Wykłady z fizyki tom 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
fizyka, nauki ścisłe
adamson

Wznowienie 3-tomowego podręcznika fizyki ogólnej przeznaczonego dla studentów pierwszych lat studiów technicznych i przyrodniczych. W nowoczesny sposób omówiono tu wszystkie ważniejsze zagadnienia i działy fizyki. Tekst jest zwięzły, choć obfituje w liczne przykłady ilustrujące wywody teoretyczne. Na uwagę zasługuje nowoczesne ujęcie wielu zagadnień oraz wysoki poziom dydaktyczny podręcznika.
Tom I obejmuje mechanikę i fizykę cząsteczkową (wraz z termodynamiką fenomenologiczną). Problemy klasyczne przeplatają się z zagadnieniami fizyki współczesnej (mechanika relatywistyczna, elementy mechaniki kwantowej).
W tomie II podręcznika omówione są zagadnienia dotyczące elektromagnetyzmu, nauki o falach oraz optyki.
Tom III prezentuje optykę kwantową, fizykę atomu, fizykę ciała stałego oraz fizykę jądra atomowego i cząstek elementarnych.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

adamson | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Dobra wiadmomośc dla sympatyków fizyki czystej i tych, których kręci fizyka matematyczna. Macie (a raczej mamy) co czytać. Trzytomowy podręcznik fizyki ogólnej Igora Sawieliewa napisany w 1982 roku. Podręcznik fizyki pisany z bardzo matematycznym zacięciem a przy tym nie zakładający z góry znajomości ani wyższej matematyki ani wyższej fizyki. Do tego napisany inaczej niż pozostałe "podręcznikowe" pozycje. Przypomina nieco "Feynmana Wykłady z Fizyki".

Po pierwsze - ścisły; np. różnicuje pojęcia ciężaru i siły ciężkości (s. 82); omawiając cząstki o zerowej masie spoczynkowej (przy okazji szczególnej teorii względności, s.276) podaje co prawda w tekście głównym że neutrina mają taką właśnie masę spoczynkową, lecz tekst uzupełniają liczne przypisy (tak jak w przypadku neutrin) uściślające lub wręcz uzupełniające tekst o nowe dane z pierwszego frontu badań - często czynię zarzut podręcznikom poświęconym fizyce ogólnej, że zagadnienia poruszane na boku są traktowane powierzchownie,...

Na półkach