Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne

Okładka książki Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne Natalia Rosiak
Logo Lubimyczytac Patronat
2023-05-17
2023-05-17
podróż Włochy

Okładka książki Samochodem po Italii Artur Rosiak, Natalia Rosiak
Samochodem po ... Artur Rosiak, Natal...

Wyróżniona opinia i

Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne

przeczytanych książek 1589 napisanych opinii 1575

Doskonała książka,towarzyszyła
mi podczas podróży do Włoch,dzieki niej odwiedziłam fajne miejsca,najadłam sie pyszności w klimatycznych knajpkach,gorąco polecam😊

Doskonała książka,towarzyszyła

Natalia Rosiak to autorka bloga „Italia by Natalia”. Nakładem Wydawnictwa Luna ukazała się jej książka „Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne”.

Znajdziemy tam zbiór ciekawostek, faktów historycznych i osobistych przemyśleń i doświadczeń autorki, jeśli chodzi o podróżowanie po Włoszech. Powyższy tytuł składa się z 16 rozdziałów, z których każdy opisuje inne miasto czy rejon tego kraju. Natalia Rosiak w subiektywny sposób przedstawia miejsca najbliższe jej sercu. Dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami z licznych podróży, zahaczając o różne dziedziny i tematykę, takie jak architektura, geografia, czy historia, mamy tu również opisy regionalnych włoskich potraw, tradycji i zwyczajów.

Całość zawiera mnóstwo pięknych zdjęć - książka jest bardzo starannie wydana, widać że włożono w nią sporo pracy i serca.

To moja pierwsza książka o Italii, która zwróciła moją uwagę pysznością na okładce. Sama nigdy tam nie pojadę, gdyż mam choroba lokomocyjną, ale czasami chętnie zgłębiam kraje właśnie pod postacią przeczytanych książek. Ta pozycję napisała autorka jednego z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce - italia-by-natalia.pl . Od dwudziestu trzech lat odkrywała Włochy kawałek po kawałku, gdyż była zafascynowana jego różnorodnością. Tak napisała nam książkę, która składa się z szesnastu rozdziałów w których poznamy Turyn, czyli miasto królów i czekolady. Następnie będą Alpejskie krainy piękna, jezioro Garda, czyli śródziemnomorską krainę u podnóża Alp, Wenecję, która umiera, Bolonię, czyli miasto wież i makaronu oraz inne fascynujące miejsca kończąc na Rzymie. Na początku każdego rozdziału opisuje nam swoje spostrzeżenia, wplata urywki z dawnych zapisków dotyczących danych miejsc, oraz możemy zobaczyć zdjęcia, które najlepiej oddają klimat danego miejsca i można by powiedzieć, że mieszkańcy są z nich dumni. Oprócz zdjęć miejsc są również fotografie wspaniałego rejonowego jedzenia. Dowiemy się co się składa na różne kuchnie, gdzie mnie najbardziej zainteresowała bolońska w której główna rolę odgrywa makaron, który jest robiony na bieżąco, nie kupowany gotowy. Do tego wspaniałe dodatki, które dodają nie tylko wyglądu, ale i smaku. W każdym rozdziale przeczytamy najważniejsze rzeczy, które możemy tam spotkać plus wspaniały dodatek, czyli opowieść samej autorki, która tam była i opisywała nam wszystko swoimi słowami. Te momenty ciekawiły mnie najbardziej, gdyż czułam to, co chciała mi przekazać. Jednak kiedy opisywane były konkrety, to czułam jakbym czytała encyklopedię, która nie bardzo potrafiła mnie zainteresować. Zdecydowanie książki podróżnicze mniej mnie ciekawią, jednak jeśli ktoś chciałby zwiedzić te miejsca, to może być wspaniałym przewodnikiem.

Zapraszam do książki podróżniczej pt. "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności" autorstwa Natalii Rosiak.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Luna

Jak myślicie jaką krainą są Włochy? Jakie tajemnice kryją?

Italię poznajemy pełną różnorodności architektonicznej, kulturowej, kulinarnej oraz kontrastów. To podróż po dwudziestu odmiennych krainach połączonych w jedno państwo w Italię. Zaczyna się od Alp, a kończy w Rzymie. Czytelnik odbywa podróż po wyjątkowych i urokliwych miejscach przez Turyn - miasto królów i czekolady, pierwszą stolicę Italii. Miasto wprost urzeka, 14 zamków, pałaców, piękno i przytulność wnętrz, freski, obrazy... Jest wiele historycznych kawiarni, a picie czekolady jest tak popularne jak picie kawy, tradycyjny jest napój piemoncki, trójwarstwowy przysmak bicerin. Malowniczą krainę Alpy poznajmy jako krainę pełną pięknych widoków i cudów natury, krainę jezior. Najgłębsze jezioro Włoch - Como, nad nim malownicze szlaki i punkty widokowe, urokliwe miasteczka. Prawdziwym cudem natury jest jezioro - Garda, największe i jedno z najpiękniejszych jezior Italii. Pełne uroku są alpejskie krainy: Aosta, Trydent i Triest. Poznajemy początki najsłynniejszego miasta na wodzie Wenecję i jej dwa oblicza. Niezniszczalna od ponad piętnastu wieków czy przetrwa współczesne zagrożenia?

Jedno z najpiękniejszych miast Włoch i Europy to Bolonia, ma dwa określenia "Bolonia tłusta" i "Bolonia czerwona". To miasto portyków, wież i makaronu. Poznajemy malowniczą Toskanię, jej skarb Marche - pełen winnic i przepysznych trufli, Umbrię - zielone serce Italii, a na końcu Rzym - cudowny melanż wielobarwności.

Książka dostarczyła mi wiele emocji i wrażeń, krajobrazy pobudzają myśli i zmysły, są oszałamiająco piękne, odmienne od innych. Różnorodność i regionalność Włoch oraz poszanowanie tradycji sprawia, iż ten kraj się rozwija, przyciąga turystów, zachwyca sztuką, architekturą, jedzeniem. Dzięki autorce Natalii Rosiak odkryłam tradycję i zwyczaje, niepowtarzalny klimat kultowy i historyczny tajemniczych Włoch. Italia ma wszystkie pejzaże ziemi jest sublimacją świata. Autorka Natalia Rosiak w lekturze opisuje własne doświadczenia z licznych podróży do Włoch od ponad dwudziestu lat, przekazuje czytelnikowi cenne źródło wiedzy, pozwala bliżej poznać kraj - Italię, jego historię, sekrety włoskiej kuchni. Przedstawia historie znajomych mieszkających we Włoszech, którzy opowiadają o swoim życiu. Ciekawa jest forna i sposób ujęcia tematu gratuluję autorce Natalii Rosiak.
P. S.
Książka zawiera przepiękne fotografie, które doskonale obrazują różnorodność tej cudownej krainy. Jest też bardzo ładnie wydana przez Wydawnictwo Luna. Polecam 🔥 wszystkim tę niezwykłą książkę.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Luna

Jak myślicie jaką krainą są Włochy? Jakie tajemnice kryją?

▪️Tytuł: Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne
▪️Autor: Natalia Rosiak/ Italia by Natalia @italia_by_natalia
▪️Wydawnictwo: Luna
@wydawnictwoluna
▪️Premiera: 17.05.2023 r.
(Współpraca reklamowa @wydawnictwoluna
▪️▪️▪️

Natalia Rosiak jest autorką niesamowitego bloga Italia by Natalia, który jako wielkie fanki Włoch wprost uwielbiamy! 😍

"Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne" jest mieszanką przeżyć, spostrzeżeń i fragmentów historii Włoch oraz historii poznanych podczas podróży ludzi.

Dzięki wprost przepięknym zdjęciom pozwoli Wam odbyć podróż do naprawdę niesamowitych miejsc, a osobom, które tak jak my Włochy znają, przypomnieć sobie wiele cudownie spędzonych tam chwil wywołując uczucie tęsknoty i pragnienie jak najszybszego powrotu do naszym zdaniem najcudowniejszego miejsca na ziemi 💚

Książka ta dla osób, które pierwszy raz będą wybierać się do boskiej Italii będzie genialną lekturą przy planowaniu miejsc, które chcemy odwiedzić 🥰

Autorka zawarła w tym tytule wiele wskazówek gdzie warto się udać, co zobaczyć czy czego i gdzie skosztować. Bo pamiętajcie kochani, że dany kraj to nie tylko zapierające dech w piersi widoki czy wielowiekowe zabytki. To również niesamowicie smaczna i aromatyczna kuchnia a także przez nas tzw. "lokalsi", którzy niekiedy sprawią, że Wasz wyjazd będzie niezapomniany! 😍

Przedstawiona bardziej w postaci opowiadań i doświadczeń jako zbiór wspomnień autorki z odbytych podróży bywa nawet niekiedy wstrząsająca np. moment kradzieży w jednym z miejsc i postawa tamtejszych funkcjonariuszy...

Rozdziały jakie w książce znajdziemy to:

1. Turyn - miasto królów i czekolady
2. Od Aosty przez Trydent po Triest. Alpejskie krainy piękna.
3. Jezioro Garda - śródziemnomorska kraina u podnóża Alp.
4. Wenecja, która umiera
5. Bolonia - miasto portyków, wież i makaronu.
6. Cinque Terre - szlakami Pięciu Krain.
7. Florencja - renesans, kwiaty i flaki.
8. Chianti, moja toskańska miłość.
9. Siena - wyścigi na arenie historii.
10. Val d'Orcia i Crete Senesi - w kalejdoskopie kolorów, smaków i doznań.
11. Marche - nieodkryty skarb w cieniu Toskanii.
12. Umbria - zielone serce Italii.
13. Pomiędzy Toskanią, Umbrią a Lacjum - miasteczka na tufowych skałach.
14. Wody termalne w północnej Italii.
15. Jarmarki, szopki i świątecznie zdobione miasta północnej Italii.
16. Rzym - poranne i wieczorne spacery po Wiecznym Mieście.

W/w książka pokaże Wam piękno, fascynującą rozmaitość i moc kontrastów, dzięki którym odkrywanie Italii staje się niezwykłą przygodą. My byłyśmy szczerze urzeczone mogąc ponownie odkrywać ulubione miejsca kawałek po kawałku i zdając sobie sprawę, że zostało nam ich jeszcze wielw do odwiedzenia 😊

@wydawnictwoluna bardzo dziękujemy za egzemplarz i współpracę 🖤❤️😊

Książka dostępna na stronie:

@wydawnictwoluna
▪️Premiera: 17.05.2023 r.
(Współpraca reklamowa @wydawnictwoluna
▪️▪️▪️

Natalia Rosiak jest autorką niesamowitego bloga Italia by Natalia, który jako wielkie fanki Włoch wprost uwielbiamy!...

Z literaturą podróżniczą mam ten problem, że sama nie do końca wiem czego od niej oczekuję. W efekcie więc mało która książka jest w stanie mnie zadowolić - a to jest zbyt ciekawostkowo, a to zbyt płytko, zbyt encyklopedycznie, zbyt osobiście... Aż do dzisiaj, czym sama jestem zaskoczona.

Książka dzieli się na 16 rozdziałów - Autorka przedstawia nam "swoje" Włochy od Turynu, przez Wenecję, jezioro Garda, Chianti, Sienę, Umbrię, aż po Rzym. Turyński początek był moim zdaniem nieco zbyt wikipedyczny, ale im dalej, tym lepiej i osobiściej. Oprócz subiektywnych wrażeń opisywanych w dość obiektywny sposób dostajemy porcję podstawowej wiedzy o regionie z jego historią, przyrodą, architekturą, kulinariami i gdzieniegdzie z lokalnymi obyczajami. Ale to wszystko byłoby niczym gdyby nie zdjęcia świetnie oddające charakter opisywanych miejsc. To naprawdę mocny punkt tej książki, tym bardziej, że korelują z treścią, co nie zawsze jest oczywiste w tego typu literaturze.

Książka w zasadzie dla każdego - ci, którzy we Włoszech bywają regularnie będą mogli skonfrontować z Autorką, swoje odczucia, a ci, dla których północe Włochy funkcjonują tylko jako hasła na pewno zdziwią się ilością cudów jakie ten kraj ma do zaoferowania i znajdą parę podróżniczych marzeń do zrealizowania.

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Henryk Sienkiewicz powiedział kiedyś, że każdy cywilizowany człowiek ma dwie ojczyzny: własną i Włochy. 📝☕🌷I wiecie co, ja się z nim całkowicie zgadzam! 🇮🇹
Bardzo lubię włoskie zabytki i krajobrazy, włoską kuchnię, język włoski i samych Włochów też. 😉 Uwielbiam także powieści obyczajowe, których akcja toczy się w pięknej Italii.
Nie mogłam więc przejść obojętnie wobec najnowszej książki Natalii Rosiak pt. "Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne." Od dawna obserwuję blog Autorki o wdzięcznej nazwie "Italia by Natalia".
Podziwiam pracę, jaką wykonała pani Natalia pisząc tę pozycję i dzieląc się swoimi doświadczeniami z włoskich podróży. Chociaż Autorka podkreśla, że książka ta nie ma charakteru przewodnika, niemniej jednak znajdziecie w niej wiele praktycznych informacji i jeszcze cudowniejsze zdjęcia, które dopełniają całości.
💗💗💗
Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, a każdy z nich przedstawia inny włoski zakątek - od Turynu- miasta królów i czekolady aż po wieczny Rzym.
A wiecie, co jest najlepsze? Otóż książka napisana jest w lekkim stylu. Autorka nie opisuje, a raczej z pasją snuje opowieść o Włoszech załączając fragmenty listów, anegdoty oraz cytaty z wypowiedzi różnych sławnych osób i swoich znajomych.
"Książka ta może Cię zainspirować do podróży lub duchowo przenieść do Włoch, jeśli podróżować z jakiegoś powodu nie możesz. Pomoże też z pewnością odświeżyć wspomnienia tym, którzy odwiedzili owe miejsca dawno temu.".
Zaręczam, że w moim przypadku cel został w pełni osiągnięty!
Domyślam się tylko i jednocześnie mam nadzieję, że wkrótce Wydawnictwo Luna namówi Autorkę na napisanie kolejnej części, tym razem o południu Włoch. A może już namówiło? 😊
Polecam serdecznie!💙😘

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.

Wszystkie miejsca opisane przez autorkę są od razu rozbudzają chęć podróży do Włoch. Niestety, styl pisania nie do końca mi odpowiadał - liczyłam na rodzaj przewodnika/reportażu o północnych Włoszech, a otrzymałam pewnego rodzaju nieciekawy pamiętnik z podróży. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że może dla kogoś być to takie interesujące, nostalgiczne poprowadzenie treści książki, ale nie dla mnie.

Książka idealna na wakacyjny czas, przypomina mi miejsca we Włoszech, które już odwiedziłam i zachęca do zobaczenia kolejnych. Nie jest przewodnikiem, a raczej zbiorem opisów miejsc, widoków, smaków, ludzi i przede wszystkim wrażeń, których doświadczyła autorka dziesiątki razy podróżując do Włoch w ostatnich dwudziestu latach.

Natalia Rosiak, autorka bloga Italia by Natalia, lekkim piórem, ale bogatym językiem opisuje swoje podróże. Dodaje szczyptę historii, opisy architektury, czy procesów wytwarzania wina lub jakichś regionalnych potraw. Przede wszystkim jednak dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami i odczuciami odnośnie różnych włoskich zakątków.

Książkę czytało mi się dobrze, choć uważam, że warto choć trochę znać Włochy, by jej odbiór był lepszy. Według mnie dobrze porządkuje wiedzę o włoskich regionach, teraz jeszcze łatwiej będzie mi wskazać czym się od siebie różnią, czego warto szukać w jakim miejscu.

Muszę jeszcze dodać, że w książce znaleźć można wiele pięknych zdjęć z opisanych miejsc. Dla nich warto tę książkę przeczytać w wersji papierowej, a nie elektronicznej.

Pozostaje mi tylko czekać na drugą część o południowej części kraju.

Natalia Rosiak, autorka bloga Italia by...

Dziś pragnę przenieść Was do słonecznej Italii dzięki książce Natalii Rosiak, popularnej blogerki podróżniczej.

Ta książka zabiera nas w niezwykłą i fascynującą podróż po tym niewątpliwie jednym z najbardziej urokliwych krajów Europy. To państwo w zasadzie ma wszystko, co najważniejsze: wspaniałe góry, ogromne i przejrzyste jeziora, cudowne plaże, morza i malownicze wyspy, a także mnóstwo zabytków, które warto zobaczyć.

Autorka wiedziona swoim doświadczeniem z wielu podróży, dzieli się z czytelnikami swoimi przeżyciami i wrażeniami z wielu pięknych rejonów Italii. Odwiedzamy niesamowite Alpy, miasto królów i czekolady- Turyn, potem przenosimy się do wodnego miasta, czyli Wenecji. Pani Natalia prowadzi nas przez Bolonię, Florencję i Toskanię aż do Rzymu. Poznajemy najciekawsze miejsca, wspaniałą historię i niepowtarzalne włoskie smaki. Autorka umiejętnie wplotła w książkę również realia życia swoich znajomych, różne anegdoty i ciekawostki. A to wszystko zilustrowane zostało cudnymi zdjęciami, które wprost zapierają dech i skłaniają do podróży w te wszystkie malownicze miejsca.

Jeszcze nigdy nie byłam we Włoszech, ale jest to od dawna moim marzeniem. I wcale nie ciągnie mnie do Wenecji czy Rzymu, lecz do zachwycającej Toskanii. To właśnie tam najchętniej spędziłabym urlop i mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

Książkę polecam Wam Kochani, bo znajdziecie tu naprawdę mnóstwo cennych informacji i wskazówek, a piękne zdjęcie z pewnością przykłują Waszą uwagę. Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Włoch, to książka ta podpowie Wam co warto zobaczyć czy gdzie dobrze zjeść.

• Recenzenckie
  • Reportaż
  • Podróżnicze
  • #bookiswiata Europa

Dodaj cytat z książki Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne