Wszystko o Dyńku

Okładka książki Wszystko o Dyńku Natasha Farrant
Okładka książki Wszystko o Dyńku
Natasha Farrant Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Pamiętniki Bluebell Gadsby (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pamiętniki Bluebell Gadsby (tom 3)
All About Pumpkin
Dwukropek
2023-06-28
2023-06-28
Monika Wiśniewska

uwielbiam tę serię, choć wiekiem bliżej mi do Mamy bohaterów:) i właśnie to jest poruszające, ile rodzice mogą skorzystać czytając książkę pisaną z perspektywy dzieci. Tytuł jest dość mylący, to nie jest opowieść o niemowlęciu. Owszem, przystosowanie rodziny do pojawienia się małego człowieka przewija się przez całą książkę. Ale tematem wiodącym jest... starość i wiążące się z nią zmiany w ludziach, których dotyka. a także to, jak możemy się z tym czuć i jak wspierać naszych bliskich. Bardzo polecam!

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Uwielbiam "Pamiętniki Bluebell Gadsby" Natashy Farrant.
To seria książek o wielodzietnej rodzinie Gadsbych.
Wartościowa, ale bez dydaktyzmu.
Ciepła, ale nie przesłodzona.

Rodzina bohaterów wydaje się taka realna.
Kochają się i wspierają, ale i potrafią pokłócić.

Tom "Wszystko o Dyńku" to trzecia część serii.

Wbrew tytułowi, Dyniek nie pojawia się w książce często.
Ale i tak prawie wszystkie myśli rodziny krążą wokół niego.

Dyniek to najmłodszy Gadsby, urodził się niedawno
i wywrócił wszystko do góry nogami.

Rodzice większą uwagę poświęcają teraz jemu.
Czy przestali zauważać resztę potomstwa?
Czy kochają ich teraz mniej?

To lato jest inne!

Zwykle wakacje spędzali razem, u babci.
Teraz pojechali tam Bluebell i dwójka rodzeństwa.
Najstarsza Flora jest z ojcem na drugim końcu świata.
A mama została z niemowlakiem w Londynie.

Trochę nudno bez rodzeństwa, a babcia ma mniej sił,
więc nie może zapewnić im wielu atrakcji.
Na szczęście u sąsiadów jest dwóch chłopców.
Zupełnie różnych, ale obydwu Blue wpadła w oko.
Ona jednak nie chce się angażować.
Wciąż wspomina zmarłą bliźniaczkę.
Czy Dyniek zastąpi Iris w jej pamięci?
A w pamięci i sercu mamy?

A co myślą inni bohaterowie?

Nowe życie i starość, wątpliwości i nadzieje.
Nuda i szaleństwa, odpowiedzialność i fałsz,
opiekuńczość i spontaniczność.
Emocje i przygody.

Polecam!
Lekturę proponuję zacząć od tomu pierwszego :-)

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Uwielbiam "Pamiętniki Bluebell Gadsby" Natashy Farrant.
To seria książek o wielodzietnej rodzinie Gadsbych.
Wartościowa, ale bez dydaktyzmu.
Ciepła, ale nie przesłodzona.

Rodzina bohaterów wydaje się taka realna.
Kochają się i wspierają, ale i...

Wszystko o dyńku to III część serii Pamiętników Bluebell Gadsby Natashy Farrant, która pokazuje, że nie ma idealnej rodziny. Czasami trzeba się pokłócić, później pośmiać, przytulić i powspominać stare czasy. To właśnie ekipa Gadsbych przyjmuje każdego czytelnika do swojej rodziny, otula ciepłem i szepcze do ucha: razem damy radę! Jeśli właśnie tego potrzebujecie, to zacznijcie od I tomu: Czas po Iris.

Dlaczego warto poznać serię Pamiętniki Bluebell Gadsby?
Ta obyczajowa historia swoim klimatem może nam starszym czytelnikom przypominać kultową już Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz. Rodzina Gadsbych nie boi się mówić o ich bolączkach. Natasha Farrant zabiera nas do domostwa, w którym nikt ani nic nie jest idealne. Razem z bohaterami mierzymy się ze stratą członka rodziny, budujemy z nimi poczucie własnej wartości oraz rodzinną wieź. Ciepły klimat powieści okrywa czytelnika kocykiem, bo choć wiele razy dzielimy smutki, przeżywamy ciężkie chwile z Bluebell, to nie brakuje również momentów radości. Farrant zachęca do rozmowy i dyskusji na tematy trudne (żałoba, niedogadywanie się rodziców czy rodzeństwa). Pokazuje nam, że rodzina może być naszą ostoją, a przysłowie „z rodziną dobrze tylko na zdjęciu” powinno odejść do lamusa.
I o to kolejna rzecz, która charakteryzuje pięknych ludzi. Kiedy się z tobą droczą, nie przeszkadza ci to. Cieszysz się po prostu, że cię zauważają. Sprawiają, że sam także czujesz się piękny.”
Wszystko o Dyńku
To trzecia część serii, która jest cudownie wakacyjna i nie zabraknie w niej humoru. Najmłodsza latorośl Gadsbych w końcu przychodzi na świat, a zaakceptowanie nowego członka rodziny nie jest łatwym zadaniem. Małe dziecko to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców jak i rodzeństwa, które zapomniało już, jak to jest, gdy malec je, śpi i… płacze. Wakacje u babci okazują się zupełnie inne niż zapamiętali. Babcia ma coraz mniej siły, ogród warzywny sam się nie oporządzi, a szarą codziennością zaczyna rządzić nuda. W tej rodzinie nie brakuje jednak chaosu, nieporozumień i ciągłych prób komunikacji. Dziecko razem z Gadsbymi może uczyć się wartości, ale przede wszystkim wyrażania swoich opinii, dzielenia się z kimś bolączkami i problemami. Relacja między rodzeństwem się nieustannie rozwija, a motyw dojrzewania jest bardzo ważny.
„Kiedyś miałam siostrę bliźniaczkę, ale umarła. Mam maleńkiego brata, który żyje. Gdzieś między nimi zionie głęboka, ciemna wyrwa i nie mam pojęcia, jak ją wypełnić.”
To poruszająca historia dla całej rodziny, bo i dziecko, i dorosły znajdzie w niej coś dla siebie. Jest doskonale wyważona, a bohaterowie są wiarygodni i pełni… niedoskonałości. Zupełnie tak jak my. Płaczą, śmieją się, wymagają opieki, a czasami przytulenia oraz wsparcia. Jesteśmy świadkami cudownego rozwoju relacji w rodzinie, odkrywania samych siebie i pasji. Jasmine coraz śmielej pisze wiersze, a Bluebell wciąż patrzy na świat przez obiektyw kamery. Niezwykła jest forma samego pamiętnika głównej bohaterki. Oprócz wpisów z danego dnia czytelnik może przeczytać transkrypcję nagrań, co pozwala nam ujrzeć rodzinę Gadsbych w zupełnie innym świetle. Choć niewątpliwie Natasha Farrant wiele razy porusza wątki, które są bolączkami życia codziennego, w każdej książce z serii pokazuje, że rodzina może być naszą opoką.
Zatraćcie się w tej opowieści!
„W ogóle nie byłam piękna.
Zupełnie inaczej odbieram samą siebie. W mojej głowie jestem milcząca, nieco tajemnicza – wręcz mistyczna, jak dziewczyna z opowieści. Składam się z wielu warstw, które czekają na odkrycie. Zależy mi, aby właśnie te tajemnicze warstwy widzieli we mnie inni. Nie chcę wyglądać zwyczajnie.”

Cykl życia biegnie nieubłaganie wciąż zataczając nowe kręgi. Coś daje, coś odbiera. Zmienia to, co znane czym wzbudza niepokój. Okrywa to, co nieodkryte wzbudzając zachwyt. Otula mgiełką zapomnienia to, co minione i roztacza iskry nadziei przed tym, co nadchodzi. Wprawia wszystko w ruch i prze do przodu.

O tym, jak namieszał w rodzinnym ogródku Gadsbych przeczytacie we „Wszystko o Dyńku” – trzeciej odsłonie Pamiętników Bluebell autorstwa Natashy Farrant. Nowo zasiane życie kiełkując wprowadza zamieszanie w miarę poukładanym życiu rodziny. Letnie dni, które rodzeństwo spędza u babci tylko z pozoru są beztroskie – babcia wyraźnie niedomaga, w ogrodzie plęgną się chwasty (także te ludzkie),a dzieciakom towarzyszy ciągła tęsknota – za Dyńkiem, za mamą, za tatą, za tym co znane, a także za Iris – siostrą, która zginęła w wypadku.

Barwność i różnorodność tej letniej kompozycji charakterów i towarzyszących im emocji sprawia, że powieść chłonie się całym sobą. Kwiecista okłada jest jak zaproszenie do starych przyjaciół, do których zawsze wpada się z radością i u których nie ma szans na nudę. I tym razem jest tak samo – aktywnie, pomysłowo, zabawnie, czasem powieje grozą. Autorka pisze w doskonałym stylu sprawiając, że przez tekst się płynie i nim się obejrzy już wypatruje się kolejnego tomu, bo za tym klimatem i tymi bohaterami naprawdę się tęskni.

Autorka nie stroni od trudnych wątków, ba! ona czyni z nich motyw przewodni. A jednak mimo to ta seria tchnie radością i optymizmem. Roztacza wokół aurę bliskości i otwartości, które łagodzą trudne emocje, których doświadczają bohaterowie.

W tym tomie przyjdzie im się zmierzyć przede wszystkim z przemijaniem, z nieuchronnie zbliżającymi się zmianami, z pierwszymi zauroczeniami i rozczarowaniami, z ogromną tęsknotą i poczuciem braku, z niepewnością co do swoich uczuć i strachem, że to, co nowe odbierze to, co stare. Wszystko doprowadzi do konkluzji, że miłości w rodzinie się nie dzieli, a mnoży. Uwielbiamy!

O tym, jak namieszał w rodzinnym ogródku Gadsbych przeczytacie we...

🌼🌤️

,,Wszystko o Dyńku" to kontynuacja losów rodziny Gadsbych, która na swój sposób próbuje na nowo ułożyć sobie życie po bolesnej stracie. Główna bohaterka, Bluebell, podobnie jak w poprzednich tomach, dokumentuje codzienne rodzinne życie w pamiętniku i za pomocą kamery.

Tym razem akcja powieści rozgrywa się latem w uroczym, malowniczym miejscu, gdzie Bluebell razem z rodzeństwem spędza wakacje u babci. Jest to czas na odkrywanie siebie, na nowe przyjaźnie, a nawet... pierwsze zauroczenia

💐🌻

Uwielbiam serię o Bluebell i trzeci tom również znalazł specjalne miejsce w moim sercu. Pokochałam wykreowanych przez autorkę bohaterów oraz to, jak pięknie są opisane relacje między nimi.

Książka ,,Wszystko o Dyńku" urzekła mnie też świetnie odmalowanym klimatem beztroskich wakacji. Czytając tę historię, czułam się jak dziecko, które przeżywa niesamowite przygody na łonie natury.

Natasha Farrant trafnie uchwyciła poszczególne etapy żałoby i jej naturalny przebieg. Choć w tym tomie imię Iris nie jest już przywoływane tak często, dziewczynka wciąż jest obecna we wspomnieniach swoich bliskich.

Jestem pewna, że pamiętniki Bluebell Gadsby rozgrzeją niejedno serce, wywołają wiele uśmiechów, a może nawet wzruszą do łez.

Polecam Wam tę serię z całego serduszka 💙

🏕️🌅

🌼🌤️

Kiedy jako nastolatka czytałam cykl Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz czułam się niemal częścią rodziny Borejków, tak bliscy stawali mi się książka po książce. Nie wiem, czy dla współczesnych dzieciaków nadal są oni atrakcyjni, ale mamy przecież świetną alternatywę w postaci rodziny Gadsbych z serii powieści Natashy Farrant, której trzeci tom - Wszystko o Dyńku - na dniach będzie miał swoją premierę.

Rodzina Gadsbych naprawdę wiele przeszła od dnia, w którym umarła Iris, bliźniaczka Bluebell, która opowiada tę historię. I choć czas najgłębszej żałoby mają już za sobą, podobnie jak widmo rozwodu rodziców, przed nimi kolejne zmiany, związane z pojawieniem się na świecie maleńkiego braciszka zwanego Dyńkiem.

Nadeszło lato, inne niż poprzednie. Tata i Flora są na drugim końcu świata, mama jest zaaferowana nowo narodzonym synkiem o szelmowskim uśmiechu siostry, której nigdy nie pozna. Jasmine przeogromnie się cieszy, że jest starszą siostrą, ale ona, Twig i Bluebell mają spędzić lato u babci, na farmie Horsehill. Uwielbiają to miejsce, jednak tym razem czują, że wszystko jest inaczej.

To lato będzie dla nich pamiętne, choć dla każdego w inny sposób. Zresztą nie tylko dla nich, ale także dla ich przyjaciół i znajomych odwiedzających Horsehill.

Każde spotkanie z Gadsbymi jest dla mnie jak małe święto, powrót do domu, do ukochanych najbliższych, choć nie jestem w wieku docelowych odbiorców książki. Ale - jakkolwiek zabrzmi to górnolotnie - pokochałam Bluebell, jej rodzeństwo i (troszkę) rodziców, a także Zorana, który stał się członkiem klanu poza więzami krwi. Ta zwariowana rodzina, w której normalnością jest chaos, dostarcza mnóstwo okazji do śmiechu, a jednocześnie dowodzi, że niezależnie od okoliczności - to w rodzinie drzemie największa siła. I nieustająco jestem ciekawa, jak się dalej będzie im układać w życiu.

Kolejne tomy mniej skupiają się na kwestii przeżywania żałoby, ale ona wciąż jest obecna w sercu Bluebell, tak jak w jej pamięci wciąż tkwi pamięć o zmarłej bliźniaczce. A Farrant kontynuuje wątek z niesamowitym wyczuciem i psychologiczną wiarygodnością, wzbogacając paletę emocji o kolejne ich odcienie, te, które łatwo nazwać, i te wymykające się definicjom. Autorka wspaniale niuansuje te uczucia, pozwala im płynąć swobodnym strumieniem, jak w życiu, wypływać na powierzchnię codzienności to tym radosnym, to tym bardziej przytłaczającym. Nieustająco zamyka w postaci Bluebell opowieść o życiu po stracie, o radzeniu sobie z żałobą, wspomnieniami, o odnajdywaniu swojego miejsca w nowej rzeczywistości i dopuszczaniu do siebie innych, także nowych ludzi.

Kontynuując opowieść o Bluebell i jej rodzinie, autorka porusza kolejne interesujące i trudne tematy. Doskonale portretuje zmieniające się relacje w rodzinie, na które wpływają trudne doświadczenia, ale też te radosne, jak pojawienie się Dyńka. W rodzinnej mozaice udaje jej się uchwycić może mało spektakularne, a jednak przełomowe momenty lata, które w pewien sposób odmienia wszystkich. Bo Wszystko o Dyńku jest też historią o dorastaniu, wszystkich tych doświadczeniach, które nie wytyczając wyraźnej granicy, są czymś na kształt ziemi niczyjej między dzieciństwem a początkiem dorosłości, która na razie jeszcze majaczy gdzieś na horyzoncie. I choć to wszystko wpisane jest w ramy powieści młodzieżowej, jest też niesamowicie wiarygodne - zarówno psychologicznie, jak i emocjonalnie.

Tego lata młodzi bohaterowie zmierzą się nie tylko z tęsknotą za rodzicami czy poczuciem odrzucenia, ale także z pogarszającym się stanem ukochanej babci. Skonfrontują się z jej postępującą starością, która odbiera siły i mąci myśli. Temat jest poruszony z ogromnym wyczuciem, zmusza do refleksji nad kwestią nie poruszaną zbyt często w literaturze middle-grade, a jednocześnie nie przytłacza. W pewien sposób pomaga zaakceptować to, co nieuchronne, i znaleźć pociechę w chwilach bliskości i gromadzonych wspomnieniach.

Farrant tworzy zwykłą-niezwykłą opowieść o życiu, trudnych doświadczeniach i skomplikowanych relacjach, które nieustannie ewoluują. Opowieść wypełnioną świetnymi, wiarygodnymi bohaterami, których nie sposób nie polubić, z którymi trudno się nie związać. Porusza w niej wiele kwestii, w których swoje przeżycia odnajdą młodzi czytelnicy, dostrzegając w Gadsbych odbicie samych siebie.

Ta książka, jak i cała seria, zbudowana jest z emocji - tych, które przeżywają bohaterowie, i tych, które udzielają się czytelnikowi. Jest w niej zarówno smutek i melancholia, jak i słodycz i ciepło. Czytamy tę historię raz ze ściśniętym gardłem, po chwili uśmiechać się szeroko. Bo to historia przede wszystkim dająca nadzieję, pełna ciby epła, autentyczna i kojąca. Fabularnie i emocjonalnie dojrzała historia dla dojrzewających czytelników (i nie tylko). Poruszająca do głębi, niestroniąca od zagadnień trudnych i bolesnych, a jednocześnie zostawiająca odbiorcę w poczuciu błogiego spokoju. O relacjach, rodzinie, miłości. O lęku, stracie i niepewności. O starości i budowaniu wspomnień. O tym, że nowi ludzie nie przekreślają pamięci o tych, którzy odeszli, ale pomagają wypełnić puste miejsca. Nieustająco ta seria jest jak kojący plaster przykładany do rany, a Bluebell wyrasta na jedną z moich ukochanych bohaterek książek dla młodzieży.

• E-booki do kupienia
  • Empik