Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u

2023-08-30
2023-08-30
9788381917353
literatura polska mieszkania PRL

Okładka książki Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska
Ilustrowany el... Agnieszka Kowalska,...
Okładka książki The ABCs of Polish Design - 25 illustrators revisit 100 iconic designs Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska
The ABCs of Po... Agnieszka Kowalska,...

Mieszkania w Polsce Ludowej

DNF niestety, bo książka w tym zakresie przez jaki udało mi się przebrnąć jest bardzo ciekawa. Jest niestety bardzo długa i szczegółowa przez co nie udało mi się przez nią przebrnąć w zamierzonym czasie. To właściwie nie jest książka o jak się spodziewałam designie, tylko o tym jak mieszkano. Zawiera też opowieści o ludziach funkcjonujących czasem w bardzo trudnych warunkach. Kojarzyła mi się trochę z książkami J. Kuciel-Frydryszak. Może kiedyś do niej wrócę.

Byłoby jeszcze fajniej, gdyby było więcej zdjęć. Lata 60. to już zaczyna się moja bajka, więc czytało mi się łatwo. Ale zgodzę się, że gdyby okroić 25% tekstu (niektóre, niedosłowne, powtórzenia i mniej cenne wątki) miałaby więcej zasięgu. To chyba nie przypadek, że egzemplarz z biblioteki miał "bardziej odtwierające się" strony pierwszej ćwiartki tomu. Pewnie niejeden cztelnik poległ. Ale mnie się podobało. I podpowiedziało mi prawdopodobną przyczynę, że ludzie z głębokiego PRL nie lubią okrągłych stołów w mieszkaniu.

Książka w świetny sposób pokazuje jak mieszkano w okresie powojennym w kraju. Nie jest to opis meble i lecz historie ludzi. Jeśli ktoś interesuje się meblerstawem tamtego okresu to jest to pozycja obowiązkowa. Polecam z całego serca.

Miło było wrócić do czasu kiedy królowały meblościanki :)

Miło było wrócić do czasu kiedy królowały meblościanki :)

Co za wspaniałe kompendium wiedzy! Autorce udało się pokazać jak mieszkanie ściśle powiązane było z przemianami współczesnej Polski - arena propagandowego działania władzy, wyraz ambicji i aspiracji, aż do narastającej frustracji niedoborem. Największą wartością są jednak liczne zdjęcia - zarówno realnych zdjęć, jak i magazynów wnętrzarskich. Doskonale się czyta, reportaż wciąga, a jednocześnie napisany jest językiem przystępnym i z lekkim humorystycznym zabawieniem.

Książka nie opowiada w sumie o tym "jak urządzano" mieszkania w PRL-u, ale jak mieszkano (lub w niektórych przypadkach egzystowano). Autorka skupiła się na historiach ludzi, oprawiła je w kontekst historyczny i wiele interesujących zdjęć wnętrz i wyimków ze starych magazynów. Ja szukałam akurat książki o polskim designie (czego w tej książce nie uświadczymy zbyt dużo) ale tak czy tak była interesująca - może tylko trochę za bardzo szczegółowa jak na moje potrzeby. Jeśli kogoś interesuje tematyka mieszkaniowa to moim zdaniem pozycja obowiązkowa.

Bardzo rzetelne. Aż za bardzo:-)

Bardzo rzetelne. Aż za bardzo:-)

Autorka zabrała czytelników w podróż do przeszłości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i jej "uroków" lokalowych. Niemniej nie ograniczyła się tylko do tego okresu, ponieważ dała także pogląd sytuacji przed wojną i tuż po niej na warunki mieszkaniowe obywateli Rzeczpospolitej.
"Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u" to nie tylko rzecz o urządzaniu to szeroki opis sytuacji mieszkaniowej na rynku, to trochę uszczegółowienie książek Grzegorza Piątka i Filipa Springera, ale głównie szerokie światło na możliwości i trendy urządzania mieszkań w czasach kryzysu, ogromnych potrzeb i oczekiwań. To też obraz sytuacji społecznej w Polsce utrudzonej wojną i zachodzącymi przemianami gospodarczymi, społecznymi w nowym ustroju politycznym. "Futerał...." to też opowieść o tym jak władza zasobem mieszkaniowym wpływała na swoich obywateli, jak chciała zawładnąć ich każdym aspektem życia, jak wchodziła ludziom nawet w tą najintymniejszą sferę, jak chciała kształtować "nowoczesnego" człowieka, który czas poświęca pracy i jak jej się to nie udało. Umiejętnie odmalowała dążenie człowieka do indywidualności, urządzenia sobie miejsca, w którym znajdzie spokój i poczucie intymności.
Agata Szydłowka potraktowała obszar swoich badań, bo tak też można powiedzieć o tym obszernym opracowaniu tematu, bardzo dogłębnie i szeroko. Przypomniała lub naświetliła wiele interesujących spraw, czasem zapomnianych, albo nieodkrytych. Przypomniała trendy i style modowe w różnych latach XX wieku, obowiązujące w katalogach i rzeczywistość, która nijak nie nadążała za potrzebami i możliwościami. Odkurzyła pamięć o ówczesnych projektantach, czasopismach wnętrzarskich, fabrykach meblarskich, ówczesnych trendseterach, ewolucji niektórych mebli i ich zastosowań. Przypomniała, a młodszym czytelnikom uświadomiła, że zakup wyposażenia wnętrza to był duży wysiłek dla rodziny, finansowy, czasowy i logistyczny, wymagający czasami znajomości i zręczności.
Autorka wykonała niezwykłą pracę poszukiwaczki, badaczki, archiwistki, historyczki, aby pokazać tak rozlegle swój temat. W mojej opinii ten ogrom pracy się opłacił, bo nie dość, że książka obfituje w ciekawe informacje, obserwacje, ważne kulturowo i społecznie problemy, to jeszcze zawiera bardzo dużo zdjęć, które podkreślają narrację autorki. Książka ma też walor edukacyjny, historyczny i etnograficzny. Gratuluję autorce wytrwałości w poszukiwaniu materiałów i zachęcam do ciekawej lektury, bo mimo swoich rozmiarów bardzo dobrze się ją czytało, a nawet kontemplowało:)

Gęsta, treściwa, ciężka od wiedzy, faktów, anegdot, zdjęć, wspomnień. Ciekawa, fascynująca, nostalgiczna. Taka jest ta książka. Absolutny zachwyt.

Świetne, wielopłaszczyznowe ujęcie tematu zmian w wytycznych polityki mieszkaniowej oraz zapotrzebowania na mieszkania i meble w poszczególnych dekadach PRL-u. Sporo zdjęć, niektóre w kolorze. Minus za zbyt drobny, męczący rozmiar czcionki i za momentami przytłaczającą szczegółami treść.

Historia i polityka przeplatają się w tej książce z życiem zwyczajnych i niezwyczajnych ludzi.
Autorka opowiada o samych mieszkaniach, o meblach, bibelotach, przedmiotach pożądania, kolejkach, kartkach, antykach i meblościankach.

To opowieść o brakach, niedoborach i trudnościach a jednocześnie o potrzebie zaznaczenia własnej indywidualności.
Autorka opowiadając o mieszkaniach Polaków w czasach PRL mówi też o nas samych, o tym co dla nas, naszych dziadków i rodziców było ważne i jak zmieniały się nasze priorytety.

Autorka opowiadając o...

• Reportaż