Opowiedz mi, druhno – z życia Anny Zawadzkiej

Okładka książki Opowiedz mi, druhno – z życia Anny Zawadzkiej Karolina Czerwińska
Okładka książki Opowiedz mi, druhno – z życia Anny Zawadzkiej
Karolina Czerwińska Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Warszawska Firma Wydawnicza
2022-08-18
2022-08-18
Literatura polska wojna walka harcerstwo harcerka rodzina Zośka

Biorąc pod uwagę ile przygotowania miała przed sobą autorka, jestem pod ogromnym wrażeniem. Książka ma w sobie niezwykłą energię, tak jakbyśmy słuchali opowieści do snu. Była opisana tak ciepło, delikatnie i intymnie, że ciężko przejść obojętnie wobec niej. Książka napisana jest również zgodnie z wolą głównej bohaterki co jeszcze bardziej podkreśla szacunek względem pracy. Dlatego śmiało mogę przyznać 10/10

Z wyglądu niepozorna, a jednak taka ciepła i intrygująca książka. O lekturze jak i o samej Hance na długo nie zapomnę, dzięki tej książce nie da się inaczej. 🥺💌

Dla fanów "Kamieni na szaniec" doskonałe uzupełnienie historii o losy siostry Zośki. Jak na tak młodą osobę, która napisała tą pozycję naprawdę rzetelne przygotowanie do tematu. Wielki szacun.

"Kamienie na szaniec" zna już chyba każdy. "Opowiedz mi druhno" porusza dość nieznaną część tej lektury, gdyż opowiada ona o... Siostrze "Zośki". ❤️ To pierwsza pozycja, która tak bardzo porusza losy tej postaci. Anna Zawadzka była wybitną postacią, wielokrotnie wspominaną w różnych książkach, jednak nikt nie podjął opowiedzenia o jej losach aż do teraz. Książka zawiera mnóstwo wspomnień bohaterów oraz ogrom nieznanych zdjęć Hanki i nie tylko. 😊 Możemy poznać jaka była naprawdę siostra "Zośki". ❤️
Po sposobie pisania widać, że dla Katu ta bohaterka jest kimś naprawdę ważnym i wyjątkowym. I chce pokazać wyjątkowość postaci światu. ❤️

Naprawdę polecam, bo drugiej takiej książki nie znajdziecie na świecie ;) ❤️⚜️🌍

Książka „Opowiedz mi, druhno — z życia Anny Zawadzkiej” to nie jest jedynie zlepek fragmentów. Jest to spójna historia kobiety, która swoją siłą potrafiła przenosić góry. Hanka widziała w swoim życiu mnóstwo cierpienia i równie wiele sama zniosła. Pomimo tego potrafiła roztoczyć wokół innych aurę bezpieczeństwa i czegoś, co można nazwać domowym ogniskiem. Była nieustraszona. Fakt, że ktoś napisał o niej tak emocjonującą, wzruszającą i wartościową książkę sprawia, że staje się nam Ona bliższa z każdym przeczytanym słowem. Każdy powinien ją przeczytać. Nie ze względu na to, że tak trzeba, ale dla samych wartości, które przekazuje swoją osobą Anna Zawadzka, i które Karolina Czerwińska po mistrzowsku ubrała w słowa.

Chyba nie ma osoby, która choć odrobinę zna literaturę polską, która nie wiedziałaby kim są bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Waleczni młodzi harcerze, którzy ofiarnie oddali życie za ojczyznę to postaci, które na trwałe wpisały się w kanon naszej historii. O ile jednak kojarzymy i znamy Alka, Rudego i Zośkę, to mało kto wie, że w konspiracji działali też ich bliscy.
O jednej z takich postaci jest właśnie książka Karoliny Czerwińskiej "Opowiedz mi, druhno – z życia Anny Zawadzkiej", której bohaterką jest nie kto inny, ale sama siostra Tadeusza Zawadzkiego, czyli właśnie Zośki – Anna Zawadzka. Poświęcona jej pamięci książka to poruszająca i inspirująca opowieść o niezwykłym rodzeństwie, o sile łączącej ich więzi, ale i o wspólnych wpojonych im przez profesorską rodzinę wartościach, które skutkowały umiłowaniem ojczyzny. Bo ta książka przenosi czytelnika nie tylko w sam środek wydarzeń II wojny światowej, ale przedstawia niezwykłe życie i działalność Anny Zawadzkiej już po wojennym okresie, kiedy kultywowała harcerskie tradycje kolejnym pokoleniom harcerek .
Ta historia nie tylko przybliża czytelnikom samą rodzinę Zawadzkich, w której głęboko krzewione było zamiłowanie do ojczyzny i patriotyczne wartości, ale ukazuje siłę charakteru i bohaterstwo jej członków, w których choć najbardziej na kartach historii zapisał się Tadeusz, to i jego ojciec i siostra też dołożyli swoją cegiełkę.
To co może zainteresować czytelnika to świetnie zaprezentowana postać tytułowej bohaterki, która jako młoda dziewczyna zostaje wplątana w wir działań harcerskich, a podczas okupacji podobnie jak brat angażuje się w ruch oporu. Autorka ukazuje Hannę jako odważną i silną kobietę, gotową poświęcić wszystko dla sprawy, w którą wierzyła. Jej oddanie i determinacja są inspirujące, a czytelnik nie może się oprzeć podziwowi dla jej heroicznej postawy.
Karolina Czerwińska umiejętnie buduje napięcie wokół postaci Hanny Zawadzkiej, przedstawiając jej życiorys, najpierw jako sielankę okresu dzieciństwa i dorastania, później zderzając je z koniecznością szybkiego i brutalnego wejścia w dorosłość, która przypadła na okres okupacji niemieckiej, dalej zaś ukazując dalszą pracę dla ojczyzny, kształtując serca i umysły kolejnych pokoleń. Czytelnik staje się świadkiem niezwykłych czynów odwagi osób jej bliskich i poświęcenia, jakie ona sama wykonywała, aby pomóc innym.
Książka "Opowiedz mi, druhno" nie tylko skupia się na działalności Hanny Zawadzkiej jako harcerki i członkini ruchu oporu, ale także ukazuje jej wewnętrzne przemyślenia, dylematy moralne i emocjonalne. Autorka udaje się zręcznie przedstawić postać Hanny jako złożoną i niezłomną jednocześnie.
Jednym z najważniejszych atutów tej książki jest również kontekst historyczny, w jakim się obraca. Czerwińska przedstawia czytelnikowi brutalną rzeczywistość okupowanej Polski, obrazując jej okrucieństwo i ludzką determinację w walce o wolność. Czytając "Opowiedz mi, druhno", możemy lepiej zrozumieć, jak ważną rolę odgrywały harcerki i harcerze w walce z okupantem i jak bardzo ich działania przyczyniły się do ostatecznego zwycięstwa.
Wartością dodaną książki jest bogate urozmaicenie jej treści licznymi fotografiami z archiwum rodziny Zawadzkich, co pozwala ich lepiej poznać.
Podsumowując, "Opowiedz mi, druhno" to niezwykle poruszająca i inspirująca książka, której bohaterka, Anna Zawadzka, staje się symbolem odwagi i determinacji w obliczu przeciwności losu. Karolina Czerwińska w piękny sposób ukazuje historię tej niezwykłej kobiety, przywołując do życia jej bohaterskie czyny i poświęcenie. Ta książka jest prawdziwym klejnotem dla miłośników historii, harcerstwa i opowieści o odwadze. Choć jest to cieniutka książeczka, to o niezwykłej mocy.

Dodaj cytat z książki Opowiedz mi, druhno – z życia Anny Zawadzkiej