Paryż. O codziennym życiu nad Sekwaną z książką i bagietką pod pachą

Okładka książki Paryż. O codziennym życiu nad Sekwaną z książką i bagietką pod pachą Klaudia Fałat
Klaudia Fałat Wydawnictwo: Pascal literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Pascal
2023-06-28
2023-06-28

Wspaniała lektura, mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji o Paryżu i paryskim życiu, z perspektywy dziewczyny, która porzuciła swoje dotychczasowe życie w Polsce, aby zamieszkać w stolicy Francji. Widać, że Klaudia jest zakochana w Paryżu i tę miłość chce również zaszczepić w swoich Czytelnikach. Nie znajdziemy, tak jak w wielu przewodnikach suchego, podręcznikowego. sztampowego opisu np. paryskich dzielnic, tylko garść samych ciekawych informacji, które autorka przekazuje nam z autopsji. Polecam książkę, szczególnie przed pierwszym wyjazdem do Paryża.

Ta książka jest lekka, łatwa i przyjemna. I apetyczna. Na szczęście nie jest przewodnikiem, bo przewodniki są dla mnie męczące, ani nie jest pamiętnikiem, bo często przez swoją drobiazgowość, pamiętniki są nudne. To są migawki, flesze, błyski, krótkie, ale przekazujące apetyt na więcej. Jest syntetycznie, bez zbędnego ględzenia i bez zbyt wielu szczegółów. Jest też inspirująco i zachęcająco. To subiektywna historia autorki i Paryż z jej punktu widzenia. Lektura była dla mnie prawdziwą przyjemnością. I teraz będę sobie marzyć o podróży...

Jako plus trzeba zaznaczyć, że książkę czyta się bardzo szybko - dla mnie była to lektura w samolocie oraz w drodze do i z lotniska. Są w niej też ładne zdjęcia.

Minusów jest niestety więcej - nie do końca sprecyzowany format książki - ani to przewodnik, ani dziennik. Dużo treści powiela się na kartach książki, miałam także wrażenie, że autorka o wszystkich najważniejszych rzeczach z lektury powiedziała w podcaście "Paryż, wino, frytki", którego jest współtwórczynią. Być może gdybym nie wysłuchała jego wszystkich odcinków, coś w książce by mnie zaskoczyło - tak miałam wrażenie, że osoba przygotowująca się do wyjazdu do Paryża może wysłuchać darmowego podcastu i książka nie będzie już do niczego potrzebna.

Jako książka do przeczytania w tzw. międzyczasie okej, ale jednak nie sięgnęłabym ponownie.

Rozdziały dosłownie się pochłania, jednak jest jedna rzecz, która przeszkadzała mi w pełnej kontemplacji tej lektury. Przez to, że jest ona zarówno przewodnikiem, poradnikiem, jak i pamiętnikiem, nie pozwoliła mi się zagłębić w kilka (moim zdaniem) bardzo ciekawych kwestii; tzn. nie zostały w niej one bardziej rozwinięte i doprowadzone do końca. Część z nich się urwała, inne pozostawiły po sobie pewne pytania, na które książka nie udzieliła mi odpowiedzi.

Coś, co jest jej zaletą, jest też jednocześnie jej wadą - a mowa tu o formie. Nie jest to powieść, lecz fragmenty wspomnień i rekomendacji autorki. A każdy z tych fragmentów ujęty w rozdziale opowiada o czym innym niż kolejny i poprzedni. Stąd też można odnieść to wrażenie jej "niepogłębienia".

Nie zmienia to jednak faktu, że ja, jako osoba, która nigdy w Paryżu nie była, muszę powstrzymywać się od pakowania walizek, a loty "na wszelki wypadek" sprawdzam codziennie. To była dobra (i motywująca) lektura na początek mojej przygody ze studiami z lingwistyk. Polecam przede wszystkim osobom zainteresowanym kulturą francuską.

PS. W książce znajdziemy również listę filmów, których akcja dzieje się na ulicach Paryża! Genialny pomysł

Brak czegokolwiek, co mogłoby uzasadnić lepszą ocenę. O Paryżu jest książek bez liku- po co wydawać kolejną, która niczego nie wnosi nowego? Napisana bez polotu, ani zabawna, ani interesująca, przeraźliwie płytkie spojrzenie na to jakże fascynujące miasto.

• Francja
  • Francuskie i to, co o Francji