Jak naukowcy mierzą swiat

Okładka książki Jak naukowcy mierzą swiat Dariusz Aksamit
Okładka książki Jak naukowcy mierzą swiat
Dariusz Aksamit Wydawnictwo: Wilga nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wilga
2023-05-17
2023-05-17
fizyka

Odległość, czas, prędkość, masa, temperatura, wilgotność, ciśnienie, światło, promieniowanie, klimat. Co łączy te rzeczy? Wszystkie można zmierzyć. Tylko jak? Jaką miarą? Jaką jednostką? W jaki sposób? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce „Jak naukowcy mierzą świat ”. Książka jest kierowana do dzieci, ale my , dorośli możemy z niej wynieść dużo wiedzy. Książka ułatwi w znacznym stopniu wyjaśnienie i rozmowę z dziećmi na temat wszelkich pomiarów. Bo nawet, jeśli wiemy, jak coś zmierzyć, to nie zawsze umiemy to wytłumaczyć. A autor przekazuje tę cenną wiedzę w bardzo przystępny sposób. Młodzi czytelnicy, oprócz informacji podstawowych na temat mierzenia, znajdą tu sporo różnych ciekawostek, propozycje zadań i doświadczeń do wykonania, zachętę do dalszego zgłębiania tematu oraz grafiki i ilustracje ułatwiające zrozumienie i przyswojenie nowej wiedzy. Autor zawarł tu sporo treści, więc raczej nie jest to książka na jeden wieczór, ale jestem pewna, że młodzi i ciekawscy czytelnicy dobrze spędzą z nią czas.

Czy dalibyśmy sobie jako ludzkość radę bez systemu miar? Odkąd świat długi i szeroki ludzie wszystko mierzą. Mierzą, liczą, sprawdzają, badają, rozplanowują. Liczymy lata, które mijają w naszym życiu, sprawdzamy temperaturę zanim wyjdziemy na spacer, odmierzamy ilość kawy do naszej ulubionej filiżanki, przeliczamy ilość płytek na metr kwadratowy kiedy remontujemy łazienkę czy sprawdzamy czy mamy prawidłowe ciśnienie kiedy boli nas głowa albo poziom cukru we krwi.

Ale skąd te wszystkie miary? Skąd jednostki? Jak nauczyliśmy się wszystko liczyć i mierzyć?

Dziś przychodzę do Was z książką popularnonaukową, która szczegółowo odpowie na te pytania. Dzięki niej dowiecie się:
👉w jaki sposób doszło do ujednolicenia systemu miar i po co to w ogóle jest potrzebne,
👉w jaki sposób mierzymy odległość i w czym pomaga GPS,
👉jak dawniej mierzono czas i jak robi się to dziś,
👉jak mierzymy masę i prędkość,
👉jak mierzyć temperaturę i wilgotność,
👉czemu służą pomiary ciśnienia, światła czy promieniowania jonizującego,
👉o tym jak ważne są wszelkie pomiary medyczne,
👉o pomiarach klimatu i skąd wiemy, że zbliża się katastrofa.

To zdecydowanie pozycja dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej i cenią sobie porządek informacyjny. To książka, która bierze wiedzę, którą zdobyliśmy w szkole czy w dorosłym życiu i pomaga ją usystematyzować, w dodatku w fascynujący, pełen ciekawostek i przykładów z życia sposób.

Co o niej myślicie? Skusicie się na te 300 stron solidnej dawki wiedzy? Nie bójcie się, że Was przytłoczy, możecie ją sobie przecież ODMIERZAĆ i dawkować 😉

Mierzyć można prawie wszystko. Można ważyć, obliczać, liczyć, przeliczać. Każdego dnia wykonujemy setki pomiarów, czasem zupełnie nieświadomie, a czasem celowo. Bywa, że skrupulatnie odmierzamy składniki na ciasto lub intuicyjnie określamy jaka jest temperatura za oknem.

Skąd wzięły się różne jednostki miary? Co i jak można mierzyć dowiecie się z książki Darka Aksamita "Jak naukowcy mierzą świat" .

Chociaż tematyka tej książki jest iście naukowa, jej styl I forma są bardzo przystępny.

W dodatku znajdziecie w tej książce wiele zadań zachęcających do eksperymentowania i samodzielnego konstruowania narzędzi pomiarowych.

A z rozdziałów: Czy wiesz, że...? poznasz mnóstwo ciekawostek.

• Posiadam - nieprzeczytane
  • Stefan
  • Chcę kupić/czytać ale nie wiem co
  • Dla Anieli
  • .2023

Dodaj cytat z książki Jak naukowcy mierzą swiat