religia
elfijka

"Mitologię indyjską, czyli zbiór opowieści o świętych pra-cudach, tworzą, oprócz tekstów objawionych, także opowieści stworzone przez człowieka - poematy epickie Mahabharata i Ramajana a także Purany (Starocie) będące wbrew swojej nazwie najmłodszymi ze Świętych tekstów indyjskich. Mitologia to pierwotna teoria Wszechświata. Jak w każdej kulturze poprzedziła religię. (...)".

Pankrasia | 2018-03-13
Przeczytana: 12 marca 2018

Uch. Chaotyczna, powierzchowna książka, w której to, co rzeczywiście interesujące (np. wymienione na samym początku imię Jahwe, tajemne imię Boga) skwitowane jest kilkoma słowami, natomiast przez trzy strony ciągną się dywagacje autora na temat yoni (które to słowo przedstawia opisowo, tłumacząc z rozbrajającą szczerością, że nie ma na komputerze słownika dewanagari). Autor, świadom najwyraźniej własnych ograniczeń, posiłkuje się informacjami pozyskanymi od indyjskiego konsultanta - zaznaczając przy tym kilkakrotnie, że konsultantką ową jest sama Miss Indii... Przesłane przez nią wycinki z różnych słowników zajmują dwie strony, doskonały sposób na zwiększenie objętości książki jeśli nie ma się zbyt wiele do powiedzenia. Zabieg ten jest zresztą stosowany w tej książce dość często. Najbardziej jednak nieznośny dla mnie jest protekcjonalny ton "białego człowieka w dziczy", równie żenujący i irytujący jak ten, jakim o innych kulturach opowiada W. Cejrowski. Pan Mroziewicz nazywa Śiwę...

Olacudak | 2018-02-22
Przeczytana: grudzień 2017

Mroziewicz w bardzo ciekawy sposób opisuje mitologię Indii (właściwie postacie z niej). Żeby ułatwić czytelnikowi zrozumienie, często robi dygresje i dygresje do dygresji, by przedstawić wszystkie postacie i pojęcia), czasem można się w tym jednak pogubić. Poświęca też trochę miejsca na analogiczne do opisywanych wierzenia w innych kulturach, wspomina o różnych indyjskich zwyczajach. Moim zdaniem, jeśli potrzebujemy szerszego omówienia mitów indyjskich, ta książka raczej nie pomoże. W przypadku, gdy chcemy po prostu coś wiedzieć - będzie pomocna.

ZCYKLU | 2016-07-10
Przeczytana: 08 lipca 2016

Książka Mroziewicza początkowo wygląda na cokolwiek chaotyczny zbiór cytatów, definicji, dygresji oraz nawiązań. Szybko jednak zdajemy sobie sprawę, że jakimś tajemnym sposobem autor dobrze panuje nad tym rozgardiaszem – może dlatego, że coś, co Europejczykowi wydaje się brakiem logiki czy konsekwencji, przez mieszkańca Indii wcale nie musi być tak odbierane. [...] Autor oprócz cytowania źródeł z Indii i opisywania tamtejszych wierzeń często uruchamia także inne konteksty, odnosząc filozofię Półwyspu Indyjskiego do myśli Zachodu. Robi to swobodnie i nienachalnie – w ten sposób przybliża Europejczykowi mity indyjskie, a przy okazji również wskazuje na podstawy przekonań religijnych, które zestawia ze znanymi nam (mniej lub bardziej) koncepcjami.

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/452/Bostwa-o-wielu-twarzach.