Plot Holes

komiksy
Non Stop Comics
2023-05-25
2023-05-25

Okładka książki Batman - Biały Rycerz przedstawia: Harley Quinn Katana Collins, Sean Murphy, Matteo Scalera, Dave Stewart
Batman - Biały... Katana Collins, Sea...
Okładka książki Batman: Klątwa Białego Rycerza Matt Hollingsworth, Klaus Janson, Sean Murphy
Batman: Klątwa... Matt Hollingsworth,...
Okładka książki Batman Noir - Batman Black & White. Nigdy po trupie Neal Adams, Rafael Albuquerque, Doug Alexander, Lee Allred, Michael Allred, Brent Anderson, John Arcudi, Mark Askwith, Brian Azzarello, Hilary Barta, Lee Bermejo, John Bolton, Philip Bond, Ivan Brandon, Ed Brubaker, Dave Bullock, Riccardo Burchielli, Blair Butler, Mike Carey, Tommy Castillo, Eric Cherry, Cliff Chiang, Michael Cho, Becky Cloonan, Darwyn Cooke, Denys Cowan, Dan Didio, Paul Dini, Danielle Dwyer, Nathan Edmondson, John Floyd, Nathan Fox, Sean Galloway, Alex Garland, Keith Giffen, Dick Giordano, Rafael Grampa, Rob Haynes, Adam Hughes, Rian Hughes, Victor Ibáñez, Geoff Johns, Dave Johnson, J.G. Jones, Michael William Kaluta, Chip Kidd, Paul Kupperberg, Derek Laufman, Jeff Lemire, David Macho, Howard Mackie, Jim Mahfood, Steve Mannion, Dwayne McDuffie, Don McGregor, Mike Mignola, Scott Morse, Olly Moss, Dean Motter, Sean Murphy, Dustin Nguyen, Alex Nińo, Troy Nixey, Ann Nocenti, John Ostrander, Jimmy Palmiotti, Ruben Pellejero, Scott Peterson, Will Pfeifer, Sean Phillips, Whilce Portacio, Jon Proctor, Javier Pulido, Joe Quinones, Rodney Ramos, Sal Regla, Joe Rivera, Paolo Rivera, Andrew Robinson, Kenneth Rocafort, Robert Rodi, Stephane Roux, Chris Samnee, Damion Scott, Ryan Sook, Dave Stewart, Dave Taylor, Kimo Temperance, Jill Thompson, Michael Uslan, John Watkiss, Len Wein, Chris Weston, Maris Wicks, Judd Winick, Marv Wolfman, William Wray, Danijel Žeželj
Batman Noir - ... Neal Adams, Rafael ...

Okładka książki Constantine. Zdradliwe iluzje Kami Garcia, Isaak Goodhart
Constantine. Z... Kami Garcia, Isaak ...
Okładka książki Friday, księga pierwsza: Pierwszy dzień świąt Ed Brubaker, Marcos Martin
Friday, księga... Ed Brubaker, Marcos...
Okładka książki Jack z Baśni. Księga pierwsza Tony Akins, Russ Braun, Steve Leialoha, Andrew Pepoy, Andrew Robinson, Lilah Sturges, Bill Willingham
Jack z Baśni. ... Tony Akins, Russ Br...

“Plot Holes” to niezwykły komiks od wydawnictwa @nonstopcomics, którego początek musiałam mocno rozkminiać. Dlaczego?

“Plot Holes” to komiks o fikcyjnych postaciach literackich wyciągniętych prosto z przeróżnych gatunków takich jak manga, horror, fantasy, science-fiction i innych, a zadaniem tego niecodziennego zlepku bohaterów jest czuwanie nad światem literatury i naprawianie pogubionych wątków literackich. Brzmi trochę jak matrix, ale jest to do ogarnięcia :D

To program, w którym elitarna grupa dba o książki, komiksy, mangi i słowo pisane, które powstaje na świecie. Żeby wydawanie szło sprawnie, nasi bohaterowie dbają o to, aby wszystko było ciekawe i warte przeczytania. Grupę nadzoruje tajemnicza Redaktorka, która osobiście wyciąga swoich pracowników ze stron kiepskich czytadeł i daje im szansę na lepsze fikcyjne życie. Dalej brzmi totalnie dziwnie? Komiks jest pokręcony, ale bardzo dobrze mi się go czytało kiedy już połączyłam wszystkie kropki.

Jednak nie wszystko jest takie piękne jak się wydaje, bo książki zostały zainfekowane i niektórych nie da się już uratować, a każde stworzone w nich życie ginie bezpowrotnie. Bezlitosne robale niszczą wszystko na swojej drodze, a ekipa nie zawsze przybędzie na czas. Nie mogą naprawić zmienionej przez pasożyta fabuły, a przez to w wielu książkach pojawiają się kwiatki nie na miejscu. W książkach historycznych nagle ni stąd ni zowąd przybywają superbohaterzy czy wielkie robale… niestety taka pozycja jest już stracona.

Bohaterzy są zlepkiem tak specyficznym, że zdecydowanie musieli się dotrzeć i choć trochę zrozumieć. Dla nich świat, z którego zostali wyrwani był prawdziwy i rzeczywisty, a wszystkie tragedie i traumy zabrali ze sobą. Nie sposób ich wymazać, a leczenie ran trwa naprawdę długo.

Komiks polecam wszystkim, jest naprawdę ciekawy, a fabuła niecodzienna i totalnie pokręcona (na pierwszy rzut oka).

Nie jestem wielkim fanem Seana Murphy'ego jako rysownika (niepopularna opinia: co z tego, że świetnie rysuje sceny dynamiczne, skoro wszystkie postacie wyglądają u niego tak samo),nie jestem też fanem jego scenariuszy (niepopularna opinia: jego "Biały rycerz" to wtórne nudy). Co więcej: najbardziej na świecie nie znoszę superbohaterskich drużynówek w stylu Avengersów czy Ligi Sprawiedliwości.

A jednak PLOT HOLES jakimś cudem totalnie wpasowało się w moje gusta i dostarczyło mi niezobowiązującej rozrywki, jakiej akurat potrzebowałem. Fajna zabawa, zapadający w pamięć bohaterowie, humor. Byłby z tego rewelacyjny letni blockbuster.

Na minus okładka, totalnie od czapy, która w ogóle nie sprzedaje tego komiksu i nie daje nawet odrobiny przedsmaku tego, ile szalonych popisów wyobraźni czeka na czytelnika w środku.

Oficjalnie ogłaszam, że "Plot Holes" trafia do grona moich ulubionych komiksów! 🖤

Jest to powieść o tajemniczym i elitarnym zespole, złożonym z postaci z przeróżnych książek. Mamy więc zmiennokształtnego tygrysa z powieści fantasy, (nieco zepsutego) chłopca z komiksów dla dzieci, prawie-samuraja z mangi sci-fi oraz wampirkę z obyczajowej powieści historycznej. Do drużyny kierowanej przez tajemniczą Ed trafia także nasz główny bohater, Cliff, rysownik komiksów.

No dobrze, ale co ten zespół właściwie robi? Ano łata dziury fabularne w niewydanych jeszcze książkach! Za pomocą "zakładki" przenika do ich fabuły i zmienia ją - eliminuje źle wykreowanych bohaterów, wpływa na przebieg akcji, ingeruje w fabułę. Robi wszystko, by beznadziejne książki stały się bestsellerami i po publikacji zyskały doskonałe opinie! ✨

Komiks o książkach - nie wiedziałam, że go potrzebuję, dopóki nie poznałam "Plot Holes". To przygodowe, jednotomowe fantasy skradło mi serce - nie tylko wartką akcją i ciekawie wykreowanymi bohaterami, ale przede wszystkim mega oryginalnym pomysłem na fabułę! 🖤

Pod powierzchnią "Plot Holes" skrywa także dużo więcej - to opowieść o tęsknocie, podejmowaniu własnych wyborów, odpowiedzialności za swoje czyny oraz o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne - nie praca, a rodzina.

Nie spodziewałam się, że ten komiks zrobi na mnie tak ogromne wrażenie - a jednak! Uwielbiam go i polecam z całego serca!

Sean Murphy, amerykański rysownik i scenarzysta znany z takich powieści graficznych jak choćby Batman: Biały Rycerz zabiera nas tym razem w szaloną podróż do świata, w który bohaterowie powieści tworzą grupę, która podróżuje po kartach książek i poprawia błędy. Umożliwia to program komputerowy, mający za zadanie automatyczne poprawianie dzieł literackich. Problem w tym, że program wymknął się spod kontroli i został zainfekowany groźnym wirusem.

Fabuła może wydać się zakręcona, gdy przeczytamy opis, ale autor zadbał by się w niej nie pogubić. Przypomina to trochę Matriksa, ale nie jest jego kalką, tylko bardzo oryginalnym pomysłem. Scenariusz Plot Holesa jest bardzo pomysłowy, a komiks narysowany fajną kreską.

Plot Holes świetnie ukazuje jak skomplikowane jest wydanie dobrej powieści. Nie tylko autor musi popisać się umiejętnościami, ale redaktor powinien wyłapać błędy. Ale kiedy zaczyna mieszać mu się fikcja z rzeczywistością, zaczynają się problemy.

Każda z postaci ma własną, interesującą historię. I chociaż są bohaterami fikcyjnymi, mają swoje życie, uczucia i często bolesne doświadczenia. A grupą dowodzi kobieta, która nie chce mówić o swojej przeszłości. Dlaczego? Tego dowiecie się, czytając Plot Holes. Polecam.

Sean Murphy, przez wiele lat znany głównie jako twórca charakterystycznych rysunków do wielu komiksów, jakiś czas temu postanowił spróbować szczęścia także jako scenarzysta. Nie zawsze wychodzi to dobrze (właściwie często wychodzi to źle, a czytelnik zostaje z produktem miałkim, może poprawnym formalnie, ale nieporywającym),ale muszę przyznać, że w przypadku Amerykanina jest zupełnie inaczej. Najpierw niezły „Biały Rycerz”, później jego dwie kontynuacje (pierwsza z nich była naprawdę błyskotliwa) i wygląda na to, że Murphy mocno uwierzył w swoje siły, bo oto przed nami „Plot Holes”, kolejny album, który został przez niego zarówno napisany, jak i narysowany.

Pisanie powieści nie należy do najłatwiejszych zadań. Stworzenie fabuły, która nie ociera się o banał może nastręczać sporych trudności. Nad „naprawianiem” złych książek czuwa grupa zwana Plot Holes. Jej członkowie to postaci literackie uratowane z kart literatury gatunkowej, których misja jest ważniejsza, niż można by przypuszczać. Pewnego dnia do grupy dołącza Cliff, niespełniony rysownik komiksów, a bohaterowie stają przed wyzwaniem, z jakim nigdy dotąd się nie mierzyli.

Od pierwszej strony „Plot Holes” czuć, że jest to komiks zrodzony z prawdziwej miłości do kultury. Czy taki swoisty list miłosny może być zarazem dziełem autonomicznym, posiadającym wartość i świecącym blaskiem, który nie jest odbity od innych tytułów? Sean Murphy udowadnia, że jak najbardziej tak. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że autor nie stara się niczego kopiować na siłę, a elementy zapożyczone są podporządkowane opowieści, nie stanowią celu samego w sobie. Dzięki temu „Plot Holes” zyskuje własny, unikalny charakter, nawet mimo operowania na popkulturowych kliszach.

Nie uświadczymy tu jednego głównego bohatera. Jak wskazuje tytuł, autor skupił się na całej drużynie edytorów książkowych fabuł, a najważniejsze jest to, że każdy z jej członków otrzymuje swoje pięć minut. To niezwykle istotne, bo pozwala na stworzenie więzi między czytelnikiem a bohaterami. Tego właśnie brakuje mi we współczesnych trykociarskich drużynówkach, w których postaci zbyt często są traktowane bardzo przedmiotowo. Tymczasem Murphy poświęca każdej odpowiednią ilość czasu, a co za tym idzie, umiejętnie buduje tło i uwiarygadnia ich motywacje. Dzięki temu losy ekipy Plot Holes nie są nam obojętne.

Omawiany komiks napisany jest w całkiem przemyślany, wręcz sprytny sposób. Dlaczego właśnie sprytny? Chodzi o to, że uwarunkowania świata przedstawionego dają bohaterom bardzo duże możliwości działania, a to skutkuje z kolei tym, że zastosowanie manewru „deus ex machina” staje się bardziej uzasadnione niż zazwyczaj. Murphy wprowadza także koncept skakania z jednej powieści do drugiej, odwiedzania różnych fabuł, to zaś mocno dynamizuje tę historię. Komiks jest mocno akcyjny, ale pędzącej dość szybko fabule towarzyszą ciekawe pytania, na przykład o to, czy fakt, że członkowie Plot Holes są postaciami wyjętymi wprost z kart nieudanych powieści i zostali napisani w określony sposób, determinuje ich zachowanie, czy może są w stanie przezwyciężyć to warunkowanie? Śledzenie działań bohaterów jest w tym kontekście naprawdę interesujące.

Jak prezentuje się „Plot Holes” w warstwie graficznej? Nie ma tu większych zaskoczeń – ilustracje są po prostu wyborne. Murphy jest w wysokiej formie, co udowadnia na każdej kolejnej stronie. Grafiki są ostre, wyraziste i niezwykle dynamiczne, co daje świetny efekt, który mocno cieszy oko. Album zawiera również sporo dodatków. To szkice koncepcyjne, projekty postaci, okładki, proces twórczy niektórych stron, a nawet fotografie wykorzystywanego przez autora podczas pisania modelu statku wykonanego z kartonu i brystolu. Dla każdego coś miłego.

Byłem bardzo ciekawy, jak wypadnie „Plot Holes”, bo ostatnimi czasy Sean Murphy jest w naprawdę wysokiej formie (zarówno pisarskiej, jak i graficznej). Szanse na podtrzymanie dobrej passy były więc spore i finalnie okazało się, że oczekiwania zostały spełnione w stu procentach, bo dostaliśmy komiks twórczy i angażujący, który emanuje uwielbieniem dla popkultury. Lektura przyniosła mi sporo przyjemności i autentycznej frajdy.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2023/07/plot-holes-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - https://www.facebook.com/Szortal/posts/pfbid02iznPaCNTjaoXYvuCjNMLbtW8JVb6Wkd1TcAWCbD69ajfcaSnpeMeNXo5xQqrzipkl

2021

POPKulturowy Kociołek:

Każdy miłośnik kultury pisanej doskonale wie, że autorzy poszczególnych dzieł mają niekiedy trudności z odpowiednim prowadzeniem wymyślonych przez siebie wątków. Może to niestety prowadzić do literackiej katastrofy i porzucenia danego tytułu przez czytelnika. Na całe szczęście istnieją pewni bohaterowie, którzy zapobiegają takim wydarzeniom. Herosi (będący postaciami z różnych gatunków literackich) działają w ramach elitarnej grupy Plot Holes. Pod czujnym okiem wymagającej Redaktorki naprawiają oni pogubione i źle prowadzone wątki, tym samym dbając o wysoką jakość ratowanego tytułu.

Plot Holes (Dziury fabularne) to dość osobliwe, ale również bardzo intrygujące dzieło, o czym świadczy, chociażby sam krótki zarys scenariusza. W dużym uproszczeniu tytuł można określić mianem komiksowej Incepcji, gdzie pozornie proste wydarzenia mogą skrywać znaczną głębię.

Pierwszy plan historii w całości poświęcony jest przyjemnej w odbiorze wartkiej akcji. Wraz z grupką mocno nietuzinkowych bohaterów przemierzamy różne literackie światy (naprawdę ogromne zróżnicowanie gatunków) i obserwujemy, jak ratują je od popadnięcia w literacki marazm. Scenom akcji nie brakuje solidnej widowiskowości, która dodatkowo odpowiednio doprawiona jest dawką dramatyzmu i pasującego wyrazistego humoru.

Wierzchnia warstwa komiksu skrywa próbę ukazania przez autora bardzo trudnego i czasem bolesnego procesu twórczego, gdzie wystarczy jeden mały błąd, aby wszystko zaczęło się sypać. Twórca porusza tu również „problem” relacji wydawca-autor, gdzie każdy z nich często ma zupełnie inną wizję dzieła i bardzo trudno jest dojść do porozumienia zadowalającego obie strony.

Intensywność i niezwykłość historii niesie jednak ze sobą również pewne zauważalne problemy. Scenariusz został zamknięty tu na zaledwie około 140 stronach. Siłą rzeczy oznacza to uproszczenie niektórych treści i podawanie ich w formie skrótowej. Niektóre momenty wręcz proszą się tu o mocniejsze rozwinięcie intrygi. Nie wspominając już o tym, że sami bohaterowie nie mają w pełni okazji zaprezentowania swoich niesamowitych osobowości. Tak naprawdę, jeśli Sean Murphy chciałby należycie zaakcentować wszystkie swoje pomysły z dobrym rozwinięciem bohaterów, to opowieść musiałaby zostać rozłożona na kilka ponad 100 stronnicowych albumów...

POPKulturowy Kociołek:

Czasami dzieło jest udane tylko w oczach samego autora. Niekiedy drobne błędy i niedociągnięcia w znaczący sposób wpływają na odbiór pracy. Na szczęście każde wydawnictwo posiada redaktorów, którzy korygują wszelkie błędy. Co zatem będzie, jeżeli zespół redaktorów przeprowadzać będzie naprawy od wewnątrz? „Plot Holes” jest komiksem autorstwa scenarzysty Sean'a Murphy'ego, rysownika Dave'a Stewart'a oraz grafika Matt'a Hollingsworth'a. Opowiada on o grupie „nieudanych” postaci literackich, którzy ratują fabułę książki by mogła ona być w przyszłości wydana. Jednakże poprzez splot przypadkowych zdarzeń zmuszeni oni będą do ratowania książek również przed potworem, który sami stworzyli. Akcja komiksu jest poprowadzona dynamicznie, rysunki są dobrze wykonane, dokładając do tego ekipę przypominającą Strażników Galaktyki otrzymujemy nietuzinkowe dzieło, które śmiało mogę wszystkim polecić.

NAPRAWIĆ KSIĄŻKI

Sean Murphy robi kolejny solowy projekt. I w tym szaleństwie, jakie nam tu serwuje, bez dwóch zdań jest metoda. I to taka, która mnie osobiście kupiła. W sumie, chociaż Murphy to dla mnie przede wszystkim rysownik, pokazał w swoich komiksach o Białym Rycerzu, że pisać tez potrafi. Ale tam żonglował batmanowymi motywami i robił to w poważnej stylistyce, a tu idzie w absurdalną wręcz akcję, choć jednocześnie… No sami powinniście się przekonać, ale wszystko to wychodzi mu naprawdę znakomicie.

Cliff jest komikisarzem, który stara się jakoś spełnić w tym wszystkim. Aż tu pewnego dnia w jego życiu pojawia się tajemnicza kobieta i wszystko się zmienia. Bo dzięki niej Cliff odkrywa, że jest jedynie bohaterem literackim, który na dodatek ma zginąć w swojej serii. ale może też wybrać inną drogę – dołączyć do niej i jej grupy – Plot Holes – która ma na celu „naprawianie” książek. I się zaczyna!

NAPRAWIĆ KSIĄŻKI

• Komiksy