„Rubin” przerywa milczenie

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Rzouniesz

Kolonia ziemska na odległej planecie zrywa wszelkie kontakty z Ziemią. Kolejna ekspedycja z kolonistami na pokładzie odcina się od macierzystej planety i ludzkości jeszcze w trakcie lotu. Obie kolonie zakładaja miasta na tej samej planecie, obie mają inne koncepcje rozwoju człowieka. Zaniepokojona Ziemia wysyła na satelitę planety stacje "Rubin", jej załoga ma z oddali obserwować rozwój na...

Zaniepokojona Ziemia wysyła na satelitę planety stacje "Rubin", jej załoga ma z oddali obserwować rozwój na planecie kolonistów. Kiedy stacja milknie, zostaje wysłany statek zwiadowczy, by zorientować się w sytuacji i uratować ludzi.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: solarisnet.pl

MałySuseł | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Obawiałem się trochę, że książka okaże się zbyt naiwna, albo też - że po takim upływie czasu okaże się oderwana od obecnych realiów technologicznych. Obawy okazały się zbędne.

Rubin to typowa fantastyka z czasów PRLu, trochę podobna do Lema, trochę do Zajdla i doprawiona wątkiem zmiany postrzegania świata przez głównego bohatera.

Faktycznie czytelnik nie znajdzie tutaj za wiele akcji - ale czy to jest najważniejsze?

Bartek Biedrzycki | 2016-05-10

Przygodowo, kosmicznie. Niby sami ludzie, a jednak spotkanie z obcymi cywilizacjami, w którym pobrzmiewają problemy poruszane raczej w fantastyce socjologicznej. Bardzo zacnie.

Więcej na temat książki w podcaście: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/06/29/petecki-przerywa-milczenie-06-rubin-przerywa-milczenie/

Tomek | 2016-03-27
Przeczytana: 2016 rok

Ale o co chodzi? Dlaczego koloniści zarówno z pierwszej, jak i drugiej wyprawy są tak naiwni? Dlaczego książka kończy się w momencie, w którym powinna się dopiero rozpocząć?

vattghern76 | 2016-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 marca 2016

KLASYCZNA, smaczna, staroszkolna fantastyka rodem z PRL lat 70!

Petecki ma swój charakterystyczny styl opowieści. Suchy, twardy i nie zawsze do końca zrozumiały. To niemal przeciwieństwo lekkiego, niezwykle zgrabnego i precyzyjnego stylu Zajdla. Ot, widać ten typ tak ma!

"Rubin Przerywa Milczenie" jest zatem pozycją.. no tak, musi tutaj paść to słowo: SOLIDNĄ! Bez zachwytów, głównie ze względu na ten nieco chropowaty styl, który jednak nadrabia walorami smakowymi! Albowiem książka ta, to 100% polskiej SF, z nostalgicznego i chyba najlepszego (wraz z latami 60-tymi) okresu dla tego gatunku.

Historia opowiadana jest dość interesująca. Pojawia się szansa na zaludnienie całkiem nowego świata, gdzieś na Trzecim globie w układzie Alfy. Wyrusza tam ekspedycja ziemian-kolonistów, których to po czasie, z powodów różnic ideologicznych, traktuje się z lekceważeniem i niechęcią ze strony Ziemi.

W dokładnie te same rejony około osiemdziesiąt lat później leci druga grupa osadników, która...

Regule | 2016-01-12

Powieść tą można spokojnie podzielić na dwie części, pierwsza ma miejsce
na satelicie a druga na samej planecie.
Różnią się one od siebie może nie w jakiś drastyczny sposób ale na tyle
że każda z nich mogła by być oddzielnym opowiadaniem.
Szkoda że tak się nie stało ponieważ akcja na planecie wydaje się pisana
pośpiesznie jakby autor przypomniał sobie że ma termin wydania książki oraz
zdał sobie sprawę że staje się ona ciut przydługa.

Generalnie raczej polecam.