rozwińzwiń

Serce nie ustaje

Okładka książki Serce nie ustaje Grégoire Bouillier
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Serce nie ustaje
Grégoire Bouillier Wydawnictwo: Wydawnictwo NOWE Seria: Collection Nouvelle literatura piękna
912 str. 15 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Collection Nouvelle
Tytuł oryginału:
Le cœur ne cède pas
Wydawnictwo:
Wydawnictwo NOWE
Data wydania:
2023-10-13
Data 1. wyd. pol.:
2023-10-13
Liczba stron:
912
Czas czytania
15 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367029988
Tłumacz:
Elżbieta Janota
Inne
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
706
108

Na półkach:

Najciężej jest, gdy wracam do domu i nie słyszę nigdy: Dzień dobry, kochanie, jak ci minął dzień? Te pełne emocji słowa wypowiedziała w wywiadzie telewizyjnym 64-letnia Marcelle Pichon, niegdyś modelka słynnego domu mody Fath. Wkrótce po nagraniu rozpoczęła w swoim paryskim mieszkaniu głodówkę, prowadząc przez 45 dni dziennik agonii. Dopiero 10 miesięcy po jej śmierci odkryto zmumifikowane zwłoki.
Pisarz Grégoire Bouillier podjął próbę zrekonstruowania losu Marcelle Pichon w księdze, w której warstwa dokumentalna przeplata się z fikcją literacką.
„Le cœur ne cède pas” (tytuł w oryginale) jest książką, którą polscy czytelnicy ocenili jako najlepszą powieść francuską 2022 roku (Polski Wybór Goncourtów 2022).
Ukazała się w tłumaczeniu Elżbiety Janoty w serii Collection Nouvelle, wydającej interesujące utwory najnowszej literatury francuskojęzycznej w znakomitych przekładach.
Grégoire Bouillier napisał w Serce nie ustaje: Każda książka jest całą biblioteką. To stwierdzenie dobrze określa jego dziewięćsetstronicową powieść, bowiem można ją nazwać książką detektywistyczną, kryminałem, thrillerem, dramatem, literaturą faktu, powieścią psychologiczną, historyczną, współczesną… Długo można byłoby mnożyć gatunki literackie, do których przyporządkować ją by się chciało. Jest w niej mnóstwo odniesień do innych dzieł literatury światowej. Są to m.in. Portret Doriana Greya Oscara Wilda, Głód Knuta Hamsuna.
Autor zabiera czytelnika w wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni. Porusza tematy socjologiczne, polityczne, historyczne, kulturalne… Mnie w sposób szczególny pochłonęły fakty z życia Francuzów w latach II wojny światowej. A Paryż i paryżanie na przestrzeni wieków to crème de la crème tego dzieła.
Fascynujące są rozważania o wpływie przodków na następne pokolenia, o pamięci genowej, doświadczeniach dziadków, rodziców, przesądzających o losie ich dzieci.
Oczywiście tematem przewodnim jest głód i jego skutki, we wszelkich możliwych aspektach, włącznie ze śmiercią głodową.
I dramat samotności, pragnienie usłyszenia słów: Dzień dobry, kochanie, jak ci minął dzień?
Serce nie ustaje - lektura na wiele tygodni a może miesięcy. Imponująca rozmiarem, rozmachem, międzygatunkowością, wielowątkowością, wszechstronnością tematyczną, głębią psychologiczną.
Godna polecenia najwytrwalszym czytelnikom.

Najciężej jest, gdy wracam do domu i nie słyszę nigdy: Dzień dobry, kochanie, jak ci minął dzień? Te pełne emocji słowa wypowiedziała w wywiadzie telewizyjnym 64-letnia Marcelle Pichon, niegdyś modelka słynnego domu mody Fath. Wkrótce po nagraniu rozpoczęła w swoim paryskim mieszkaniu głodówkę, prowadząc przez 45 dni dziennik agonii. Dopiero 10 miesięcy po jej śmierci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
993
791

Na półkach: ,

Próżno dawać wiarę, iż historia ta inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Niemniej jednak. W dniu 24 sierpnia 1985 francuska telewizja INA podała do informacji publicznej iż ciało sławnej, choć już emerytowanej modelki Marcelle Pichon odnalezione zostało w jej paryskim mieszkaniu. 64-letnia kobieta popełniła samobójstwo, najstraszniejsze z możliwych, głodząc się na śmierć. Swoją powolną agonię zapisywała w dzienniku, który odnaleziony został przy jej zmumifikowanym ciele dziesięć miesięcy później. Na taką informację trafia główny bohater książki „Serce nie ustaje” pióra francuskiego pisarza Grégoire’a Bouilliera.

Cierpiący na depresję, niespełniony pisarz G. B. Baltimore, zawany dalej Bmore, mocno zafrapowany wspomnianą historią, postanawia przyjrzeć się bliżej sprawie i dociec przyczyn i motywów tak dramatycznego i desperackiego kroku Pichon a uzyskane wnioski wpleść w powieść swojego życia. W tym celu zakłada agencję detektywistyczną „Bmore & Investigations”, kolejne tygodnie swojego życia poświęcając na analizę szczątkowych skrawków życia modelki i ich rekonstrukcję. Wraz ze swoją pracownicą Penny przemieszczać się będzie w czasie i przestrzeni, by podążać śladami modelki i dogłębnie studiować jej drzewo genealogiczne. Jego prywatne śledztwo oraz rodząca się obsesja w temacie poskutkują wieloma zaskakującymi, niejednokrotnie wstrząsającymi odkryciami, zarówno na niwie prywatnego życia Pichon, swojego własnego jak i samego zagadnienia głodu na świecie na przestrzeni stuleci.

„Serce nie ustaje” to bowiem swego rodzaju kontekstualizacja historii Pichon i osadzenie jednostkowej tragedii w szerokim ujęciu, zarówno literackim jak i historycznym. Grégoire Bouillier sięga daleko wstecz, by udowodnić, wzorem francuskiego przysłowia, że „podczas gdy biedni szukają pożywienia, bogaci szukają apetytu” oraz, iż „żadna moralność nie oprze się głodowi”. Dlatego też w powieści przytacza zarówno dzienniki Henryka IV pisane podczas oblężenia Paryża w 1590 r. czy akty kanibalizmu podczas Hołomodoru na Ukrainie w 1933 r., by wzorem „Głodu” Martína Caparrósa ukazać jego współczesny, paraliżujący wymiar.

W swoich rozważaniach na temat głodu oraz kondycji psychiki ludzkiej odwołuje się, między innymi, do utworów Balzaca, Camusa, Dostojewskiego, Flauberta, Hemingwaya, Hugo, Kafki, Plath, Schopenhauera, Zoli czy Wilde’a, udowadniając, iż głód jako stan i dyskomfort organizmu cofa człowieka do aktów barbarzyństwa. „Głód to być może najgorsze uczucie, jakiego istota ludzka może w życiu doświadczyć”, podkreśla. Tym samym powieść ta to swego rodzaju obszerny traktat o głodzie oraz ludzkiej psychice, dla którego opowieść o Marcelle Pichon jest li jedynie punktem wyjścia a „Głód” Knuta Hamsuna swego rodzaju inspiracją.

W powieści tej nie brak jednak stawiania pytań o bohaterkę, która inspiruje do działań Bmore’a. Czy dobrowolne morzenie się głodem, poddawanie zabójczym torturom i prowadzenie dziennika agonii mogły być formą manifestu? Manifestu przeciwko czemu lub/i komu? Czy było poświęceniem siebie, celem wskazania szerszego problemu? Czy było posłużeniem się wspólnej, społecznej sprawie? Rzuceniem światła na problematykę głodu? Mogło być wołaniem o pomoc? A może było jedynie indywidualną próbą zapanowania i zatryumfowania nad własnym ciałem oraz głodem w drastycznej formie rytualnego samobójstwa? Czy skompilowane dzieciństwo bohaterki mogło mieć wpływ na powzięte kroki? Ile w jej życiu przypadku a ile świadomie powziętych decyzji? Co jest prawdą a co fałszem?

Bouillier wprawnie balansuje między dokumentalistyką a fikcją literacką. Fakty dotyczące wspomnianej tragedii, liczne dokumenty źródłowe dotyczące Marcelle Pichon oraz w tematyce głodu a także wycinki z literatury klasycznej ścierać będą się tutaj z czystą fikcją literacką, chaotycznymi domysłami bohatera. Nie zabraknie również zdecydowanej zabawy formą i konwencją. To książka stylizowana na powieść autobiograficzną, traktat filozoficzny i reportaż jednocześnie.

„Jeśli istnieje jakiś dobry żart, to jest nim życie. Na polu komedii nie ma sobie równych”.

„Serce nie ustaje” to dodatkowo swego rodzaju próba wypunktowania sposobu pracy dziennikarzy i maniery przekazywania przez nich wiadomości. Krzykliwe i utarte w przesłaniu nagłówki, wskazujące na obojętność społeczeństwa na pogłębiającą się samotność Marcelle Pichon zdają się irytować narratora powieści. Ich jednomyślność i przedstawienie sprawy jednostronnie – poprzez obarczanie winą społeczeństwa za śmierć celebrytki, co finalnie sprowadza się do pozbawienia jej jednostkowości oraz obdarcia z intymności doprowadzają Bmore’a do obłędu. Sam postanawia zerwać z tą narracją i ukazać zagadnienie w innym świetle. Zdaje sobie sprawę, iż nawet sąsiedzi nie są niczyimi „bliskimi” i nie mają obowiązku na siłę pomagać, gdy wskazana osoba sobie pomocy nie życzy, świadomie wybierając samotność. Kontrowersyjnie czy też nie, Pichon ową samotność wybrała z własnej woli i nie należy opowiadać jej tragedii poprzez zbiorową odpowiedzialność społeczeństwa, a poprzez dramat jednostki.

To obszerny i monumentalny obraz, dość gorączkowy, momentami zbyt rozwlekły, być może nawet nadto ironiczny, splatający wiele nici tematycznych. Choć wydawać by się mogło, iż Grégoire Bouillier nad nimi nie panuje, finalnie okazuje się, że nic bardziej mylnego. Całość połączy bowiem głośne dzieło Oscara Wilde’a oraz zadane w punkcie kulminacyjnym pytanie, wieńczące jego dziewięciuset stronicowy utwór, prześladujące finalnie czytelnika: „Jaka klątwa ciąży nad tym przebrzydłym światem?”. Odpowiedź czy będzie to klątwa obojętności i przymykania oczu na samotność jednostki czy też może klątwa obojętności w tematyce głodu samego w sobie pozostanie w gestii każdego z odbiorców osobiście.

Próżno dawać wiarę, iż historia ta inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Niemniej jednak. W dniu 24 sierpnia 1985 francuska telewizja INA podała do informacji publicznej iż ciało sławnej, choć już emerytowanej modelki Marcelle Pichon odnalezione zostało w jej paryskim mieszkaniu. 64-letnia kobieta popełniła samobójstwo, najstraszniejsze z możliwych, głodząc się na...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
13
13

Na półkach:


Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    172
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    3
  • Legimi
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2 kategoria
    1
  • Do Zdobycia
    1
  • Nagroda Goncourtów
    1
  • Brak Legimi A
    1

Cytaty

Więcej
Grégoire Bouillier Serce nie ustaje Zobacz więcej
Grégoire Bouillier Serce nie ustaje Zobacz więcej
Grégoire Bouillier Serce nie ustaje Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także