraz bardziej nużące i rozczarowujące. Ewidentnie autor chciał zarobić ale się nie narobić. Znam zdecydowanie lepsze, w mojej opinii świetne, książki o Putinie i Rosji jak chociażby „Wowa, Wołodia, Władimir” Krystyny Kurczab-Redlich, „Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina” Stevena Lee Myers’a czy „Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina” Roberta Service’a. I to je polecam w przeciwieństwie do tego ponad siedemsetstronnicowego zbioru wycinków prasowych.

Człowiek bez skrupułów, bez serca i sumienia. Bestia w ludzkie skórze, zwana Hitlerem naszych czasów.

„Putin. Car Atlantydy” to ogromne kompendium wiedzy o władcy rosyjskim, ale również i o samej Rosji.

Autor książki skupił się przede wszystkim na objaśnieniu tego, co ukształtowało Putina na takiego człowieka, jakim jest obecnie. Można zauważyć, że ogromny wpływ na jego charakter miały czasy w jakich się on wychowywał i otoczenie, w którym się obracał.

W tej książce zostają poruszone tematy, których nie znajdziemy nigdzie. Są to informacje, dzięki którym czytelnik zaspokoi swoją widzę i uzyska odpowiedzi na pytania, które od dawna pozostawały bez odpowiedzi.

733 strony, które nakreślają początek rządów Władimira Putina, kończąc na obecnej wojnie z Ukrainą. Książka spora objętościowo, jednak dla kogoś zainteresowanego i głodnego prawdziwych faktów będzie to idealna forma spędzenia wolnego czasu.

Książka dobra ale zdecydowanie dużo lepsza jest książka Krystyny Kurczaba - Redlich ,, WOWA, WOŁODIA, WŁADIMIR" Pani Krystyna dobrze zgłębiła temat Putina a czytało się to jak powieść sensacją.

Pan Radziwinowicz w swojej książce zamieścił w większości artykuły wcześniej publikowane w gazecie wyborczej. Rozdziały krótkie bez większego zgłębienia tematu, ale dające obraz Putinowskiej władzy, więc taki czytelnik który nie ma bladego pojęcia o tym co dzieje się w Rosji, jak najbardziej dowie się z tej książki, o co chodzi i dlaczego jest tak a nie inaczej. Polecam obie pozycje do przeczytania.

• Rosja
  • Polityka