Dziękuję ci, kapitanie

Seria: Na Szlaku Wielkiej Przygody
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Nagore

Inne wydania

Zbiór barwnych opowieści o przygodach polskich marynarzy w czasie II wojny światowej. Polska marynarka handlowa, służąc z bohaterskim oddaniem u boku aliantów w ich walce przeciwko hitlerowskim Niemcom, zapisała wówczas piękne karty. Fiedler, który sam podczas wojny pływał pod polską banderą, po mistrzowsku opisuje bohaterstwo zwykłych ludzi. Na kartach książki spotykamy całą galerię autentycznych postaci: kapitanów, oficerów, szeregowych marynarzy, którzy rzuceni przez los w okrutne okoliczności potrafili zachować godność, odwagę, a często także i humor.

Buka | 2012-04-05
Przeczytana: 04 marca 2012

Ha. Miło jest czytać o dzielnych, odważnych i mężnych marynarzach, którzy mimo niebezpieczeństw wojny, ani na chwile nie zwątpili w słuszność swojego działania i uparcie dążyli do wyznaczonego celu ;-).
Świetna książka dla lubiących tego typu literaturę i nie tylko! Również dla tych, którzy otwarci są na nowe propozycje, jakimi są m. in. świetne książki Arkadego Fiedlera.

Izabell | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

"Dziękuję ci, kapitanie" Arkadego Fiedlera jest książką opowiadającą o przygodach, dziejach i losach polskich statków handlowych w czasie drugiej wojny światowej. Owe statki pływały w wojennych konwojach w morskiej służbie w siłach aliantów i odznaczały się niesłychaną walecznością.
Arkady Fiedler podczas drugiej wojny światowej był korespondentem wojennym i w latach 1942-1943 pływał na polskich statkach handlowych i właśnie ta książka jest tego owocem. Autor wspaniale opisał waleczność, odwagę , brawurę i braterskość polskich marynarzy. Nie raz udowodnili światu, aliantom i wrogom czego są warci, na co ich stać i co potrafią. Przedstawione w książce dzieje statków handlowych, postacie kapitanów i marynarzy są prawdziwe i zdarzyły się naprawdę.
Zanim przeczytałam "Dziękuję ci, kapitanie" nie zdawałam sobie sprawy i nie wiedziałam o roli jaką odegrali polscy marynarze pływający na polskich statkach handlowych w wojnie jaka toczyła się na morzach i oceanach. W służbie alianckiej...

Roman Dłużniewski | 2016-12-04

Bardzo fajna książka! Taka przyjemna w czytaniu. Z humorem opisywane przygody marynarskie Polaków na oceanach II wojny. Polecam!!

julie08642 | 2014-10-18
Przeczytana: 14 marca 2013

Podobnie jak pozostałe pozycje pana Arkadego, ta także należy do jednej z najlepszych książek historycznych jakie czytałam. Nie było ich wiele, bo nie przepadam za takim gatunkiem. Jednak ta mnie zaciekawiła. Fiedler ukazał Polaków jako cichych bohaterów, ale także jako zwykłych ludzi - mających takie same jak i my smutki i radości. Czytając ją, nie odczuwałam jej jako książki historycznej. Nie brak tu wiadomości typowo historycznych, ale są tak umieszczone, że się ich nie odczuwa. Naprawdę polecam!

Robert Pisula | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015

Służba na morzu w trakcie wojny to coś czego najbardziej bym się bał , ty statek i obawa przed storpedowaniem i wielka pustynia wody .
Podziwiam tych ludzi ich siłę charyzmę i determinacje, dziękuje za taki zbiór opowiadań .

Mikołaj Gajda | 2016-11-26
Grzegorz Wiśniowski | 2016-10-06