Termodynamika dla chemików, fizyków i inżynierów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
termodynamika, fizyka, chemia
Przemek

Motywacją do napisania tej książki były prowadzone przez autorów wykłady z termodynamiki dla studentów chemii, fizyki i matematyki w Szkole Nauk Ścisłych (SNŚ), powstałej w 1993 roku. W 2001 roku SNŚ, zachowując swą nazwę, stała się wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Książka łączy w sobie ścisłość fizycznego podejścia do termodynamiki fenomenologicznej i statystycznej z mnogością przykładów z chemii i fizyki, i tym samym różni się od typowych podręczników termodynamik nastawionych głównie na jeden typ wykształcenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemek | 2013-03-18
Przeczytana: 2010 rok

Zawsze miałem problemy ze zrozumieniem termodynamiki. Mnogość potencjałów, określeń, wszystko niby do czegoś potrzebne, ale ilość tych kwestii zawsze uniemożliwiała mi pełne ogarnięcie tematu.
Omawiana książka wprowadza do termodynamiki bardzo łagodnie, niemal jak książka popularnonaukowa. Przy tym każde nowe zagadnienie obrazowane jest przykładami--tak z termodynamiki statystycznej jak i fenomenologicznej. To tutaj nauczyłem się w końcu co to jest aktywność ciśnieniowa czy lotność substancji i dlaczego trzeba modyfikować prawa opisujące roztwory "idealne" (z kulek gazu doskonałego, które w nieidealnym roztworze oddziałują, zajmują mniejszą objętość niż suma gazów niezmieszanych, itd).
To tutaj zrozumiałem sens potencjałów termodynamicznych takich jak energia swobodna Gibbsa, Helmholtza, entalpia. Zawsze była to dla mnie tylko mnogość wyrażania tego samego: energii wewnętrznej; tu w końcu dowiedziałem się dlaczego takie potencjały są przydatne: np. zmiana entalpii odpowiada...

Wilk | 2014-10-08
Chaoticreader | 2016-09-29