Daniel

Ridero
2023-01-01
2023-01-01

Jak głosi opis okładkowy:

"Autor zabiera czytelnika na tajemniczą wędrówkę pełną psychologicznych i nadzmysłowych odniesień. Sen miesza się z jawą, która obfituje w zaskakujące zwroty akcji, utrzymując czytelnika w napięciu do samego końca. Czy wynik konfrontacji wewnętrznego światła i cienia jest przesądzony?"

Już na początku czuć lepką, enigmatyczną atmosferę. Czułam pewnego rodzaju niepokój podczas czytania. Autor przeplata teraźniejszość przeszłością, wszędzie chowają się tajemnice, dużo jest niedopowiedzeń i niejasnych, niezrozumiałych zdarzeń... Czuć smutek, ból, niepewność... Jednak przedstawiona historia jest również piękna, intrygująca i trochę magiczna. Opisani są zwykli ludzie i niezwykłe wydarzenia. Zaznajamiając się z historią Daniela, czułam również pewne zrozumienie dla tego, co się wydarzyło, przyjęłam przeżycia bohaterów takimi, jakimi są ukazane, pogodziłam się z ich losem, zrozumiałam, że tak po prostu musiało być.

Podczas czytania czułam też pewną nostalgię, tęsknotę za latami dzieciństwa, za młodzieńczymi wybrykami, za dziecięcą niewinnością, niezrozumieniem pewnych kwestii tak, jak rozumieją je dorośli. O ile życie było prostsze, kiedy byłam dzieckiem, o ile łatwiej żyło się, kiedy głowę zaprzątały tylko myśli o typowych dziecięcych rzeczach... Niestety, dzieciństwo przemija dość szybko, a dorosłość niesie ze sobą wiele różnych konsekwencji i pozwala pewne rzeczy zobaczyć inaczej...

Autor spisał niezwykłą historię dla zwykłych, szarych ludzi, i dlatego warto się z nią zapoznać, otworzyć na nią swe dusze i serca. Mnie urzekła. I zapewne szybko mnie nie opuści.

Jak głosi opis okładkowy:

Już na początku czuć lepką, enigmatyczną atmosferę. Czułam...

Książka miała większy potencjał, niż się finalnie okazało. Podobała mi się intryga przygodowa-spiskowa w klimacie "dark academy" oraz nawiązanie do prawdziwej postaci R. Kennedy. Również wielki plus za wątki LD (świadomego śnienia)!
Miałam wrażenie, że fabuła się trochę rozjeżdżała w drugiej połowie książki - postaci pojawiają się znikąd, za dużo zbiegów okoliczności i niewiadomych (tzn rozumiem, że czasami autor celowo nie mówi czytelnikom wszystkiego, ale tutaj jest tego po prostu za dużo).

Książka bardzo mi przypominała "Piramidę Strachu" w reżyserii Spielberga. Plusem utworu jest to, że bohaterowie działają w sposób nieszablonowy.

"Daniel" to książka, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Godny polecenia kunszt autora, który subtelnie i niezwykle wciągająco przedstawia zaskakującą fabułę, sprawia, że nie można oderwać się od lektury. Konsekwentnie utrzymujący się klimat, sprzyja refleksji nad zakamarkami samego siebie. Polecam.

Z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością sięgnąłem po książkę napisaną przez Mateusza, i muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony. Książka okazała się niezwykle ciekawą lekturą, której nie mogłem się oderwać od pierwszych stron.

Opisy przedstawionego świata oraz wykreowanych postaci były barwne i plastyczne. Autor potrafił wciągnąć czytelnika w opisane wydarzenia i sytuacje, sprawiając, że miałem wrażenie, jakbym sam uczestniczył w przygodach bohaterów. Ich charakteryzacja była głęboka i różnorodna, co sprawiało, że z łatwością mogłem się z nimi utożsamić lub emocjonalnie z nimi współczuć.

Płynność narracji oraz nieprzewidywalność fabuły dodatkowo podtrzymywały moje zainteresowanie. Każdy rozdział skrywał nowe tajemnice i zwroty akcji, które trzymały mnie w napięciu i motywowały do kontynuowania lektury.

Cieszę się, że miałem okazję poznać twórczość Mateusza. Mam nadzieję, że będzie kontynuował pisanie i dzielenie się swoimi historiami z innymi, ponieważ taka literacka pasja zasługuje na uznanie i docenienie.

Książka Mateusza Klein „Daniel” trzymała mnie w napięciu do samego końca. Poza zmysłowa podróż głównego bohatera, pełna zaskakujących rozwiązań, dodatkowo pisana z perspektywy psychologicznej dała mi wyjątkowo ciekawe odczucia. Czytałam ją z wielką chęcią.
Polecam.
Grażyna.

Polecam.
Grażyna.

Książkę przeczytałem z zapartym tchem. Zwroty akcji, niepowtarzalny klimat i dużo tak zwanych smaczków naprawdę wciąga i pozwala zagłębić się w ten nie przejrzysty świat różnych myśli. Jedyne co zostaje to niedosyt, człowiek chciałby jeszcze więcej...

Jest to książka o tematyce dość ciężkiej, jednak napisana jest w taki sposób, że bardzo lekko się ją czyta.

Głównym bohaterem jest Andrij, który odwiedza swojego dawnego przyjaciela w szpitalu psychiatrycznym. On i Daniel byli kiedyś bardzo blisko, ale sytuacje z przeszłości wpłynęły na to kim tak naprawdę teraz są. Andrij wraca myślami do czasów gimnazjum, gdzie wszystko się zaczęło i stara się znaleźć powiązania z teraźniejszością. Książka jest dobrze napisana, więc możemy odczuwać wszystkie emocje głównego bohatera, gdzie przeważa niepokój. Sen miesza się z rzeczywistością i sam Andrij nie jest w stanie tego rozróżnić. Książka jest bardzo tajemnicza i pojawiają się w niej również wątki fantastyczne.

Myślę, że można ją zaliczyć do psychologicznego thrillera. Czytając książkę sami odczuwamy ten niepokój i strach, który odczuwa główny bohater, bo kompletnie zanurzamy się w jego myśli i psychikę. Cieszę się, że napisana jest łatwym dla każdego językiem, bo na pewno przyciągnie to wiele czytelników, którzy będą chcieli poeksperymentować i sięgnąć po coś innego.

Była to świetna przygoda po ludzkiej psychice przepełnionej emocjami, wspomnieniami i refleksjami. Wracanie do przeszłości zawsze wywołuje dużo sprzecznych emocji, o czym przekonał się Andrij.

Muszę przyznać, że okładka jest piękna i myślę, że genialnie nawiązuje do tego, co znajdziemy w środku.

⭐⭐⭐⭐✨/5

Wszystko mi się podobało! Dla mnie 10/10! Serio - wyjątkowa pozycja! Czułam się i zaszczyca, że mogę przeczytać TAK DOBRĄ(!!!) lekturę, i rozpieszczona zarówno treścią, jak i ilustracjami! Liczne i wciągające zwroty akcji, ciekawa prezentacja bohaterów, no i dobór słów! Zazdrościłam autorowi tego stylu, w którym nie pojawiają się żadne zbędne zbędne. Książka łechta wyobraźnię, zagląda do naszego wnętrza, przyprawia o ciarki - więcej nie zdradzę, bardzo polecam!

Świetna! Momentami, jak dla mnie, zalatuje twórczością Pilipiuka. Lekko psychodeliczne fantasy. Duży plus za nieliniową fabułę i dobrze ogarnięte retrospekcje. Minus, w okolicy 2/3 ksiażki odgadłem zakończenie :)

• Wspołpraca
  • Książki AD 2023 (+ Przesilenie x2, 3ćw x2, 40, Cirrus, K-pop, książka Ani o Wł.)

Mateusz Klein Daniel Zobacz więcej