Kontrakt z Bogiem

2011-03-30
Mosad Watykan religia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Moje pierwsze spotkanie z autorem. Bardzo fajnie napisana książka. Szybko się czyta. Wartka akcja. Nie mogłam się oderwać. Ta część skłoniła mnie do przeczytania kolejnej książki autora "Szpieg Boga"

i TO JEST TO! Uparłam się przeczytać wszystkie dostępne książki autora, poszukując równie fenomenalnej lektury jak "Legenda o Złodzieju z Sewilli". I w końcu, po dwóch całkiem dobrych, ale nie rewelacyjnych sensacjach, trafiłam w samo sedno. Książka jest zupełnie inna od Złodzieja, jest to zdecydowanie książka kryminalno-sensacyjna z otarciem, dość mocnym, o kwestie religii i wiary - co w dzisiejszym świecie czyni ją pozycją o tematyce mocno aktualnej, niestety. Dość wyraźnie pokazuje, jak destrukcyjna jest obsesyjna wiara i jakie konsekwencje może przynieść. Dobrze, że jest to fikcja literacka i byłoby bardzo dobrze, gdyby tą fikcją pozostała.
Wróćmy zatem do samej książki:
- Pióro wyśmienite, jak zawsze. (doceńmy też tłumacza - panią Danutę Kałużę - niejednokrotnie bowiem dobry tłumacz potrafi podnieść walory tekstu, a zły zniweczyć starania najlepszego autora)
- świetnie poprowadzona akcja, pomimo (a może dzięki temu) że akcja powieści toczy się w kilku krajach w kilku okresach historycznych (zaczyna się bowiem w hitlerowskich Niemczech, a nawet jeszcze trochę wcześniej...)
- każda, absolutnie każda postać w tej książce (nawet ta ze znikomą rolą w fabule) ma swój charakter, jest łątwo wyobrażalna i ... no cóż... po prostu jest postacią (za kreację czarnych, białych i szarych charakterów należą się autorowi szczególne słowa uznania)

W teorii książka jest kontynuacją Szpiega Boga, ale tylko w teorii. Jest zdecydowanie od niej lepsza (o niebo!). Jeśli chcecie ją przeczytać... zarezerwujcie sobie kilka godzin z życia. Nie jest to bowiem powieść, od której łatwo się oderwać.
Właściwie... mogłabym dać komplet gwiazdek. Nie daję tylko z jednego powodu - wciąż uważam ze książki kryminalno-sensacyjne nie powinny być uznawane za arcydzieło. Chociaż ta niebezpiecznie się do poziomu arcydzieła zbliża.

I jeszcze jeden plus książki, o którym w natłoku emocji prawie zapomniałam... Zdecydowaną większość książek sensacyjnych cechuje dziwna skłonność do bycia podręcznikami dla domorosłych terrorystów. Kontrakt z Bogiem nie zawiera ani jednego promila instrukcji. Chociaż z każdej linijki wygląda dokładne zgłębienie tematu. Każdego tematu - bo wątków w tej książce jest mnóstwo.
Bardzo polecam.

Szybko poszło, ale czemu urwała się w takim momencie?

Szybko poszło, ale czemu urwała się w takim momencie?

Kolej ciekawa historia związana tym razem Arką Przymierza, Wyprawa do Jordanii w okolice Al-Mudawwary. Odnaleźć skarb, który został dobrze ukryty przez Jeremiasza. Anthony Fowler i Andrea Otero znane dwie postacie, którymi spotkałem się już wcześnie w innej książce.
Nie każdemu podoba się pomysł odnalezienia arki, bo może zaburzyć ład świata i spowodować wojnę. Terroryści muzułmańscy chcą też mieć arkę, żeby móc szantażować i zemścić się na Izraelu. Ekspedycja ma mało czasu, bo ma tylko miesiąc a czas szybko ucieka. Juan Gomez- Jurado dobrze pisze ma pomysł żeby pomieszać fikcję z historią i wychodzi dobra książka

Jestem dzikim fanem ( jest ktoś taki ?) takich książek.
Spiski,międzynarodowy organizację ;-D
Poszukiwacze,tu Arki Przymierza.Która,jest ( w tej książce),na terenie Jordanii.
Mamy istny kocioł,bohaterów.
Żydowska lekarka,hiszpańska dziennikarka.
Muzułmańscy terroryści,dużo strzelaniny.
Jadowite mrówki.
Jednym słowem,dla mnie superaśno.

Jestem dzikim fanem ( jest ktoś taki ?) takich książek.
Spiski,międzynarodowy organizację ;-D
Mamy istny kocioł,bohaterów.
Żydowska lekarka,hiszpańska dziennikarka.
Muzułmańscy terroryści,dużo strzelaniny.
Jadowite mrówki.
Jednym słowem,dla mnie superaśno.

Początkowo czułam opór materii, potem przywykłam do stylu i było już lżej. Książka nie jest jakoś wybitna, nawet miedzy sensacyjno- przygodowymi powieściami niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ot przeciętne czytadło z mało sympatycznymi bohaterami, z niewielką dawką zaskoczenia, autor zbyt szybko wyjaśniał poszczególne zagadki. Można przeczytać, ale nie należy mieć zbyt wygórowanych wymagań.

Dobra, bo: połączenie języka literackiego z potocznym jest tu, według mnie, odpowiednie; narrator stopniuje napięcie; bohaterowie są wiarygodni psychologicznie; zwroty akcji pojawiają się z właściwą częstotliwością. Jako powieść sensacyjno-przygodowa - może być, choć niektóre wątki mnie irytowały. Co za ulga, że autor nie próbuje naśladować Dana Browna, choć to przecież takie łatwe...

Czyta się bardzo szybko. Akcja rozwija się dynamicznie, z jednej wchodzi się w drugą. Jednak spodziewałam się po niej trochę więcej. Była zbyt powierzchowna.

Całkiem niezła historia dotycząca poszukiwania Arki Przymierza. Nie ma zbędnych wątków a to co się wydaje na początku powieści kilkoma epizodami w pewnym momencie łączy się w całość. Przyjemnie i szybko się czyta. Rozczarowuje jednak zakończenie. Mimo to polecam przeczytać, autor potrafi jednak zaciekawić i do końca trzyma w napięciu.

Książkę czyta się bardzo szybko, dlaczego? Bo trudno się oderwać. Początkowo ciężko połapać się co jest głównym problemem, z czasem wiele (naprawdę wiele),pozornie osobnych historii łączy się w logiczną całość. Autor zupełnie nie męczy czytelnika ani jednym zbędnym rozdziałem, wszystko dzieje się dynamicznie. Ciekawe połączenie historii, legendy, religii, czasów współczesnych, problemu terroryzmu, służb specjalnych, a także dobrze pomyślanej intrygi.

• Sensacja
  • Przygodowe